"Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN

21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVN
Paweł Płuska | Fakty TVN
21.02.2021 | "Kłamstwo vatowskie". Odpowiedź premiera i prokuratury na materiał "Superwizjera" TVNPaweł Płuska | Fakty TVN

Premier twierdzi, że informacje podane w reportażu "Superwizjera" TVN to "fake newsy", a opozycja chce pilnie zwołać sejmową Komisję Finansów Publicznych. Reportaż "Kłamstwo vatowskie" to nie jest materiał o tym, jak służby walczą z przestępcami vatowskimi i podstawionymi słupami. To materiał o tym, ile pieniędzy straconych przez Skarb Państwa w wyniku oszustw vatowskich udało się odzyskać. Odpowiedź: bardzo niewiele.

Co jakiś czas służby specjalne lub prokuratura przesyłają do mediów komunikaty, w których informują, że rozbito kolejną mafię vatowską. Od lat ta walka jest na sztandarach partii władzy. Wyłudzone kwoty są ogromne.

Z ust polityków PiS słyszymy, że odebrane złodziejom miliony trafiają do dzieci, że Polska jest wzorem dla innych krajów UE. Czy rzeczywiście można mówić o sukcesie? To sprawdzili dziennikarze "Superwizjera" TVN.

Zobacz więcej: Kłamstwo vatowskie - reportaż "Superwizjera" TVN w TVN24 GO

- To się wydaje, że to jest ogromny sukces zatrzymać grupę przestępczą, która wyłudziła 13 milionów, z tym, że my próbowaliśmy się dopytać, ile tak naprawdę z takich pieniędzy udaje się odzyskać - tłumaczy Ewa Galica, współautorka reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Dziennikarze próbowali zadać to pytanie prokuratorowi krajowemu. - Podejmujemy działania po to, żeby te środki odzyskać, żeby te środki zabezpieczyć - mówił Bogdan Święczkowski o walce z mafią vatowską. Nie znalazł czasu, by opowiedzieć "Superwizjerowi", jak skuteczne są te działania.

"Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy"

Reporterzy dotarli do prezesów spółek, które miały wyłudzić prawie 180 milionów złotych podatku VAT. Zastali schorowanego byłego parkieciarza, osobę skazaną i byłego pracownika banku. Wszyscy trzej to tak zwane "słupy", z prokuratorskimi zarzutami.

W tym przypadku też można było usłyszeć, że mafia została rozbita, że zatrzymano prezesów spółek, że Skarb Państwa stracił 176 milionów złotych, ale nie usłyszeliśmy, jak je odzyska? Z czego?

Prokuratura zabezpieczyła nieruchomości warte nieco ponad 900 tysięcy złotych. Na dodatek obciążone hipoteką.

- Samo wykrycie przestępstwa nie oznacza odzyskania tych pieniędzy. Nawet jeśli są zabezpieczone, to nie znaczy, że są do wydania przez państwo - podkreśla analityk służb podatkowych, który chciał zachować anonimowość.

Reakcje premiera i prokuratury

Autorzy reportażu przedstawili oficjalne dane Ministerstwa Finansów. W latach 2018-2019 na oszustwach vatowskich Skarb Państwa stracił około 16,9 miliarda złotych, a odzyskał około 150 milionów złotych. To niecały 1 procent.

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki zareagował na materiał "Superwizjera" TVN. Pod hasłem "STOP FAKE NEWS" nazwał go "totalnie zafałszowaną próbą zdyskredytowania polityki fiskalnej rządów Zjednoczonej Prawicy". Podał dane statystyczne, z których wynika, że zmniejszyła się tak zwana luka vatowska. "To nie jest zmiana statystyczna. To jest prawdziwa rewolucja w zarządzaniu budżetem państwa" - napisał na Facebooku.

W podobnym tonie zareagowało w niedzielę biuro prasowe Prokuratury Krajowej, pisząc o efekcie mrożącym działań prokuratury i zmniejszeniu luki vatowskiej, a także o miliardowych kwotach zabezpieczeń. Wielkości odzyskanej kwoty podatku VAT w latach 2018-2019 nie zanegowało.

- My nie zrobiliśmy materiału o luce vatowskiej, zrobiliśmy materiał o nieskuteczności prokuratury i Ministerstwa Finansów - podkreśla Jakub Stachowiak, współautor reportażu "Kłamstwo vatowskie".

Politycy Koalicji Obywatelskiej w poniedziałek mają złożyć wniosek o nadzwyczajne posiedzenie sejmowej Komisji Finansów Publicznych w tej sprawie. - Przychodzi taki moment, żeby kłamstwo nazwać kłamstwem, zło złem, a propagandę propagandą - podkreśla poseł PO Cezary Tomczyk.

Autor: Paweł Płuska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS