Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Mnie to bardzo oburza i to jest absurdalne"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Rodziny chorych załamują ręce. Lekarze z hospicjów domowych biją na alarm. Nie mają uprawnień, by wypisywać recepty na bezpłatne leki. Ich pacjenci to między innymi nieuleczalnie chore dzieci. Żeby skorzystać z gwarantowanych nową ustawą darmowych leków, muszą ustawiać się w kolejce do przychodni. 

9-letni Igor urodził się z porażeniem mózgowym i małogłowiem. Nie mówi, nie chodzi i jest pod opieką łódzkiego Hospicjum Fundacji Gajusz. Lekarz, który przyjeżdża do chłopca do domu przynajmniej dwa razy w miesiącu, nie wystawi mu recepty na bezpłatne leki. - Mnie to bardzo oburza no i to jest absurdalne. Powinien lekarz hospicjum tak samo przepisywać leki, jak lekarz pierwszego kontaktu - uważa Sylwia, mama Igora.

Lekarze z hospicjów domowych tłumaczą, że nie mają takiego prawa i biją na alarm w imieniu swoich nieuleczalnie chorych pacjentów. - Lekarz hospicjum domowego nie ma uprawnień, żeby wypisać leki darmowe - mówi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz, Hospicjum Fundacji Gajusz w Łodzi. - My, jako hospicja, nie jesteśmy w stanie wypisać recept dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia bezpłatnych - dodaje Joanna Szuberla, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Bolący błąd

Ustawa, która weszła w życie dwa tygodnie temu, jasno mówi - kto może wystawić receptę na darmowe leki dla dzieci i młodzieży oraz osób, które skończyły 65 lat. Między innymi jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej czy szpitala. - Niestety pominięto nas w tym zestawieniu(...) Myślę, że komuś po prostu brakło wyobraźni - komentuje Krzysztof Nawrocki, dyrektor medyczny Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. - Błąd w ustawie, bo pominięto dużą grupę lekarzy i pacjentów - twierdzi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.

- Ten błąd trzeba szybko naprawić - twierdzi profesor Maciej Niedźwiecki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw opieki paliatywnej. - Jest to oczywiście ogromny problem, kiedy nie mogę takich leków wypisać bezpłatnych i powinienem tak naprawdę skierować pacjenta do POZ-u po to, żeby tylko otrzymał receptę - przekonuje profesor Maciej Niedźwiecki. Dlatego w wielu domach radość z bezpłatnych leków nie jest już tak duża. - W takiej poradni pierwszego kontaktu lekarz nie chce przyjeżdżać. Bo nieraz też miałam taki problem, że Igorek miał 40 stopni gorączki i był problem z przyjazdem lekarza do domu - wyjaśnia pani Sylwia.

Tych problemów może być dużo więcej - alarmują pracownicy hospicjów. - To są często dzieci leżące. Dzieci, które tylko wózkiem można przewieźć. Nie każdy ma dobry dostęp do opieki medycznej. My dojeżdżamy w granicach całego województwa łódzkiego i czasami są to naprawdę wsie na końcu świata - opowiada Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz.

Jak wyliczają lekarze - średnio każdego dnia pod opieką hospicjum domowego w Polsce jest prawie 2 tysiące dzieci i kilkanaście tysięcy dorosłych. - Po to powstały hospicja domowe, żeby rodziny nie musiały korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, nie chodzić do przychodni, nie narażać swoich dzieci na kontakt z innymi chorymi dziećmi - przekonuje Aleksandra Marciniak. - Te dzieci w ogóle nie korzystają z opieki POZ, ponieważ my prowadzimy to leczenie. Jesteśmy dwa razy w miesiącu u takiego pacjenta - dodaje doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz. - W POZ będzie zdziwienie, skąd w ogóle takie leki. To jest zupełnie inny sposób postępowania w hospicjum (...) 99 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie zna tych dzieci - alarmuje Krzysztof Nawrocki.

Fundacja Gajusz otworzyła nowe gabinety wsparcia psychologicznego dla dzieci
Fundacja Gajusz otworzyła nowe gabinety wsparcia psychologicznego dla dzieciTVN24

Apele do ministerstwa

Rodzice i opiekunowie chorych dzieci czekali na wejście w życie ustawy. Na liście jest prawie 3 tysiące leków dla osób do 18. roku życia. - Przede wszystkim dotyczy to leków neurologicznych, leków przeciwpadaczkowych. To jest największa grupa naszych pacjentów. Często są to dzieci z padaczką lekooporną, które biorą kilka takich leków - mówi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz. - Zwykle jedno z rodziców rezygnuje z pracy, żeby zajmować się cały czas swoim nieuleczalnie chorym dzieckiem. Więc dla nich, nawet jeżeli to będzie ulga 100 czy 300 złotych miesięcznie, to jest spora ulga - tłumaczy Aleksandra Marciniak.

O wyjaśnienie sytuacji redakcja TVN24 poprosiła już tydzień temu Ministerstwo Zdrowia. Mimo telefonów, ponagleń, wysłanych maili - odpowiedzi brak. - W tej chwili wiem o tym, że są rozmowy na szczeblu ministerstwa, jak również na Narodowym Funduszu Zdrowia, żeby nam tę możliwość dać - zdradza Joanna Szuberla, wiceprezes Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

W sprawie interweniował też pełnomocnik ministra zdrowia do spraw opieki paliatywnej. Na razie na wysłane pismo też nie otrzymał odpowiedzi. - Powinien być prosty zapis, że takie prawo mają wszyscy lekarze, którzy mają podpisaną umowę refundacyjną z Narodowym Funduszem Zdrowia i to powinna być przepustka do wypisywania leków bezpłatnych - podkreśla profesor Maciej Niedźwiecki.

Na odpowiedź czekają przede wszystkim pacjenci i ich rodziny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS