"Bokserki czy slipy?". Książę przepytywał byłego prezydenta


Poznaliśmy treść wywiadu, który brytyjski książę Harry jeszcze we wrześniu przeprowadził z byłym amerykańskim prezydentem Barackiem Obamą. Rozmowa między członkiem rodziny królewskiej i byłym prezydentem była bardzo swobodna. Dlatego pojawiły pytania związane z tym, czy Obamowie zostaną zaproszeni na ślub księcia Harrego. A z kolei rodzi obawy o możliwy dyplomatyczny zgrzyt.

Oglądaj "Fakty z Zagranicy" od poniedziałku do piątku o 19:55 w TVN24 BiS

Piąty w kolejce do brytyjskiego tronu książę Harry pierwszy raz w roli dziennikarza. Pod ostrzałem jego pytań były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama.

Książę Harry: - Za czym bardziej tęsknisz: za kręgielnią czy kinem? Barack Obama: - Za kinem. U nas mówi się "movie theatre", ale nie szkodzi. Harry: - Bokserki czy slipy? Obama: - Przepraszam, nie odpowiadamy na te pytania. Harry: - Queen (zespół - przyp. red.) czy The Queen (królowa)? Obama: - Królowa. Harry: - Znów dobra odpowiedź.

Kilkudziesięciominutowy wywiad reklamowano już przed Świętami, ale całość wyemitowano dopiero teraz. Rozmowa dotyczyła głównie fundacji prowadzonej przez byłą amerykańską parę prezydencką. Nie brakowało też wspomnień i pytań o emocje towarzyszące opuszczaniu Białego Domu.

Harry: - Wróćmy do 20 stycznia, kiedy wsiadł pan do helikoptera i zostawił urząd nowemu prezydentowi. Co wtedy pan myślał? Obama: - To było satysfakcjonujące uczucie, ale pomieszane z myślą o pracy, która nie została zrobiona. Pomieszane z obawą, jak kraj będzie się rozwijał.

Zażyła znajomość

Książę Harry i Barack Obama znają się od kilku lat. Zaprzyjaźnili się podczas wspólnie organizowanych zawodów dla weteranów wojennych Invictus Games. Panowie w swoim towarzystwie czują się na tyle komfortowo, że nie stronią od żartów nawet przed kamerami.

Zażyła znajomość zrodziła nieoczekiwany dyplomatyczny zgrzyt. Chodzi o zaplanowany na maj przyszłego roku ślub Harry'ego z Amerykanką Megan Markle. Książę nalega, aby pojawili się na nim państwo Obamowie. Problem w tym, że do tej pory Wielkiej Brytanii nie odwiedził obecny prezydent USA Donald Trump. Nie poznał królowej i nikogo z rodziny królewskiej.

Książę Harry studzi jednak emocje. - Nie wysłaliśmy jeszcze zaproszeń, nie mamy listy gości. Kto wie, czy zostanie zaproszony czy nie. Nie chciałbym zepsuć niespodzianki - odpowiedział pytany o ewentualną obecność małżeństwa Obamów na ślubie

Sytuację będzie musiał rozwiązać brytyjski rząd. Konkretnie premier Theresa May. To ona ostatecznie podejmie decyzję, co do gościa zza Oceanu.

- Nie jest to uroczystość państwowa i nie jest to ślub królowej lub bezpośredniego następcy tronu. Co najwyżej władze państwowe mogą konsultować to z rodzina królewską i wyrażać pewne sugestie - wskazuje dr Janusz Sibora, specjalista w zakresie protokołu dyplomatyzcznego.

Problemy z wizytą

Theresa May zaprosiła prezydenta Donalda Trumpa na Wyspy już na początku roku. Termin przesuwano z uwagi na obawę chłodnego powitania prezydenta przez Brytyjczyków. Między innymi po tym gdy udostępnił na Twitterze antyislamskie treści zamieszczone wcześniej przez liderkę skrajnie prawicowego ugrupowania Britain First.

Zareagowała nawet szefowa rządu. "Jestem pewna, że udostępnianie treści, które promuje Britain First było nieodpowiednim ruchem" - podkreśliła premier May.

Zdaniem mediów Air Force One wyląduje w Londynie w lutym. Wizyta urzędującego prezydenta ma mieć jednak charakter roboczy i do spotkania z królową nie dojdzie.

Autor: Justyna Zuber / Źródło: Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości

Po roku od wprowadzenia dyrektywy work-life balance, czyli równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, idziemy w dobrą stronę. Dyrektywa dała ojcom dodatkowy urlop rodzicielski. Na początku korzystał z niego zaledwie procent uprawnionych. Teraz jest to siedem procent. 

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Mija rok od wprowadzenia dyrektywy work-life balance. Jest coraz więcej urlopów ojcowskich

Źródło:
Fakty TVN

Wszystkich, którzy jej dożyją, czeka starość. Mamy jednak dobre informacje. Z badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że czujemy się coraz młodsi, bo poprawia się jakość naszego życia.

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Siedemdziesiątka to nowa sześćdziesiątka. Tak wynika z najnowszych badań

Źródło:
Fakty TVN

Ukraiński rząd wprowadza nowe prawo dotyczące wydawania paszportów dla swoich obywateli. Zgodnie z nim mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy będą chcieli wyjechać z Ukrainy lub przebywają poza Ukrainą, będą mogli uzyskać paszport wyłącznie na terenie swojego kraju. Przepisy wchodzą w życie dopiero od 18 maja, ale placówki wydające dokumenty zaprzestają prac już teraz. W warszawskim centrum wydawania dokumentów dla Ukraińców zrobiła się awantura.

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Kijów uchwalił nowe prawo dotyczące wydawania paszportów. Ukraińcy w Polsce się zdenerwowali

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mamy rosnącą falę zakażeń krztuścem wśród dzieci - alarmują lekarze i dodają, że to niewątpliwie skutki trendu na nieszczepienie dzieci. Z danych wynika, że jest coraz więcej rodziców i opiekunów, którzy nie chcą zabezpieczać dzieci nawet obowiązkowymi szczepieniami. Dziesięć lat temu ich decyzje dotyczyły ponad 12 tysięcy nieletnich, w ubiegłym roku prawie 90 tysięcy.

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Białoruś to sąsiedni kraj, a jednak inny świat. Latem 2020 roku media obiegły obrazy spokojne, ale przez to poruszające. Po sfałszowanych wyborach ludzie wyszli na ulice. Zorganizowali się tak, że nie zakłócili nawet ruchu ulicznego. Łukaszenka protesty brutalnie zdusił. Łukaszenka krytykuje Zachód i Ukrainę, odwraca pojęcia, obwinia ofiary. Białoruskie firmy dostarczają Rosji części do czołgów i pojazdów opancerzonych, a dyktator Białorusi się dziwi, że Polska się zbroi.

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Łukaszenka dziwi się Polsce: po co oni się tak zbroją? Sam jednak uzbraja rosyjską machinę wojenną

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemiecka policja zatrzymała asystenta jednego z czołowych polityków Alternatywy dla Niemiec. Mężczyzna jest podejrzany o szpiegowanie na rzecz Chin. To kolejny dowód na to, że europejscy populiści są narzędziem w rękach wrogich sił.

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Kolejne kłopoty AfD. Asystent jednego z jej czołowych polityków miał szpiegować dla Chin

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS