Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę

Źródło:
Fakty TVN
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturę
Paweł Szot/Fakty TVN
Kraje bałtyckie przyłączają sieć elektroenergetyczną do Europy. Polacy też monitorują swoją infrastrukturęPaweł Szot/Fakty TVN

Polskie Sieci Elektroenergetyczne monitorują swoją infrastrukturę, używając dronów i śmigłowców. Kraje bałtyckie są w trakcie odłączania się od sieci energetycznej dzielonej z Rosją i przyłączania się do tej europejskiej. W sobotę rano nastąpiło odłączenie, a pełna integracja z siecią europejską nastąpi w niedzielę. W międzyczasie sieć krajów bałtyckich działa w trybie "samotnych wysp". To historyczna zmiana. Ważna jest w tym rola Polski.

Rozpoznawcze drony i śmigłowce obserwacyjne w pobliżu linii wysokiego napięcia. Spółka Polskie Sieci Elektroenergetyczne prowadzi wzmożony monitoring swojej infrastruktury. Litwa, Łotwa i Estonia odłączają się od postsowieckiego systemu energetycznego.

- Przed synchronizacją chcemy być w pełni świadomi tego, co dzieje się z naszymi podstacjami i liniami przesyłowymi, by uniknąć prób sabotażu - przekazuje Maciej Wapiński z Polskiej Sieci Energetycznej.

Służby postawione w stan gotowości

Przesył energii między krajami bałtyckimi a Rosją i Białorusią wstrzymano między siódmą a ósmą rano. Energetyka tych krajów przez najbliższych kilkanaście godzin będzie działa w trybie tak zwanych samotnych wysp. Podłączona do zachodniego systemu, ale nie w pełni z nim zintegrowana.

- Mamy rezerwy we wschodniej części Estonii. Mamy też plan zapasowy. Jesteśmy gotowi. Nawet jeśli dojdzie do prób zachwiania tym procesem, nic się nie zmieni - zapewnia premier Estonii Kristen Michal.

Historyczna operacja potrwa do niedzieli. Należy jeszcze zsynchronizować systemy, by w całej sieci płynął prąd o takiej samej częstotliwości.

- Jesteśmy świadomi zagrożeń i przygotowani. W tych dniach otrzymaliśmy wsparcie od naszych służb specjalnych i sił zbrojnych - informuje Rolands Irklis, prezes zarządu łotewskiego operatora sieci energetycznych "AST".

CZYTAJ TAKŻE: "Odłączyliśmy się". Litwa poza rosyjskim systemem

Kraje bałtyckie są teraz zdane na trzy podmorskie kable łączące je z Finlandią i Szwecją oraz jedną lądową magistralę przesyłową LitPol Link biegnącą z Polski przez tak zwany przesmyk suwalski na Litwę.

W grudniu podmorskie połączenie między Estonią i Finlandią zostało uszkodzone przez kotwicę statku należącego do tak zwanej rosyjskiej floty cieni. Jednostka została potem zatrzymana przez fińskich komandosów. Miesiąc wcześniej, po podobnym incydencie, na krótko przestał działać kabel między Litwą i Szwecją.

- Infrastruktura podmorska jest coraz częściej celem ataków poniżej progu wojny, dlatego tak istotny jest LitPol Link, kabel, który prowadzony jest po lądzie i który może być lepiej chroniony, lepiej monitorowany - wskazuje Jakub Wiech z Energetyka24.com.

Prof. Kasprowicz: Polska w kontekście sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza konfliktu w Ukrainie, staje się państwem i społeczeństwem strategicznie istotnym
Prof. Kasprowicz: Polska w kontekście sytuacji międzynarodowej, zwłaszcza konfliktu w Ukrainie, staje się państwem i społeczeństwem strategicznie istotnymTVN24

Do 2030 roku powstanie kolejne połączenie energetyczne

Polska uniezależniła się od rosyjskich linii przesyłowych już w latach 90. W krajach bałtyckich ten proces zapoczątkowano 15 lat temu. Unia Europejska zainwestowała w nową infrastrukturę ponad miliard euro.

- Teraz system w pełni znajduje się pod naszą kontrolą. Stabilny system energetyczny ma ogromne znaczenie w obecnej sytuacji geopolitycznej - mówi Kaspars Melnis, minister klimatu i energii Łotwy.

W przeszłości Rosja wykorzystywała energetykę do realizacji swoich celów politycznych.

- Jeszcze zanim wjechały czołgi na Ukrainę, mięliśmy wojnę energetyczną, która wywołała w Europie kryzys energetyczny. Każde zmniejszanie wpływów Putina w Europie w obszarze energetycznym jest niezwykle ważne - podkreśla Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska z Polski 2050.

Do 2030 roku ma powstać kolejne - drugie już - lądowe połączenie energetyczne między Polską a krajami bałtyckimi.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Marcin Romanowski został pozbawiony uposażenia posła po ucieczce na Węgry. Teraz ma nową pracę. Postawiono go na czele Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. To znak, że premier Węgier Viktor Orban nie tylko udzielił azylu posłowi PiS, ale chce go wykorzystać. Polscy politycy komentują tę sytuację. Piotr Kaleta, również poseł PiS zasugerował nawet, że były wiceminister sprawiedliwości może utworzyć polski rząd na uchodźstwie. Politycy koalicji rządzącej uważają, że premier Węgier wykorzystuje Marcina Romanowskiego do swoich celów.

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Poseł PiS: Marcin Romanowski być może będzie tworzył polski rząd na uchodźstwie

Źródło:
Fakty TVN

To był wspólny gest serca, nadziei i solidarności. W szkole muzycznej w Łodzi odbył się koncert charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na leczenie Krzysia Zawady. Chłopiec cierpi na nieuleczalną chorobę - dystrofią mięśniową Duchenne’a. Nadzieją na zatrzymanie postępu choroby jest terapia genowa w USA. Czasu jest niewiele, a koszt leczenia to ponad 17 milionów złotych.

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Czasu jest niewiele, a do celu brakuje kilku milionów. W Łodzi zorganizowano koncert, by pomóc Krzysiowi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS