34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową

Źródło:
Fakty TVN
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciowąDariusz Łapiński/Fakty TVN

Aż 17 tysięcy zarzutów usłyszały 34 osoby zatrzymane przez Centralne Biuro Śledcze Policji. To efekt ogromnego śledztwa, które miało uderzyć w mafię śmieciową. Wiele razy już mówiliśmy o dziesiątkach nielegalnych, a często bardzo niebezpiecznych składowisk odpadów. Jak działa cały ten system?

Zarabiają miliony za rzekomą utylizację. Niebezpiecznych odpadów jednak nie likwidują, tylko porzucają w wynajętych przez siebie przypadkowych miejscach.

- Wynajmują na tak zwanych słupów magazyny. Po ich zapełnieniu porzucają te odpady, pozostawiając je bez żadnych śladów - informuje oficer operacyjny Centralnego Biura Śledczego Policji.

W skoordynowanej akcji przez Centralne Biuro Śledcze w kilku województwach w ręce policji wpadły 34 osoby, które zarabiały na tym procederze.

- Zarzuty przedstawione tym osobom dotyczą działania w zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw przeciwko środowisku, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz kilku osobom przedstawiono również zarzuty związane z praniem pieniędzy - przekazuje Magdalena Guga z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Są łatwopalne, toksyczne, mutagenne, żrące i zakaźne

Według policji zatrzymani są odpowiedzialni za kilka nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim.

- Zatrzymane osoby zakładały szereg spółek w tym celu. Następnie wykorzystywały je tego, by sprowadzać i obracać na terenie kraju odpady, w tym odpady niebezpieczne - mówi podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Śledczego Policji.

W całym kraju takich dzikich wysypisk jest około 500. Są łatwopalne, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne, szkodliwie oddziałujące na rozrodczość i rakotwórcze .

O skali problemu, jako pierwsi w ubiegłym roku informowali autorzy reportażu "Wody czerwone" w programie "Czarno na białym" w TVN24.

OGLĄDAJ TEŻ: Wody czerwone. Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu?

- Kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od tych składowisk żyją ludzie i jak opowiadali nam eksperci, ich zdrowiu zagrażają konkretne konsekwencje, na przykład choroby nowotworowe - komentuje Olga Orzechowska, reporterka "Czarno na białym" TVN24 i autorka reportażu "Wody czerwone".

"Mogą wywoływać skutki, które odczuwać będzie jeszcze kilka następnych pokoleń"

Zdarza się, że takie składowiska są podpalane, prawdopodobnie, aby pozbyć się dowodów.

- Te składowiska odpadów mogą wywoływać skutki, które odczuwać będzie jeszcze kilka następnych pokoleń - ostrzega nadbrygadier Ryszard Grosset, były zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadów
Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadówTVN24

Ujawnione przez policję albo inspektorat sanitarny nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów najczęściej nie są utylizowane, bo samorządów po prostu na to nie stać.

- Koszty utylizacji takiego składowiska to obecnie około 200 milionów złotych. Ocieramy się o utopię - mówi Ryszard Grosset.

14 spośród zatrzymanych osób zostało aresztowanych, pozostałe mają dozory policyjne. Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła majątek zatrzymanych wart trzy i pół miliona złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Śledcze Policji

Pozostałe wiadomości

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Troska mamy działa jak najlepsze lekarstwo na każdego malucha. W przypadku wcześniaków może zdziałać cuda. Lekarze mają na to dowody, a ci z łódzkiego szpitala mają też możliwości, by to wykorzystać. Terapia rodzinna dla wcześniaków w Polsce raczkuje, a powinna być standardem.

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Dla wcześniaków bliskość rodziców jest bardzo ważna. W łódzkim szpitalu działają dla nich pokoje rodzinne

Źródło:
Fakty TVN

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który według prokuratury jest odpowiedzialny za wielomilionowe nieprawidłowości w wydatkach z Funduszu Sprawiedliwości, triumfuje po orzeczeniu sądu, że jego zatrzymanie w lipcu było bezprawne. Spór dotyczył immunitetu. Romanowski wciąż może zostać aresztowany, bo w międzyczasie stracił immunitet już nie tylko posła, ale i członka Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Marcin Romanowski chce 200 tysięcy złotych odszkodowania za bezprawne zatrzymanie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN