Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"

13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"
13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"
Marzanna Zielińska | Fakty TVN
13.11.2020 | Organizują pomoc dla pacjentów z COVID-19. "To jest właśnie ten czas próby"Marzanna Zielińska | Fakty TVN

Na oddziały covidowe trafiają teraz setki osób, którym nie ma kto przywieźć najbardziej potrzebnych rzeczy. Pacjentom może brakować pasty do zębów, szamponu, szlafroka czy kapci. Pomoc dla nich organizują strażacy, parafie i szkoły, ale pomóc może każdy z nas. I każdy z nas może takiej pomocy potrzebować.

Każdy szpital - i to nie tylko covidowy - to teraz w pewnym sensie więzienie. Nikt bez zgody nie wyjdzie, a już na pewno nikt nie wejdzie.

- (Pacjenci - przyp. red.) są zwożeni z całego regionu. Ich rodziny są na kwarantannie, są bardzo daleko, nie mają się jak dostać i po prostu pacjenci - tak jak stoją - są pakowani do karetki, przyjeżdżają do szpitala i nie mają ze sobą podstawowych środków higieny, nie mają ze sobą wody - mówi Agnieszka Kacprzyk, organizatorka zbiórki dla pacjentów szpitala w Ostródzie.

Dziś pacjent w szpitalu na pozamedyczną pomoc - bez wsparcia z zewnątrz - nie ma szans.

- Wiele osób, które się tu leczą, jest samotnych albo skonfliktowanych z rodziną, także nie mają tych rzeczy, które normalnie pacjenci w szpitalach somatycznych mają - opowiada Ewa Jędrys z Fundacji Pomocy Chorym Psychicznie imienia Tomasz Deca ze Szpitala Klinicznego imienia doktora Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie.

Stąd rozlewająca się powoli po całym kraju - w wielu przypadkach po apelach szpitali - oddolna akcja od ludzi dla ludzi. By bez najpotrzebniejszych rzeczy nie został w szpitalu nikt.

- Pampersy, pasty do zębów, jednorazowe kubeczki, talerzyki, wszystko co tak naprawdę jednorazowo można zużyć do higieny osobistej - wylicza Grzegorz Szopa z Ochotniczej Straży Pożarnej Biały Kościół i stowarzyszenia #StrażacyMałopolska.

Na liście potrzeb są też grzebienie, szlafroki, kapcie, koce. Każdy darczyńca sam od siebie może też dodać to, co jego zdaniem może przydać się pacjentowi.

- Nie ma kto dostarczyć tej żywności, przekąsek słodkich czy czegokolwiek - wyjaśnia Piotr Skarzyński z OSP Poznań-Głuszczyna.

Inspiracja dla wszystkich

Po strażakach w Małopolsce i Wielkopolsce mobilizują się też parafie. Między innymi w Czarnkowie.

- To jest właśnie ten czas próby, ale przede wszystkim też i zdania sobie sprawy z tego, że możemy bezinteresownie pomagać drugiemu człowiekowi - mówi ksiądz Marcin Gawarzewski z Rzymskokatolickiej Parafii św. Marii Magdaleny w Czarnkowie.

Pandemia to dla wszystkich wielki sprawdzian. Może nawet najważniejszy w życiu. Tak jak też dla licealistów, którzy w dwa dni wypełnili szkolne korytarze darami dla pacjentów szpitali w Ostródzie.

- Moi uczniowie zdali egzamin - podkreśla Jolanta Skrzypczyńska, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Olsztynie.

Autor: Marzanna Zielińska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Sędzia Przemysław Radzik mówi, że nadal zamierza pełnić swoją funkcję. Właśnie odwołał go minister sprawiedliwości. Sędzia Radzik był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego sędziów, został nim dzięki Zbigniewowi Ziobrze, a wsławił się represjonowaniem niezależnych sędziów. Obecnie uważa, że istnieje przestępczy związek między sędziami i politykami, którzy chcą zmienić ustrój państwa.

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Przemysław Radzik odwołany z funkcji, ale nie zamierza ustąpić. Uważa, że istnieje spisek przeciw państwu

Źródło:
Fakty TVN

Ostrowiec Świętokrzyski i trudne wejście w dorosłość 18-latków z domu dziecka. Mieli razem zamieszkać w jednym domu i w końcu zacząć być samodzielni, ale ich przyszli sąsiedzi nie chcą sąsiadować z "taką bandą", więc domu nie będzie.

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

18-latkowie z domu dziecka mieli zamieszkać w jednym domu. Ich sąsiedzi nie chcieli "hałaśliwych orgii"

Źródło:
Fakty TVN

Przedwyborczy zegar tyka. Pozostało 41 dni do pierwszej tury wyborów prezydenckich. Dla kandydatów oznacza to obowiązki związane z kampanią. A dla wyborców - obowiązki związane z głosowaniem. Można już między innymi dopisywać się do spisu wyborców czy zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego. Kto, gdzie i jak? Odpowiedzi na najważniejsze pytania - a także to, co słychać na kampanijnym szlaku, w naszym raporcie.

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Głosowanie za 41 dni. Co warto wiedzieć o kalendarzu wyborczym?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Trenuj z wojskiem" to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej polegający na organizacji dobrowolnych, praktycznych i bezpłatnych szkoleń dla każdego. To też wstęp, jak zapowiada minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, do organizacji dobrowolnych, powszechnych szkoleń wojskowych, które planuje rząd.

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Amerykańska misja pomocy dla Ukrainy w zakresie obecności w bazie w Jasionce się kończy, ale żołnierze amerykańscy zostają w Polsce - w innych miejscach - a zatem jest to wzmocnienie siły i obronności państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Szef MON: przeniesienie żołnierzy USA z Jasionki w inne miejsca w Polsce to wzmocnienie naszego kraju

Źródło:
TVN24

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Demokraci po porażce Kamali Harris i po trudnej kampanii ze zmianą kandydata wydają się być w rozsypce. Brakuje silnego głosu sprzeciwu wobec chaotycznej polityki, który skupiłby jej przeciwników, ale wystawił się też na wściekłe ataki i groźby Trumpa. To także słabość republikanów, bo Kongres pod ich wodzą zadowolił się rolą marionetki Białego Domu.

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Co robi amerykańska opozycja? Wyborcy demokratów są z nich wyjątkowo niezadowoleni

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pytanie z szokującą odpowiedzią: jak dużą część swojej pensji musi przeznaczyć młody Hiszpan lub Hiszpanka, aby wynająć mieszkanie? Odpowiedź: 94 procent. Takie dane kilka lat temu podawał słynny dziennik "El Pais". I można odnieść wrażenie, że w międzyczasie sytuacja tylko się pogorszyła. W ciągu dekady ceny najmu wzrosły dwukrotnie. Z tego powodu na ulice wyszły setki tysięcy ludzi. Protestujący mówią wprost: "właściciele nieruchomości wykopują zwykłych ludzi z mieszkań, by zrobić miejsce dla turystów".

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

"Zwrócą to, co ukradli". Na ulicach wrze, może pojawić się bezprecedensowy podatek 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS