W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"

Źródło:
Fakty TVN
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne. Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"
Magda Łucyan/Fakty TVN
W niektórych miejscach podtopienia i powodzie są pewne.Politycy rozmawiają o "czerwonych strefach"Magda Łucyan/Fakty TVN

Po trzech miesiącach od powodzi na południu Polski najważniejsze jest, by pomóc ludziom odbudować ich domy i przygotować się na nadejście, może najtrudniejszej w tych warunkach, zimy ich życia. Ale już teraz trzeba też wskazać te miejsca, gdzie kolejna taka katastrofa właściwie jest nieuchronna i budowa czegokolwiek byłaby zbyt ryzykowna.

Choć minęło kilka miesięcy, pan Andrzej cały czas walczy ze skutkami wielkiej wrześniowej wody. Ale to nie mokre ściany martwią go najbardziej. - Jedyne, co mnie przeraża, to ta rzeka, że jestem za blisko - przyznaje pan Andrzej, mieszkaniec Krosnowic.

Od rzeki dzieli go zaledwie kilkanaście metrów. - Nie wiadomo, jaka będzie zima, jak się podniosą wody gruntowe, jak się rzeka podniesie. Nie twierdzę, że nas zaleje tak, jak nas zalało, ale będą podtopienia - zaznacza.

Kierwiński o wypłacie zasiłków dla powodzian
Marcin Kierwiński o wypłacie zasiłków dla powodzianTVN24

I podtopienia, i przyszła powódź na wielu terenach niestety są pewne. Stąd pomysł stworzenia "czerwonych stref", które byłyby niezamieszkałe i z których byłaby możliwość przesiedlenia się.

- Ta infrastruktura, która jest doszczętnie zniszczona, to znaczy jest katastrofą budowlaną już teraz i jest na strefach czerwonych według nomenklatury Wód Polskich, to powinny być elementy, które w pierwszej kolejności powinny podlegać dobrowolnym wykupom. Podkreślam: dobrowolnym - przekazał na konferencji Marcin Kierwiński, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi.

Przedsiębiorcy czują się porzuceni przez państwo

To jeden z tematów, o których rozmawiają posłowie z nadzwyczajnej komisji do spraw działań przeciwpowodziowych, która dziś zebrała się w Kłodzku. - Jesteśmy tu po to, by sprawdzić i zweryfikować prawo, które w międzyczasie stanowimy. Dokonaliśmy już dwóch korekt ustawy - przekazuje Marek Chmielewski, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Dużo pada słów o przedsiębiorcach, głównie w ramach autopochwały. - Wyszliśmy naprzeciw tym oczekiwaniom, przygotowując w różnych ministerstwach, w tym również w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, świadczenia, instrumenty mające służyć poprawie i możliwości powrócenia do normalnej działalności, aktywności biznesowej - mówi Michał Jaros, poseł Koalicji Obywatelskiej.

CZYTAJ TAKŻE: W Skrzynkach pod Poznaniem pan Bóg kule nosi. Ale skąd? Konflikt między mieszkańcami a lokalną strzelnicą

Niestety, rzeczywistość dla wielu przedsiębiorców wygląda nieco inaczej i to głównie oni czują się dziś porzuceni przez państwo.

- Ani dwa tysiące, ani osiem tysięcy. My jesteśmy od tego, by płacić podatki i radzić sobie samemu. Nie dostajemy żadnej pomocy. Nawet w materiałach budowlanych - zauważa pani Krystyna, przedsiębiorczyni ze Stronia Śląskiego.

A to może oznaczać koniec działalności. - Nie ma takich pieniędzy, które byłyby wystarczające, by odtworzyć ludziom ich biznesy, życie. To jest szalenie trudne. Staramy się na bieżąco reagować, rozmawiać z przedsiębiorcami - przekonuje Marcin Kierwiński.

Minister Kierwiński wymienia tu zwolnienie z ZUS-u na pięć miesięcy i zwiększenie limitu zasiłku do 200 tysięcy złotych. I zapowiada więcej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS