Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN
 • Pierwszy dzień łagodzenia obostrzeń. "Po prostu rewelacja"
 • Maturzyści podeszli do egzaminu z języka polskiego
Czwarta fala?

Polskę czeka jeszcze czwarta fala zachorowań? "Wpływu majówki jeszcze nie znamy"

We wtorek odnotowano w Polsce 2296 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - choć to dane z ostatniego dnia majówki, to potwierdzają trend opadania trzeciej fali zachorowań. W jej szczycie w Polsce odnotowywano nawet 35 tysięcy nowych zachorowań dziennie. Eksperci przestrzegają jednak przed czwartą falą, która może wystąpić pod koniec czerwca.

Kończy się majówkowa akcja. "Taki pozytywny trend na szczepienia się wytworzył"

Podczas majowego weekendu Polacy masowo ruszyli do mobilnych punktów szczepień przeciwko...

Majówka skończyła się, ale kolejki przed mobilnymi punktami szczepień nie maleją. - U mnie w przychodni muszę czekać jeszcze tydzień co najmniej, a tutaj można szybko w ciągu jednego dnia załatwić, dlatego jestem - słyszymy od jednego z chętnych na zaszczepienie się w Białymstoku.

To dobrze, że zainteresowanie szczepieniami przeciw COVID-19 nie maleje, bo gra w tych dniach toczy się o wysoką stawkę. O to, czy przez Polskę przetoczy się czwarta fala zachorowań, a jeżeli tak, to kiedy i z jaką siłą.

- Zależy to od tego, ile osób zostanie zaszczepionych, i jak będą się zachowywały osoby w ciągu najbliższych dni, bo jeszcze wpływu majówki nie znamy - ocenił wirusolog prof. Włodzimierz Gut, potwierdzając, że to teraz się waży, czy będzie czwarta fala.

Nie powinny nas zmylić dane z wtorku: nowych zakażeń rząd odnotował 2296, a zgonów osób zakażonych - 28.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

Z modeli opracowanych przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że czwarta fala zachorowań na COVID-19 może się pojawić już pod koniec czerwca. Dzienna liczba nowych zachorowań może wówczas dochodzić nawet do dwudziestu tysięcy. Według modelu mniej osób jednak trafi do szpitali i mniej umrze.

- Jeśli nie dojdzie do mutacji, to ta czwarta falka, nawet nie fala, to będzie koniec, domknie sytuację epidemiczną - ocenia dr Franciszek Rakowski z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Mutacja indyjska może pogorszyć sytuację

Druga fala zakażeń w Indiach zbiera śmiertelne żniwo. Indyjska mutacja wykryta w Belgii

W szpitalach w Indiach nie ma miejsc i tlenu. Krematoria odmawiają przyjmowania zmarłych. Nigdzie...

Model zakłada, że nie dojdzie do rozpowszechnienia się nowych mutacji wirusa. W tej sprawie Ministerstwo Zdrowia ma złe wieści. Mutacja indyjska rozprzestrzenia się w Polsce. Sanepid zanotował co najmniej trzy ogniska i rosnącą liczbę zakażeń. Zakażony jest polski dyplomata przybyły z Indii, jego rodzina oraz grupa osób na Śląsku i Mazowszu.

- W tej chwili mamy przebadanych 14 próbek z tych dwóch ognisk i te 14 próbek również potwierdza, że jest to mutacja indyjska, czyli sumarycznie w tej chwili możemy być pewni, że jest co najmniej 16 przypadków - poinformował Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Naukowcy nie są do końca pewni, czy dostępne szczepionki chronią przed tą mutacją. Jedno jednak jest pewne: szczepienie trzecią dawką, na przykład jesienią, nie będzie konieczne. Osoby zaszczepione w sierpniu zeszłego roku, jeszcze w ramach badań klinicznych, do tej pory zachowują odporność.

- Na razie nic nie wskazuje, że trzecia dawka będzie potrzebna, poza, oczywiście, głosami tych, którzy są zainteresowani sprzedażą - skomentował prof. Włodzimierz Gut.

Nie pozostaje nam nic innego, jak się szczepić i, pomimo łagodzenia przez rząd obostrzeń, zachowywać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 10 maja

  Fakty z 10 maja

  Szczepienia przeciw COVID-19 przyspieszają - eksperci podkreślają, że trzeba zacząć przekonywać do szczepień. W programie powiemy również o konferencji Joe Bidena z prezydentami państw wschodniej flanki NATO, a także o tym, jak rząd promuje unijny fundusz odbudowy. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  "Działania destabilizacyjne Rosji są niepokojące"

  W poniedziałek w Rumunii doszło do spotkania państw grupy B9 z udziałem prezydenta Stanów Zjednoczonych i Sekretarza Generalnego NATO. Spotkanie miało charakter hybrydowy - prezydenci Polski i Rumunii spotkali się w Bukareszcie osobiście, pozostali przywódcy brali udział w spotkaniu w formule online.

  czytaj więcej »
 • "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  "W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany"

  - W tej chwili nie ma prokuratury jako urzędu państwowego. Jest folwark pańszczyźniany, na czele którego stoi pan feudalny i nazywa się Bogdan Święczkowski - tak w "Faktach po Faktach" TVN24 oceniła Katarzyna Kwiatkowska, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex Super Omnia". Prokuratura Krajowa, na której czele stoi Bogdan Święczkowski, żąda od Katarzyny Kwiatkowskiej przeprosin i wpłaty 250 tysięcy złotych na Caritas za wypowiedzi udzielone w innym wywiadzie.

  czytaj więcej »
 • Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Podatnik potrójnie płaci za ochronę Jarosława Kaczyńskiego. "To jest kuriozum"

  Z publicznych pieniędzy idą środki na policję, której kilkudziesięciu funkcjonariuszy pilnuje domu Jarosława Kaczyńskiego, na subwencję dla PiS, z której utrzymywana jest prywatna ochrona prezesa PiS, a także na Służbę Ochrony Państwa, która domu wicepremiera jednak nie pilnuje, choć mogłaby do tego być oddelegowana. Policja twierdzi, że nie pilnuje domu wicepremiera, tylko jest w jego okolicy z innych powodów, aczkolwiek też związanych z osobą Jarosława Kaczyńskiego. Cały Reportaż Piotra Świerczka i Grzegorza Łakomskiego w TVN24 o 20:30 oraz w TVN24 GO.

  czytaj więcej »
 • Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym doszło do starcia Palestyńczyków i policji. Ponad 300 osób rannych

  Na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie w poniedziałek rano doszło do starcia Palestyńczyków z policjantami. Palestyńczycy rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, zaś policja odpowiadała granatami hukowymi, gumowymi kulami i gazem łzawiącym. Walki przeniosły się także do środka meczetu Al-Aksa. Ponad 300 Palestyńczyków i ponad 20 policjantów zostało rannych. Gniew Palestyńczyków wywołał plan wysiedlenia palestyńskich rodzin z terenów we wschodniej części Jerozolimy, na których mają powstać kolejne izraelskie osiedla.

  czytaj więcej »
 • Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Kobieta dwa razy złamała zasady izolacji domowej. Usłyszała wyrok skazujący

  Karolina L. była zakażona koronawirusem i dwa razy wyszła na zakupy. Złamała zasady izolacji domowej i za to w areszcie spędziła już pięć miesięcy. W poniedziałek kobieta usłyszała wyrok: rok więzienia w zawieszeniu na rok. Prokuratura przeprowadziła drobiazgowe śledztwo. Dzięki monitoringowi ustalono, że Karolina L. miała kontakt z ponad 30 osobami. Dziesięć z tych osób trafiło na kwarantannę i ma dostać od Karoliny L. po 150 złotych zadośćuczynienia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  Prognoza pogody na wtorek 11 maja

  We wtorek na ogół słonecznie. Nieco chmur na zachodzie kraju. Temperatura maksymalna od 21 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 28 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, okresami w porywach osiągający prędkość do 40-60 km/h, południowo-wschodni.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 9 maja

  Fakty z 9 maja

  9 maja, w rocznicę podpisania Deklaracji Schumana, obchodzony jest Dzień Europy. Z tej okazji 21 prezydentów państw członkowskich Unii Europejskiej napisało wspólny list. W programie także komentarze po sobotniej emisji reportażu "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów", a także o szczepieniu alergików. Na "Fakty" TVN zaprasza Piotr Marciniak.

  czytaj więcej »
 • "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  "Od przeszło pięciu lat obecna władza skutecznie zniechęca Polaków do Unii Europejskiej"

  21 prezydentów państw członkowskich UE, w tym Andrzej Duda, pozytywnie wypowiedziało się o projekcie europejskim w Dniu Europy, który obchodzony jest 9 maja. To wyjątkowa sytuacja, bo politycy obozu rządzącego o Unii Europejskiej często mówią źle. Spadek zaufania Polaków do UE widać w badaniach Komisji Europejskiej. - Gdyby PiS porządził jeszcze kilka lat i mielibyśmy przeprowadzić referendum, tak jak Wielka Brytania, to obawiałabym się o jego wynik - komentuje posłanka PO Izabela Leszczyna.

  czytaj więcej »
 • "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  "Żyjemy w patologicznym państwie PiS-u"

  Reportaż "Superwizjera" TVN opisał działalność Jana L., jednego z najbardziej tajemniczych polskich przestępców. W tej sprawie jest niemal wszystko, co groźne - mafia, kradzieże, przemyt, pranie brudnych pieniędzy i niezliczone przekręty, a do tego mocne powiązania z władzą i praktycznie bezkarność.

  czytaj więcej »
tvnpix