62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"

13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"
13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"
Katarzyna Górniak | Fakty TVN
13.12.2020 | 62 miliony 141 tysięcy dawek. "Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem"Katarzyna Górniak | Fakty TVN

Pięć rodzajów szczepionek, za niemal dwa i pół miliarda złotych. Akcja szczepień w Polsce musi działać jak szwajcarski zegarek. Żeby tak było, zgrać trzeba wszystko - transport, dystrybucję i kolejkę pacjentów. Jak zaplanować dwie dawki i nikogo nie pominąć?

Ukłucie jest małe, ale sama operacja logistyczna - ogromna. - Logistyka będzie niezwykłym wyzwaniem - mówi Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.

- Tutaj nie ma różnic poglądów, ma to funkcjonować dobrze - dodaje doktor Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala imienia Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Wszyscy chcą tego samego - medycy, samorządy i organizacje pacjentów. Dlatego do programu szczepień, który rząd ma przyjąć za kilka dni, wysłano blisko dwa i pół tysiąca uwag, pytań i sugestii.

Polska zakupiła pięć rodzajów szczepionek. To łącznie 62 miliony 141 tysięcy dawek w wielu transzach rozłożonych w czasie. Operację "szczepionka" ma koordynować Agencja Rezerw Materiałowych.

- Nie wiemy, kto będzie odpowiadał za magazynowanie, w jakich warunkach. Nie wiemy, kto będzie odpowiadał za dystrybucję. Nie mamy informacji, w jaki sposób to będzie transportowane, jak to będzie odbierane - wylicza doktor Jerzy Friediger.

Każdy pacjent swoje dwie dawki ma otrzymać z jednej tej samej dostawy. Przez specjalny system zamówią je zespoły szczepiące.

- Będzie potrzebna wcześniejsza rejestracja. Chociażby dlatego, żeby zamówić taką partię szczepionki, żeby ona się nie zmarnowała - zauważa Zofia Małas.

Nie tylko online

Swoje dawki, prócz medyków, otrzymają najpierw pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych i domów pomocy społecznej oraz seniorzy w wieku sześćdziesiąt plus, zaczynając od tych najstarszych, najbardziej schorowanych i takich, którzy są aktywni zawodowo.

Otrzymają skierowanie ważne 60 dni, a na szczepienie umówią się za jednym zamachem - od razu na dwie wizyty. Przez infolinię i przez platformę internetową. Swoim starszym pacjentom w rejestracji pomogą przychodnie.

- Muszą mieć prawo, i sobie tego inaczej tego nie wyobrażamy, poprzez kontakt z nami móc się zaszczepić. Niekoniecznie poprzez ten kontakt z platformą. A my tam tych zaszczepionych pacjentów na tę platformę P1 wpiszemy - mówi doktor Marek Twardowski, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Przed szczepieniem pacjent wypełni kwestionariusz o swoim zdrowiu. Po szczepieniu posiedzi w poczekalni pół godziny i powie personelowi, czy dobrze się czuje. Wyjdzie z przychodni z datą kolejnej wizyty.

- Musi być pacjent świadomy, że za trzy tygodnie, w tym i w tym dniu proszę bardzo zgłosić się na szczepienie - mówi Zofia Małas.

Po wszystkim pacjent dostanie zaświadczenie o odbytym szczepieniu, które pozwoli mu powoli wracać do normalności.

Autor: Katarzyna Górniak / Źródło: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi rozkręca się. Karol Nawrocki szuka wyborców daleko na prawo, stawiając sprawę rzezi wołyńskiej na ostrzu noża. Spotkało się to z reakcją prezydenta Ukrainy. Tymczasem po prawej stronie sceny politycznej już jest tłoczno, bo do gry wchodzi Grzegorz Braun, dzieląc Konfederację, która wystawiła Sławomira Mentzena. Tymczasem Rafał Trzaskowski stawia na spotkania - nie tylko z wyborcami, ale także z osobistościami zagranicznymi. Na lewicy jest dwóch kandydatów: Magdalena Biejat i Adrian Zandberg.

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Zełenski spotyka się z Trzaskowskim, a gani Nawrockiego. Kandydaci próbują się wyróżnić

Źródło:
Fakty TVN

Coraz częstsze są przypadki hipotermii nie w górach, ale w mieście i nie podczas spaceru na mrozie, ale podczas spania we własnym, zimnym domu. Najczęściej dotyka to starsze osoby. Policjanci ostatnio pomogli pani Eugenii - rozpali jej w piecu i nanieśli opału.

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Nie w górach, a we własnym domu. "Hipotermia miejska" najczęściej dotyka osoby starsze

Źródło:
Fakty TVN

Poznańscy okuliści przywracają ludziom wzrok w Afryce od 2018 roku. Kilka dni temu wrócili z Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej. W ramach misji z zaplanowanych 50 zabiegów udało się im przeprowadzić aż 63 operacje oraz 500 konsultacji. Dla miejscowych to była jedyna taka szansa na profesjonalne leczenie.

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Polscy lekarze pomagają w miejscu "zapomnianym przez dzisiejszy świat". "Czary tutaj mają się bardzo dobrze"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Waszyngton szykuje się na ceremonię zaprzysiężenia Donalda Trumpa na prezydenta USA. Na uroczystość do stolicy zjadą się światowi liderzy, dyplomaci i politycy. Zapewnić im bezpieczeństwo to jedna sprawa, a druga - utrzymać pod pełną kontrolą demonstracje i protesty, jakie mają towarzyszyć uroczystości.

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Przed zaprzysiężeniem Trumpa "pełna gama widocznych i niewidocznych środków bezpieczeństwa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeżeli ktoś mówi, że miejsce Ukrainy nie jest w NATO, że miejsce Ukrainy nie jest w Europie, to gdzie jest to miejsce? W Rosji? Taki sygnał ma pójść z Polski? - pytał w "Faktach po Faktach" kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Komentował słowa swojego kontrkandydata wystawionego przez PiS. Karol Nawrocki mówił bowiem, że "nie widzi" Ukrainy w NATO i UE "do czasu rozwiązania naszych spraw". Prezydent Warszawy zadeklarował też, że jeśli wygra w wyborach, to "podpisze wszystkie ustawy, które będą dotyczyły obrony praw kobiet, liberalizacji ustawy antyaborcyjnej". - Moje poglądy w tej sprawie są absolutnie jasne - dodał.

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Słowa Nawrockiego to "igranie naszym najbardziej istotnym interesem"

Źródło:
TVN24

- Jeśli do wyboru jest możliwość uczestnictwa w ceremonii zaprzysiężenia, a po drugiej stronie realna możliwość wizyty Donalda Trumpa na zaproszenie prezydenta RP w przyszłości, to zdecydowanie warto skupić się na tej drugiej - powiedział w "Faktach po Faktach" szef BBN Jacek Siewiera. Odniósł się w ten sposób do braku zaproszenia dla prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska na ceremonię inauguracji prezydentury Trumpa. 

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Szef BBN: marny ze mnie dyplomata, ale wiem coś innego

Źródło:
TVN24

Niemiecka partia AfD przestaje pudrować swój przekaz. Alice Weidel - oficjalnie kandydatka AfD na kanclerza Niemiec - użyła po raz pierwszy publicznie słowa "remigracja", a jej partia rozesłała do mieszkańców Karlsruhe ulotki w formie "biletów deportacyjnych".

"Tylko remigracja może uratować Niemcy". AfD podkreśla w kampanii jedną kwestię: deportacji

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Prezydent Korei Południowej został aresztowany i doprowadzony na przesłuchanie przed komisję ds. korupcji. Tym razem policja zmobilizowała odpowiednio większe siły i obrońcy prezydenta dali za wygraną. Przeciw prezydentowi toczy się procedura impeachmentu po tym, jak w grudniu wprowadził nieoczekiwanie stan wojenny w kraju.

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

"Historyczna chwila" w Korei Południowej. Kilka tysięcy funkcjonariuszy w akcji, w końcu aresztowali prezydenta

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS