Walka z nielegalną imigracją znowu rozpala emocje w Europie. "Dla wielu wciąż pozostaje zmartwieniem numer jeden"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pakt migracyjny to projekt unijnego prawa, które ma na nowo regulować zasady przyjmowania migrantów z państw trzecich na zasadzie solidarności. Państwa, które są pod presją migracyjną, będą z tej solidarności zwolnione, a te, które nie będą chciały przyjmować migrantów, będą mogły zrzucić się na specjalny fundusz. Te założenia zostały zaakceptowane w środę, ale dyskusje na temat wspólnych zasad w Unii trwały od dekady. Ustawę zaostrzającą przepisy imigracyjne przyjął francuski parlament. Rozwiązania walki z nielegalną migracją szukają też Niemcy.

Marine Le Pen triumfuje. Francuski parlament przyjął ustawę zaostrzającą przepisy imigracyjne. Skrajna prawica mówi: to realizacja naszych haseł. - W tej ustawie zostały uwzględnione wszystkie rozwiązania, które promowaliśmy lata i które cieszyły się wielkim poparciem Francuzów. To nasze ideologiczne zwycięstwo. To uznanie dla naszych rozwiązań dowodzi, że polityka, którą dotychczas realizowaliście, nie działa - mówił w parlamencie Yoann Gillet, poseł Zjednoczenia Narodowego.

Nowe prawo przewiduje deportacje imigrantów, którzy popełnili przestępstwo lub są zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Imigrantom trudniej będzie sprowadzać do Francji członków swoich rodzin. Magnesem dla przybyszów z Afryki i Bliskiego Wschodu przestanie być darmowa opieka zdrowotna. Wzrosną też kary dla pracodawców zatrudniających nielegalnych imigrantów.

Twarz nowego prawa, szef MSW Gerald Darmanin, twierdzi, że ustawa jest łaskawa dla dobrych ludzi, surowa dla ludzi złych. - Jestem dumny z tego, że jestem jedynym ministrem, jedynego rządu, jedynego prezydenta, którzy uregulowali status osób, które nie posiadają dokumentów, a pracują w naszym kraju - podkreślał Darmanin.

W kwestii imigracji francuska scena polityczna skręciła mocno na prawo. Powód? Sondaże, w których prowadzi partia Marine Le Pen. Gdyby dziś Le Pen zmierzyła się z Emmanuelem Macronem w wyborach prezydenckich - wygrałaby.

Zaostrzenie kursu wobec imigrantów krytykuje tylko lewica. - To prawo ustanawia przemoc wobec wspólnych zasad, które wyznajemy. Atakowanie cudzoziemców oznacza wstęp do tego, abyśmy sami stali się celem. Degradacja praw niektórych nieuchronnie prowadzi do degradacji praw wszystkich. To prawo depcze zasady jednoczące nasz naród - uważa Mathilde Panot, posłanka Francji Nieujarzmionej.

Antyimigracyjne hasła skrajnej prawicy przejmują partie centrum w Niemczech. Żerująca na strachu przed imigrantami Alternatywa dla Niemiec jest już drugą siłą polityczną w kraju, dlatego lider sondaży - chadecki blok CDU/CSU - szuka pomysłów na przejęcie jej wyborców. Jednym z nich jest odsyłanie imigrantów poza Unię Europejską.

Inspiracją jest pomysł brytyjski, który zakłada wsadzanie imigrantów do samolotów lecących do Rwandy. Wiceszef CDU Jens Spahn też myśli o Ruandzie, poza tym o Ghanie, Gruzji czy Mołdawii. W wywiadzie prasowym tłumaczy, że "wielu ludzi nawet nie wyruszy w podróż, wiedząc, że w ciągu 48 godzin zostaną odesłani do bezpiecznego państwa poza Unią Europejską".

Unijny pakt migracyjny

Walka z nielegalną imigracją znowu rozpala polityczne emocje w Europie, bo za pół roku odbędą się wybory do europarlamentu. Jego przewodnicząca ogłosiła 20 grudnia "dniem historycznym". Europosłowie i państwa członkowskie Unii Europejskiej doszli do wstępnego porozumienia w sprawie uzgadnianego od lat unijnego paktu migracyjnego.

- Migracja była problemem numer jeden wskazywanym przez naszych obywateli przed wyborami w 2019 roku. Dla wielu wciąż pozostaje zmartwieniem numer jeden. Porozumienie powstawało 10 lat. Kiedy 10 lat temu przyszłam do europarlamentu, nigdy bym nie pomyślała, że minie aż 10 lat, zanim powiemy "zrobiliśmy to" - przekazała Roberta Metsola, przewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Zobacz także: Rekordowa migracja do najbogatszych krajów

Pakt migracyjny przewiduje między innymi utrzymanie przepisów dotyczących relokacji uchodźców. Będzie obejmował do 30 tysięcy osób rocznie. Nie będzie obowiązkowy. Jeśli jakieś państwo nie będzie chciało odciążyć na przykład Włoch poprzez przyjęcie imigrantów, będzie mogło pomóc finansowo i przekazać 20 tysięcy euro za osobę. Dla Polski mogłoby to oznaczać koszt do 40 milionów euro rocznie, choć najpewniej uzyskałaby wyłączenie z relokacji ze względu na przyjęcie tysięcy uchodźców z Ukrainy.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

W tej historii obywatele stanęli na wysokości zadania i obezwładnili złodzieja w Poznaniu. Policjanci, którzy znajdowali się w pobliżu, stali akurat w kolejce po kebab i nie pomogli. Uwierzyć w to nie mogą nawet ich koledzy po fachu, więc jest wewnętrzne postępowanie.

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Przechodzień obezwładnił złodzieja. Policjanci, którzy byli w pobliżu, nie pomogli, bo jedli kebaba

Źródło:
Fakty TVN

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest pierwszą Polką w historii i jedną z niewielu kobiet na świecie, które zdobyły Koronę Himalajów i Karakorum, co oznacza, że wspięła się na wszystkie 14 ośmiotysięczników. Nie miała żadnego wsparcia od sponsorów. Dorota Rasińska-Samoćko zrobiła to wszystko w zaledwie 3 lata. Niedawno odebrała Kolosa - najważniejszą polską nagrodę przyznawaną podróżnikom, żeglarzom i alpinistom.

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Dorota Rasińska-Samoćko pierwszą Polką, która zdobyła Koronę Himalajów i Karakorum. Bez wsparcia sponsorów

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

- Dla nich kobieta po prostu jest przedmiotem, a nie osobą, która może o sobie decydować - powiedziała w "Faktach po Faktach" Monika Rosa (KO), komentując słowa kandydata Konfederacji na prezydenta Sławomira Mentzena na temat aborcji w przypadku gwałtu. Barbara Oliwiecka (Polska 2050) oceniła, że członkowie Konfederacji "nie mają za grosz empatii, nie mają za grosz solidarności społecznej".

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Plan? "Kraj dla zdrowych, silnych, bogatych, młodych mężczyzn"

Źródło:
TVN24

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy przyleciała do Izraela na konferencję o przeciwdziałaniu antysemityzmowi. Kongresowi przewodniczy premier Benjamin Netanjahu, a francuskiej delegacji Jordan Bardella, przewodniczący Zjednoczenia Narodowego. Nie wszystkim środowiskom żydowskim taka forma pracy u podstaw się podoba.

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Delegacja francuskiej skrajnej prawicy wzięła udział w konferencji o przeciwdziałaniu antysemityzmowi

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS