Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło

05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło
05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodło
Marek Nowicki | Fakty TVN
05.11.2021 | Mała dziewczynka została zoperowana w prywatnej klinice za darmo. Państwo ją zawiodłoMarek Nowicki | Fakty TVN

Dziewięcioletnia dziś Malwina trzy lata temu ucierpiała w wypadku samochodowym. Jej ojciec zginął, a ona sama doznała urazu klatki piersiowej, w wyniku którego jej piersi mogłyby się nieprawidłowo rozwinąć. W publicznej opiece zdrowotnej ona i jej mama odbijali się od drzwi do drzwi. Jednak znalazła się grupa lekarzy, która wzięła sprawy w swoje ręce. Zrobili jej operację w prywatnej klinice, za darmo. - Jak byśmy zostawili mięsień w tej samej pozycji, jak ona miała jeszcze wczoraj, to miałaby pierś pod pachą - wyjaśnił jeden z lekarzy.

Dziewięcioletnia Malwinka wreszcie się uśmiecha. Trzy lata temu w samochód, którym jechała, uderzył czołowo inny pojazd. Ojciec dziewczynki zginął, a ona sama doznała urazu klatki piersiowej - zerwał się jej mięsień piersiowy.

- Mięśnie ściany klatki piersiowej po stronie lewej były całkowicie przesunięte w kierunku pleców do dołu pachowego, a zatem znaczna deformacja u małej dziewczynki, co jest fatalne z punktu widzenia i rozwoju, i psychiki - wyjaśnia prof. Dawid Murawa, chirurg i onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.

Uraz to był jednak dopiero początek koszmaru dziewczynki. Przez trzy lata Malwinkę nikt nie chciał zoperować, a jej matka - jak wspomina - chodziła do wielu ortopedów, chirurgów i chirurgów plastycznych.

- Mówili, że absolutnie nie ma potrzeby, póki co, ją operować. Kolejni mówili, że trzeba się udać do ortopedy, bo to nie jest ich działka. Więc tak nas odsyłali od jednego lekarza do drugiego, od jednego szpitala do drugiego. Nikt nam nie chciał pomóc - opowiada Marzena Parzyszek, mama dziewczynki.

- Nie wiem dlaczego, ale nikt nie chciał przez te trzy lata jej pomóc i wykonać operację rekonstrukcji piersi - mówi zdziwiony dr Samir Ibrahim, chirurg plastyk.

Pomogli lekarze z różnych stron Polski

Poza publicznym systemem ochrony zdrowia skrzyknęli się lekarze z różnych stron Polski i w prywatnej klinice w Poznaniu zoperowali Malwinkę za darmo.

- Sposób finansowania ochrony zdrowia w Polsce pozostawia wiele do życzenia i nie sprzyja realizacji tak wyszukanych procedur, które wymagają współpracy wielodyscyplinarnej, niestety. Takie jest moje zdanie już od wielu lat - komentuje sprawę dziewczynki prof. Dawid Murawa.

Mięsień, który w trakcie wypadku "uciekł" w stronę pleców, z powrotem został przesunięty do mostka. Lekarze odtworzyli kawałek mięśnia i przednią ścianę klatki piersiowej.

- W tej chwili mięsień piersiowy jest bardzo istotny do rozwoju piersi, zwłaszcza u kobiety. Jak byśmy zostawili mięsień w tej samej pozycji, jak ona miała jeszcze wczoraj, to miałaby pierś pod pachą - wyjaśnia dr Samir Ibrahim.

Operacja 9-letniej Malwinki przebiegła bez problemów. - Jestem szczęśliwa. Od wczoraj uśmiech nie schodzi mi z twarzy (...). Widziałam efekt operacji i jest super - mówi mama dziewczynki.

Malwinka w piątek w towarzystwie mamy i dziadka opuściła szpital. Czekają ją jeszcze dodatkowe zabiegi korekcyjne.

Autor: Marek Nowicki / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS