"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów

"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów
"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długówMarta Balukiewicz | Fakty w Południe

Zamykane oddziały, brak lekarzy w szpitalach i wydłużające się kolejki do specjalistów. System ochrony zdrowia w Polsce niedomaga i wymaga naprawy, co na własnej skórze odczuwają pacjenci. Ich niezadowolenie dostrzegają politycy i prześcigają się w pomysłach uzdrowienia systemu ochrony zdrowia, który dla wyborców jest bardzo ważny.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

O tym, jak bardzo dramatyczna jest sytuacja w polskiej ochronie zdrowia, nikogo już przekonywać nie trzeba. Widać ją gołym okiem. W wielu polskich miastach pacjenci czekają w kolejkach. Nie tylko na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, ale też do lekarzy specjalistów.

- Jeżeli sięgniemy do danych, na przykład z 2011 roku, to zobaczylibyśmy, że wtedy do kardiologa dziecięcego czekaliśmy trzy miesiące. Dziś czekamy cztery razy dłużej, czyli 12 miesięcy. To jest perspektywa ośmiu lat, a więc dwóch kadencji, a nie tylko ostatnich czterech lat - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Powodów problemów w systemie ochrony zdrowia jest kilka, ale najważniejszym jest brak lekarzy specjalistów. Krzysztof Madej z Naczelnej Izby Lekarskiej mówi, że szacunkowa oficjalna liczba brakujących w Polsce lekarzy wynosi 50 tysięcy, ale według NIL może być ich nawet 68 tysięcy.

Chirurdzy, interniści, anestezjolodzy czy pediatrzy. Lista brakujących specjalistów staje się coraz dłuższa. Tak samo jak lista zamykanych szpitalnych oddziałów w całej Polsce.

- Naszym zdaniem jest to zagrożenie dla życia i zdrowia matek i dzieci - uważa Dorota Trojańska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Powiatowym im. doktora Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

"Absolutnie kryzysowa sytuacja"

W zakopiańskim szpitalu od wtorku zamknięta jest porodówka. Najbliższa czynna jest 20 kilometrów dalej. W Zakopanem na ginekologii został tylko ordynator. To tylko jeden z wielu przykładów szpitali, które zmagają się z problemami kadrowymi.

Tylko w ciągu jednego tygodnia co najmniej 6 szpitali musiało zamknąć lub wstrzymać pracę niektórych oddziałów.

W Barlinku do końca roku zawieszony został oddział dziecięcy, bo nie ma pediatrów. W Zakopanem na co najmniej miesiąc zamknięty został oddział położniczy. W Mrągowie zamknięte zostały dwa oddziały, bo nie ma lekarzy pediatrów. Wodzisław Śląski został bez oddziału chirurgicznego. Również z powodu braku lekarzy problemy mają szpitale w Cieszynie i Głubczycach.

- Naszym zdaniem jest absolutnie kryzysowa sytuacja. O wiele gorsza, niż to było cztery lata temu - przyznaje Jerzy Owsiak, a jego słowa padają po tym, jak w trwającej kampanii politycy prześcigają się w pomysłach na naprawę systemu ochrony zdrowia.

- Służba zdrowia niestety nie była priorytetem przez ostatnie kilkadziesiąt lat i te zaniedbania dziś widzimy. Owszem, nie da się tego zmodernizować, czy też poprawić z dnia na dzień, ale z pewnością jakieś ruchy powinno się w tym kierunku robić - uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

"W stanie katastrofalnym"

W kampanii wszystkie partie obiecują wzrost nakładów na ochronę zdrowia, ale lekarze alarmują, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo potrzebne są też systemowe rozwiązania. Politycy opozycji wytykają błędy partii rządzącej.

- Służba zdrowia jest w stanie katastrofalnym. Jest źle zorganizowana, źle sfinansowana, źle zaprogramowana, zadłużają się szpitale, mają niepopłacone nadwykonania - tłumaczy kierownik Kliniki Hematologii Dziecięcej Alicja Chybicka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Senatu.

- W 2018 zadłużenie szpitali sięgnęło 14 miliardów złotych. No to widać, że mamy zapaść w służbie zdrowia - mówi Katarzyna Lubnauer, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Ale jak zapewnia Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, który z zawodu jest lekarzem - problemy w służbie zdrowia będą rozwiązane. Choć jego partia obiecywała to już 4 lata temu.

Problem ze służbą zdrowia to jest kwestia jeszcze dwóch, może nawet trzech kadencji - tłumaczył 28 września Jarosław Kaczyński.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczanej choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą, dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS