Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Komuś po prostu brakło wyobraźni"
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Lekarze z hospicjów nie mogą wypisywać bezpłatnych leków. "Mnie to bardzo oburza i to jest absurdalne"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Rodziny chorych załamują ręce. Lekarze z hospicjów domowych biją na alarm. Nie mają uprawnień, by wypisywać recepty na bezpłatne leki. Ich pacjenci to między innymi nieuleczalnie chore dzieci. Żeby skorzystać z gwarantowanych nową ustawą darmowych leków, muszą ustawiać się w kolejce do przychodni. 

9-letni Igor urodził się z porażeniem mózgowym i małogłowiem. Nie mówi, nie chodzi i jest pod opieką łódzkiego Hospicjum Fundacji Gajusz. Lekarz, który przyjeżdża do chłopca do domu przynajmniej dwa razy w miesiącu, nie wystawi mu recepty na bezpłatne leki. - Mnie to bardzo oburza no i to jest absurdalne. Powinien lekarz hospicjum tak samo przepisywać leki, jak lekarz pierwszego kontaktu - uważa Sylwia, mama Igora.

Lekarze z hospicjów domowych tłumaczą, że nie mają takiego prawa i biją na alarm w imieniu swoich nieuleczalnie chorych pacjentów. - Lekarz hospicjum domowego nie ma uprawnień, żeby wypisać leki darmowe - mówi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz, Hospicjum Fundacji Gajusz w Łodzi. - My, jako hospicja, nie jesteśmy w stanie wypisać recept dla dzieci poniżej osiemnastego roku życia bezpłatnych - dodaje Joanna Szuberla, Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZ
Premier chwali się, ile pieniędzy wydano na ochronę zdrowia, ale na prowincji brakuje kontraktów z NFZMarek Nowicki/Fakty TVN

Bolący błąd

Ustawa, która weszła w życie dwa tygodnie temu, jasno mówi - kto może wystawić receptę na darmowe leki dla dzieci i młodzieży oraz osób, które skończyły 65 lat. Między innymi jest to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, poradni specjalistycznej czy szpitala. - Niestety pominięto nas w tym zestawieniu(...) Myślę, że komuś po prostu brakło wyobraźni - komentuje Krzysztof Nawrocki, dyrektor medyczny Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci. - Błąd w ustawie, bo pominięto dużą grupę lekarzy i pacjentów - twierdzi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz.

- Ten błąd trzeba szybko naprawić - twierdzi profesor Maciej Niedźwiecki, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw opieki paliatywnej. - Jest to oczywiście ogromny problem, kiedy nie mogę takich leków wypisać bezpłatnych i powinienem tak naprawdę skierować pacjenta do POZ-u po to, żeby tylko otrzymał receptę - przekonuje profesor Maciej Niedźwiecki. Dlatego w wielu domach radość z bezpłatnych leków nie jest już tak duża. - W takiej poradni pierwszego kontaktu lekarz nie chce przyjeżdżać. Bo nieraz też miałam taki problem, że Igorek miał 40 stopni gorączki i był problem z przyjazdem lekarza do domu - wyjaśnia pani Sylwia.

Tych problemów może być dużo więcej - alarmują pracownicy hospicjów. - To są często dzieci leżące. Dzieci, które tylko wózkiem można przewieźć. Nie każdy ma dobry dostęp do opieki medycznej. My dojeżdżamy w granicach całego województwa łódzkiego i czasami są to naprawdę wsie na końcu świata - opowiada Aleksandra Marciniak z Fundacji Gajusz.

Jak wyliczają lekarze - średnio każdego dnia pod opieką hospicjum domowego w Polsce jest prawie 2 tysiące dzieci i kilkanaście tysięcy dorosłych. - Po to powstały hospicja domowe, żeby rodziny nie musiały korzystać z podstawowej opieki zdrowotnej, nie chodzić do przychodni, nie narażać swoich dzieci na kontakt z innymi chorymi dziećmi - przekonuje Aleksandra Marciniak. - Te dzieci w ogóle nie korzystają z opieki POZ, ponieważ my prowadzimy to leczenie. Jesteśmy dwa razy w miesiącu u takiego pacjenta - dodaje doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz. - W POZ będzie zdziwienie, skąd w ogóle takie leki. To jest zupełnie inny sposób postępowania w hospicjum (...) 99 procent lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej nie zna tych dzieci - alarmuje Krzysztof Nawrocki.

Fundacja Gajusz otworzyła nowe gabinety wsparcia psychologicznego dla dzieci
Fundacja Gajusz otworzyła nowe gabinety wsparcia psychologicznego dla dzieciTVN24

Apele do ministerstwa

Rodzice i opiekunowie chorych dzieci czekali na wejście w życie ustawy. Na liście jest prawie 3 tysiące leków dla osób do 18. roku życia. - Przede wszystkim dotyczy to leków neurologicznych, leków przeciwpadaczkowych. To jest największa grupa naszych pacjentów. Często są to dzieci z padaczką lekooporną, które biorą kilka takich leków - mówi doktor Aleksandra Korzeniewska-Eksterowicz. - Zwykle jedno z rodziców rezygnuje z pracy, żeby zajmować się cały czas swoim nieuleczalnie chorym dzieckiem. Więc dla nich, nawet jeżeli to będzie ulga 100 czy 300 złotych miesięcznie, to jest spora ulga - tłumaczy Aleksandra Marciniak.

O wyjaśnienie sytuacji redakcja TVN24 poprosiła już tydzień temu Ministerstwo Zdrowia. Mimo telefonów, ponagleń, wysłanych maili - odpowiedzi brak. - W tej chwili wiem o tym, że są rozmowy na szczeblu ministerstwa, jak również na Narodowym Funduszu Zdrowia, żeby nam tę możliwość dać - zdradza Joanna Szuberla, wiceprezes Fundacji Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych.

W sprawie interweniował też pełnomocnik ministra zdrowia do spraw opieki paliatywnej. Na razie na wysłane pismo też nie otrzymał odpowiedzi. - Powinien być prosty zapis, że takie prawo mają wszyscy lekarze, którzy mają podpisaną umowę refundacyjną z Narodowym Funduszem Zdrowia i to powinna być przepustka do wypisywania leków bezpłatnych - podkreśla profesor Maciej Niedźwiecki.

Na odpowiedź czekają przede wszystkim pacjenci i ich rodziny.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niewiele ponad rok temu dołączyli do NATO, a teraz są gospodarzami wielkich manewrów Sojuszu, które odbywają się na poligonie zaledwie 100 kilometrów od granicy z Rosją. Żołnierze z 28 krajów ćwiczą obronę wschodniej flanki NATO - nasi wojskowi, oczywiście, też tam są.

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Gospodarzem jest Finlandia, dowodzą Amerykanie, ćwiczą - wszyscy. Manewry artyleryjskie NATO niedaleko granic Rosji

Źródło:
Fakty TVN

Przed budynkiem uczelni protestowało kilkadziesiąt osób, ale w podobnej sytuacji jest kilkaset. Studenci dawnego Collegium Humanum - ci, którzy nie kupowali dyplomów, chodzili na wykłady, zdawali egzaminy - dziś zostali bez dyplomów i dokumentów.

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

"Powinnam mieć pracę, a stoję i proszę się o moje dokumenty". Protest studentów Collegium Humanum

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Paweł Kowal ujawnił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że w kwietniu spotkał się z senatorem Marco Rubio, który ma objąć wkrótce stery amerykańskiej dyplomacji. Jak relacjonował, swojemu rozmówcy powiedział wprost: - Czy ty sobie zdajesz sprawę, że budżet Ukrainy, ze względu na bezpieczeństwo Unii i NATO, jest zabezpieczany przez środki europejskie? Że każde euro dzisiaj wydane, to jest oszczędzanie, także potencjalnie, twoich dolarów w przyszłości?

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Kowal rozmawiał z Rubio. Ujawnił, co powiedział przyszłemu sekretarzowi stanu

Źródło:
TVN24

Fair play obowiązuje nie tylko na boisku - upominają się piłkarki, oburzone tym, że najważniejszy dla nich turniej sportowy będzie sponsorowany przez Arabię Saudyjską, królestwo, które petrodolarami próbuje wymazać łamanie praw człowieka. Te petrodolary sponsorują ostatnio wiele federacji sportowych - od tenisa po Formułę 1 - a za dziesięć lat to właśnie państwo Saudów ma zorganizować mundial. Głównie dlatego, że innych chętnych nie ma.

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Piłkarki oburzone tym, że ich mundial ma być sponsorowany przez Arabię Saudyjską

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wojna w Ukrainie trwa już tysiąc dni. To tysiąc dni cierpienia, walki o przetrwanie i ukrywania się w piwnicach. Według UNICEF-u od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci. W Charkowie edukacja zeszła do podziemia.

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

UNICEF: od lutego 2022 roku Rosjanie zabili lub ranili ponad 2400 dzieci na Ukrainie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS