Artyści i sportowcy apelują: #zostańwdomu. Ta akcja "nie ma nas przestraszyć"

13.03.2020 | Artyści i sportowcy apelują: #zostańwdomu. Ta akcja "nie ma nas przestraszyć"
13.03.2020 | Artyści i sportowcy apelują: #zostańwdomu. Ta akcja "nie ma nas przestraszyć"
Jarosław Kostkowski | Fakty TVN
13.03.2020 | Artyści i sportowcy apelują: #zostańwdomu. Ta akcja "nie ma nas przestraszyć"Jarosław Kostkowski | Fakty TVN

Jeśli ktoś nie chce słuchać premiera, ministra czy lekarza, to może posłucha ulubionego sportowca czy artysty. W akcje "Zostań w domu" zaangażowali się znani i lubiani, którzy przekonują, że na jakiś czas warto odpuścić wszelkie wyjścia na miasto lub spotkania.

NFZ uruchomił całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Koronawirus SARS-CoV-2: objawy, statystyki, jak rozprzestrzenia się epidemia - czytaj raport specjalny tvn24.pl

W mediach społecznościowych na sile przybiera akcja "Zostań w domu", w ramach której internauci, artyści, dziennikarze i sportowcy zachęcają do przestrzegania zaleceń służb sanitarnych. Na udostępnianych nagraniach pokazują, jak wykorzystują wolny czas w domu. I tak na filmie Beata Kozidrak uczy jak poprawnie myć ręce, śpiewając przy tym jedną ze swoich piosenek.

Z kolei Michał Piróg zwraca się z prośbą, żeby każdy z nas zachował rozsądek i ostrożność. - Wymaga się od nas higieny i obniżenia aktywności międzyludzkiej. Okazuje się, że nas to przerasta - dodaje choreograf, prowadzący program "Top Model".

W domowym zaciszu mistrzyni olimpijska w pływaniu Otylia Jędrzejczak proponuje przeprosić się z czterema ścianami i wyjaśnia przekaz akcji "Zostań w domu". - "Zostaję w domu" tak naprawdę jest akcją, która ma nas nauczyć profilaktyki. Ona nie ma nas przestraszyć - tłumaczy Jędrzejczak.

Spektakl na żywo, przed komputerem

W domowym zaciszu nie traci się prawie nic, bo po zamknięciu teatrów aktorzy nie zeszli ze scen. Niektórzy grają bez publiczności. Wystarczy kliknąć i za darmo można obejrzeć spektakl.

- (Chcieliśmy - przyp. red.) wypełnić pewną misję. Wydaje mi się, że teatr publiczny powinien grać - wyjaśnia Piotr Kruszczyński, dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu.

Dzięki transmisji spektaklu "Stan podgorączkowy" widownia była kilkaset razy większa niż liczba miejsc w teatrze. - Nie ma nic lepszego niż przekazywanie z ust do ust, czy, w zasadzie teraz można powiedzieć, z linku do linku - twierdzi Daniel Moszczyński z zespołu Bibobit.

"To świat nas zabawia"

Dom tak, ale "domówka" - niekoniecznie. Odwołane koncerty to też jeszcze nic straconego. Artysta Baranovski wraz ze swoimi kolegami zagrał specjalny koncert, który był transmitowany na portalach społecznościowych. - Zagraliśmy ten koncert, nagraliśmy to telefonem, bo tylko tak mogliśmy to zrobić - mówi kompozytor.

Spotykać się jak najmniej - to wołanie do rozsądku. Przypomina o tym Robert Lewandowski i o uwagę prosi młodych kibiców. Piłkarz podkreśla, że szkoły zamknięto w trosce o zdrowie i lepiej będzie unikać dużych skupisk. Jak dodaje - na wszystko przyjdzie jeszcze czas.

Michał Piróg zaznacza, że w domu są różne formy rozrywki, a czas na przykład można poświęcić na czytanie. - Faktycznie zostaliśmy przygotowani do tego, że to świat nas zabawia, ale ludzie, są książki - dodaje.

Jeżeli brakuje pomysłów, dostarczą ich znani i lubiani. Nawet jeśli bywało się w domu gościem, dobra pora, by teraz trochę w nim pomieszkać.

- Bądźmy z rodziną. To jest najpiękniejsze, to jest nasz dom - przekonuje Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu.

Autor: Jarosław Kostkowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy zdarzyło się, że Sejm musi ustalać, czy posłowi ściganemu listem gończym należy wypłacać na konto wynagrodzenie. I wychodzi na to, że na razie tak. Jeżeli chodzi o miejsce, do którego mógł uciec Marcin Romanowski, to ustalono, że raczej nie do ośrodka Opus Dei, bo organizacja oficjalnie oświadczyła, że go nie ukrywa.

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Gdziekolwiek przebywa Romanowski, dostaje uposażenie i dietę. "Nikt nie przewidział takiej sytuacji"

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem i największym wyzwaniem startującej na dniach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Kwestie z nim związane podzielono na siedem filarów - między innymi energetyczny, ekonomiczny i zdrowotny. Kluczowe ma być budowanie porozumienia wokół dalszego wsparcia dla Ukrainy oraz rozbudowy Tarczy Wschód.

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. "Dzisiaj słyszymy: tym razem będziemy was słuchać"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Historia z Olsztyna powinna przypomnieć nam, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Wszystko działo się w restauracji. W pewnym momencie kobieta zaalarmowała, że jej dziecko się dusi. Niemowlę zadławiło się. Traciło oddech. Z pomocą ruszył funkcjonariusz z Mrągowa.

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

"Usłyszałem krzyk przerażonej kobiety. Wiedziałem, że muszę działać szybko". Policjant uratował życie dziecku

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji z Lewicy, przyznał w środowym wydaniu "Faktów po Faktach", że w czwartek zostanie podjęta decyzja w sprawie przyszłości ministra nauki Dariusza Wieczorka w rządzie.

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? "Jutro będziemy mieli rozstrzygnięcie"

Źródło:
TVN24

Ważą się losy ministra nauki Dariusza Wieczorka (Lewica), który miał ujawnić dane sygnalistki rektorowi Uniwersytetu Szczecińskiego. Wiceprzewodnicząca Nowej Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic przyznała, że sytuacja utrudnia prekampanię Magdaleny Biejat. - To jest dla niej bardzo trudne, mamy tego świadomość. Im szybciej zostanie podjęta konkretna decyzja, tym lepiej - mówiła posłanka. Dodała, że według niej Wieczorek "powinien oddać się do dyspozycji premiera". Senator Krzysztof Kwiatkowski (KO) zaznaczył, że "Lewica ponosi odpowiedzialność za tego ministra".

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Co dalej z ministrem Wieczorkiem? Kucharska-Dziedzic: powinien oddać się do dyspozycji premiera

Źródło:
TVN24

- To zabójstwo miało wywołać szok, zwrócić uwagę i spowodować zastraszenie - mówi prokurator Alvin Bragg o zbrodni na Manhattanie. Podejrzanemu o zabicie szefa firmy ubezpieczeniowej młodemu Amerykaninowi postawiono zarzuty między innymi zabójstwa pierwszego stopnia oraz terroryzmu.

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Luigi Mangione wkrótce trafi do Nowego Jorku? Jego nowi obrońcy nie chcą walczyć z ekstradycją

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Paul Watson to 75-letni aktywista, któremu groziło w Japonii 15 lat więzienia, co w jego wieku jest praktycznie dożywociem. Tokio polowało na niego od lat z powodu zakłócania przez Watsona i jego ludzi pracy statków wielorybniczych. Gdy niecałe pół roku temu trafił do aresztu na Grenlandii, groziła mu ekstradycja do Tokio. W jego obronę zaangażowało się wiele znanych osób.

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Paul Watson opuścił areszt na Grenlandii. Sprzeciwia się połowowi wielorybów, a ściga go Japonia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS