Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów

27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów
27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów
Marek Nowicki | Fakty TVN
27.09.2018 | Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarówMarek Nowicki | Fakty TVN

Trombektomia mechaniczna to nadzieja na wyleczenie dla pacjentów z udarem mózgu. Dlatego w interesie wszystkich jest zakończenie sporu kardiologów i neurologów o to, kto może tą metodą leczyć. No i dlaczego tylko w 7 ośrodkach w Polsce. Niestety spór trwa.

Dobra wiadomość jest taka, że są pieniądze na nowoczesne leczenie udarów. Chodzi o trombektomię, czyli zabieg polegający na mechanicznym udrażnianiu tętnic w mózgu.

Minister zdrowia, listę szpitali wykonujących trombektomię, opublikował pod koniec sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Łukasz Szumowski - który pół życia przepracował w Instytucie Kardiologii w Warszawie - wpisał na listę również byłe miejsce pracy.

Skandal i nowa lista

Problem polega na tym, że ta doskonała skądinąd placówka - zdaniem neurologów - nie nadaje się do wykonywania tej procedury.

- Instytut nie jest przygotowany, dlatego że trombektomia mechaniczna musi być robiona w ośrodku, gdzie jest odział udarowy, którego Instytut Kardiologii nie ma. Więc nie spełnia podstawowego kryterium - twierdzi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, kierownik Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Kiedy po wpisaniu na listę Instytutu Kardiologii wybuchł skandal, minister zdrowia stworzył nową listę ośrodków, które dostaną pieniądze za trombektomię. O tej sprzed miesiąca mówi, że była nieprawdziwa.

Na nowej liście jest siedem szpitali w Polsce: w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, wojskowy w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Tam ma ruszyć pilotaż zabiegu.

"Nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy"

Ale zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ten pilotaż jest zbędny, bo w całym kraju są ośrodki neurologiczne, które mogłyby od razu wykonywać trombektomię.

- W tej chwili nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy, czyli sprawdzający czy ta metoda działa, jaka jest organizacja świadczenia tej usługi, ponieważ ta organizacja jest znakomita i w większości ośrodków się sprawdza - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek.

Na razie nie wiadomo też, jak długo potrwa pilotaż. W tym czasie pozostała część kraju - między innymi cała zachodnia Polska - pozostanie bez nowoczesnej opieki udarowej. A najważniejsze są pierwsze godziny po udarze.

- Jeżeli to będzie lista, która będzie powiększana tak, że teraz będzie sześć ośrodków, a dopiero za rok będzie kolejnych sześć ośrodków, to naprawdę będziemy bardzo mocno odcinać większość Polaków od możliwości skorzystania z takiego zabiegu - podkreśla dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Ostatnie dni kampanii wyborczej zdominowały sprzeczne wersje kandydata Karola Nawrockiego i jego sztabu w sprawie jego mieszkań. Kandydat PiS na prezydenta najpierw powiedział, że ma tylko jedno mieszkanie. Dziennikarze to sprawdzili - i tak wybuchła afera związana z mieszkaniem w Gdańsku, które Karol Nawrocki w niejasny sposób przejął od starszego, schorowanego mężczyzny. Teraz dziennikarze Interii dotarli do umowy, w której Karol Nawrocki zobowiązał się opiekować panem Jerzym. Wiadomo, że tego nie robił.

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Karol Nawrocki nie dotrzymał umowy z panem Jerzym. Na każde kłamstwo są dowody

Źródło:
Fakty TVN

Eksperymenty rodem z polskich szkół zostaną wykonane przez polskiego astronautę na orbicie, w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nauka sięga gwiazd - to wiemy od dawna - ale tym razem to pomysły polskich uczniów okazują się nieziemskie.

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Pomysły polskich uczniów polecą w kosmos wraz z polskim astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Źródło:
Fakty TVN

Kosmos 482, czyli radziecka jeszcze sonda kosmiczna, która według wstępnych prognoz miała wejść w atmosferę nad terytorium Polski, ostatecznie ominęła nasz kraj. Rosjanie poinformowali, że jej części spadły do Oceanu Indyjskiego.

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Radziecka sonda kosmiczna Kosmos 482 ostatecznie ominęła nasz kraj i spadła do Oceanu Indyjskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS