"Ustawa, która miała nas chronić, w dalszym ciągu nie została opublikowana"

18.11.2020 | "Ustawa, która miała nas chronić, w dalszym ciągu nie została opublikowana"
18.11.2020 | "Ustawa, która miała nas chronić, w dalszym ciągu nie została opublikowana"
Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN
18.11.2020 | "Ustawa, która miała nas chronić, w dalszym ciągu nie została opublikowana"Katarzyna Kolenda-Zaleska | Fakty TVN

Pracownicy medyczni się narażają i w czasie epidemii COVID-19 pracują ponad siły. Obiecano im dodatkowe wynagrodzenie, ale dodatku nie ma, bo rząd nie opublikował ustawy. Pielęgniarki grożą strajkiem.

Do pracy na oddziale covidowym w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie lekarze zgłaszali się sami. Nie kierował ich wojewoda, ale poczucie odpowiedzialności. Teraz jeden z nich sam stał się pacjentem.

- Ustawa, która miała nas chronić, która miała rozwiązać te wszystkie problemy, pomimo tego, że trwa epidemia, i pracujemy, w dalszym ciągu nie została opublikowana - zaznaczył neurochirurg dr Łukasz Grabarczyk z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

W szpitalu w Bytomiu personel dostał dodatki, ale tylko dlatego, że przekazał je samorząd. - Nie były to jakieś wielkie, szalone kwoty, bo to były kwoty rzędu 300-400-500 złotych - wytłumaczył Władysław Perchaluk, dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Dodatki były, ale już się skończyły, bo samorząd nie ma już pieniędzy. Wszyscy czekają na ustawę.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Zapowiedź strajku pielęgniarek

Związek pielęgniarek też czeka i już zapowiedział przygotowania do strajku generalnego z powodu płacy i warunków pracy.

- Grupą 80 chorych "covidowych" pacjentów zajmują się dwie pielęgniarki. To przede wszystkim jest niebezpieczne - mówi Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

Dla porównania szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w internecie publikuje zdjęcia, na których widać, że przy jednym pacjencie są cztery osoby.

Wpis Szpitala Narodowego na Twitterzehttps://twitter.com/SzpitalNarodowy

Gdyby rząd opublikował ustawę antycovidową uchwaloną pod koniec października i podpisaną przez prezydenta 3 listopada, nie byłoby tych nerwów i zapowiedzi strajku.

- Ustawa nie jest opublikowana, bo rząd nie chce dać podwyżek personelowi medycznemu - stwierdził lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Miały być dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia

Zgodnie z ustawą wszyscy pracownicy medyczni, a nie tylko ci kierowani przez wojewodę, pracujący z osobami zakażonymi koronawirusem, na pierwszej linii frontu lub w przychodniach, dostaliby dodatki w wysokości 100 procent wynagrodzenia.

- Ktoś, kto zarabia 2 tysiące złotych miesięcznie, już traci tysiąc złotych przez te dwa tygodnie, a wy? Nic. To przypomina zamach stanu - powiedział w Sejmie z mównicy poseł PO Robert Kropiwnicki.

Jak się okazało, PiS znalazło odpowiedź na pytanie, kto odpowiada za brak publikacji ustawy. To wina Tuska. - Zamach stanu, jak to pan powiedział, jest oparty na przepisach, które powstały za czasów pana premiera Tuska - podkreślił w odpowiedzi Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Na dowód "winy Tuska" Łukasz Schreiber opublikował urzędowe informacje dotyczącego tego, ile może trwać publikacja ustaw w zależności od liczby stron. Nawet ten dokument wskazuje, że termin na publikację mija w środę 18 listopada.

- Urzędnik z Rządowego Centrum Legislacji nie jest ostatnią instancją, która decyduje, jakie jest w Polsce obowiązujące prawo - podkreśla dr Mikołaj Małecki, prezes Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Nowa ustawa najszybciej w grudniu?

Publikacji ustawy szybko nie będzie, bo władza natychmiast po jej uchwaleniu uznała ją za pomyłkę. PiS przegłosowało nowelizację - pieniądze mają być tylko dla tych medyków, których do pracy skieruje wojewoda, a nie dla wszystkich pracujących z osobami zakażonymi koronawirusem.

- Przyjęcie tej ustawy rujnowałoby budżet Ministerstwa Zdrowia - przekonywał wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

- Gorzkie to słowa polityków, którzy mówią, że danie pieniędzy medykom zrujnuje budżet państwa - komentuje Krystyna Ptok.

Kiedy będzie jakakolwiek nowa ustawa antycovidowa? - Będzie opublikowana równocześnie z przyjęciem ustawy, która ten błąd popełniony wówczas naprawi - informuje Ryszard Terlecki.

To oznacza grudzień, pod warunkiem, że wszystko pójdzie gładko.

- A co, jeżeli Sejm nie poprawi tej ustawy, albo Senat znowu wprowadzi poprawki, które spowodują, że jakieś przepisy nie będą się podobały panu premierowi? - pyta dr Mikołaj Małecki.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnił w środę, że pracownicy medyczni dostaną dodatki liczone od 1 listopada.

Autor: Katarzyna Kolenda-Zaleska / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN