Fakty - oglądaj online

  • Foto: tvn24 | Video: Jakub Sobieniowski / Fakty TVN
  • Strajki na lotniskach w Europie. Poważne utrudnienia dla podróżujących
  • Ponad 120 tysięcy złotych od 21 osób. Kampanię Marcina Horały wsparli pracownicy Energi

Drożyzna ważniejszym tematem dla Polaków od bezpieczeństwa militarnego

Drożyzna to dla Polaków temat ważniejszy niż polityka społeczna, bezpieczeństwo militarne czy aborcja. To walką z drożyzną Polacy będą się kierować, wybierając partię, na którą zagłosują w wyborach. Tak wynika z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24.

Inflacja nie zwalnia. Rosnące ceny drenują portfele Polaków

Przyczyny inflacji są od nas niezależne - zapewnia premier Mateusz Morawiecki, ale były premier...

Kilka tygodni temu naczelniczka poczty w Pacanowie poskarżyła się byłemu ministrowi Michałowi Cieślakowi na drożyznę. Groziło jej za to zwolnienie, ale gdy sprawę opisały media, stanowisko - zamiast naczelniczki - stracił minister.

- Jeżeli w takim miejscu Polski następuje taka skarga, to jest to bardzo wyraźny sygnał. Reakcja Kaczyńskiego nie nastąpiła zaraz po tej wypowiedzi, tylko ona nastąpiła w dopiero w poniedziałek, czyli po sondażach wewnętrznych - zwraca uwagę dr Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Drożyzna to jednak zdecydowanie najważniejsza sprawa, którą Polacy będą się kierowali w wyborach. Drożyzna jest w tej chwili ważniejsza dla Polaków niż bezpieczeństwo militarne, ważniejsza od polityki społecznej czy aborcji.

W sondażu telefonicznym przeprowadzonym dla "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar w dniach 22-23 czerwca ankietowanym zadano następujące pytanie: "Jaka jest najważniejsza sprawa, którą będzie się Pan(i) kierował(a), wybierając ugrupowanie, na które będzie Pan(i) głosował w wyborach"?.

Na odpowiedź "walka z drożyzną" wskazało 43 procent ankietowanych, a 22 procent wybrało odpowiedź "bezpieczeństwo militarne Polski".

9 procent badanych stwierdziło, że kwestia aborcji jest najważniejszą sprawą, którą będą się kierować, wybierając ugrupowanie w wyborach.

Odpowiedzi "polityka społeczna (np. Program 500+)" udzieliło 14 procent respondentów. 7 procent badanych uznało, że będzie kierować się innymi sprawami.

Ponadto, jak wynika z innego sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24, niemal siedmiu na dziesięciu Polaków uważa, że rząd Mateusza Morawieckiego robi za mało w walce z drożyzną. Tylko dwóch na dziesięciu sądzi, że robi dużo.

Zobacz więcej: Jak rząd walczy z drożyzną? Sondaż Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24

Polacy ograniczają wydatki przez rosnące ceny

GUS potwierdza: w maju inflacja wyniosła 13,9 procent rok do roku

Główny Urząd Statystyczny w środę podał finalne dane dotyczące majowej inflacji. Wynika z nich,...

Sonda uliczna wiele mówi o nastrojach społecznych i opinii publicznej o rządzie.

- To jest tak, jak ktoś z rządu powiedział, żebyśmy żyli za miskę ryżu. Miskę mam, na ryż mnie już nie stać - powiedział mężczyzna, który wziął udział w sondzie ulicznej.

Kolejny sondaż dla "Faktów" TVN i TVN 24 jest reprezentatywny i absolutnie jednoznaczny. Jak wynika z sondażu, prawie trzy czwarte Polaków musiało ograniczyć wydatki w związku z rosnącymi cenami.

Zobacz więcej: Jak Polacy oceniają swój poziom życia w roku rekordowej inflacji? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Ograniczanie wydatków na jedzenie to fatalny sygnał, a żywność drożeje, chociaż Jarosław Kaczyński przekonuje, że za inflację nie odpowiada rząd czy Narodowy Bank Polski, tylko Rosja.

"Inflacja nie jest wynikiem działań rządu i Narodowego Banku Polskiego, lecz Rosji, która wywołała wojnę" - stwierdził Kaczyński w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times".

- To są działania skierowane przede wszystkim, aby Polska intensywnie i dynamicznie się rozwijała - ocenia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.

- Co po takich pustych frazesach, że gospodarka jest rozkręcona, skoro Polacy biednieją? - pyta Marcin Kierwiński, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Za inflację winna Rosja?

Wyższa inflacja i kolejne podwyżki stóp procentowych? Ekonomiści nie mają dobrych wiadomości

"Rząd nam przeszkadza w walce z inflacją" - mówił w TVN24 Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki...

Jeszcze przed wojną inflacja w Polsce była wysoka, a premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński upierali się przy Polskim Ładzie, który skończył się podatkowym i finansowym chaosem - co nawet przyznają rząd i PiS.

Jednak Jarosław Kaczyński przekonuje, że to wina Jarosława Gowina, że to jego ulga dla klasy średniej uczyniła Polski Ład fatalnym.

"Plan Polskiego Ładu był nie najgorzej skonstruowany, ale potem dodano do niego ulgę dla klasy średniej. A to był pomysł Jarosława Gowina, który skomplikował ten system i uczynił go fatalnym. Gdzie dziś jest Gowin, to państwo wiecie" - ocenił prezes PiS w wywiadzie dla dziennika "Polska The Times".

- Nie zdziwię się, jeżeli wieczorem dowiem się z telewizji rządowej, że Polski Ład wymyśliliśmy z Donaldem Tuskiem na kolacji u Angeli Merkel - mówił lider Porozumienia Jarosław Gowin, komentując  słowa Kaczyńskiego.

Drożyzna także zadziałała na sondaż poparcia dla partii politycznych przygotowany na zlecenie "Faktów" TVN i TVN przez Kantar. Wynika z niego, że PiS cieszy się największym poparciem (31 procent), ale Koalicja Obywatelska ma tylko pięć punktów procentowych straty (26 procent), a z ugrupowaniem Szymona Hołowni (10 procent) i Lewicą (8 procent) ma dużo więcej niż PiS.

Obóz rządzący czasy koniunktury uznawał tylko za swoją zasługę, a kłopotów z inflacją nie uznaje za swoją winę - chociaż rządzi od siedmiu lat.

Zobacz więcej: Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24

- Jeśli PiS wytworzył u ludzi w miarę skutecznie przekonanie, że kontrolujemy wszystko i wszystko od nas zależy, no to idzie na korzyść PiS-u, ale jeżeli w kieszeni jest mniej pieniędzy, to to zaczyna uderzać w PiS - uważa prof. Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

Zobacz więcej sondaży dla "Faktów" TVN i TVN24

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
Zasady forum
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Fakty TVN nie ponoszą odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

tvnpix