Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed Konferencją Bezpieczeństwa w Monachium trwają dyplomatyczne wysiłki, żeby pokój w Ukrainie stał się realną wizją. Do Kijowa w tym tygodniu ma przyjechać delegacja amerykańskich wysłanników. Już wiadomo, że Wołodymyr Zełenski w Niemczech spotka się z wiceprezydentem JD Vance'em, a wcześniej być może dojdzie też do rozmowy Zełenski - Trump. Im słabsza będzie Rosja, tym koniec wojny będzie bliższy - powtarza Kijów i dlatego atakuje strategicznie ważne cele na terytorium agresora.

Kilkanaście wybuchów wokół bazy wojskowej niedaleko miasta Engels, a na drugim brzegu Wołgi nalot dronów na rafinerię w Saratowie. Ukraińcy wyprowadzają dalekie ataki na terytorium Rosji, żeby obniżyć możliwości wojenne Kremla.

- Saratowska rafineria ropy naftowej to jeden z kluczowych obiektów rosyjskiej infrastruktury paliwowej. Jej zdolność przerobowa sięga siedmiu milionów ton ropy rocznie. Zakład odgrywa istotną rolę w zaopatrywaniu armii Rosji w paliwo - wskazuje Andrij Kawałenko, szef ukraińskiego centrum przeciwdziałania dezinformacji.

Jednocześnie Kijów próbuje przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa osiągnąć przewagę na polu dyplomatycznym.

- W tym tygodniu część osób z ekipy Trumpa, tych wysoko postawionych, będzie w Ukrainie - jeszcze przed konferencją w Monachium. Następnie, na Konferencji Bezpieczeństwa, odbędę kilka spotkań, między innymi z wiceprezydentem i z zespołem prezydenta Trumpa - informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Będzie rozmowa Zełenski - Trump?

W przyszłym tygodniu Ukrainę ma odwiedzić specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa, ale Kijów i Waszyngton mówią też o planach bezpośredniej rozmowy Zełenski - Trump.

- Prawdopodobnie tak - odpowiada prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapytany o to, czy będzie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w tym tygodniu. - On chce dobić targu. Myślę, że obie strony chcą zawrzeć umowę. Ale zobaczymy. Gdybym był prezydentem, nigdy by do tego nie doszło. To nigdy by się nie wydarzyło. Miliony ludzi nie żyją - dodaje.

Dalsza pomoc za dostęp do złóż? Być może w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Trump-Zełenski
Dalsza pomoc za dostęp do złóż? Być może w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Trump-ZełenskiMonika Krajewska/Fakty TVN

Amerykański prezydent chce też konsultacji z Władimirem Putinem. Kreml z rezerwą obwieścił, że nie ma jeszcze żadnego porozumienia w sprawie rozmów na wysokim szczeblu pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi i jednocześnie zarzucił Amerykanom eskalację napięć.

- Podkreślam raz jeszcze, że dostarczanie kijowskiemu reżimowi najbardziej nowoczesnych rodzajów uzbrojenia powoduje, że de facto Waszyngton staje się stroną tego konfliktu - przekazuje Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Deklaracja europejskich sojuszników

Rosyjska narracja ma na celu podważenie solidarności Zachodu z walczącą Ukrainą. Europejscy sojusznicy deklarują, że nie dadzą się zastraszyć groźbom Moskwy.

- Ważne jest, żeby Stany Zjednoczone również wysłały wyraźny sygnał, że w przyszłości będą nadal wspierać Ukrainę. O to właśnie zabiegałem, także podczas rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rozmowy odbyły się również na linii Kijów - Warszawa. Donald Tusk omawiał bieżące kwestie z ukraińskim premierem.

- Odbyłem konstruktywną rozmowę z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Omówiliśmy współpracę między naszymi państwami w kluczowych obszarach, w tym w sektorze obronnym oraz przyspieszenie logistyki - informuje Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski: przedstawiciele Trumpa przyjadą w tym tygodniu do Kijowa

Od logistyki zależy też między innymi to, czy potrzebna pomoc dotrze w regiony Ukrainy, które są pod nieustannym atakiem Rosjan. W Pokrowsku, w obwodzie donieckim, służby wciąż próbują ewakuować mieszkańców, bo armia Kremla dąży do przejęcia kontroli nad miastem. Szturmy wojsk przeprowadzane są w zasadzie codziennie.

- Nie tylko ludzie, ale też zwierzęta zasługują na ratunek. Tak jak ten ogromny owczarek środkowoazjatycki - pokazuje Julia Kirienko, dziennikarka ukraińskiej telewizji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Środowisko PiS coraz dalej posuwa się w politycznym wykorzystywaniu śmierci współpracowniczki prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Teraz wiąże ją ze Smoleńskiem. Coraz dalej też posuwa się w atakach na prokurator Ewę Wrzosek. 

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

PiS atakuje nienawiścią Ewę Wrzosek. "To metoda tego środowiska politycznego, która polega na dehumanizacji"

Źródło:
Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN

Przydrożna kapliczka stoi w Studzionce koło Pszczyny od 200 lat. Ten upływ czasu był już na niej widoczny. Widocznie nie wszystkim się to podobało, bo znalazł się konserwator amator, który zakasał rękawy i kapliczkę odnowił. Teraz komisja konserwatorska oceni, czy to tylko uszkodzenie czy wręcz zniszczenie zabytku.

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

"Odnowił" 200-letnią kapliczkę. Teraz może mieć poważne kłopoty

Źródło:
Fakty TVN

To był jeden z największych ataków dronów, jakie Rosjanie przeprowadzili na Ukrainę od początku wojny. Minionej nocy wystrzelili 214 bezzałgowców. Wybuchy nastąpiły między innymi w Odessie i Kramatorsku. W tym samym niemal czasie prezydent Donald Trump ogłosił, że Stany Zjednoczone niebawem podpiszą umowę surowcową z Ukrainą.

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Rosyjskie drony znowu zaatakowały Ukrainę. "Okupanci zastosowali nową taktykę uderzeniową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

- Są rzeczy, w których fundamentalnie działamy razem, idziemy do przodu, ale są rzeczy, w których podejmujemy spór, tak żeby ukuć najlepszą politykę - powiedziała w "Faktach po Faktach" ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, odnosząc się do tarć w koalicji rządzącej. Odniosła się między innymi do różnicy zdań pomiędzy koalicjantami w kwestii obniżenia składki zdrowotnej czy ustawy o budownictwie społecznym.

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Tarcia w koalicji? "Najważniejsze, co ludzie z tego mają"

Źródło:
TVN24

Generał Mieczysław Bieniek ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24, że dołączenie Szwecji i Finlandii do NATO było "bardzo dużym wzmocnieniem systemu obronnego" Sojuszu. Doradca ministra obrony nakreślił obraz bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji.

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Generał o potencjale militarnym wschodniej flanki NATO

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS