Kilka godzin akcji, 30 kierowców tirów ukaranych za wyprzedzanie na zakazie. "Musimy bezwzględnie się stosować do przepisów"

12.12.2022 | Kilka godzin, 30 kierowców tirów ukaranych za wyprzedzanie na zakazie. "Musimy bezwzględnie się stosować do przepisów"
12.12.2022 | Kilka godzin, 30 kierowców tirów ukaranych za wyprzedzanie na zakazie. "Musimy bezwzględnie się stosować do przepisów"
Renata Kijowska | Fakty TVN
12.12.2022 | Kilka godzin, 30 kierowców tirów ukaranych za wyprzedzanie na zakazie. "Musimy bezwzględnie się stosować do przepisów"Renata Kijowska | Fakty TVN

Wystarczyło kilka godzin, by policjanci wystawili 30 mandatów - każdy to tysiąc złotych, a do tego 15 punktów karnych. Dolnośląscy policjanci zrobili akcję na autostradzie A4. Latali dronami i filmowali tiry wyprzedzające na zakazie.

Wzajemne wyprzedzanie się ciężarówek na autostradach, w miejscach niedozwolonych, to plaga. - To jest masakra, naprawdę. Te manewry są niebezpieczne - mówi Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Na autostradach osobówki mogą jechać szybciej. Ciężarówki z Unii Europejskiej mają blokadę prędkości. - Ten manewr wyprzedzania trwa parę kilometrów. No oczywiście, że parę kilometrów, no bo przy tak małej różnicy nie da się wyprzedzić na krótkim odcinku samochodu, który porusza się prawie że z tą samą prędkością - przekonuje Arkadiusz Kuzio.

Zachowanie kierowców tirów zmusza innych do niebezpiecznego hamowania i blokuje tych, którzy mogą pozwolić sobie na 140 km/h na liczniku. Dodatkowo takie zachowanie tworzy korki. Dlatego dolnośląscy policjanci z wrocławskiej komendy miejskiej i wojewódzkiej postanowili winowajców namierzyć. Także z powietrza. Za wyprzedzanie na zakazie grozi tysiąc złotych mandatu i 15 punktów karnych. Dużo, jeśli ktoś jazdą zarabia na chleb i przez kolejny mandat może pracę stracić. Takich kierowców było 30.

- Gra toczy się o ludzkie życie. Musimy bezwzględnie się stosować do przepisów, aby dochodziło do jak najmniejszej liczby wypadków na naszych drogach, aby nie ginęli ludzie - mówi asp. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Nie robimy tego z pasji wyprzedzania

Iwonę Blecharczyk, która jest zawodowym kierowcą, ekipa "Faktów" TVN zastała w drodze do Francji. Kobieta spieszy się, bo wieziony przez nią towar musi dotrzeć do celu przed świętami. Znalazła jednak czas, bo wytłumaczyć, dlaczego kierowcy tirów wyprzedzają mimo zakazów. - My dosłownie się bijemy o każdą minutę czasu. Oczywiście, staram się nie wyprzedzać na zakazach, ale jak jest taka sytuacja, że już mam skończony czas pracy, mam skończony czas jazdy, z każdą kolejną minutą mój mandat rośnie - wyjaśnia.

Zawodowym kierowcom nie wolno przekraczać czasu pracy za kierownicą. Jeśli wydarzy się w tym czasie wypadek - sąd uzna ich winnymi. Pracodawcy i odbiorcy też narzucają tempo. - Mamy jakiś ograniczony czas na dojechanie. Utrudnienia, roboty drogowe - przekonuje pan Marek, kierowca ciężarówki. - Nie robimy tego z pasji wyprzedzania. To chodzi tylko o tachograf, o czas jazdy - dodaje pan Robert.

Policja jednak nie odpuszcza kontroli, bo pośpiech nie może usprawiedliwiać łamania przepisów.

Autor: Renata Kijowska / Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Demografia jest nieubłagana - jest nas coraz mniej. Według Głównego Urzędu Statystycznego w czerwcu urodziło się tylko 19 tysięcy dzieci. Trzeba zamykać coraz więcej porodówek, co rodzi zrozumiały opór pacjentek.

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Coraz większe problemy polskich porodówek. "Zmiany są konieczne"

Źródło:
Fakty TVN

Od 1 września dzieci uchodźców z Ukrainy obowiązkowo pójdą do polskich szkół. Do zerówek, podstawówek i szkół średnich. To jest warunek wypłacania rodzinom z Ukrainy świadczeń 800 plus i szkolnej wyprawki Dobry Start. Jak przygotowane są nasze szkoły i ukraińskie dzieci?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Od września dzieci z Ukrainy zostają objęte obowiązkiem edukacji w polskich szkołach. Czy placówki są gotowe?

Źródło:
Fakty TVN

28 sierpnia obchodzimy Święto Lotnictwa Polskiego. W Stanach Zjednoczonych nastąpi prezentacja pierwszego myśliwca F-35 dla Polski. W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej. Docelowo do Wojska Polskiego trafią 32 takie maszyny. "To prawdziwa rewolucja w polskich siłach zbrojnych" - mówią wojskowi.  

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Polska zakupiła 32 myśliwce F-35. Na czym polega ich wyjątkowość?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Michał Woś w Prokuraturze Krajowej. Zarzuty dotyczą nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Były wiceminister, wchodząc na przesłuchanie, zapowiedział, że nie złoży wyjaśnień, a jedynie wniosek o umorzenie postępowania. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Michał Woś stawił się w prokuraturze. Mówił o "spektaklu Tuska"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Dzisiaj czuję wielką satysfakcję, że młyny sprawiedliwości zaczynają mielić w sposób bardzo sprawiedliwy - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Krzysztof Brejza. Odniósł się w ten sposób do przedstawienia zarzutów Michałowi Wosiowi, związanych z zakupem Pegasusa ze środków z Funduszu Sprawiedliwości, którego polityk Koalicji Obywatelskiej padł ofiarą. Tobiasz Bocheński z PiS stwierdził, iż rządzący nie przedstawili dowodów, które by wskazywały, że w czasach rządów jego partii "była zorganizowana inwigilacja opozycji".

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Woś z zarzutem. Brejza: czuję się znakomicie

Źródło:
TVN24

- Sprawozdanie finansowe za wybory parlamentarne, które przedstawił komitet PiS-u, jest zafałszowane, jest kłamstwem - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba. Zapowiedział, że we wtorek przedstawi wspólnie z europosłem Dariuszem Jońskim nowe informacje dotyczące sposobów finansowania kampanii wyborczej kandydatów PiS. Bartłomiej Wróblewski, przedstawiciel partii Jarosława Kaczyńskiego, powiedział, że zarzuty stawiane pod adresem jego ugrupowania "mają charakter polityczny, nie mają charakteru prawnego".

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

"Postaramy się zrobić to, czego nie zrobiła PKW". Zapowiedź "nowych rzeczy" w sprawie kampanii PiS

Źródło:
TVN24

Trzeba zaostrzyć politykę migracyjną - takie postulaty pojawiają się coraz częściej w niemieckich mediach. Choćby gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" pyta, jak to możliwe, że "człowiek, którego wniosek o azyl został odrzucony i który od dawna powinien był opuścić kraj, dokonuje z zimną krwią ataku za pomocą noża". To pokłosie zamachu terrorystycznego z 23 sierpnia w Solingen, w którym zginęły trzy osoby.

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Niemcy: 26-latek z Syrii zabił trzy osoby. Coraz głośniejsze są opinie, że trzeba zaostrzyć prawo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To najważniejszy komunikator w Rosji i jeden z najważniejszych na świecie - choćby dlatego, że umożliwia wysyłanie wiadomości szyfrowanych. Twórca aplikacji Telegram, Paweł Durow, został zatrzymany we Francji. Sprawa jest niezwykle skomplikowana - właśnie ze względu na duże znaczenie komunikatora w Rosji. Używa go choćby rosyjska armia. Kreml od dawna próbował przejąć nad nim kontrolę.

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Twórca aplikacji Telegram został aresztowany we Francji. Zatrzymanie miliardera wykorzystuje rosyjska propaganda

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W misji Polaris Dawn wezmą udział cztery osoby, z czego dwie będą spacerowały w kosmosie. Załoga na orbicie spędzi pięć dni. Wykona około czterdziestu eksperymentów. Pomysłodawcą i sponsorem lotu jest miliarder Jared Isaacman. 

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Kapsuła Dragon firmy SpaceX ma umożliwić pierwszy w historii prywatny spacer w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ta misja kosmiczna miała potrwać ledwie osiem dni, a okazuje się, że jej uczestnicy powrócą na Ziemię dopiero w lutym. Zapadła decyzja dotycząca dwojga astronautów, którzy utknęli na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z powodu awarii statku kosmicznego Boeinga o nazwie Starliner.

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

NASA podjęła decyzję w sprawie astronautów, którzy utknęli w kosmosie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS