34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową

Źródło:
Fakty TVN
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciową
Dariusz Łapiński/Fakty TVN
34 osoby, 17 tysięcy zarzutów. CBŚP uderzyło w mafię śmieciowąDariusz Łapiński/Fakty TVN

Aż 17 tysięcy zarzutów usłyszały 34 osoby zatrzymane przez Centralne Biuro Śledcze Policji. To efekt ogromnego śledztwa, które miało uderzyć w mafię śmieciową. Wiele razy już mówiliśmy o dziesiątkach nielegalnych, a często bardzo niebezpiecznych składowisk odpadów. Jak działa cały ten system?

Zarabiają miliony za rzekomą utylizację. Niebezpiecznych odpadów jednak nie likwidują, tylko porzucają w wynajętych przez siebie przypadkowych miejscach.

- Wynajmują na tak zwanych słupów magazyny. Po ich zapełnieniu porzucają te odpady, pozostawiając je bez żadnych śladów - informuje oficer operacyjny Centralnego Biura Śledczego Policji.

W skoordynowanej akcji przez Centralne Biuro Śledcze w kilku województwach w ręce policji wpadły 34 osoby, które zarabiały na tym procederze.

- Zarzuty przedstawione tym osobom dotyczą działania w zorganizowanej grupy przestępczej, przestępstw przeciwko środowisku, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów oraz kilku osobom przedstawiono również zarzuty związane z praniem pieniędzy - przekazuje Magdalena Guga z Prokuratury Regionalnej w Łodzi.

Są łatwopalne, toksyczne, mutagenne, żrące i zakaźne

Według policji zatrzymani są odpowiedzialni za kilka nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych na Mazowszu, w Wielkopolsce i województwie kujawsko-pomorskim.

- Zatrzymane osoby zakładały szereg spółek w tym celu. Następnie wykorzystywały je tego, by sprowadzać i obracać na terenie kraju odpady, w tym odpady niebezpieczne - mówi podkomisarz Krzysztof Wrześniowski z Centralnego Biura Śledczego Policji.

W całym kraju takich dzikich wysypisk jest około 500. Są łatwopalne, toksyczne, mutagenne, żrące, zakaźne, szkodliwie oddziałujące na rozrodczość i rakotwórcze .

O skali problemu, jako pierwsi w ubiegłym roku informowali autorzy reportażu "Wody czerwone" w programie "Czarno na białym" w TVN24.

OGLĄDAJ TEŻ: Wody czerwone. Kto zapłaci za odpady z fabryki trotylu?

- Kilkadziesiąt lub kilkaset metrów od tych składowisk żyją ludzie i jak opowiadali nam eksperci, ich zdrowiu zagrażają konkretne konsekwencje, na przykład choroby nowotworowe - komentuje Olga Orzechowska, reporterka "Czarno na białym" TVN24 i autorka reportażu "Wody czerwone".

"Mogą wywoływać skutki, które odczuwać będzie jeszcze kilka następnych pokoleń"

Zdarza się, że takie składowiska są podpalane, prawdopodobnie, aby pozbyć się dowodów.

- Te składowiska odpadów mogą wywoływać skutki, które odczuwać będzie jeszcze kilka następnych pokoleń - ostrzega nadbrygadier Ryszard Grosset, były zastępca komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadów
Reportaż "Wody czerwone". Bojanowski o kosztach utylizacji odpadówTVN24

Ujawnione przez policję albo inspektorat sanitarny nielegalne składowiska niebezpiecznych odpadów najczęściej nie są utylizowane, bo samorządów po prostu na to nie stać.

- Koszty utylizacji takiego składowiska to obecnie około 200 milionów złotych. Ocieramy się o utopię - mówi Ryszard Grosset.

14 spośród zatrzymanych osób zostało aresztowanych, pozostałe mają dozory policyjne. Na poczet przyszłych kar prokuratura zabezpieczyła majątek zatrzymanych wart trzy i pół miliona złotych.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Centralne Biuro Śledcze Policji

Pozostałe wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, że służbom udało rozbić się grupę dywersantów. Chodzi o rosyjskich i białoruskich hakerów, którzy atakowali komputery w Polsce - te w Polskiej Agencji Prasowej i w Polskiej Agencji Antydopingowej. Szykowana przez rząd cybertarcza ma pomóc nam przed takimi atakami się lepiej chronić. 

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Polskie służby udaremniły wysiłki grupy rosyjskich i białoruskich hakerów. "Miała określone cele"

Źródło:
Fakty TVN

Pod obywatelskim projektem ustawy, który ma poprawić los zwierząt, jest już 52 tysiące podpisów. Potrzeba 100 tysięcy, a zostały dwa tygodnie, dlatego aktywiści apelują o mobilizację. Zakaz trzymania zwierząt domowych na uwięzi, zakaz używania fajerwerków hukowych i zwiększenie kar za znęcanie się nad zwierzętami - to kilka przepisów, które znalazły się w obywatelskim projekcie.

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Chcą poprawić los zwierząt. Trwa zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy

Źródło:
Fakty TVN

Nie milkną pytania po sobotniej katastrofie budowlanej w Łodzi. Wraz ze ścianą i stropami kamienicy w gruzach legły plany oraz spokój mieszkańców. Prace tymczasowo wstrzymano, ale ich zakończenie nie wchodzi w grę i tunel kolejowy będzie drążony. Kwestią kluczową staje się nie tylko zapewnienie lokali zastępczych dla poszkodowanych, ale zapewnienie bezpieczeństwa całej inwestycji.

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Katastrofa budowlana w Łodzi. Mieszkańcy sąsiednich budynków obawiają się o swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Naukowcy z zakresu medycyny pracy z Łodzi wskazują, że praca hybrydowa wpływa na pracowników najgorzej. Ich badania wykazały, że taki tryb często wiąże się z zaburzeniami rytmu dobowego, co odbija się na jakości snu. Z kolei praca zdalna wpłynęła głównie na godziny zasypiania i wstawania.

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Praca zdalna i hybrydowa a zdrowie. Nowe badanie polskich naukowców

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Donald Tusk podjął decyzję o wyjściu z tej trudnej sytuacji, w którą żeśmy popadli. Żeby była jasność, stoję w tej sprawie przy Tusku - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty (Lewica). Odniósł się w ten sposób do decyzji premiera o uchyleniu kontrasygnaty pod postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówił, wierzy, że decyzja szefa rządu została skonsultowana "z olbrzymią liczbą mądrych, rozsądnych prawników".

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Czarzasty: stoję w tej sprawie przy Tusku

Źródło:
TVN24

W każdym rządzie chyba jest tak, że są ministrowie, którzy pracują i są ministrowie, którzy wolą komentować. Ja wybrałam pracę. Ministerstwo Rozwoju i pan minister Paszyk najwyraźniej, póki co, wybrał komentowanie - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Na odpowiedź Paszyka nie trzeba było długo czekać.

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Dziemianowicz-Bąk o "ministrach, którzy pracują" i tych, "którzy wolą komentować". Jest odpowiedź

Źródło:
TVN24

Za oceanem trwa odliczanie do debaty między Donaldem Trumpem a Kamalą Harris. Debata rozpocznie się we wtorek o 21 czasu lokalnego, czyli o 3 w nocy w środę w Polsce. Pokaże ją stacja ABC. Sztaby obojga kandydatów już kilka tygodni wcześniej uzgodniły zasady. Będą podobne do tych, które obowiązywały w czasie czerwcowego starcia Donalda Trumpa z Joe Bidenem. Ameryka niecierpliwie czeka na to starcie, bo wrażenie, jakie zrobi Kamala Harris, może mieć znaczący wpływ na końcowy wynik walki o Biały Dom.

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Debata Trump-Harris już we wtorek. Wiceprezydent USA przygotowuje się od kilku dni, a były prezydent - w ogóle

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ostatnie dni przynoszą nam obrazy wyschniętej Wisły, po niespotykanej wcześniej fali upałów i dni bez deszczu. Trudno o wymowniejszy obraz klimatycznej katastrofy, którą widać także w innych miejscach Europy. Powysychane rzeki i jeziora są zauważane na całym kontynencie. Przez susze wybuchają pożary, a wysoko w górach znika śnieg - tak jest choćby w Szkocji.

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Zmiany klimatu postępują. Widać to na przykładzie Szkocji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nawet 800 miliardów euro rocznie - inwestycji tego rzędu potrzebuje Europa, by dogonić uciekające Stany Zjednoczone oraz Chiny. Tak przynajmniej wynika ze specjalnego raportu, który przygotował były prezes Europejskiego Banu Centralnego i były premier Włoch Mario Draghi. Unia musi zdecydować się na ogromne inwestycje - przede wszystkim w innowacje. Problem w tym, że do tego potrzebne jest większe zadłużenie całej Wspólnoty, co nie wszystkim może się podobać.

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Europejska gospodarka na zakręcie? Potrzebuje setek miliardów euro, by utrzymać konkurencyjność

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Co najmniej kilkadziesięcioro dzieci mogło ucierpieć w wyniku błędnych zabiegów lekarza w jednym z londyńskich szpitali. Teraz - na prośbę szpitala - jego działalnością zajmuje się Królewskie Towarzystwo Chirurgów. Problem w tym, że podejrzanego lekarza od kilkunastu miesięcy nie ma już w Wielkiej Brytanii, swoją praktykę ma kontynuować w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Dziesiątki poszkodowanych dzieci. Królewskie Towarzystwo Chirurgów przygląda się pracy chirurga ortopedycznego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS