Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju

26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju
26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokoju
Jakub Sobieniowski | Fakty TVN
26.05.2021 | Mateusz Morawiecki o zawiadomieniach NIK-u: nie ma we mnie najmniejszego niepokojuJakub Sobieniowski | Fakty TVN

Najwyższa Izba Kontroli skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez premiera Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego. Prawo i Sprawiedliwość sprawę bagatelizuje, a prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obwinia opozycję za zablokowanie wyborów kopertowych.

Zawiadomienie Najwyższej Izby Kontroli - po raporcie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, które miały się odbyć 10 maja 2020 roku - skierowane do prokuratury dotyczy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, szefa KPRM Michała Dworczyka, a także dwóch ministrów: Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

- Na nas, przy współpracy z samorządami, przypomnę, ciążył obowiązek przeprowadzenia wyborów prezydenckich i nie ma we mnie najmniejszego niepokoju z tym związanego - powiedział premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do skierowanego do prokuratury zawiadomienia NIK.

- Prokuratura obroniła Ziobro przed aferą hejterską, obroniła Kaczyńskiego przed aferą dwóch wież, chroni Obajtka. Wszyscy oni mogą spać spokojnie, więc Morawiecki także myśli: skoro tamtych nie ruszali, to mnie także na pewno nie ruszą - ocenił poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Kierwiński.

"Jestem przekonany, że prokuratura oddali wnioski NIK jako bezpodstawne" - podkreślił w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej koordynator służb specjalnych i szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Politycy opozycji przypominają, że Andrzej Duda ułaskawił już raz Mariusza Kamińskiego, w 2015 roku, niedługo po objęciu urzędu prezydenta.

- Facet, który przekręci, wyrzuci w błoto sto milionów, albo inny, który obraża w internecie sędziów i prowadzi aferę hejterską, notabene z ministerstwa, albo kolejny, który dopuszcza do tego, żeby państwo polskie wyrzucało pieniądze na respiratory, które się nie pojawiają, w czasie pandemii, są kompletnie bezkarni - podkreśla Barbara Nowacka, posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś z Solidarnej Polski zapewnia, że "prokuratura zajmie się tymi wnioskami rzetelnie i obiektywnie, jak się zajmuje wszystkimi wnioskami". Jednocześnie zaznaczył przy tym, że "decyzje prokuratury, jeżeli skarżący się z nimi nie zgadzają, podlegają kontroli sądu".

Prokurator Ewa Wrzosek już w zeszłym roku wszczęła postępowanie w sprawie tak zwanych wyborów kopertowych, ale po trzech godzinach śledztwo umorzył inny prokurator. Wrzosek została wysłana na delegację daleko od domu, co zarówno ona, jak i stowarzyszenie prokuratorów, nazywają "zesłaniem".

Apel Lewicy

O sprawie wyborów kopertowych i zawiadomieniu NIK dyskutowali w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski oraz poseł Koalicji Obywatelskiej Paweł Kowal.

- W Polsce jest dzisiaj tak, że jeśli sąd w Europie wyda wyrok, to wy mówicie: nie wykonujemy wyroku. Jeśli w Polsce sąd wyda wyrok, to wy mówicie: nie wykonujemy wyroku. Jeśli mianowany przez was szef Najwyższej Izby Kontroli składa wnioski, to was to nie obchodzi. Potem się dziwicie, że ludzie przestają szanować prawo - zwrócił się Paweł Kowal do Sebastiana Kalety. - Prokuratura musi się zająć tą sprawą, jak każdym innym zawiadomieniem - odpowiedział Kaleta.

Politycy Lewicy domagają się powołania komisji śledczej. - Prosimy i apelujemy do Koalicji Obywatelskiej o poparcie powołania komisji śledczej, bo oni podejmują decyzje o wotach nieufności, my o komisji śledczej - powiedział poseł Lewicy Tomasz Trela.

Ziobro o organizacji wyborów

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w środę na konferencji prasowej został zapytany o to, czy "w sprawie organizacji wyborów pocztowych to Mateusz Morawiecki podejmował decyzje, czy wykonywał polecenia Jarosława Kaczyńskiego", ale nie zdecydował się na nie odpowiedzieć.

To pytanie było uzasadnione, bo rządzący o sprawie tak zwanych wyborów kopertowych mówią różnie.

- Uznałem, że muszę wziąć tę odpowiedzialność na siebie - oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Z kolei prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa co innego.

"Chcę, żeby to było jasne powiedziane: to była moja osobista decyzja, by spróbować skorzystać z doświadczenia bawarskiego i kanadyjskiego w organizacji takich głosowań" - powiedział Kaczyński w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej.

Zbigniew Ziobro - po drugim podejściu "Faktów" TVN - odpowiedział na pytanie w sprawie wyborów. Według niego to opozycja odpowiada za zablokowanie wyborów kopertowych. To opinia szefa prokuratorów, którzy mają zdecydować o tym, co zrobić z zawiadomieniem Najwyższej Izby Kontroli dotyczącym premiera i trzech ministrów.

Autor: Jakub Sobieniowski / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Farhan Alkadi przez ponad 10 miesięcy był przetrzymywany przez terrorystów z Hamasu w tunelach w południowej części Strefy Gazy. 52-latka, który należy do mniejszości Beduinów, uwolnili izraelscy żołnierze. Razem z setkami innych zakładników został porwany przez Hamas 7 października zeszłego roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu usłyszał od niego w rozmowie telefonicznej, że wielu ludzi wciąż czeka na uwolnienie.

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Jeden z zakładników Hamasu uwolniony przez siły specjalne. Powiedział premierowi: ludzie tam czekają

Źródło:
Fakty TVN

Picie wody prosto z górskiego potoku dobrze wygląda tylko w reklamie. Kilkunastu młodych ludzi wylądowało w szpitalu z ciężkim zatruciem - biegunką, wymiotami i osłabieniem. Sanepid ostrzega - woda w górach często jest mocno zanieczyszczona. Turystów są tysiące, toalet niewiele.

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Do listy tatrzańskich zagrożeń dołączyło zatrucie pokarmowe. Lepiej nie pić wody z potoków górskich

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Podpis premiera oznacza, że na dniach zgromadzenie Izby Cywilnej wybierze i przedstawi prezydentowi trzech neosędziów jako kandydatów na prezesa - powiedział w "Faktach po Faktach" prezes Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego sędzia Piotr Prusinowski. Krystian Markiewicz, prezes Iustitii, podkreślał, że wybór prezesa Izby SN "nie jest kwestią trzeciorzędną", tylko "pierwszoplanową".

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

"Praktyczne konsekwencje tego błędu są dość istotne"

Źródło:
TVN24, OKO. press

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

Australia dołącza do grona państw, gdzie prawo do bycia offline zapewnia kodeks pracy. Związki zawodowe uważają, że korzyści odniosą nie tylko pracownicy, ale też pracodawcy.

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

W Australii weszło w życie prawo do "odłączania się". Związki zawodowe uważają, że korzyści są obopólne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS