Fakty - oglądaj online

 • Foto: tvn24 | Video: Paweł Płuska / Fakty TVN
 • W wieku 75 lat zmarł Jan Lityński
 • Nie milkną komentarze po nominacji dla Tomasza Greniucha. "Dekonstrukcja całej instytucji"

"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

Premier twierdzi, że informacje podane w reportażu "Superwizjera" TVN to "fake newsy", a opozycja chce pilnie zwołać sejmową Komisję Finansów Publicznych. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" to nie jest materiał o tym, jak służby walczą z przestępcami vatowskimi i podstawionymi słupami. To materiał o tym, ile pieniędzy straconych przez Skarb Państwa w wyniku oszustw vatowskich udało się odzyskać. Odpowiedź: bardzo niewiele.

Co jakiś czas służby specjalne lub prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

Z ust polityków PiS słyszymy, że odebrane złodziejom miliony trafiają do dzieci, że Polska jest wzorem dla innych krajów UE. Czy rzeczywiście można mówić o sukcesie? To sprawdzili dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Zobacz więcej: Kłamstwo vatowskie - reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- To się wydaje, że to jest ogromny sukces zatrzymać grupę przestępczą, która wyłudziła 13 milionów, z tym, że my próbowaliśmy się dopytać, ile tak naprawdę z takich pieniędzy udaje się odzyskać  - tłumaczy Ewa Galica, współautorka reportażu "Kłamstwo vatowskie".

"Kłamstwo vatowskie". Premier krytykuje materiał TVN, jest odpowiedź dziennikarzy

Reporterzy "Superwizjera" TVN prześwietlili walkę państwa z przestępczością podatkową, zwłaszcza...

Dziennikarze próbowali zadać to pytanie prokuratorowi krajowemu. - Podejmujemy działania po to, żeby te środki odzyskać, żeby te środki zabezpieczyć - mówił Bogdan Święczkowski o walce z mafią vatowską. Nie znalazł czasu, by opowiedzieć "Superwizjerowi", jak skuteczne są te działania.

"Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy"

Reporterzy dotarli do prezesów spółek, które miały wyłudzić prawie 180 milionów złotych podatku VAT. Zastali schorowanego byłego parkieciarza, osobę skazaną i byłego pracownika banku. Wszyscy trzej to tak zwane "słupy", z prokuratorskimi zarzutami.

W tym przypadku też można było usłyszeć, że mafia została rozbita, że zatrzymano prezesów spółek, że Skarb Państwa stracił 176 milionów złotych, ale nie usłyszeliśmy, jak je odzyska? Z czego?

Prokuratura zabezpieczyła nieruchomości warte nieco ponad 900 tysięcy złotych. Na dodatek obciążone hipoteką.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeśli są zabezpieczone, to nie znaczy, że są do wydania przez państwo - podkreśla analityk służb podatkowych, który chciał zachować anonimowość.

Reakcje premiera i prokuratury

Kolejne tarcia w Zjednoczonej Prawicy. "Musimy jednak zdyscyplinować naszych koalicjantów"

W sobotę zdymisjonowany został wiceminister aktywów państwowych z ramienia Solidarnej Polski...

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zareagował na materiał "Superwizjera" TVN. Pod hasłem "STOP FAKE NEWS" nazwał go "totalnie zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy". Podał dane statystyczne, z których wynika, że zmniejszyła się tak zwana luka vatowska. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał na Facebooku.

W podobnym tonie zareagowało w niedzielę biuro prasowe Prokuratury Krajowej, pisząc o efekcie mrożącym działań prokuratury i zmniejszeniu luki vatowskiej, a także o miliardowych kwotach zabezpieczeń. Wielkości odzyskanej kwoty podatku VAT w latach 2018-2019 nie zanegowało.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - podkreśla Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek mają złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. - Przychodzi taki moment, żeby kłamstwo nazwać kłamstwem, zło złem, a propagandę propagandą - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

 • Fakty z 26 lutego

  Fakty z 26 lutego

  "Gazeta Wyborcza" opublikowała nagrania i pisze, że Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu, jako wójt Pcimia nielegalnie kierował prywatną spółką. Koalicja Obywatelska zapowiada wniosek do prokuratury o prześwietlenie majątku Daniela Obajtka. W programie także o poparciu Solidarnej Polski dla wniosku opozycji, o zmianach w polskiej dyplomacji, a także o zielonym świetle dla paszportu dla zaszczepionych w Unii Europejskiej. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  "Ziobro i Kaczyński są nawzajem swoimi zakładnikami"

  Prawo i Sprawiedliwość przegrało czwartkowe głosowanie w Sejmie. Solidarna Polska wraz z politykami opozycji przegłosowała wniosek o uzupełnienie porządku obrad o informację wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego na temat wsparcia dla artystów w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. Wynik tego głosowania nie został przemilczany. Prezes PiS Jarosław Kaczyński niemal natychmiast zabrał głos w tej sprawie.

  czytaj więcej »
 • Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  Ruszyły konsultacje społeczne Krajowego Planu Odbudowy

  W piątek 26 lutego ruszyły konsultacje Krajowego Planu Odbudowy. To dokument, który będzie podstawą do otrzymania środków z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności. W ramach unijnego wsparcia do Polski ma trafić - w ramach dotacji i pożyczek - 57 miliardów euro, czyli ponad 250 miliardów złotych. Konsultacje potrwają do 2 kwietnia.

  czytaj więcej »
 • Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  Prognoza pogody na sobotę 27 lutego

  W sobotę pochmurno z większymi przejaśnieniami. Na południowym-wschodzie i na południu kraju przelotne opady deszczu do 1-5 mm, na Pogórzu Karpackim opady deszczu ze śniegiem, a wysoko w Karpatach opady śniegu do 5 cm. Temperatura maksymalna od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie do 10 stopni Celsjusza na Ziemi Lubuskiej. Wiatr północno-zachodni, słaby i umiarkowany, okresami dość silny, w porywach osiągający na wschodzie Polski prędkość do 50-60 km/h.

  czytaj więcej »
 • Fakty z 25 lutego

  Fakty z 25 lutego

  Do Wielkanocy zostało jeszcze kilka tygodniu, ale minister zdrowia Adam Niedzielski nie wyklucza, że podczas świąt mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia. W programie powiemy również o kulisach działania komisji do spraw pedofilii, o wniosku pierwszej prezes Sądu Najwyższego do Trybunału Konstytucyjnego, a także o rekordowej temperaturze w lutym. Na "Fakty" TVN zaprasza Anita Werner.

  czytaj więcej »
 • "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  "Jest przyrost pacjentów, to widać. Przygotowujemy ponadlimitowe miejsca"

  W czwartek poinformowano o ponad 12 tysiącach nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 i śmierci blisko 300 osób. Ministerstwo Zdrowia prognozuje, że szczyt zachorowań nadchodzącej fali epidemii będzie pod koniec marca. Obecnie najgorsza sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie coraz więcej odnotowuje się też przypadków zakażenia brytyjską mutacją koronawirusa.

  czytaj więcej »
tvnpix