Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN
Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki
Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyrokiStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony złotych na niebezpiecznych odpadach. W czwartek usłyszeli wyroki - od roku i dwóch miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności dla członków tzw. mafii śmieciowej.

- W sprawie tej przeważają okoliczności obciążajce. Stwierdzić bowiem należy, że działalność oskarżonych prowadziła do bardzo niekorzystnych skutków dla środowiska, jak też generowała ogromne koszty dla pokrzywdzonych i organów gmin. Okoliczności te przemawiały za surowym wymiarem kary, gdyż tylko w ten sposób można było prawidłowo zareagować na dewastacyjną działalność oskarżonych, jak również odstraszyć potencjalnych sprawców kolejnych takich czynów - powiedział Marcin Buzdygan, sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie.

29 skazanych i 11 składowisk na terenie całej Polski

To była wielowątkowa sprawa. Skazanych zostało 29 osób. Prokurator zarzucił im łącznie popełnienie blisko 200 przestępstw, zgromadzono w tej sprawie 180 tomów akt, sam akt oskarżenia liczył 660 stron.

- Po wysłuchaniu ustnych motywów orzeczenia jestem usatysfakcjonowany. W zdecydowanej większości sąd uznał nasze racje, uznał nasz materiał dowodowy za wartościowy - skomentował Sergiusz Skorek z Prokuratury Regionalnej w Katowicach.

Nielegalne składowisko w Częstochowie, pełne toksycznych odpadów, zaczyna być likwidowane
Nielegalne składowisko w Częstochowie, pełne toksycznych odpadów, zaczyna być likwidowanePaweł Szot/Fakty TVN

To było zorganizowane działanie, przypominające pracę przedsiębiorstwa. Co najmniej od 2017 roku członkowie grupy przestępczej wynajmowali hale magazynowe i nieruchomości, na których wbrew przepisom składowali niebezpieczne odpady. Następnie takie miejsca porzucali.

- Mechanizm przynoszący zyski polegał na tym, że za odbiór tych odpadów od podmiotów dostarczających odpady otrzymywano zapłatę na podstawie fikcyjnych faktur, dotyczących rzekomo świadczonych usług transportowych - wskazał sędzia Marcin Buzdygan.

Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 takich składowisk, na których łącznie porzucono cztery tysiące ton odpadów, bezpośrednio zagrażających życiu i zdrowiu człowieka oraz środowisku. Koszt ich utylizacji szacuje się na kilkanaście milionów złotych.

ZOBACZ TEŻ: 34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową

- Te odpady niebezpieczne dalej są składowane na nieruchomości, nie zostały one usunięte. Na szczęście udało się w toku odrębnego postępowania administracyjnego znieść z niej obowiązek usunięcia tego. Został ten obowiązek przerzucony na gminę - mówi adw. Tomasz Bieda, pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej.

To głównie samorządy ponoszą koszty usunięcia zalegających odpadów. Skazani, decyzją sądu, mają jednak wpłacić na rzecz poszczególnych gmin i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej blisko 15 milionów złotych.

Porzucone przez nich odpady nadal zatruwają środowisko

Nielegalne składowisko odpadów w CzęstochowieTVN24

Powyższe zdjęcie zrobiono w czwartek w Częstochowie.

- Nie ulega wątpliwości, że pozostawione odpady były w znacznym stopniu niebezpieczne, miały charakter silnie toksyczny, stwierdzono w nich obecność substancji rakotwórczych, mutagennych, mających charakter drażniący lub żrący. Zawierały substancje lotne o wyjątkowo niebezpiecznym dla zdrowia składzie chemicznym - mówił Sergiusz Skorek.

Dlatego skutki procederu trudno oszacować. Skazani działali w sposób cyniczny, dla łatwego i szybkiego zysku, narazili życie i zdrowie wielu ludzi. Do dzisiaj nie można określić wszystkich szkód, jakie wyrządzili. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

- Zapoznamy się z uzasadnieniem pisemnym wyroku, który jest obecnie nieprawomocny. Podejmiemy dalsze decyzje po zapoznaniu się z pisemnymi motywami tego rozstrzygnięcia - zapowiedział Sergiusz Skorek.

Skala nielegalnych składowisk odpadów w Polsce jest ogromna, co wielokrotnie pokazywaliśmy w reportażach.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS