Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownieJan Błaszkowski/Fakty TVN

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Nie wiadomo, czy ktokolwiek opiekuje się jego grobem, bo żadnych bliskich w chwili śmierci nie miał. Mieszkaniec Białegostoku zmarł sześć lat temu, ale jego spuścizna wciąż jest obciążeniem dla spadkobiercy.

- Na koncie miasta zajęte zostało 470 tysięcy złotych z tytułu spłaty długu osoby, która niedawno zmarła i nie zostawiła po sobie spadkobiercy - przekazuje Urszula Boublej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Komornik zajął prawie pół miliona z pieniędzy mieszkańców Białegostoku, bo to tamtejszy samorząd musiał przejąć nie tylko majątek zmarłego, ale przede wszystkim jego długi.

Jak gminy mogą się zabezpieczyć przed komornikiem?

- Jeżeli nie ma spadkobierców albo wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucą spadek, to gmina musi ten spadek przyjąć. Nie można odrzucić tego spadku - wskazuje Maria Tumielewicz, adwokatka.

Gminy mogą się zabezpieczyć przed komornikiem. Wystarczy, że samorząd stworzy tak zwany spis inwentarza, czyli listę rzeczy, które zmarły po sobie zostawił. - Dzięki temu odpowiadamy za długi tylko do wysokości tego, co zmarły posiadał - mówi Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miasta w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Zmarł dłużnik, długi przeszły na miasto. Komornik "wszedł" na konto Białegostoku

Dlaczego Białystok tego spisu do dziś nie zrobił - nie wiadomo. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski odmówił rozmowy z "Faktami" TVN. - Miasto miało bardzo dużo czasu na to, żeby odpowiednio zareagować. Złożyło skargi i te skargi zostały oddalone - zauważa Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Podobne problemy miał burmistrz Żerkowa w Wielkopolsce. Gmina po śmierci jednego z mieszkańców odziedziczyła wartą milion 700 tysięcy złotych rezydencję, ale z hipoteką i długami większymi niż wartość nieruchomości. - Straciliśmy, jako gmina, około pół miliona złotych - przyznaje burmistrz miasta Żerków Michał Surma.

Czasem gminy dziedziczą atrakcyjne działki i złoto

Zwykle jednak takie bezpańskie nieruchomości to gratka dla samorządu. W Gdyni pod młotek trafi zrujnowany domek letniskowy nad jeziorem na Kaszubach. Do tego dwie atrakcyjne działki tuż przy marinie nad Martwą Wisłą. Kolejka chętnych do zakupu - długa.

- Mieliśmy też trzy spadki, w których było złoto. Nie była to łatwa operacja, ale to złoto udało się nam w końcu zbyć. I to nie była mała suma - przyznaje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni.

Komentarz Przemysława Małeckiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej
Komentarz Przemysława Małeckiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej

Białystok dopiero po zajęciu konta miasta przez komornika i utracie pół miliona złotych przygotowuje spis inwentarza zmarłego mężczyzny. Liczy na odzyskanie pieniędzy.

- Powinno zwrócić się ewentualnie do wierzycieli, którzy te środki otrzymali, dlatego że komornik tych wyegzekwowanych pieniędzy już nie ma - wskazuje rzecznik Przemysław Małecki. Dlatego białostoccy radni właśnie zmienili budżet na ten rok, by stratę pół miliona złotych uwzględnić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Żeby zobaczyć, jak gigantyczne są problemy Narodowego Funduszu Zdrowia, wystarczy spojrzeć tylko na jedną grupę błyskawicznie rosnących wydatków. W 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadziło program bezpłatnych leków dla seniorów. Wydano wtedy na to 110 milionów złotych, rok później - pięć razy więcej, a rok temu - już 30 razy więcej niż na początku. Nie wiadomo też, ile brakuje w NFZ. Może kilka, a może kilkadziesiąt miliardów złotych.

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Zabraknie pieniędzy na leczenie? Trudna sytuacja finansowa NFZ

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS