Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"

30.03.2023 | Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"
30.03.2023 | Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"
Renata Kijowska | Fakty TVN
Krajowa Sieć Onkologiczna poprawi leczenie raka? "System jest klejony na sznurki i taśmę klejącą"Renata Kijowska | Fakty TVN

Krajowa Sieć Onkologiczna ma być receptą na bolączki walki z rakiem w Polsce. Podpisana w czwartek ustawa zakłada stworzenie infolinii i przydzielanie chorym koordynatorów. Onkolodzy mają wątpliwości. Wciąż nie wiadomo, jakie szpitale znajdą się w sieci.

Pani Izabela Bargiel ma poczucie, że skradziono jej czas. W pierwszym szpitalu, do którego trafiła, nie zrobiono jej wszystkich badań, na przykład tomografii, bo - jak mówi - nie było na nią pieniędzy. Pacjentkę wysłano na operację jednego guza, podczas gdy nowotwór był już rozsiany.

- Od początku diagnostyki minęły trzy miesiące, zanim dostałam pierwszą dawkę chemii, więc to jest cenny czas i myślę, że gdyby podano ją wcześniej, miałabym większe szanse niż teraz - mówi pani Izabela.

Pacjentka widzi problem w braku pieniędzy i w papierologii. Pojawia się zatem pytanie, czy podpisana w czwartek przez prezydenta ustawa o utworzeniu Krajowej Sieci Onkologicznej coś zmieni.

- Chodzi nam przede wszystkim o szybką diagnostykę, skuteczne leczenie, skuteczną rehabilitację, skuteczny powrót do normalnego życia - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Krajową Sieć Onkologiczną utworzą specjalistyczne ośrodki trzech poziomów - te z najwyższego będą wykonywały najbardziej skomplikowane zabiegi, te mniej zaawansowane zajmą się na przykład naświetlaniem czy radioterapią.

- Opieka onkologiczna bardzo rożni się w zależności od tego, gdzie pacjent mieszka. Chcemy, żeby standard był jak najwyższy tej opieki onkologicznej, oczywiście, chcemy równać do najlepszych - podkreśla dr hab. Adam Maciejczyk, szef zespołu ds. wdrożenia Krajowej Sieci Onkologicznej, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

- To się nazywa wishful thinking (myślenie życzeniowe - przyp. red.) - mówi prof. Jacek Jassem, onkolog z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zdaniem onkologa sieć niczego istotnego w sytuacji pacjenta nie poprawi. Choć sieć ma działać za kilka miesięcy, to wciąż nie wiadomo, jakie ośrodki się w niej znajdą.

- Chorzy obudzą się w nowej rzeczywistości, w której zgłoszą się do szpitala, a szpital im powie: "my już nowotworów nie leczymy" i wskaże jakiś inny szpital, w którym mogą otrzymać pomoc, w którym otrzymają odpowiedź: "przepraszam, ale mamy w tej chwili 5-tygodniową kolejkę - uważa profesor Jassem.

Pomagać mają koordynatorzy onkologiczni

Informacji o możliwościach leczenia udzieli infolinia i przede wszystkim koordynator onkologiczny.

- Trafiłam do pani Justyny, która jest koordynatorką i ona mi dała listę, co mam po kolei załatwiać, nie musiałam sama błądzić, szukać - wspomina Anna Wołoszyn.

System testowano między innymi we Wrocławiu i w Kielcach.

- To był taki anioł stróż, który przeprowadzał go (pacjenta - przyp. red.) przez cały proces diagnostyki i leczenia. Koordynator umawiał pacjenta na poszczególne wizyty - wyjaśnia Izabela Opalińska ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Koordynatorzy w systemie już są, ale nie aż tak zaangażowani.

- Subtelne modyfikacje pewnych rozwiązań, kiedy system jest klejony na sznurki i taśmę klejącą, powodują, że to w żaden sposób nie stanie na nogi - ocenia prof. Piotr Wysocki, kierownik Oddziału Klinicznego Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

Profesor Wysocki wciąż nie wie, czy oddział, którym kieruje, znajdzie się w sieci. Jego zdaniem koordynator pacjentowi się przyda, ale dodaje, że bardziej przydałyby się pieniądze na niedostępne w Polsce terapie.

- Znacznie lepiej, gdyby pacjent miał szybszy dostęp do leczenia chirurgicznego, gdyby miał szybszy dostęp do konsultacji onkologicznych czy mniejsze ograniczenia w dostępie do nowoczesnych terapii lekowych - wskazuje profesor.

Źródło: Fakty TVN

Autorka/Autor:

Pozostałe wiadomości

W Polsce jest około 400 dzieci, które cierpią na dystrofię mięśniową Duchenne'a. Niedawno pojawił się nowy amerykański lek, który wreszcie daje jakąś nadzieję, ale terapia kosztuje kilkanaście milionów złotych. Internetowe zbiórki czynią cuda, ale przecież nie zawsze się udają. W tym tygodniu ratunku dla swoich dzieci rodzice szukali w Sejmie.

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Rodzice dzieci z dystrofią mięśniową Duchenne’a szukali ratunku w Sejmie

Źródło:
Fakty TVN

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS