Fakty - oglądaj online

Pożądana terapia

Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów

Trombektomia mechaniczna to nadzieja na wyleczenie dla pacjentów z udarem mózgu. Dlatego w interesie wszystkich jest zakończenie sporu kardiologów i neurologów o to, kto może tą metodą leczyć. No i dlaczego tylko w 7 ośrodkach w Polsce. Niestety spór trwa.

Dobra wiadomość jest taka, że są pieniądze na nowoczesne leczenie udarów.  Chodzi o trombektomię, czyli zabieg polegający na mechanicznym udrażnianiu tętnic w mózgu.

Minister zdrowia, listę szpitali wykonujących trombektomię, opublikował pod koniec sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Łukasz Szumowski - który pół życia przepracował w Instytucie Kardiologii w Warszawie - wpisał na listę również byłe miejsce pracy.

Skandal i nowa lista

Problem polega na tym, że ta doskonała skądinąd placówka - zdaniem neurologów - nie nadaje się do wykonywania tej procedury.

- Instytut nie jest przygotowany, dlatego że trombektomia mechaniczna musi być robiona w ośrodku, gdzie jest odział udarowy, którego Instytut Kardiologii nie ma. Więc nie spełnia podstawowego kryterium - twierdzi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, kierownik Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Kiedy po wpisaniu na listę Instytutu Kardiologii wybuchł skandal, minister zdrowia stworzył nową listę ośrodków, które dostaną pieniądze za trombektomię. O tej sprzed miesiąca mówi, że była nieprawdziwa.

Na nowej liście jest siedem szpitali w Polsce: w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, wojskowy w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Tam ma ruszyć pilotaż zabiegu.

Nowatorska metoda leczenia chorych na nowotwór

Nowatorska metoda podania chemioterapeutyku w czasie operacji w Bydgoszczy. Więcej o szansie dla chorych na nowotwór dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Marka Nowickiego.

"Nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy"

Ale zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ten pilotaż jest zbędny, bo w całym kraju są ośrodki neurologiczne, które mogłyby od razu wykonywać trombektomię.

- W tej chwili nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy, czyli sprawdzający czy ta metoda działa, jaka jest organizacja świadczenia tej usługi, ponieważ ta organizacja jest znakomita i w większości ośrodków się sprawdza - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek.

Na razie nie wiadomo też, jak długo potrwa pilotaż. W tym czasie pozostała część kraju - między innymi cała zachodnia Polska - pozostanie bez nowoczesnej opieki udarowej. A najważniejsze są pierwsze godziny po udarze.

- Jeżeli to będzie lista, która będzie powiększana tak, że teraz będzie sześć ośrodków, a dopiero za rok będzie kolejnych sześć ośrodków, to naprawdę będziemy bardzo mocno odcinać większość Polaków od możliwości skorzystania z takiego zabiegu - podkreśla dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

Nowatorska metoda leczenia chorych na nowotwór

Nowatorska metoda podania chemioterapeutyku w czasie operacji w Bydgoszczy. Więcej o szansie dla chorych na nowotwór dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Marka Nowickiego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 23 października

  Fakty z 23 października

  PiS zgłosiło protesty co do wyborów w 6 okręgach do Senatu. Jak rządząca partia to uzasadnia? - Zakładamy, że jeżeli doszło do jakichś omyłek, to raczej dochodziło na rzecz kandydata przegranego, a nie wygranego - tłumaczy Radosław Fogiel, zastępca rzecznika PiS. W programie także o makabrycznym odkryciu w Wielkiej Brytanii, o wyroku NSA w sprawie monitoringu sprzed Sejmu, a także o szkoleniu dla nowo wybranych posłów. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  NSA: nagrania sprzed Sejmu powinny zostać ujawnione. "Zobaczymy, co teraz zrobi kancelaria"

  Jest kolejny wyrok NSA, ale nie wiadomo, czy zostanie wykonany. Nagrania z monitoringu sprzed Sejmu z grudnia 2016 roku sędziowie uznali za informację publiczną i pozwolili je ujawnić. Przed Sejmem były wtedy tysiące protestujących, niektórzy zostali zatrzymani i skazani za "niestosowanie się do zaleceń policji" i blokowane wyjazdu polityków z budynku. Ci, którzy wtedy protestowali, nie mają nic przeciwko ujawnieniu nagrań, wręcz przeciwnie, zależy im na tym. Obiekcje ma kancelaria Sejmu.

  czytaj więcej »
 • Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  Konsekwencje dla policjantów po zabójstwie Kristiny

  To była nieodwzajemniona miłość - mężczyzna nachodził młodą kobietę, wysyłał SMS-y i groził. 26-letnia Kristina szukała pomocy na policji, ale bez skutku. Została zastrzelona w pracy, jej prześladowca też zginął. Prowadzone postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne kończą się dymisjami.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na czwartek 24 października

  Prognoza pogody na czwartek 24 października

  W czwartek po porannych mgłach wystąpi zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 18 stopni Celsjusza na Podlasiu do 25 stopni Celsjusza w Małopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Ciśnienie będzie spadać, w południe w Warszawie 1000 hPa. 

  czytaj więcej »
 • Fakty z 22 października

  Fakty z 22 października

  Zarówno PiS, jak i Koalicja Obywatelska złożyły protesty wyborcze. Co dalej? Jak może wyglądać ewentualne ponowne liczenie głosów? W programie powiemy także o tym, kto może zostać marszałkiem Senatu, oraz o milczącym proteście warszawiaków na przejściu dla pieszych przy ulicy Sokratesa, gdzie doszło do tragicznego wypadku drogowego. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Już nie tylko PiS, Koalicja Obywatelska też składa protesty wyborcze

  Kto i gdzie będzie ponownie liczył głosy oddane na senatorów? Czy będą przy tym obserwatorzy opozycji, a może nawet będzie międzynarodowa kontrola? Coraz więcej jest pytań po tym, jak PiS zawnioskował ponowne przeliczenie głosów w 6 okręgach w wyborach do Senatu. Koalicja Obywatelska też złożyła protesty wyborcze. Dotyczą one między innymi błędnych logo partii.

  czytaj więcej »
tvnpix