Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie

Źródło:
Fakty TVN
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownie
Jan Błaszkowski/Fakty TVN
Gminy nierzadko dziedziczą długi po mieszkańcach, czasem jednak trafi im się złoto - dosłownieJan Błaszkowski/Fakty TVN

Komornik zajął niemal pół miliona złotych na koncie gminy Białystok. To nie gmina miała długi, ale jeden z jej mieszkańców, który zmarł. Zmarły nie miał żadnych spadkobierców. Gdyby miasto dopełniło formalności, mogłoby się uchronić przed najgorszym.

Nie wiadomo, czy ktokolwiek opiekuje się jego grobem, bo żadnych bliskich w chwili śmierci nie miał. Mieszkaniec Białegostoku zmarł sześć lat temu, ale jego spuścizna wciąż jest obciążeniem dla spadkobiercy.

- Na koncie miasta zajęte zostało 470 tysięcy złotych z tytułu spłaty długu osoby, która niedawno zmarła i nie zostawiła po sobie spadkobiercy - przekazuje Urszula Boublej z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Komornik zajął prawie pół miliona z pieniędzy mieszkańców Białegostoku, bo to tamtejszy samorząd musiał przejąć nie tylko majątek zmarłego, ale przede wszystkim jego długi.

Jak gminy mogą się zabezpieczyć przed komornikiem?

- Jeżeli nie ma spadkobierców albo wszyscy spadkobiercy ustawowi odrzucą spadek, to gmina musi ten spadek przyjąć. Nie można odrzucić tego spadku - wskazuje Maria Tumielewicz, adwokatka.

Gminy mogą się zabezpieczyć przed komornikiem. Wystarczy, że samorząd stworzy tak zwany spis inwentarza, czyli listę rzeczy, które zmarły po sobie zostawił. - Dzięki temu odpowiadamy za długi tylko do wysokości tego, co zmarły posiadał - mówi Izabela Kozicka-Prus z Urzędu Miasta w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE: Zmarł dłużnik, długi przeszły na miasto. Komornik "wszedł" na konto Białegostoku

Dlaczego Białystok tego spisu do dziś nie zrobił - nie wiadomo. Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski odmówił rozmowy z "Faktami" TVN. - Miasto miało bardzo dużo czasu na to, żeby odpowiednio zareagować. Złożyło skargi i te skargi zostały oddalone - zauważa Przemysław Małecki, rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej.

Podobne problemy miał burmistrz Żerkowa w Wielkopolsce. Gmina po śmierci jednego z mieszkańców odziedziczyła wartą milion 700 tysięcy złotych rezydencję, ale z hipoteką i długami większymi niż wartość nieruchomości. - Straciliśmy, jako gmina, około pół miliona złotych - przyznaje burmistrz miasta Żerków Michał Surma.

Czasem gminy dziedziczą atrakcyjne działki i złoto

Zwykle jednak takie bezpańskie nieruchomości to gratka dla samorządu. W Gdyni pod młotek trafi zrujnowany domek letniskowy nad jeziorem na Kaszubach. Do tego dwie atrakcyjne działki tuż przy marinie nad Martwą Wisłą. Kolejka chętnych do zakupu - długa.

- Mieliśmy też trzy spadki, w których było złoto. Nie była to łatwa operacja, ale to złoto udało się nam w końcu zbyć. I to nie była mała suma - przyznaje Agata Grzegorczyk z Urzędu Miasta Gdyni.

Komentarz Przemysława Małeckiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej
Komentarz Przemysława Małeckiego, rzecznika prasowego Krajowej Rady Komorniczej

Białystok dopiero po zajęciu konta miasta przez komornika i utracie pół miliona złotych przygotowuje spis inwentarza zmarłego mężczyzny. Liczy na odzyskanie pieniędzy.

- Powinno zwrócić się ewentualnie do wierzycieli, którzy te środki otrzymali, dlatego że komornik tych wyegzekwowanych pieniędzy już nie ma - wskazuje rzecznik Przemysław Małecki. Dlatego białostoccy radni właśnie zmienili budżet na ten rok, by stratę pół miliona złotych uwzględnić.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Ukraina ma metale ziem rzadkich, zawierające pierwiastki takie jak lantan, cer, erb i lit, jak i inne cenne surowce, w tym grafit. Jednak metali ziem rzadkich Ukraina nie wydobywa ze względów technologicznych i ekonomicznych. Nie zraża to Donalda Trumpa, który chce, aby Ukraina dopuściła amerykański kapitał w celu wydobycia cennych rud.

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Amerykanie chcą ukraińskich metali ziem rzadkich, ale ich się w Ukrainie w ogóle nie wydobywa

Źródło:
Fakty TVN

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przedszkolny plac zabaw, boisko i drzewa - tak wygląda dzisiaj samo centrum Łodzi. Urzędnicy chcą to zmienić i w tym miejscu zbudować łącznik między dwiema ulicami, by zapewnić łatwiejszy dostęp z parkingu do reprezentacyjnej części miasta. Rodzice mówią: nie kosztem dzieci.

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Dzieci z przedszkola w Łodzi mogą stracić plac zabaw i boisko. Urząd chce zbudować przejście łączące ulice

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nasze stanowisko wobec ochrony życia nienarodzonego jest jasne. My zawsze staliśmy na stanowisku ochrony każdego życia nienarodzonego - powiedziała w "Faktach po Faktach" Anna Bryłka, europosłanka Konfederacji. Jak stwierdziła, w Polsce kwestia aborcji ciąży poczętej w wyniku gwałtu to "sprawa marginalna". Posłanka Koalicji Obywatelskiej Aleksandra Kot mówiła, że argumenty Konfederacji "pomijają podmiotowość kobiety".

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Pytanie o aborcję po gwałcie. Bryłka: to jest sprawa marginalna

Źródło:
TVN24

Będę prosił w najbliższych dniach na piśmie, aby pan prezydent już zechciał się wstrzymać od realizacji moich wniosków w sprawie ambasadorów - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Sikorski: będę wycofywał wnioski o nominacje ambasadorskie

Źródło:
TVN24

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Blisko dwa tysiące osób trafiło w ręce policji w związku z antyrządowymi protestami w Turcji. Wśród zatrzymanych są dziennikarze. Jeden z korespondentów BBC został oskarżony o "stanowienie zagrożenia dla porządku publicznego". Mark Lowen został deportowany do Wielkiej Brytanii. Władze uderzają też w lokalne media. Czterech nadawców za relacjonowanie protestów zostało ukaranych grzywnami.

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Turcja nie tylko tłumi antyrządowe protesty, ale też ucisza media. "Jesteśmy karani za to, że wykonujemy swoją pracę"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS