Fakty - oglądaj online

Pożądana terapia

Dwie listy i zarzuty o niepotrzebny pilotaż. Kontrowersje wokół wprowadzania nowej metody leczenia udarów

Trombektomia mechaniczna to nadzieja na wyleczenie dla pacjentów z udarem mózgu. Dlatego w interesie wszystkich jest zakończenie sporu kardiologów i neurologów o to, kto może tą metodą leczyć. No i dlaczego tylko w 7 ośrodkach w Polsce. Niestety spór trwa.

Dobra wiadomość jest taka, że są pieniądze na nowoczesne leczenie udarów.  Chodzi o trombektomię, czyli zabieg polegający na mechanicznym udrażnianiu tętnic w mózgu.

Minister zdrowia, listę szpitali wykonujących trombektomię, opublikował pod koniec sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Łukasz Szumowski - który pół życia przepracował w Instytucie Kardiologii w Warszawie - wpisał na listę również byłe miejsce pracy.

Skandal i nowa lista

Problem polega na tym, że ta doskonała skądinąd placówka - zdaniem neurologów - nie nadaje się do wykonywania tej procedury.

- Instytut nie jest przygotowany, dlatego że trombektomia mechaniczna musi być robiona w ośrodku, gdzie jest odział udarowy, którego Instytut Kardiologii nie ma. Więc nie spełnia podstawowego kryterium - twierdzi dr hab. n. med. Adam Kobayashi, kierownik Centrum Interwencyjnego Leczenia Udaru i Chorób Naczyniowych Mózgu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Kiedy po wpisaniu na listę Instytutu Kardiologii wybuchł skandal, minister zdrowia stworzył nową listę ośrodków, które dostaną pieniądze za trombektomię. O tej sprzed miesiąca mówi, że była nieprawdziwa.

Na nowej liście jest siedem szpitali w Polsce: w Lublinie, Rzeszowie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, wojskowy w Warszawie i w Grodzisku Mazowieckim. Tam ma ruszyć pilotaż zabiegu.

Nowatorska metoda leczenia chorych na nowotwór

Nowatorska metoda podania chemioterapeutyku w czasie operacji w Bydgoszczy. Więcej o szansie dla chorych na nowotwór dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Marka Nowickiego.

"Nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy"

Ale zdaniem prezesa Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, ten pilotaż jest zbędny, bo w całym kraju są ośrodki neurologiczne, które mogłyby od razu wykonywać trombektomię.

- W tej chwili nie ma żadnych powodów, żeby prowadzić program pilotażowy, czyli sprawdzający czy ta metoda działa, jaka jest organizacja świadczenia tej usługi, ponieważ ta organizacja jest znakomita i w większości ośrodków się sprawdza - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Neurologicznego prof. Jarosław Sławek.

Na razie nie wiadomo też, jak długo potrwa pilotaż. W tym czasie pozostała część kraju - między innymi cała zachodnia Polska - pozostanie bez nowoczesnej opieki udarowej. A najważniejsze są pierwsze godziny po udarze.

- Jeżeli to będzie lista, która będzie powiększana tak, że teraz będzie sześć ośrodków, a dopiero za rok będzie kolejnych sześć ośrodków, to naprawdę będziemy bardzo mocno odcinać większość Polaków od możliwości skorzystania z takiego zabiegu - podkreśla dr hab. n. med. Adam Kobayashi.

Nowatorska metoda leczenia chorych na nowotwór

Nowatorska metoda podania chemioterapeutyku w czasie operacji w Bydgoszczy. Więcej o szansie dla chorych na nowotwór dziś w "Faktach" TVN o 19:00 w materiale Marka Nowickiego.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 17 stycznia

  Fakty z 17 stycznia

  Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza została wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Czy jego zabójstwu można było zapobiec? Matka sprawcy informowała policję, że jej syn może coś zrobić, a korespondencja krążyła między policją a zakładem karnym. W programie również o pierwszym ładunku medycznej marihuany, który trafił do Polski, gram ma kosztować 65 złotych,a pacjentów, którym jest potrzebna, są tysiące. Powiemy także o ofierze gwałtu, która mieszka kilka domów dalej od jednego z oskarżonych o jej gwałt. Sąd zdecydował się bowiem wypuścić podejrzanych. W programie również o akcie oskarżenia w sprawie organizacji "urodzin" Adolfa Hitlera w lesie pod Wodzisławiem Śląskim. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Gdańszczanie żegnają prezydenta Adamowicza w Europejskim Centrum Solidarności

  Podczas uroczystej sesji na Dworze Artusa wspominali i żegnali go przyjaciele, a podczas przemarszu ulicami miasta gdańszczanie. Trumna z ciałem prezydenta Pawła Adamowicza teraz wystawiona jest w Europejskim Centrum Solidarności. Do piątku do godziny 17:00 każdy może przyjść i osobiście pożegnać prezydenta Gdańska. Można wpisać się także do księgi kondolencyjnej. Przed wejściem do budynku powstała bardzo długa, kilkusetmetrowa kolejka. W piątek po 17:00 trumna zostanie przeniesiona do Bazyliki Mariackiej. Tam w sobotę odbędzie się pogrzeb.

  czytaj więcej »
 • Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  Uczestnicy "urodzin Hitlera" usłyszeli zarzuty

  W sądzie jest akt oskarżenia wobec kolejnych sześciu osób - to organizatorzy i uczestnicy "urodzin Hitlera", które pokazał "Superwizjer" TVN. Już wcześniej byli pod lupą prokuratury w podobnych sprawach. Teraz zarzuca im się propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  Prognoza pogody na piątek 18 stycznia

  W piątek zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Na północnym zachodzie Polski bez opadów, na pozostałym obszarze kraju przelotne opady śniegu do 1-5 cm. Ślisko! Temperatura maksymalna od 0 w skali Celsjusza na Wybrzeżu i 1 stopnia Celsjusza w centrum kraju do 3 stopni Celsjusza na Dolnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr zachodni i północno-zachodni, umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 16 stycznia

  Fakty z 16 stycznia

  Gdańskie władze podały harmonogram uroczystości związanych z pożegnaniem Pawła Adamowicza. Pogrzeb odbędzie się w sobotę. W programie także między innymi o dalszych losach brexitu, o ustawie budżetowej na przyszły rok, a także o trudnych warunkach pogodowych w górach. Na "Fakty" TVN zaprasza Grzegorz Kajdanowicz.

  czytaj więcej »
 • Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  Podano plan uroczystości pogrzebowych prezydenta Gdańska

  W czwartek po południu rozpocznie się pożegnanie Pawła Adamowicza - po specjalnej sesji Rady Miasta Gdańska trumna zostanie wystawiona w Europejskim Centrum Solidarności. Pogrzeb rozpocznie się w sobotę od mszy w Bazylice Mariackiej. Rodzina zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów, ale wesprzeć bliskie sercu prezydenta organizacje dobroczynne - WOŚP i hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

  czytaj więcej »
tvnpix