Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominają

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS
Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominają
Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominają
Jakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
Donald Trump ma zakusy terytorialne. Co na to politycy w Europie? Giorgia Meloni uspokaja, inni upominająJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Donald Trump jeszcze nie objął urzędu, a mówił już o zajęciu Grenlandii, użyciu siły w Panamie czy wchłonięciu Kanady. Tak jakby przestały obowiązywać stare sojusze, traktaty i zobowiązania międzynarodowe. Reakcje światowych przywódców są różne. Jedni to bagatelizują, inni uspokajają, inni ostrzegają, jeszcze inni kpią, albo milczą.

Grenlandia nie jest i nigdy nie będzie na sprzedaż - mówią władze wyspy siedem razy większej od Polski, za to liczącej jedynie nieco ponad 50 tysięcy mieszkańców, nieco zdziwionych tym, że świat nagle sobie o nich przypomniał.

- Nie, dziękuję, Nie podoba mi się ten pomysł - odpowiada Peetaarak Hammond, mieszkaniec Grenlandii zapytany o to, czy chciałby zostać Amerykaninem.

- To nasz kraj i to my będziemy decydować o naszej przyszłości. Do zakupu lub przejęcia kontroli nad Grenlandią nigdy nie dojdzie - zapewnia Erik Jensen, minister finansów Grenlandii.

Konsternacja po słowach Donalda Trumpa panuje nie tylko na Grenlandii. Cały świat komentuje to, że amerykański prezydent elekt nie wykluczył użycia siły, by zadbać o interesy Ameryki na Grenlandii czy w Panamie. Chciałby też, by Kanada stała się częścią jego kraju.

Meloni o Trumpie: mamy do czynienia z osobą, która, gdy coś robi, robi to rozsądnie

- Podczas rozmów z naszymi europejskimi partnerami dało się zaobserwować brak zrozumienia odnośnie takich oświadczeń Stanów Zjednoczonych. Zasada nienaruszalności granic dotyczy każdego kraju, niezależnie od tego, czy leży na wschód czy na zachód od nas. Każdy kraj musi się do niej dostosować, niezależnie od tego, czy jest małym krajem czy bardzo potężnym narodem - wskazuje kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

- Grenlandia jest częścią Królestwa Danii. Dania i Stany Zjednoczone są dwoma bliskimi sojusznikami w ramach NATO. Współpracują od czasu założenia sojuszu w 1949 roku - zaznacza Jens Stoltenberg, były sekretarz generalny NATO.

ZOBACZ TEŻ: Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

- Wykluczam, by Stany Zjednoczone w nadchodzących latach zaczęły próbować siłą zabezpieczyć terytoria, które je interesują. W przeciwieństwie do niektórych opinii, które czasami słyszę o Donaldzie Trumpie, widzieliśmy już go w roli prezydenta i mamy do czynienia z osobą, która, gdy coś robi, robi to rozsądnie - komentuje premier Włoch Giorgia Meloni.

Lawina komentarzy z całego świata sprawiła, że do zabrania głosu de facto zmuszony został ustępujący szef amerykańskiej dyplomacji. Antony Blinken radzi nie przywiązywać zbyt wielkiej wagi do słów prezydenta elekta.

Blinken odniósł się do pomysłu Trumpa dotyczącego Grenlandii

- Pomysł wyrażony w odniesieniu do Grenlandii ewidentnie nie jest dobry, ale, co może ważniejsze, ewidentnie nie zostanie zrealizowany. Więc może nie powinniśmy tracić zbyt wiele czasu na rozmowy o tym - sugeruje sekretarz stanu USA Antony Blinken.

Na Grenlandii pojawił się syn Trumpa - Donald Trump Junior. Miejscowi mieli okazję usłyszeć jego rozmowę z ojcem. Prezydent elekt powiedział, że wyspa to strategiczne miejsce z punktu widzenia bezpieczeństwa całego świata.

- Nie sądzę, żebyśmy napotkali tam na opór. Grenlandia jest niesamowita, spójrzcie na ludzi tam, dostaliśmy tam brawa, gdy wczoraj wylądowaliśmy. Poprosiłem moich przedstawicieli, mojego syna, Dona, żeby tam pojechali, i to było jak święto miłości - powiedział Donald Trump, prezydent elekt USA.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grenlandczycy "mają ambicje". Co sądzą o roszczeniach Trumpa

W zupełnie innym tonie Donald Trump mówi o Kanale Panamskim, który przez ponad 75 lat znajdował się pod jurysdykcją amerykańską, by trafić pod kontrolę Panamy dopiero w 1999 roku.

- Dostali kanał za dolara, by potem pobierać więcej pieniędzy od naszych statków, a teraz jeszcze Chiny zarządzają Kanałem Panamskim. Tak być nie może - ocenia Donald Trump.

Donald Trump obejmie urząd 20 stycznia. Brukselskie "Politico", powołując się na anonimowe źródła, donosi, że tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa do Waszyngtonu miałaby się wybrać wspólna delegacja szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec. Cel to pokazanie jedności Europy. Wizyta ma być dopiero na etapie planowania.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty o Świecie TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: THE WASHINGTON POST POOL

Pozostałe wiadomości

W kampanii wyborczej liczy się to, kto wspiera kandydata. Karol Nawrocki jest popierany przez PiS - to słychać. Natomiast w internecie widać, kto jeszcze stoi za nim murem. To między innymi zawodnik freak fightów "Wielki Bu", który swego czasu został skazany za porwanie, siedział za to w więzieniu, a teraz mieszka w Dubaju.

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Został skazany za porwanie, teraz mieszka w Dubaju. Co łączy "Wielkiego Bu" z Karolem Nawrockim?

Źródło:
Fakty TVN

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli pan Karol Nawrocki chce pojechać na tereny powodziowe, to składałem mu taką propozycję publicznie i złożę jeszcze raz. Pojedźmy razem na zaporę w Stroniu Śląskim - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu do spraw usuwania skutków powodzi.

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

"Pojedźmy razem". Kierwiński: składam jeszcze raz propozycję Nawrockiemu

Źródło:
TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

Nadzieja, ale też strach i niepewność towarzyszą rodzinom zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy. Bliscy osób uprowadzonych przez Hamas wierzą, że zawieszenie broni wejdzie w życie i ich koszmar się skończy. W pierwszej fazie terroryści mają uwolnić 33 osoby. Według "The Times of Israel" wśród nich może znajdować się dwoje dzieci - bracia Kfir i Ariel, którzy zostali porwani z kibucu Nir Oz.

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Dwóch małych chłopców może zostać uwolnionych przez Hamas, o ile wciąż żyją. "To jak jazda kolejką górską"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Oczy całego świata przez najbliższe dni zwrócone będą na Waszyngton, gdzie w poniedziałek w samo południe, czyli o godzinie 18 w Polsce, Donald Trump zostanie zaprzysiężony na 47. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zazwyczaj ta uroczystość jest wyłącznie dla Amerykanów, a obce państwa reprezentują ambasadorzy. Donald Trump uwielbia łamać schematy, zatem zaprosił na inaugurację wybranych zagranicznych polityków. Według portalu "Politico" to lista nazwisk stworzona według bardzo konkretnego klucza. Jest na niej też były premier Polski, Mateusz Morawiecki.

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Donald Trump zrywa z tradycją i zaprasza na swoją drugą inaugurację wybranych polityków z zagranicy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Inauguracja nowego prezydenta to w Waszyngtonie zawsze ważny dzień - ten najbliższy poniedziałek ma być szczególnie wyjątkowy. Już porównuje się ten dzień z inauguracją drugiej kadencji Ronalda Reagana, bo w 1985 roku też było wyjątkowo zimno. Według prognoz w poniedziałek 20 stycznia w Waszyngtonie będzie wiało, a temperatura odczuwalna wyniesie nawet -20 stopni Celsjusza. Donald Trump zdecydował, że jego druga inauguracja zostanie przeniesiona do budynku Kapitolu.

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

W dniu inauguracji Donalda Trumpa w Waszyngtonie ma być bardzo zimno. Uroczystość zostanie przeniesiona

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS