Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwarta
Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24
Żołnierze stawiają kolejne mosty tymczasowe. Nowa przeprawa w Krapkowicach ma zostać wkrótce otwartaGrzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

Odbudowa południowo-zachodniej Polski po powodzi postępuje. Jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Jednym z najważniejszych działań jest odbudowa zniszczonych mostów. W piątek w Krapkowicach w województwie opolskim odbyły się próby obciążeniowe kolejnego mostu postawionego przez żołnierzy. W najbliższym czasie powinien już służyć mieszkańcom.

To kluczowy, a zarazem jeden z ostatnich etapów budowy. W piątek rano w Krapkowicach zaczęły się próby obciążeniowe mostu tymczasowego. Nowy most został ustawiony w niedzielę. Starosta poinformował, że zostanie otwarty w poniedziałek.

- Zdajemy sobie sprawę, że wyznaczone przez nas objazdy - bo udało się uruchomić dwa mosty w niecałe pięć dni po powodzi - są niedoskonałe, a gdyby spadł śnieg, to jeden z nich jest nie do utrzymania, więc to jest kluczowa przeprawa dla mieszkańców - wskazuje Maciej Sonik, Starosta Krapkowicki.

- Przygotowane są rolki do przesunięcia dwóch elementów mostu. Pierwszy element mostu zostanie na te rolki przesunięty za pomocą dźwigu 100-tonowego. Następnie kolejny dźwig będzie ustawiał ten most w osi przeprawy - informuje płk Krzysztof Jaroszek, dowódca 1. Pułku Saperów w Brzegu.

Wcześniej teren trzeba było odpowiednio przygotować do budowy. Most mierzący 39 metrów jest jak dotąd najdłuższą tego typu przeprawą na terenach dotkniętych powodzią. Powstał w sąsiedztwie mostu, który służył mieszkańcom do września, kiedy mocno uszkodziła go powódź. Na uszkodzonym moście położona została kładka dla pieszych, ale o przejeździe samochodem nie mogło być mowy.

CZYTAJ TAKŻE: Powodzianie mogą się starać o środki z programu "Czyste powietrze". Jak idzie odbudowa na Śląsku?

Oddanie alternatywnej przeprawy ogromnie usprawni komunikację w okolicy - podkreślają lokalne władze. - Czas dojazdu służb sześciokrotnie się wydłużył, więc dla bezpieczeństwa mieszkańców to jest ważne, ale to jest również ważne dla codziennego życia, dla funkcjonowania firm, dla dowożenia dzieci do szkół, kursowania komunikacji zbiorowej - wskazuje Maciej Sonik.

Oprócz postawienia samej przeprawy konieczne było wybudowanie także nowych dróg dojazdowych - z innym przebiegiem niż dotychczasowe jezdnie.

Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku
Kiedyś tętnił życiem, od powodzi stoi pusty. Trwa zbiórka pieniędzy na budowę nowego domu dziecka w Kłodzku Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Operacja "Feniks" przedłużona

Odbudowa mostów to jedno z najważniejszych działań na terenach spustoszonych przez wielką wodę.

- Decyzję o odbudowie mostów podjęliśmy natychmiast. Takim symbolicznym mostem był most w Głuchołazach, który utrudniał diametralnie funkcjonowanie całej miejscowości, bo dzielił ją na pół - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony narodowej.

W Głuchołazach tymczasowy most został oddany do użytku 25 października. - Tymczasowy most na Białej Głuchołaskiej jest takim symbolem przywracania normalności - komentował w październiku Paweł Szymkowicz, burmistrz Głuchołaz.

CZYTAJ WIĘCEJ: Główny most w Głuchołazach otwarty. Poprzedni zniszczyła powódź

Niedawno minister obrony narodowej poinformował o przedłużeniu operacji "Feniks". - Żołnierze, na czele z dowódcą operacji, panem generałem Stańczykiem, będą tutaj do momentu, kiedy wszystko zostanie odbudowane - zapowiada Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prace trwają. - Do świąt jeszcze zdążymy ustawić trzy mosty. Jest to most w Krapkowicach, kolejne mosty w miejscowościach Bielice i Wilkanów - podsumowuje płk Krzysztof Jaroszek.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS