Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu
Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24
Zełenski próbuje osiągnąć przewagę przed szczytem w Monachium. Trump: on chce dobić targu Przemysław Kaleta/Fakty po Południu TVN24

Przed Konferencją Bezpieczeństwa w Monachium trwają dyplomatyczne wysiłki, żeby pokój w Ukrainie stał się realną wizją. Do Kijowa w tym tygodniu ma przyjechać delegacja amerykańskich wysłanników. Już wiadomo, że Wołodymyr Zełenski w Niemczech spotka się z wiceprezydentem JD Vance'em, a wcześniej być może dojdzie też do rozmowy Zełenski - Trump. Im słabsza będzie Rosja, tym koniec wojny będzie bliższy - powtarza Kijów i dlatego atakuje strategicznie ważne cele na terytorium agresora.

Kilkanaście wybuchów wokół bazy wojskowej niedaleko miasta Engels, a na drugim brzegu Wołgi nalot dronów na rafinerię w Saratowie. Ukraińcy wyprowadzają dalekie ataki na terytorium Rosji, żeby obniżyć możliwości wojenne Kremla.

- Saratowska rafineria ropy naftowej to jeden z kluczowych obiektów rosyjskiej infrastruktury paliwowej. Jej zdolność przerobowa sięga siedmiu milionów ton ropy rocznie. Zakład odgrywa istotną rolę w zaopatrywaniu armii Rosji w paliwo - wskazuje Andrij Kawałenko, szef ukraińskiego centrum przeciwdziałania dezinformacji.

Jednocześnie Kijów próbuje przed Monachijską Konferencją Bezpieczeństwa osiągnąć przewagę na polu dyplomatycznym.

- W tym tygodniu część osób z ekipy Trumpa, tych wysoko postawionych, będzie w Ukrainie - jeszcze przed konferencją w Monachium. Następnie, na Konferencji Bezpieczeństwa, odbędę kilka spotkań, między innymi z wiceprezydentem i z zespołem prezydenta Trumpa - informuje prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Będzie rozmowa Zełenski - Trump?

W przyszłym tygodniu Ukrainę ma odwiedzić specjalny wysłannik prezydenta Donalda Trumpa, ale Kijów i Waszyngton mówią też o planach bezpośredniej rozmowy Zełenski - Trump.

- Prawdopodobnie tak - odpowiada prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapytany o to, czy będzie rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim w tym tygodniu. - On chce dobić targu. Myślę, że obie strony chcą zawrzeć umowę. Ale zobaczymy. Gdybym był prezydentem, nigdy by do tego nie doszło. To nigdy by się nie wydarzyło. Miliony ludzi nie żyją - dodaje.

Dalsza pomoc za dostęp do złóż? Być może w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Trump-Zełenski
Dalsza pomoc za dostęp do złóż? Być może w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie Trump-ZełenskiMonika Krajewska/Fakty TVN

Amerykański prezydent chce też konsultacji z Władimirem Putinem. Kreml z rezerwą obwieścił, że nie ma jeszcze żadnego porozumienia w sprawie rozmów na wysokim szczeblu pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi i jednocześnie zarzucił Amerykanom eskalację napięć.

- Podkreślam raz jeszcze, że dostarczanie kijowskiemu reżimowi najbardziej nowoczesnych rodzajów uzbrojenia powoduje, że de facto Waszyngton staje się stroną tego konfliktu - przekazuje Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji.

Deklaracja europejskich sojuszników

Rosyjska narracja ma na celu podważenie solidarności Zachodu z walczącą Ukrainą. Europejscy sojusznicy deklarują, że nie dadzą się zastraszyć groźbom Moskwy.

- Ważne jest, żeby Stany Zjednoczone również wysłały wyraźny sygnał, że w przyszłości będą nadal wspierać Ukrainę. O to właśnie zabiegałem, także podczas rozmów z prezydentem Stanów Zjednoczonych - mówi kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rozmowy odbyły się również na linii Kijów - Warszawa. Donald Tusk omawiał bieżące kwestie z ukraińskim premierem.

- Odbyłem konstruktywną rozmowę z polskim premierem Donaldem Tuskiem. Omówiliśmy współpracę między naszymi państwami w kluczowych obszarach, w tym w sektorze obronnym oraz przyspieszenie logistyki - informuje Denys Szmyhal, premier Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Zełenski: przedstawiciele Trumpa przyjadą w tym tygodniu do Kijowa

Od logistyki zależy też między innymi to, czy potrzebna pomoc dotrze w regiony Ukrainy, które są pod nieustannym atakiem Rosjan. W Pokrowsku, w obwodzie donieckim, służby wciąż próbują ewakuować mieszkańców, bo armia Kremla dąży do przejęcia kontroli nad miastem. Szturmy wojsk przeprowadzane są w zasadzie codziennie.

- Nie tylko ludzie, ale też zwierzęta zasługują na ratunek. Tak jak ten ogromny owczarek środkowoazjatycki - pokazuje Julia Kirienko, dziennikarka ukraińskiej telewizji.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters

Pozostałe wiadomości

Lawinowy wzrost zachorowań na grypę i koszmar pacjentów, bo nie mają się czym leczyć. O kryzysowej sytuacji w aptekach mówiliśmy w "Faktach" TVN w sobotę. Leków na grypę brakuje, także w hurtowniach. Jest reakcja resortu zdrowia. W piątek pierwsza interwencyjna dostawa. 

Rząd organizuje interwencyjne dostawy leków na grypę, których brakuje w całej Polsce

Rząd organizuje interwencyjne dostawy leków na grypę, których brakuje w całej Polsce

Źródło:
Fakty TVN

Lekarze z Zabrza usunęli 8-kilogramowy guz jajnika. Wielki, choć bywają i większe. W tym przypadku jednak chodzi o bardzo młodą pacjentkę, 23-latkę. To rzuca światło na problem polegający na tym, że Polki się nie badają. Całymi latami.

"Młody wiek wcale nie warunkuje tego, że nie będzie problemów". 23-latka miała 8-kilogramowego guza

"Młody wiek wcale nie warunkuje tego, że nie będzie problemów". 23-latka miała 8-kilogramowego guza

Źródło:
Fakty TVN

Edukacja klimatyczna ma trafić do podstawy programowej. Idea jest prosta: jeśli młode pokolenie nie pozna, z jakim problemem się mierzy, to kolejne pokolenia będą miały poważny problem. Ze wszystkim.  

Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach

Edukacja klimatyczna ma stać się częścią podstawy programowej w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Na nagraniach ze szpitala Ujastek w Krakowie znajdują się matki karmiące i pielęgnujące swoje nowo narodzone dzieci. Urząd Ochrony Danych Osobowych poinformował, że szpital zamontował monitoring w dwóch salach oddziału neonatologii - kamery ukryte były w zegarach. To jednak nie wszystko. Zaginęły karty pamięci z nagraniami z nielegalnego podglądu.

W szpitalu Ujastek w Krakowie pacjentki były potajemnie nagrywane. Dyrekcja pisze o "stanie wyższej konieczności"

W szpitalu Ujastek w Krakowie pacjentki były potajemnie nagrywane. Dyrekcja pisze o "stanie wyższej konieczności"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Z całą pewnością to nie jest tak, że problemy gospodarcze można pomijać i to się samo rozwiąże. Polska jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji gospodarczej - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Witold Orłowski. Doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek dodała, że prezentacja premiera Donalda Tuska dotycząca planów rządu w obecności przedsiębiorców "była ogromną wartością".

"To się samo nie rozwiąże"

"To się samo nie rozwiąże"

Źródło:
TVN24

Prawo i Sprawiedliwość, a właściwie jego bardziej radykalna część kreuje sytuację wyższego napięcia - powiedział w "Faktach po Faktach" europoseł KO Andrzej Halicki, odnosząc się do zawiadomienia Bogdana Święczkowskiego, prezesa TK, byłego bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry, o podejrzeniu dokonania zamachu stanu przez obecnie rządzących. Europoseł PSL Adam Jarubas komentował, że w Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko PiS".

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

W Brukseli "już wiedzą, co to jest za środowisko"

Źródło:
TVN24

To miał być pokaz siły europejskiej skrajnej prawicy. Grupa europarlamentarna Patrioci dla Europy zorganizowała swój pierwszy wiec. Do Madrytu przyjechali między innymi premier Węgier Viktor Orban i przewodnicząca francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen. Prawicowi politycy twierdzą, że powrót Donalda Trumpa jest sygnałem, iż w Europie też nadszedł czas na zmiany.

"Wczoraj byliśmy heretykami, dziś jesteśmy głównym nurtem". Skrajna prawica w Europie liczy na sukcesy

"Wczoraj byliśmy heretykami, dziś jesteśmy głównym nurtem". Skrajna prawica w Europie liczy na sukcesy

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To temat, który poruszył wielu ludzi, bo pokazuje, z czym musi mierzyć się wiele kobiet, nie tylko w krajach z rozwiniętą tradycją maczyzmu. W sierpniu 2023 Hiszpanki - piłkarki - zdobyły złoto na mundialu. Podczas ceremonii wręczenia medali szef Hiszpańskiego Związku Piłki Nożnej Luis Rubiales pocałował w usta zawodniczkę Jennifer Hermoso, nie pytając jej o zdanie i zgodę.

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Luis Rubiales pocałował piłkarkę bez jej zgody. Rozpoczął się proces w sprawie, która w 2023 roku wywołała skandal

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS