Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów

Źródło:
Fakty TVN
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentówMarek Nowicki/Fakty TVN

Ta specjalizacja to wielkie wyzwanie zawodowe, prestiż i odpowiedzialność. Nowotwory to plaga cywilizacyjna, na raka umierają w Polsce tysiące ludzi. Tymczasem na 200 miejsc na specjalizacji z onkologii klinicznej chętnych jest tylko 39 absolwentów medycyny.

Na Mazowszu chęć zrobienia specjalizacji z onkologii klinicznej zadeklarowało tylko piętnaście osób. Brakuje jednak nie tylko onkologów, ale też hematologów, radiologów i chirurgów onkologicznych. - W ogóle te specjalizacje są niepopularne, bo panuje przeświadczenie, że są ciężkie psychicznie, że są obciążające, że są niewdzięczne - wskazuje Jakub Kosikowski, rezydent onkologi klinicznej.

Kosikowski właśnie robi specjalizację z onkologii i podkreśla, że wie, że będzie musiał przyjmować po trzydziestu pacjentów dziennie, że będzie musiał do końca życia się kształcić, bo onkologia rozwija się błyskawicznie, i że wielu swoim pacjentom pomimo wszystko nie zdoła pomóc.

Filmiki Ministerstwa Zdrowia promujące specjalizację z onkologii klinicznej nie były i nie są w stanie sytuacji zmienić, bo zamiast tanich zachęt, potrzebne są duże pieniądze - wskazują lekarze. - Jeżeli pilnie nie zachęcimy lekarzy, to będziemy mieć do czynienia z sytuacją, że będziemy chorować onkologicznie i nie będzie miał kto nas po prostu leczyć - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Brakuje onkologów

Nowotwory to druga po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów w Polsce. Mamy w tej chwili milion sto tysięcy pacjentów w trakcie, przed lub po leczeniu onkologicznym. W trakcie jest między innymi pani Małgorzata Drwięga i pan Jan Osiński. Obydwoje szybko rozpoczęli leczenie - pan Jan, bo był honorowym dawcą krwi. Pani Małgorzacie lekarze wykryli raka przypadkiem, kiedy była w szpitalu z powodu innej terapii.

- Pewnie nie jesteśmy najlepszymi rozmówcami w kwestii tego, czy brakuje onkologów, ale wiem, że osoby z dalszego mojego otoczenia czekały o wiele dłużej mimo zapewnionej ścieżki onkologicznej, a ja miałam po prostu szczęście - mówi pani Małgorzata.

Szybki dostęp do onkologa powinien nie być sprawą szczęścia tylko standardem. O to jednak jeszcze długo będzie ciężko, bo brakuje ich co najmniej 506. W sytuacji, kiedy wszystkich onkologów mamy około tysiąca, to w rzeczywistości jest jeszcze gorzej, niż pokazują to dane.

- Musimy jeszcze te statystyki, jeśli chodzi o liczbę onkologów, uściślić, bo to, że jest nieco ponad 900, być może około tysiąca onkologów, to nie znaczy, że wszyscy pracują na pełnych etatach. Część jeden, dwa, trzy dni, a pozostałą część etatu pracują na przykład w badaniach klinicznych - wyjaśnia prof. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kolejne relacje tych, którzy stracili domy, samochody i dorobek życia. Wiele domów spłonęło doszczętnie. Walka z żywiołem trwa.

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Polacy mieszkający w Kalifornii też stracili dobytek w pożarach. Inni nasi rodacy organizują wsparcie

Źródło:
Fakty TVN

Na ten telefon panowie mogą dzwonić w każdej sprawie - gdy mają problemy psychiczne, finansowe, albo w relacjach rodzinnych. I dzwonią - telefon zaufania dla mężczyzn jest w Polsce jeden, a przez trzy lata pomógł już tysiącowi osób. Czasem chodzi o ważną poradę, a czasem tylko o rozmowę.

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Z prośbą o pomoc mężczyźni często czekają do ostatniej chwili. Ten telefon został stworzony z myślą o nich

Źródło:
Fakty TVN

Karol Nawrocki, kandydat na prezydenta i szef Instytutu Pamięci Narodowej, spotkał się na Jasnej Górze z kibicami. Były kontrowersyjne okrzyki, teraz są krytyczne komentarze. Sam Nawrocki problemu nie widzi.

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Okrzyki kibiców na spotkaniu z kandydatem PiS. "To jest namawianie do zabójstwa tak naprawdę"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już teraz otwieramy serca i portfele, zasilamy wirtualne puszki i licytujemy. Na koncie Orkiestry jest już ponad 9 milionów złotych, a to dopiero początek. WOŚP w tym roku gra dla onkologii i hematologii dziecięcej.

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Jedni szyją serduszka, inni ćwiczą repertuar. Przygotowania do 33. Finału WOŚP idą pełną parą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Karol Nawrocki powiedział, że "dziś nie widzi Ukrainy w żadnej strukturze - ani w Unii Europejskiej, ani w NATO". W "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki z Koalicji Obywatelskiej ocenił, że "pomyliły mu się wektory", a ta wypowiedź oznacza, że jest "bliżej Kremla, a nie walczącej z Kremlem Ukrainy". - Widać ewidentnie, że Karol Nawrocki skręca w prawo. Po co on to robi? Tylko po to, żeby w drugiej turze wyborów zgarnąć wyborców Konfederacji - mówiła z kolei Magdalena Sroka (PSL, Trzecia Droga).

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

"Panu Nawrockiemu pomyliły się wektory"

Źródło:
TVN24

Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że premierowi Donaldowi Tuskowi "brakuje determinacji", jeżeli chodzi o przeforsowanie w koalicji rządzącej ustaw dotyczących aborcji i związków partnerskich. Zdaniem europosła szef rządu, nie dyscyplinując ministrów, którzy sprzeciwiają się tym zmianom, "daje na to przyzwolenie".

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak

Biedroń: Tuskowi brakuje determinacji, coś jest nie tak 

Źródło:
TVN24

To, jak bardzo wielowymiarowa jest sprawa odpowiedzialności za sytuację w Strefie Gazy, pokazuje historia Amal, architekt, która w dniu napadu Hamasu na Izrael urodziła swojego drugiego syna. Kobieta w najtrudniejszym momencie, gdy rozpętała się wojna, została sama z dwójką małych dzieci. Drugi rok stara się ocalić je przed śmiercią głodową lub w bombardowaniu. Historia, którą nam opowiedziała, mocno odbiega od oficjalnej narracji Izraela o tym, że w ramach walki z Hamasem nie atakuje cywilów.

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Urodziła syna w dniu ataku Hamasu na Izrael. "Obudził mnie huk eksplozji"

Źródło:
jzb/dln

Deklaracja polskiego rządu w sprawie premiera Izraela została odnotowana w mediach na całym świecie. W sprawie nie tylko chodzi o pamięć żydowskich ofiar nazistów, ale o międzynarodowy system sprawiedliwości. Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze jeszcze w listopadzie wydał za Benjaminem Netanjahu i ministrem obrony Izraela list gończe, zupełnie jak za Władimirem Putinem. Świat mocno podzielił się w sprawie tej decyzji, a amerykański kongres wprost ją potępił.

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Światowe media zwróciły uwagę na deklarację polskiego rządu w sprawie Benjamina Netanjahu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS