"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów

"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów
"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długów
Marta Balukiewicz | Fakty w Południe
"Problemy będą rozwiązane", obiecują politycy. Na razie jest 14 miliardów złotych długówMarta Balukiewicz | Fakty w Południe

Zamykane oddziały, brak lekarzy w szpitalach i wydłużające się kolejki do specjalistów. System ochrony zdrowia w Polsce niedomaga i wymaga naprawy, co na własnej skórze odczuwają pacjenci. Ich niezadowolenie dostrzegają politycy i prześcigają się w pomysłach uzdrowienia systemu ochrony zdrowia, który dla wyborców jest bardzo ważny.

ZOBACZ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW W POŁUDNIE" W TVN24GO

O tym, jak bardzo dramatyczna jest sytuacja w polskiej ochronie zdrowia, nikogo już przekonywać nie trzeba. Widać ją gołym okiem. W wielu polskich miastach pacjenci czekają w kolejkach. Nie tylko na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, ale też do lekarzy specjalistów.

- Jeżeli sięgniemy do danych, na przykład z 2011 roku, to zobaczylibyśmy, że wtedy do kardiologa dziecięcego czekaliśmy trzy miesiące. Dziś czekamy cztery razy dłużej, czyli 12 miesięcy. To jest perspektywa ośmiu lat, a więc dwóch kadencji, a nie tylko ostatnich czterech lat - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

Powodów problemów w systemie ochrony zdrowia jest kilka, ale najważniejszym jest brak lekarzy specjalistów. Krzysztof Madej z Naczelnej Izby Lekarskiej mówi, że szacunkowa oficjalna liczba brakujących w Polsce lekarzy wynosi 50 tysięcy, ale według NIL może być ich nawet 68 tysięcy.

Chirurdzy, interniści, anestezjolodzy czy pediatrzy. Lista brakujących specjalistów staje się coraz dłuższa. Tak samo jak lista zamykanych szpitalnych oddziałów w całej Polsce.

- Naszym zdaniem jest to zagrożenie dla życia i zdrowia matek i dzieci - uważa Dorota Trojańska, przewodnicząca Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Szpitalu Powiatowym im. doktora Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

"Absolutnie kryzysowa sytuacja"

W zakopiańskim szpitalu od wtorku zamknięta jest porodówka. Najbliższa czynna jest 20 kilometrów dalej. W Zakopanem na ginekologii został tylko ordynator. To tylko jeden z wielu przykładów szpitali, które zmagają się z problemami kadrowymi.

Tylko w ciągu jednego tygodnia co najmniej 6 szpitali musiało zamknąć lub wstrzymać pracę niektórych oddziałów.

W Barlinku do końca roku zawieszony został oddział dziecięcy, bo nie ma pediatrów. W Zakopanem na co najmniej miesiąc zamknięty został oddział położniczy. W Mrągowie zamknięte zostały dwa oddziały, bo nie ma lekarzy pediatrów. Wodzisław Śląski został bez oddziału chirurgicznego. Również z powodu braku lekarzy problemy mają szpitale w Cieszynie i Głubczycach.

- Naszym zdaniem jest absolutnie kryzysowa sytuacja. O wiele gorsza, niż to było cztery lata temu - przyznaje Jerzy Owsiak, a jego słowa padają po tym, jak w trwającej kampanii politycy prześcigają się w pomysłach na naprawę systemu ochrony zdrowia.

- Służba zdrowia niestety nie była priorytetem przez ostatnie kilkadziesiąt lat i te zaniedbania dziś widzimy. Owszem, nie da się tego zmodernizować, czy też poprawić z dnia na dzień, ale z pewnością jakieś ruchy powinno się w tym kierunku robić - uważa Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.

"W stanie katastrofalnym"

W kampanii wszystkie partie obiecują wzrost nakładów na ochronę zdrowia, ale lekarze alarmują, że to zaledwie kropla w morzu potrzeb, bo potrzebne są też systemowe rozwiązania. Politycy opozycji wytykają błędy partii rządzącej.

- Służba zdrowia jest w stanie katastrofalnym. Jest źle zorganizowana, źle sfinansowana, źle zaprogramowana, zadłużają się szpitale, mają niepopłacone nadwykonania - tłumaczy kierownik Kliniki Hematologii Dziecięcej Alicja Chybicka, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Senatu.

- W 2018 zadłużenie szpitali sięgnęło 14 miliardów złotych. No to widać, że mamy zapaść w służbie zdrowia - mówi Katarzyna Lubnauer, kandydatka Koalicji Obywatelskiej do Sejmu.

Ale jak zapewnia Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, który z zawodu jest lekarzem - problemy w służbie zdrowia będą rozwiązane. Choć jego partia obiecywała to już 4 lata temu.

Problem ze służbą zdrowia to jest kwestia jeszcze dwóch, może nawet trzech kadencji - tłumaczył 28 września Jarosław Kaczyński.

Autor: Marta Balukiewicz / Źródło: Fakty w Południe

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS