Trwa kryzys na granicy. "Spotykamy coraz więcej ludzi bardzo głęboko poranionych"

Źródło:
Fakty TVN
Kryzys na granicy wciąż trwa. "Spotykamy coraz więcej ludzi bardzo głęboko poranionych" (19.12.2023)
Kryzys na granicy wciąż trwa. "Spotykamy coraz więcej ludzi bardzo głęboko poranionych" (19.12.2023)
Katarzyna Górniak/Fakty TVN
Kryzys na granicy wciąż trwa. "Spotykamy coraz więcej ludzi bardzo głęboko poranionych" Katarzyna Górniak/Fakty TVN

Politycy przestali jeździć na polsko-białoruską granicę i fotografować się przy zaporze. PiS nie straszy już falą migrantów ze wschodu, ale to nie znaczy, że problemu nie ma. Jak podkreślają aktywiści, polską granicę wciąż próbują nielegalnie przekraczać migranci. Dlatego organizacje apelują do nowego rządu o zapewnienie ludzkiego i godnego traktowania tych osób.

Choć ostatnio mniej widoczne, to nadal potrzebne - aktywistki z Grupy Granica wciąż działają na pograniczu polsko-białoruskim. - Spotykamy coraz więcej ludzi bardzo głęboko poranionych - informuje Aleksandra Chrzanowska ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej i ruchu społecznego Grupa Granica.

Aktywistki dodają, że w październiku przed zaporą pojawił się dodatkowy płot z drutu żyletkowego. - Te zwoje concertiny pojawiają się w rzekach granicznych. W rzekach tego nie widać, czyli ktoś, kto próbuje przepłynąć rzekę, po prostu w którymś momencie się w to zaplątuje - mówi Chrzanowska.

W grudniu Straż Graniczna złapała ponad dwieście osób, a w całym roku - blisko dwadzieścia sześć tysięcy.

Według aktywistów spokój przy zaporze na polsko-białoruskiej granicy jest tylko pozorny i to, co się tam dzieje dzieje, wymaga nowych zasad. Także nowy rząd zapowiada zmiany. - Ta zapora nie spełnia swoich funkcji - podkreśla Marcin Kierwiński, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Sytuacją sprowokowaną przez reżim Łukaszenki zajmie się teraz nowy szef MSWiA. Zapowiada audyt z działania zapory i funkcjonowania Straży Granicznej. - Żeby to nie było tak, że potrzeba funkcjonariuszy służb, żeby pilnować bariery. Nie, to bariera miała sama w sobie stanowić tamę dla nielegalnej imigracji - zwraca uwagę Kierwiński.

Czuchnowski: zapora jest na tyle nieskuteczna, że trzeba ją wzmacniać bardzo dużą liczbą wojskaTVN24

Apel do nowego rzadu

Do nowego rządu apelują także polskie i zagraniczne organizacje, pomagające imigrantom na granicy. - Wiemy już o 57 osobach, które straciły życie od początku kryzysu humanitarnego na polsko-białoruskiej granicy i bardzo byśmy chcieli, żeby nie było już 58. ofiary tego kryzysu - mówi Marianna Wartecka z Fundacji Ocalenie. - Wzywamy polski rząd, by każdemu, kto próbuje przedostać się do Unii Europejskiej, zapewnił ludzkie i godne traktowanie, z szacunkiem, na jaki zasługuje każdy człowiek - dodaje Andreas Spaett, szef zespołu Lekarzy bez Granic w Polsce.

Czytaj także: Rękawiczki, dziecięce ubranka i zabawki znalezione na granicy, na ołtarzu w kościele

Nowe kierownictwo resortu spraw wewnętrznych zapowiada też audyt w sprawie pushbacków, na które przyzwolenie dawał rząd Prawa i Sprawiedliwości. - Straż Graniczna wyłapuje po lasach osoby i niezgodnie z prawem przerzuca je z powrotem na stronę białoruską - informuje Aleksandra Chrzanowska. - Polska granica musi być jeszcze bezpieczniejsza niż teraz, ale bezpieczeństwo nie wyklucza jakiegoś elementarnego człowieczeństwa - podkreśla minister Kierwiński.

Daleko od Warszawy te zapowiedzi na razie niczego jednak nie zmieniają. - Ja bym bardzo chciała, żebyśmy my tu nie były potrzebne i nie wyręczały państwa, bo to, co my robimy, to jest zadanie państwa - mówi Chrzanowska.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce wciąż widoczny trend na zaciąganie kredytów. Bierzemy ich więcej, ponieważ więcej zarabiamy i rośnie nasza kredytowa zdolność. Wciąż jednak zdarza się, że oprocentowanie pożyczki okazuje się zabójcze, a spłata raty co najmniej problematyczna.

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Polacy pożyczają coraz więcej. "Ostatnie lata zrujnowały nasze kieszenie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

20 lat Polski w Unii Europejskiej to widoczne gołym okiem korzyści, dotacje, inwestycje i przemiany. Polska zyskała także na bezpieczeństwie. Choć nie wszystko wszystkim się podoba, zwłaszcza politykom sceptycznym wobec wielu unijnych idei, to zdecydowana większość Polaków cały czas popiera naszą obecność we Wspólnocie. 

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Polska świętuje 20 lat w Unii Europejskiej. "To był i jest bardzo dobry czas dla Polski"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Myśmy w 1981 roku oczywiście marzyli o wolnej Polsce, nic więcej. Chociaż było oczywiste, że dla środowiska "Solidarności" najważniejsze jest uczestniczenie, takie czynne, cywilizacyjne w strukturach Zachodu - mówił w "Faktach po Faktach" Jerzy Buzek, były premier, eurodeputowany PO, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego w 20. rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej.

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Jerzy Buzek: myślałem, że nic bardziej honorowego już mnie nie spotka

Źródło:
TVN24

Prezydent stara się skupić na sobie uwagę, zaistnieć w jakiś sposób w debacie - tak o postawie Andrzeja Dudy w stosunku do rządu mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Została też zapytana o to, czy w przyszłorocznych wyborach prezydenckich Lewica wystawi kobietę jako kandydatkę. Powiedziała też kiedy zapadnie decyzja w tej sprawie.

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Prezydent "chce zaistnieć". Dziemianowicz-Bąk: poważna głowa państwa nie musi się dopominać o uwagę

Źródło:
TVN24

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Biorąc pod uwagę, że mówimy o kraju, na który Rosja napadła ledwie 15 lat temu, ten pomysł gruzińskiego parlamentu budzi tym większe zdumienie. Chodzi o projekt prawa o "obcych agentach". Pomysłodawcy mówią, że prawo wzmocni gruzińską niepodległość. Krytycy - głównie młodzi obywatele, którzy zaznali zachodniej wolności - oceniają, że to pomysł rodem z putinowskiej Rosji, który ma uderzyć w społeczeństwo obywatelskie.

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Europejskie flagi na ulicach i porównania do Ukrainy Janukowycza. "Ci, którzy uważają Rosję za przyjaciół, to nasi wrogowie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To było największe rozszerzenie Unii Europejskiej w historii. 20 lat temu do Wspólnoty dołączyło 10 państw, w tym między innymi Polska. Dziś 450 milionów Europejczyków cieszy się swobodą przemieszczania się. Unia zwiększa możliwości studiowania i pracy za granicą. Blisko 80 procent obywateli państw, które dołączyły do Wspólnoty dwie dekady temu, twierdzi, że ich kraje na tym skorzystały.

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

20. rocznica największego rozszerzenia w historii Unii Europejskiej. "Mamy łatwe życie. Mamy do wszystkiego dostęp"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS