Oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Konstancinie wstrzymuje pracę. "Brakuje nam trzech lekarzy"

27.08.2022 | Oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Konstancinie wstrzymuje pracę. "Brakuje nam trzech lekarzy"
27.08.2022 | Oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Konstancinie wstrzymuje pracę. "Brakuje nam trzech lekarzy"
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.08.2022 | Oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Konstancinie wstrzymuje pracę. "Brakuje nam trzech lekarzy"Marek Nowicki | Fakty TVN

Nie ma psychiatrów, nie będzie oddziału - w Konstancinie pod Warszawą dzieci i młodzież nie dostaną pomocy. To między innymi do Konstancina z Warszawy i Mazowsza trafiały dotąd dzieci i nastolatki z nerwicami, bulimią, anoreksją, schizofrenią i po próbach samobójczych.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. Pod numerem 116 111 dostępny jest całodobowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

Oddział psychiatrii dzieci i młodzieży w Konstancinie pod Warszawą w ciągu najbliższych dni opustoszeje. Potwierdza to Piotr Marczyk - prezes zarządu Uzdrowiska Konstancin Zdrój. - My mamy wszystko. Mamy pielęgniarki, mamy sanitariuszy, mamy terapeutów. Jesteśmy gotowi. Brakuje nam po prostu trzech lekarzy - wyjaśnia.

Trzej psychiatrzy, którzy w Konstancinie do tej pory pracowali, złożyli wymówienia. - To nie jest kwestia pieniędzy. Myślę, że to jest kwestia zmęczenia materiału. Dlatego że praca na oddziale stacjonarnym jest to praca z ciężkimi przypadkami, no i oczywiście w warunkach takich, że tych dzieci jest po prostu bardzo dużo - ocenia Piotr Marczyk.

To między innymi do Konstancina z Warszawy i Mazowsza trafiały dotąd dzieci i nastolatki z nerwicami, bulimią, anoreksją, schizofrenią i po próbach samobójczych. Dziś w pokojach placówki jest 24 dzieci. Zostaną one wypisane z oddziału.

Lata zaniedbań

Problem związany z psychiatrią dziecięcą jest ogólnopolski, bo państwo od lat nie dba o zapewnienie specjalistów dla dzieci i młodzieży. Problem dotyczy nie tylko szpitali. W miejscowości Sępólno Krajeńskie lokalny ośrodek pomocy psychoterapeutycznej nieustannie poluje na pracowników, których na rynku po prostu nie ma. - Ja potrzebuje psychoterapeutów, psychologów i terapeutów środowiskowych - wyjaśnia Lucyna Borzyszkowska, koordynatorka ośrodka w Sępólnie Krajeńskim, która dodaje, że jest to obecnie kłopot.

Ministerstwo Zdrowia w piątek na Twitterze poinformowało, że Adam Niedzielski zajął się już problemem szpitala w Konstancinie. "Minister @a_niedzielski polecił @NFZ_GOV_PL pilne podjęcie działań, które mają wesprzeć szpital w rozwiązaniu problemu pracowniczego. Oddział mazowiecki NFZ jest w bieżącym kontakcie z dyrekcją. Pacjenci nie mogą ucierpieć na konflikcie w szpitalu" - napisano.

Wpis Ministerstwa Zdrowiatwitter.com/MZ_GOV_PL

Według specjalistów w taki doraźny sposób nie można ostatecznie załatwić żadnego z poważnych problemów dziecięcej psychiatrii. - Potrzeba bardzo dużo lat, żeby nadrobić te straty. A na już nie mamy żadnych rozwiązań, bo "na już" się nie da (nic zrobić - przyp. red.) - ocenia Maja Herman, psychiatra i psychoterapeutka, prezeska Polskiego Towarzystwa Mediów Medycznych.

Praca oddziału w Konstancinie zostanie wstrzymana z początkiem roku szkolnego, czyli w najgorszym możliwym dla dzieci i nastolatków momencie.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Według danych policji i Głównego Urzędu Statystycznego, w województwach kujawsko-pomorskim, dolnośląskim i świętokrzyskim statystycznie najczęściej w 2023 roku można było spotkać na drodze kierowcę po alkoholu. To wciąż w Polsce plaga. Receptą miała być konfiskata aut, ale nowe przepisy będą poprawiane.

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Problem z pijanymi kierowcami na polskich drogach nie znika. "Wszyscy musimy się zaangażować, aby tę patologię wyeliminować"

Źródło:
Fakty TVN

Waży niespełna półtora kilograma, a jej narodziny to istny cud. Oto historia dziewczynki, której matka zginęła podczas bombardowania Strefy Gazy. Kobieta była w ciąży - z jej łona lekarzom w ostatniej chwili udało się uratować dziecko. To był 30. tydzień ciąży.

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Dziewczynka cudem się urodziła w Strefie Gazy. Jej matka była w 30. tygodniu ciąży, gdy zginęła

Źródło:
Fakty TVN

Wyborcy z Trójmiasta postawili na kobiety. Do Gdańska i Sopotu dołączyła Gdynia - miastem będzie rządzić pani prezydent, Aleksandra Kosiorek. W Zielonej Górze z kolei kończy się pewna epoka, w Radomiu bez zmian, a Jastrzębie Zdrój przejmuje Prawo i Sprawiedliwość. 

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Samorządowe rozstrzygnięcia w polskich miastach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Profesor krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej stworzył aplikację, która ma monitorować bezpieczeństwo turystów w górach i w razie zagrożenia alarmować ratowników. Pozwoli to szybciej wysłać wsparcie i zapobiec potencjalnemu wypadkowi. To pierwsza tego typu aplikacja na świecie.

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Stworzył pierwszą na świecie aplikację do monitorowania bezpieczeństwa w górach. "Może być bardzo istotnym wsparciem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Powstał pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. To "Podróże z Albertem", które pozwalają maluchom przenieść się do świata rozszerzonej rzeczywistości. Podczas seansu młodzi widzowie mogą poczuć na sobie wzrok tygrysa albo podziwiać latające wokół nich cyfrowe motyle. Co najważniejsze, to dzieci decydują, jak potoczą się losy filmowych bohaterów.

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Pierwszy polski film interaktywny dla dzieci. "To jest eksperyment"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Publiczna dyskusja w sprawie broni jądrowej w Polsce prowadzona przez prezydenta, delikatnie mówiąc, nie służy naszemu bezpieczeństwu - ocenił w "Faktach po Faktach" szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec. Jak dodał, "może lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po".

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Szef KPRM o słowach prezydenta: lepiej byłoby spotykać się przed takimi deklaracjami niż po nich

Źródło:
TVN24

Rosja kolejny raz próbuje wpływać na kampanię wyborczą. Tym razem na celowniku Kremla są czerwcowe wybory do europarlamentu. O hakerskich atakach i fałszywych stronach internetowych alarmują władze Francji, Belgii i Czech. Liderzy tych dwóch ostatnich państw zaapelowali do Komisji Europejskiej o przyjęcie dodatkowych sankcji na Rosję za próby wywarcia wpływu na kampanię wyborczą do Parlamentu Europejskiego. 

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Rosja próbuje ingerować w wybory do Parlamentu Europejskiego. "Jesteśmy miażdżeni propagandą"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump w zaciętej walce o prezydenturę intensywnie zabiega o młodszych wyborców. I trzeba przyznać, że odnosi tu coraz większe sukcesy. O ile w wyborach 2020 roku spośród wyborców przed 30. rokiem życia na Joe Bidena zagłosowało prawie 60 procent, a na Trumpa - 35 procent, to teraz - według sondażu Ipsos - te proporcje wynoszą zaledwie 29 do 26 dla Bidena. Reszta nie popiera żadnego kandydata. Co więcej, rośnie liczba młodych wyborców, którzy stanowczo deklarują się jako republikanie. Czym przyciąga ich Trump?

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Donald Trump przyciąga coraz większą liczbę młodych wyborców. "Ludzie są żądni nowej tożsamości narodowej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS