Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę

Źródło:
Fakty TVN
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę
Paweł Szot/Fakty TVN
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturęPaweł Szot/Fakty TVN

Polskie Sieci Elektroenergetyczne monitorują swoją infrastrukturę, używając dronów i śmigłowców. Kraje bałtyckie są w trakcie odłączania się od sieci energetycznej dzielonej z Rosją i przyłączania się do tej europejskiej. W sobotę rano nastąpiło odłączenie, a pełna integracja z siecią europejską nastąpi w niedzielę. W międzyczasie sieć krajów bałtyckich działa w trybie "samotnych wysp". To historyczna zmiana. Ważna jest w tym rola Polski.

Rozpoznawcze drony i śmigłowce obserwacyjne w pobliżu linii wysokiego napięcia. Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzi wzmożony monitoring swojej infrastruktury. Litwa, Łotwa i Estonia odłączają się od postsowieckiego systemu energetycznego.

- Przed synchronizacją chcemy być w pełni świadomi tego, co dzieje się z naszymi podstacjami i liniami przesyłowymi, by uniknąć prób sabotażu - przekazuje Maciej Wapiński z Polskiej Sieci Energetycznej.

Służby postawione w stan gotowości

Przesył energii między krajami bałtyckimi a Rosją i Białorusią wstrzymano między siódmą a ósmą rano. Energetyka tych krajów przez najbliższych kilkanaście godzin będzie działa w trybie tak zwanych samotnych wysp. Podłączona do zachodniego systemu, ale nie w pełni z nim zintegrowana.

- Mamy rezerwy we wschodniej części Estonii. Mamy też plan zapasowy. Jesteśmy gotowi. Nawet jeśli dojdzie do prób zachwiania tym procesem, nic się nie zmieni - zapewnia premier Estonii Kristen Michal.

Historyczna operacja potrwa do niedzieli. Należy jeszcze zsynchronizować systemy, by w całej sieci płynął prąd o takiej samej częstotliwości.

- Jesteśmy świadomi zagrożeń i przygotowani. W tych dniach otrzymaliśmy wsparcie od naszych służb specjalnych i sił zbrojnych - informuje Rolands Irklis, prezes zarządu łotewskiego operatora sieci energetycznych "AST".

CZYTAJ TAKŻE: "Odłączyliśmy się". Litwa poza rosyjskim systemem

Kraje bałtyckie są teraz zdane na trzy podmorskie kable łączące je z Finlandią i Szwecją oraz jedną lądową magistralę przesyłową LitPol Link biegnącą z Polski przez tak zwany przesmyk suwalski na Litwę.

W grudniu podmorskie połączenie między Estonią i Finlandią zostało uszkodzone przez kotwicę statku należącego do tak zwanej rosyjskiej floty cieni. Jednostka została potem zatrzymana przez fińskich komandosów. Miesiąc wcześniej, po podobnym incydencie, na krótko przestał działać kabel między Litwą i Szwecją.

- Infrastruktura podmorska jest coraz częściej celem ataków poniżej progu wojny, dlatego tak istotny jest LitPol Link, kabel, który prowadzony jest po lądzie i który może być lepiej chroniony, lepiej monitorowany - wskazuje Jakub Wiech z Energetyka24.com.

Prof. Kasprowicz: Polska w kontekście sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza konfliktu w Ukrainie, staje się państwem i społeczeństwem strategicznie istotnym
Prof. Kasprowicz: Polska w kontekście sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza konfliktu w Ukrainie, staje się państwem i społeczeństwem strategicznie istotnymTVN24

Do 2030 roku powstanie kolejne połączenie energetyczne

Polska uniezależniła się od rosyjskich linii przesyłowych już w latach 90. W krajach bałtyckich ten proces zapoczątkowano 15 lat temu. Unia Europejska zainwestowała w nową infrastrukturę ponad miliard euro.

- Teraz system w pełni znajduje się pod naszą kontrolą. Stabilny system energetyczny ma ogromne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej - mówi Kaspars Melnis, minister klimatu i energii Łotwy.

W przeszłości Rosja wykorzystywała energetykę do realizacji swoich celów politycznych.

- Jeszcze zanim wjechały czołgi na Ukrainę, mięliśmy wojnę energetyczną, która wywołała w Europie kryzys energetyczny. Każde zmniejszanie wpływów Putina w Europie w obszarze energetycznym jest niezwykle ważne - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Polski 2050.

Do 2030 roku ma powstać kolejne - drugie już - lądowe połączenie energetyczne między Polską a krajami bałtyckimi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS