Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała

Źródło:
Fakty TVN
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała
Marek Nowicki/Fakty TVN
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana MichałaMarek Nowicki/Fakty TVN

W czwartek Marek Nowicki opowiedział w "Faktach" TVN historię pana Michała, który jest nieuleczalnie chory, ale stracił okresową rentę z ZUS-u, a wraz z nią ubezpieczenie. W reakcji na materiał do redakcji napłynęła prawdziwa fala ofert pomocy dla pana Michała. Pomóc mężczyźnie chcą też raperzy.

Tam, gdzie zawodzi państwo i jego instytucje, tam zazwyczaj można liczyć na ludzkie serca. Pan Karol Lament, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie, zaoferował, że zatrudni u siebie bohatera czwartkowego materiału "Faktów" TVN. Dzięki temu niepełnosprawny Michał Cybulski, pomimo że nie ma renty, zyska ubezpieczenie potrzebne mu do kontynuowania leczenia. Będzie pracował zdalnie. - Dzisiaj już mieliśmy ze sobą kontakt, rozmawialiśmy, wymieniliśmy pierwsze dokumenty, jesteśmy umówieni w najbliższą środę w Warszawie. Myślę, że ciekawa przyszłość przed panem Michałem - mówi Karol Lament.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie

Michałowi Cybulskiemu pomogą też muzycy wytwórni GUGU label. Ich fani zauważyli, oglądając nasz materiał, że pan Michał słucha tej samej muzyki, co oni. Powiedział im to jego tatuaż. - Atakowali nas z każdej możliwej strony i na ten moment tak naprawdę zdążyliśmy zareagować w ten sposób, że już Mateusz skontaktował się z całą ekipą tego chłopaka, który potrzebuje tej pomocy i mamy nadzieję, że jak najbardziej będzie można pomóc. Z tego, co wiem, są umówieni już, spotkają się w niedzielę - przekazuje raper RIP SCOTTY.

Arłukowicz: zniesiemy limity NFZ dla szpitali
Arłukowicz: zniesiemy limity NFZ dla szpitaliTVN24

Systemowe problemy

Michał Cybulski jest karmiony pozajelitowo, ma stomię. Stracił okresową rentę z ZUS-u, a wraz z nią ubezpieczenie. - Wczoraj miałem termin na zgłoszenie się na operację. Mam poważne problemy z nerkami. Nie mogę do tej operacji przystąpić, ponieważ nie mam ubezpieczenia - mówi.

- Nie ma ubezpieczenia, nie ma leczenia - powiedzieli mu w jednym ze szpitali w Warszawie. - Powiedzieli, że mogą zrobić, ale żebym się szykował, że wystawią mi rachunek za to. Nie stać mnie na to i nie chcę mieć takiej odpowiedzialności finansowej na swoich barkach, więc po prostu wyszedłem stamtąd i powiedziałem, że będę załatwiać tak, żebym miał ubezpieczenie - dodaje pan Michał.

Osiem lat temu rząd PiS zapowiedział, że każdy obywatel - niezależnie czy pracuje, czy nie, czy jest ubezpieczony, czy nie - będzie mógł skorzystać z polskiej ochrony zdrowia. - Bo jest Polakiem - argumentował ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ubezpieczenia zdrowotne miało być zlikwidowane razem z Narodowym Funduszem Zdrowia. W 2017 roku ówczesna premier Beata Szydło mówiła o "kompleksowej reformie" i gotowym projekcie ustawy. Zmiany jednak nie weszły w życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS