Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie

Źródło:
Fakty TVN
Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie
Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życie
Marek Nowicki/Fakty TVN
Pan Michał jest trwale niepełnosprawny, ale rentę przyznano mu tymczasową. Walczy o życieMarek Nowicki/Fakty TVN

Michał ma trwałą niepełnosprawność, którą ciągle musi udowadniać - pokazywać, że jego stan się nie poprawił. Inaczej nie dostanie renty, która jest mu potrzebna chociażby do zakupu worków, do których musi się załatwiać. To oznacza dramatyczną walkę o życie.

Michał Cybulski ma 23 lata i z powodu wad genetycznych jest trwale niepełnosprawny. Ma nie w pełni wykształcone jelita i zmaga się ze wszystkim, co się z tym wiąże. Jest żywiony pozajelitowo. Musi załatwiać się do worków. - Najprawdopodobniej powinienem mieć jeszcze drugą stomię, bo mam kamienie, które co trzy miesiące mi się tak odnawiają, że po prostu ból sprowadza mnie do parteru i nie jestem w stanie normalnie funkcjonować - opowiada mężczyzna.

Michał nie jest w stanie normalnie funkcjonować także dlatego, że ZUS dwa miesiące temu przestał mu wypłacać rentę, a to jedyne jego źródło utrzymania. Teraz jest bez pieniędzy i bez ubezpieczenia, bo renta to też ubezpieczenie. - Worek kosztuje tysiąc złotych i ja po prostu na razie mam jeden worek ostatni w domu. Teraz muszę jak najszybciej to ubezpieczenie załatwić, bo inaczej ja nie będę żyć. Ja nie wytrzymam dłużej bez tego worka niż tydzień czasu. Może osiem dni, może dziesięć, i po prostu umrę - podkreśla Michał Cybulski.

ZUS tłumaczy, że pan Michał przestał dostawać rentę, bo wygasła jego dotychczasowa renta pięcioletnia okresowa. Urzędnicy przyznali mu rentę okresową, choć wiadomo, że musi ją otrzymywać do końca życia. Rentę okresową przyznaje się komuś, kto ma czasową niezdolność do pracy, a tu nie występuje ten problem. - Ja nie będę wchodzić w sprawy lekarza orzecznika, bo on jest specjalistą - mówi Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"
List ZUS do emerytów i rencistów. "To nie jest kampania partyjna, tylko informacyjna"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Urzędowa blokada

Michał Cybulski od urodzenia do pełnoletności był prowadzony przez lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka. - Nie jest pełnosprawnym chłopcem czy mężczyzną, dlatego ta wada, którą posiada, jest nieuleczalna, w związku z tym nic się nie zdarzy pozytywnego, wymaga stałej opieki wysokospecjalistycznej - wyjaśnia profesor Janusz Książyk z Oddziału Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych w Instytucie "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka".

Pan Michał nie może normalnie pracować, ponieważ ze względu na zespół krótkiego jelita i żywienie pozajelitowe dochodzi u niego często do sepsy i systematycznie trafia do szpitala. Każdy taki przypadek to walka o życie. - Rok temu leżałem na OIOM-ie przez pół roku, trzy razy byłem reanimowany i nie dawano mi szans życia - dodaje Michał Cybulski. ZUS-u to nie interesuje. Pan Michał musi ponownie złożyć wniosek o rentę i dostarczyć nowe dokumenty udowadniające, że jest niepełnosprawny.

Jednak ZUS posiada dokumenty z 2018 roku, z których wynika, że pacjent jest niepełnosprawny w sposób trwały. - Tamte dokumenty były brane pod uwagę w 2018 roku, kiedy pan wystąpił o tę rentę - przekonuje Paweł Żebrowski. Aby teraz wystąpić o nową rentę, czego Michał nie zrobił wcześniej z powodów rodzinnych, mężczyzna musi dostarczyć zaświadczenie od lekarza. Nie ma już ubezpieczenia, więc lekarz zaświadczenia wydać za darmo mu nie chce. Osiem lat temu rząd PiS zapowiedział, że wszyscy Polacy będą mogli się leczyć bez ubezpieczenia. Na zapowiedzi się skończyło.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Jemen to jeden z najbiedniejszych krajów świata. Jest ogarnięty największym na świecie kryzysem humanitarnym. Jakby mało było wojny domowej i biedy, przyszła katastrofalna powódź. 18 milionów ludzi potrzebuje tam natychmiastowej pomocy.

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Kolejna katastrofa nawiedziła jeden z najbiedniejszych krajów świata. "Tu nic już nie działa"

Źródło:
Fakty TVN

Kraków ma smoka, Wrocław - krasnale, a Bieruń od lat ma słowiańskie utopce. I ma problem, bo nie wszystkim mieszkańcom taki symbol pasuje. W petycji do władz miasta tak zwana grupa zatroskanych pisze o demonicznym rodowodzie stworów i o zagrożeniu duchowym jakie niosą.

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

"Zatroskani mieszkańcy" skarżą się na symbol miasta. Piszą o "zagrożeniu dla duchowości"

Źródło:
Fakty TVN

Budować czy dopłacać do kredytów? W czasie, kiedy wśród rządzących nie ma zgody, jak pomóc Polakom w posiadaniu własnego mieszkania, współrządząca Lewica organizuje konwencję, na której przekonuje, że mieszkanie to nie towar, a prawo. Kredytu zero procent nie popiera, na "nie" jest też Polska 2050 - jedni i drudzy stawiają na budowę tanich mieszkań na wynajem.

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Co z polityką w sprawie mieszkań? Lewica zapowiada nowe projekty, Platforma nie rezygnuje z pomysłu kredytu zero procent

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naszym celem jest wprowadzenie sądownictwa do XXI wieku, tak żeby sądy odzyskały zaufanie Polaków - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz, który brał udział w spotkaniu z premierem na temat naprawy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Obecna w czasie rozmów mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram z Inicjatywy "Wolne Sądy" podkreślała, że strona społeczna zgłaszała do przedstawionych rozwiązań uwagi. - Umówiliśmy się już w grupach roboczych na dalszą pracę nad tymi założeniami legislacyjnymi - przekazała.

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

"Było mnóstwo pytań, były też wątpliwości". Celem jest to, "by sądy odzyskały zaufanie Polaków"

Źródło:
TVN24

Prezydent zarzuca obecnym służbom, ludziom, którzy bronią interesów Polski, rzeczy niegodne. I to niedobrze o nim świadczy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceszef MON Paweł Zalewski. Odniósł się do wypowiedzi Andrzeja Dudy, który komentując doniesienia w sprawie udostępnienia akt śledztwa podejrzanemu o szpiegostwo Pawłowi Rubcowowi, stwierdził, że "wygląda na to", że służby za rządów Donalda Tuska współpracują z rosyjskimi odpowiednikami. Poseł klubu PiS Marcin Ociepa mówił z kolei, że "doskonale rozumie oburzenie pana prezydenta". Prokuratura podkreśla, że Rubcow nie zobaczył w dokumentach żadnych tajemnic państwowych.

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

"Ta wypowiedź stawia prezydenta w złym świetle"

Źródło:
TVN24

Użytkownicy udostępniają relacje i posty, które mają przekonać wyborców do kandydatki lub kandydata. Telewizja CNN przyjrzała się protrumpowym kontom i okazało się, że blisko 60 z nich jest fałszywych. Obserwują się nawzajem, udostępniają te same treści, a na zdjęcia profilowych widać europejskich influencerów. Kto za tym stoi? Tego póki co nie ustalono.

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Skradzione wizerunki i przerobione zdjęcia influencerek. Fałszywe konta agitują na rzecz Trumpa

Źródło:
CNN

Władze Wielkiej Brytanii poszukują sposobu, by uprać się z przeludnieniem w więzieniach. Jeden z pomysłów to wysyłanie części skazanych do zakładów karnych za granicą. Dokąd mieliby trafiać więźniowie z Wysp Brytyjskich i czy są jakieś alternatywy dla takiego niespotykanego rozwiązania?

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Więzienia w Wielkiej Brytanii są przepełnione. Pojawił się pomysł wysyłania skazanych za granicę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS