Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze
Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24
Wcześniej susza, teraz ekstremalne ulewy. Klimatolodzy: takie zjawiska będą coraz częstsze Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

- Jeszcze kilka dni temu walczyliśmy z upałami i suszą, a teraz robimy wszystko, żeby uchronić się przed zalaniami, podtopieniami, a nawet powodzią. Tak silne opady zdarzały się raz na kilkadziesiąt lat - mówią klimatolodzy i dodają, że z powodu zmian klimatycznych taka pogoda może zdarzać się częściej. Z jednej strony słychać, że władze i służby wyciągnęły wnioski z poprzednich powodzi, zbudowane zostały zbiorniki retencyjne, ale z drugiej - betonujemy miasta, więc woda nie ma gdzie się podziać, stąd zagrożenie powodziami błyskawicznymi. 

W Ostrowie Wielkopolskim do akcji wkroczyło 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Układają wał przeciwpowodziowy wzdłuż rzeki Ołobok, bo jak zostanie przekroczony stan alarmowy, to kilkadziesiąt domów może znaleźć się pod wodą.

- Sytuacja jest stabilna i nasze działania na chwilę obecną mają charakter zabezpieczający - przekazuje kpt. Anna Jasińska- Pawlikowska z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Prognozy są dla nas łaskawe. To, co nas martwi, to zapowiedzi silnych wiatrów - przyznaje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Minister o "najbardziej krytycznym miejscu, jeśli chodzi o cały kraj"

Beata Prusiewicz, właścicielka przedszkola terapeutycznego, przyznaje, że odetchnie, kiedy zagrożenie minie całkowicie. Na razie układa worki z piaskiem coraz wyżej, bo podczas sierpniowej ulewy woda zniszczyła cała podłogę. Do tej pory trwa osuszanie budynku. Straty wynoszą ponad 200 tysięcy złotych. - Jak będzie taka powódź, to do mnie do budynku nie będzie można dotrzeć. (Poprzednim razem - przyp. red.) wynosiliśmy dzieci na rękach przez okno - wspomina kobieta.

W pobliskim Odolanowie, gdzie stan alarmowy Baryczy został przekroczony o 30 centymetrów, nadal pełna mobilizacja, ale już mniej strachu. - Stan zagrożenia, który był wcześniej przewidywany, on się teraz zmniejszył, więc nie jest to miejsce krytyczne teraz - informuje Agata Sobczyk, wojewoda wielkopolski.

Ostrzeżenia hydrologiczneIMGW

Na południu Wielkopolski alertami IMGW było objętych ponad 20 powiatów, teraz drugi stopień zagrożenia ulewami występuje jeszcze w powiecie kępińskim. - Gdyby coś się zadziało, jesteśmy w stanie przerzucić środki i siły - zapewnia Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Najtrudniejsza sytuacja występuje w województwie dolnośląskim. Miejscami spadło tam nawet ponad 200 litrów wody na metr kwadratowy. W niedzielę mieszkańców czeka powtórka. - Może napadać na Dolnym Śląsku od 70 do 110 litrów wody na metr kwadratowy, a w południowych częściach województwa dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego i śląskiego - tutaj może nawet spaść 150 litrów wody na metr kwadratowy, więc tak naprawdę ta niebezpieczna sytuacja dopiero się rozpoczyna - informuje Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak przygotować się do powodzi
Jak przygotować się do powodziTVN24

Zmiany klimatu postępują

Jeszcze kilka dni temu niemal cała Polska mierzyła się z suszą hydrologiczną, a teraz ekstremalne opady deszczu spowodowały zalania i powodzie w południowej części kraju. Odpowiedzialny jest za to niż Boris. Metodolodzy ostrzegają też przed burzami.

- Burza może nawet dać taki opad w ciągu godziny, dwóch, co przyniósł ten niż genueński w ciągu jednej doby, dlatego warto obserwować sytuację, bo burze mogą pokrzyżować prognozy i dodać tej wody - wyjaśnia Szymon Walczakiewicz z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku, Uniwersytet Szczeciński. - Niż genueński jest znanym zjawiskiem dla klimatologów. On się zdarza raz na kilkanaście czy kilkadziesiąt lat w naszym regionie świata - podkreśla prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog.

ZOBACZ TEŻ: Gdzie jest burza? Grzmi w pięciu województwach

Zmiana klimatu i globalne ocieplenie powoduje, że nagła zmiana pogody i ulewy będą pojawiać się coraz częściej. - Z tego powodu, że w cieplejszym klimacie więcej wody paruje z oceanów i mórz. Morze Śródziemne jest wyjątkowo ciepłe - wyjaśnia Szymon Malinowski, fizyk atmosfery z Uniwersytetu Warszawskiego. - Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, kiedy to nastąpi, natomiast wszystko wskazuje na to, że ta olbrzymia pompa wodna, która zasysa wodę z morza, a później wylewa na terenie lądu, działa coraz sprawniej - wskazuje prof. Bogdan Chojnicki.

Lądek-Zdrój. Ewakuacja mieszkańców
Lądek-Zdrój. Ewakuacja mieszkańcówTVN24

Potrzeba inwestycji w nowoczesną infrastrukturę

Dlatego konieczna jest modernizacja i budowa infrastruktury krytycznej przede wszystkim w małych miastach, gdzie problem zawsze jest największy. W Ostrowie Wielkopolskim jest 5 zbiorników retencyjnych. Żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańców, potrzeba jest kolejnych ośmiu - wylicza prezydent miasta. - Całościowe koszty dostosowania infrastruktury krytycznej to jest 300 milionów złotych - mówi Beata Klimek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Ekstremalne opady. Tutaj został pobity rekord z 1997 roku

Samorządowcy tłumaczą, że doraźne wsparcie finansowe sytuacji nie zmieni - potrzebne są rozwiązania systemowe. - Kiedy zostanie przyjęta ustawa o ochronie ludności, to tam znajdą się również pieniądze na zarządzanie kryzysowe, ale również na budowę inwestycji. Myślę, że wtedy będziemy rozmawiali na ten temat - zapewnia wiceminister SWiA.

Zasady bezpieczeństwa podczas powodzi i podtopieńRCB

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Maciej Kulczyński

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS