Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"
Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"
Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24
Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"Paweł Laskosz/Fakty po Południu TVN24

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

To był jeden z największych ataków dronów przeprowadzonych przez Rosjan od początku wojny. W stronę Ukrainy ostatniej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Celem był między innymi Kijów oraz obwody sumski i chmielnicki. W Kramatorsku w wyniku nalotu ranne zostały cztery osoby.

"Większość maszyn nie dotarła do celu (…). Potwierdzono zestrzelenie 114 dronów uderzeniowych typu Shahed oraz bezzałogowców innych rodzajów na południu, północy i w centrum kraju. 81 dronów utraciło łączność" - czytamy w komunikacie Sił Powietrznych Ukrainy.

Serie eksplozji słychać było w położnej nad Morzem Czarnym Odessie. Wybuchały pożary. Zgliszcza zostały między innymi po warsztacie samochodowym. - Nie mogliśmy nic zrobić, staliśmy tylko i patrzyliśmy, jak wszystko płonie. Nie wiem, gdzie szukać pomocy. Wielu naszych klientów miało tutaj zaparkowane samochody - relacjonuje Inna, właścicielka warsztatu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Potężny pożar w Rosji. Propaganda wini Ukraińców

Okupanci zniszczyli blok mieszkalny, centrum handlowe i kilka innych sklepów. Ranne zostały co najmniej trzy osoby. Do ataku doszło, kiedy w Odessie wizytę składał prezydent Czech Petr Pavel. - To był jeden z najpotężniejszych ataków na Odessę w ciągu trzech lat pełnoskalowej wojny. Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową, utrudniającą działania obronie powietrznej. Drony leciały na wysokości ponad dwóch kilometrów. Gdy zbliżały się do celu, zaczęły szybko pikować. Ten manewr wykonały z prędkością 80-90 metrów na sekundę - wskazuje Ołeksandr Kowalenko, analityk wojskowy.

W pierwszych miesiącach wojny Rosjanie wystrzeliwali pociski z okrętów Floty Czarnomorskiej. Teraz do ataków wykorzystują je znacznie rzadziej. - Rosjanie nie mogą już wystrzeliwać rakiet z okrętów w takim samym stopniu, ponieważ Ukraińcy coraz częściej atakowali ich statki budowanymi przez siebie dronami morskimi - informuje Fred Pleitgen, korespondent CNN.

Sikorski: jeśli coś będzie musiało zostać poświęcone w kwestii pokoju, to tylko Ukraina będzie mogła tego dokonać
Sikorski: Jeśli coś będzie musiało zostać poświęcone w kwestii pokoju, to tylko Ukraina będzie mogła tego dokonaćEnex

Pytania o zawieszenie broni

Ukraina jest gotowa na 30-dniowe zawieszenie broni tak na morzu, jak i lądzie - to zapewnienie wybrzmiewa od ubiegłego tygodnia i amerykańsko-ukraińskich rozmów w Arabii Saudyjskiej. Rosja lawiruje, gra na czas. Na bezwarunkowe zawieszenie broni się nie zgadza. Chce między innymi wstrzymania dostaw zachodniej broni dla ukraińskiej armii.  

- Od przeszło tygodnia ludzie nie musieliby już ginąć, nie dochodziłoby do ostrzałów i uderzeń, gdyby Putin nie był jedynym, który wciąż chce tej wojny. Propozycje, które przedstawiliśmy w Dżuddzie 11 marca, nadal są na stole. Musimy naciskać na Putina, aby stały się rzeczywistością - podkreśla Wołodymyr Zełenski.

Rosyjski przywódca w rozmowie telefonicznej z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem zgodził się tylko na 30-dniowe wstrzymanie ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną, ale później jego wojska wciąż ostrzeliwały Ukrainę.

- Pochodzę z okupowanego terytorium i widziałem, co Rosjanie robili cywilom, i jak niszczyli infrastrukturę. Nie było szacunku. Nie ma pokoju i trudno uwierzyć, że będzie - mówi Ołeksandr Malenda, mieszkaniec Kijowa.

Rosja i Ukraina oskarżają się wzajemnie o złą wolę. Zbliża się kolejna runda technicznych rozmów o rozejmie
Rosja i Ukraina oskarżają się wzajemnie o złą wolę. Zbliża się kolejna runda technicznych rozmów o rozejmieKatarzyna Sławińska/Fakty TVN

Umowa o wydobyciu metali ziem rzadkich

W opinii ekspertów Władimir Putin - zanim zasiądzie do negocjacyjnego stołu - chce maksymalnie wykorzystać przewagę na froncie, a Donaldowi Trumpowi się spieszy. Obiecywał, że szybko zakończy tę wojnę. - Trump daje Putinowi szansę, aby wycofał się z tej katastrofalnej wojny z twarzą. Wiarygodność Stanów Zjednoczonych, nie tylko w Europie Wschodniej, ale i na świecie, będzie zależeć od jakości rozwiązania tego konfliktu - uważa minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Na razie Donald Trump pochwalił się, że wkrótce Stany Zjednoczone podpiszą z Ukrainą umowę w sprawie surowców i rzadkich metali. Miało do tego dojść pod koniec lutego w Białym Domu, ale po ostrych wymianach zdań obu przywódców spotkanie zakończyło się przedwcześnie.

ZOBACZ TEŻ: Zełenski odrzuca pomysł USA. Dziwi go "prezent dla Kremla"

- Jak wiecie, podpisujemy również umowy w różnych lokalizacjach, aby odblokować wydobycie minerałów oraz wiele innych rzeczy na całym świecie, ale w szczególności w Ukrainie. Radzimy sobie bardzo dobrze w sprawie Ukrainy i Rosji. Jedną z rzeczy, którymi się zajmujemy, jest podpisanie umowy w sprawie wydobycia metali ziem rzadkich z Ukrainą, która ma ogromną wartość, i doceniamy to - mówi amerykański przywódca.

Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straci
Trump: rozmawialiśmy z Ukrainą o tym, co straciTVN24/Reuters

Kwestia ukraińskich elektrowni

Stany Zjednoczone spoglądają też w stronę ukraińskich elektrowni. - Amerykańska własność tych elektrowni byłaby najlepszą ochroną i wsparciem dla ukraińskiej infrastruktury energetycznej - mówi Karoline Leavitt, rzeczniczka prasowa Białego Domu.

W przeprowadzonej w środę rozmowie telefonicznej z Wołodymyrem Zełenskim prezydent Trump sondował możliwość odbudowy przez Amerykanów elektrowni jądrowej w Zaporożu, która niemal od początku wojny jest w rękach Rosjan. Wcześniej to tam wytwarzano 20 procent ukraińskiej energii. Teraz jest zniszczona i odcięta od sieci przesyłowej.

- Powiedziałem prezydentowi Trumpowi, że elektrownia nie będzie działać, jeśli nie będzie pod kontrolą Ukrainy. Jeśli Amerykanie chcą ją odebrać Rosjanom i w nią zainwestować, to jest osobna kwestia. Możemy o tym rozmawiać, ale nie rozmawialiśmy z prezydentem Trumpem o kwestii własności - podkreśla prezydent Ukrainy.

CZYTAJ TEŻ: Plan dla Ukrainy "nabiera kształtów". Bloomberg: Polska wśród sześciu krajów przy stole w Paryżu

W odbudowie infrastruktury energetycznej Ukrainie pomaga już Norwegia. Zapewnia jej też dostawy prądu. Za to Zełenski podziękował podczas wizyty w Oslo.

- Wsparcie Norwegii pozwala nam przetrwać zimę podczas tej wojny, kiedy Rosjanie nasilają ataki na nasze elektrownie. Wierzę, że wspólnie - Norwegia i inne kraje Europy - będziemy pracować na rzecz trwałego i sprawiedliwego pokoju - mówił prezydent Ukrainy. - Nikt nie chce pokoju bardziej niż Ukraińcy, którzy codziennie cierpią z powodu ostrzałów, nalotów, ale i straty bliskich. Będziemy was wspierać w waszym prawie do samoobrony i walki o suwerenność - zapewnił premier Norwegii Jonas Gahr Store. Norwegia planuje dwukrotnie - do poziomu niemal 8 miliardów dolarów - zwiększyć budżet na pomoc Ukrainie.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/OLEG MOVCHANIUK

Pozostałe wiadomości

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS