Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała

Źródło:
Fakty TVN
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana Michała
Marek Nowicki/Fakty TVN
Stracił rentę i ubezpieczenie, zyskał pracę i nowe znajomości. Widzowie "Faktów" ruszyli z pomocą dla pana MichałaMarek Nowicki/Fakty TVN

W czwartek Marek Nowicki opowiedział w "Faktach" TVN historię pana Michała, który jest nieuleczalnie chory, ale stracił okresową rentę z ZUS-u, a wraz z nią ubezpieczenie. W reakcji na materiał do redakcji napłynęła prawdziwa fala ofert pomocy dla pana Michała. Pomóc mężczyźnie chcą też raperzy.

Tam, gdzie zawodzi państwo i jego instytucje, tam zazwyczaj można liczyć na ludzkie serca. Pan Karol Lament, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej w Goleniowie, zaoferował, że zatrudni u siebie bohatera czwartkowego materiału "Faktów" TVN. Dzięki temu niepełnosprawny Michał Cybulski, pomimo że nie ma renty, zyska ubezpieczenie potrzebne mu do kontynuowania leczenia. Będzie pracował zdalnie. - Dzisiaj już mieliśmy ze sobą kontakt, rozmawialiśmy, wymieniliśmy pierwsze dokumenty, jesteśmy umówieni w najbliższą środę w Warszawie. Myślę, że ciekawa przyszłość przed panem Michałem - mówi Karol Lament.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie

Michałowi Cybulskiemu pomogą też muzycy wytwórni GUGU label. Ich fani zauważyli, oglądając nasz materiał, że pan Michał słucha tej samej muzyki, co oni. Powiedział im to jego tatuaż. - Atakowali nas z każdej możliwej strony i na ten moment tak naprawdę zdążyliśmy zareagować w ten sposób, że już Mateusz skontaktował się z całą ekipą tego chłopaka, który potrzebuje tej pomocy i mamy nadzieję, że jak najbardziej będzie można pomóc. Z tego, co wiem, są umówieni już, spotkają się w niedzielę - przekazuje raper RIP SCOTTY.

Arłukowicz: zniesiemy limity NFZ dla szpitali
Arłukowicz: zniesiemy limity NFZ dla szpitaliTVN24

Systemowe problemy

Michał Cybulski jest karmiony pozajelitowo, ma stomię. Stracił okresową rentę z ZUS-u, a wraz z nią ubezpieczenie. - Wczoraj miałem termin na zgłoszenie się na operację. Mam poważne problemy z nerkami. Nie mogę do tej operacji przystąpić, ponieważ nie mam ubezpieczenia - mówi.

- Nie ma ubezpieczenia, nie ma leczenia - powiedzieli mu w jednym ze szpitali w Warszawie. - Powiedzieli, że mogą zrobić, ale żebym się szykował, że wystawią mi rachunek za to. Nie stać mnie na to i nie chcę mieć takiej odpowiedzialności finansowej na swoich barkach, więc po prostu wyszedłem stamtąd i powiedziałem, że będę załatwiać tak, żebym miał ubezpieczenie - dodaje pan Michał.

Osiem lat temu rząd PiS zapowiedział, że każdy obywatel - niezależnie czy pracuje, czy nie, czy jest ubezpieczony, czy nie - będzie mógł skorzystać z polskiej ochrony zdrowia. - Bo jest Polakiem - argumentował ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Ubezpieczenia zdrowotne miało być zlikwidowane razem z Narodowym Funduszem Zdrowia. W 2017 roku ówczesna premier Beata Szydło mówiła o "kompleksowej reformie" i gotowym projekcie ustawy. Zmiany jednak nie weszły w życie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

To jest bardzo dobra informacja dla rodzin około 100 małych pacjentów chorujących na ciężką odmianę hemofilii. Od 1 lipca Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nową terapię. Hemofilia jest nieuleczalna. Zaburzenia krzepliwości krwi mogą doprowadzić do niepełnosprawności.

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Od 1 lipca rząd będzie refundował nowoczesny lek na hemofilię

Źródło:
Fakty TVN

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Śmierć 28-letniego Marcina poruszyła nie tylko mieszkańców Sosnowca, ale też całej Polski. Młody piłkarz został pobity przez 16-latków na imprezie masowej w Sosnowcu, a potem zmarł w szpitalu. Sprawcom grożą konsekwencje, ale nie wiadomo, czy będą sądzeni jak dorośli - mogą tego uniknąć, bo to zależy od kwalifikacji prawnej czynu.

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Skatowanie mężczyzny w Sosnowcu wstrząsnęło Polską. Na razie sprawą zajmuje się sąd rodzinny

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Co robi PiS? Rasistowsko używa uprawnionego lęku Polaków przed nielegalną imigracją (...) do politycznej propagandy - powiedział w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO). Odniósł się do publikowanych przez polityków opozycji zdjęć osób o ciemnym kolorze skóry, ocenianych jako podsycanie lęku przed migrantami. - Jeżeli się napisze nieprawdę w internecie, to się to powinno skasować i przeprosić - mówił zaś Janusz Cieszyński (PiS).

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

PiS znów straszy migrantami. "Robią rasistowską szopkę, która jest podobna do tego, co robili faszyści"

Źródło:
TVN24

- To rasizm w czystej postaci. To jest również (...) naruszenie dóbr osobistych. Mam nadzieję, że te osoby, które są ofiarami takich działań politycznych, będą miały swoich pełnomocników, którzy zajmą się tą sprawą - mówiła dr Hanna Machińska, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, o zdjęciach przedstawiających czarnoskóre osoby opublikowanych przez polityków Suwerennej Polski i PiS w sieci. Krytykują przy tym politykę migracyjną rządu.

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Wrzucają zdjęcia osób o innym kolorze skóry i krytykują rząd. "To jest rasizm w czystej postaci"

Źródło:
TVN24

Francja skupia na sobie uwagę wielu mediów po tym, jak eurowybory wygrało Zjednoczenie Narodowe, a Emmanuel Macron rozwiązał Zgromadzenie Narodowe. Sytuacja nie umknęła również piłkarskiej reprezentacji Francji. Jej kapitan Kylian Mbappé otwarcie zaapelował do młodych obywateli, by nie pozwolili skrajnie prawicowej partii dojść do władzy.

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Kapitan reprezentacji Francji ostrzegł młodych wyborców przed "ekstremistami, którzy są u bram władzy"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS