Myśliwi zwolnieni z badań okresowych. "My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie"

15
15
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
15.04 | Myśliwi zwolnieni z badań okresowych. "My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Mają w rękach broń i mogą zabijać, ale nie muszą już przechodzić okresowych badań. Myśliwi triumfują, bo ich postulat przeszedł w Sejmie pod płaszczykiem "zdejmowania barier administracyjnych".

Protestujący krakowianie nie chcą w swoim mieście targów dla myśliwych. - Jest hańbą dla Krakowa i hańbą dla wszystkich, którzy to wspierają, że tego typu wydarzenie się odbywa - podkreśla Agnieszka Wypych, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Targi myśliwych odbywają się co jakiś czas, a strzały w polskich lasach słychać niemal przez cały rok.

- Jestem przeciwko łowom dla zabijania czegokolwiek, czy dla pasztetu, czy dla trofeum, dla skóry, dla przyjemności. Jest to chore, jest to sadyzm, nie ma na to wytłumaczenia - mówi protestująca pani Danuta Piotrowska.

Niewytłumaczalne jest również to, z jakim uporem myśliwi bronią się przed lekarskimi badaniami okresowymi, choć zdrowy rozsądek podpowiada, że każdy, kto chce posługiwać się bronią, powinien takie badania - również dla własnego bezpieczeństwa - systematycznie przejść.

- My przechodzimy te badania w sumie wielokrotnie, bo za każdym razem, kiedy chcemy zwiększyć liczbę jednostek broni, którą posiadamy, takie badania musimy przejść - zaznacza Wacław Matysek z Polskiego Związku Łowieckiego.

Ten argument nie broni się jednak w przypadku myśliwych, którzy ostatnią strzelbę kupili na przykład 20 lat temu.

Koniec obowiązkowych badań

Zgodnie ze znowelizowaną cztery lata temu ustawą o broni i amunicji 130 tysięcy myśliwych powinno do końca kwietnia poddać się obligatoryjnym, powtarzanym co pięć lat badaniom okulistycznym i psychologicznym.

Jednak pod naciskiem łowieckiego lobby w tak zwanej ustawie deregulacyjnej, której celem teoretycznie jest likwidowanie zbędnych barier administracyjnych i prawnych, znalazła się wrzutka, która myśliwych z obowiązku badań zwalnia. Senat na taką deregulację się nie zgodził, ale to zdanie zostało przez większościowy układ rządzący zignorowane.

- To jest też kompletnie intuicyjne. Dajemy osobie do ręki broń, która jest w stanie zabić również człowieka, to musimy znać jej kompetencje, również psychologiczne - zwraca uwagę prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Powody do badań psychologicznych myśliwych są, bo są myśliwi, którzy strzelają do podlegających ścisłej ochronie wilków, albo bestialsko traktują upolowane zwierzęta. Zdarzają się też myśliwi, którzy podczas polowania ranią ludzi, myląc ich ze zwierzyną.

"Król kłusowników" - zobacz reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Maj to miesiąc świadomości czerniaka. To najpoważniejszy rodzaj nowotworu złośliwego skóry. Blisko 60 tysięcy ludzi umiera rocznie z powodu tej choroby. Jeśli nowotwór zostanie wcześnie wykryty, można go wyleczyć. Warto zbadać się teraz, przed nadejściem lata. We Wrocławiu mieszkańcy mogli przebadać swoje znamiona na placu Solnym. Akcję profilaktyczną zorganizowali lekarze z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Wrocławianie mogli na placu Solnym sprawdzić, czy mają czerniaka. Kilka osób faktycznie go miało

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy pracują znacznie dłużej, niż wynosi średnia unijna i światowa. Z badań wynika też, że nie potrafimy zachować równowagi między aktywnością zawodową a życiem prywatnym i odpoczynkiem. - Jako społeczeństwo jesteśmy cały czas na dorobku, w związku z tym podejmujemy dodatkowe prace, dodatkowe zatrudnienie, ale odbija się to na naszym życiu społecznym i rodzinnym - zwraca uwagę dr Tomasz Kopyściański, ekonomista na Uniwersytecie WSB Merito we Wrocławiu.

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Polacy pracują więcej godzin niż Europejczycy. Wciąż nie nauczyliśmy się utrzymywać work-life balance

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS