Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów

Źródło:
Fakty TVN
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentów
Marek Nowicki/Fakty TVN
Dramatycznie brakuje onkologów, a na 200 miejsc na specjalizacji chętnych jest 39 studentówMarek Nowicki/Fakty TVN

Ta specjalizacja to wielkie wyzwanie zawodowe, prestiż i odpowiedzialność. Nowotwory to plaga cywilizacyjna, na raka umierają w Polsce tysiące ludzi. Tymczasem na 200 miejsc na specjalizacji z onkologii klinicznej chętnych jest tylko 39 absolwentów medycyny.

Na Mazowszu chęć zrobienia specjalizacji z onkologii klinicznej zadeklarowało tylko piętnaście osób. Brakuje jednak nie tylko onkologów, ale też hematologów, radiologów i chirurgów onkologicznych. - W ogóle te specjalizacje są niepopularne, bo panuje przeświadczenie, że są ciężkie psychicznie, że są obciążające, że są niewdzięczne - wskazuje Jakub Kosikowski, rezydent onkologi klinicznej.

Kosikowski właśnie robi specjalizację z onkologii i podkreśla, że wie, że będzie musiał przyjmować po trzydziestu pacjentów dziennie, że będzie musiał do końca życia się kształcić, bo onkologia rozwija się błyskawicznie, i że wielu swoim pacjentom pomimo wszystko nie zdoła pomóc.

Filmiki Ministerstwa Zdrowia promujące specjalizację z onkologii klinicznej nie były i nie są w stanie sytuacji zmienić, bo zamiast tanich zachęt, potrzebne są duże pieniądze - wskazują lekarze. - Jeżeli pilnie nie zachęcimy lekarzy, to będziemy mieć do czynienia z sytuacją, że będziemy chorować onkologicznie i nie będzie miał kto nas po prostu leczyć - podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"
Chcą zachęcić Polki do systematycznego badania piersi. "Wczesne wykrycie nowotworu bardzo często skutkuje pełnym wyleczeniem"Adrianna Otręba/Fakty TVN

Brakuje onkologów

Nowotwory to druga po chorobach układu krążenia przyczyna zgonów w Polsce. Mamy w tej chwili milion sto tysięcy pacjentów w trakcie, przed lub po leczeniu onkologicznym. W trakcie jest między innymi pani Małgorzata Drwięga i pan Jan Osiński. Obydwoje szybko rozpoczęli leczenie - pan Jan, bo był honorowym dawcą krwi. Pani Małgorzacie lekarze wykryli raka przypadkiem, kiedy była w szpitalu z powodu innej terapii.

- Pewnie nie jesteśmy najlepszymi rozmówcami w kwestii tego, czy brakuje onkologów, ale wiem, że osoby z dalszego mojego otoczenia czekały o wiele dłużej mimo zapewnionej ścieżki onkologicznej, a ja miałam po prostu szczęście - mówi pani Małgorzata.

Szybki dostęp do onkologa powinien nie być sprawą szczęścia tylko standardem. O to jednak jeszcze długo będzie ciężko, bo brakuje ich co najmniej 506. W sytuacji, kiedy wszystkich onkologów mamy około tysiąca, to w rzeczywistości jest jeszcze gorzej, niż pokazują to dane.

- Musimy jeszcze te statystyki, jeśli chodzi o liczbę onkologów, uściślić, bo to, że jest nieco ponad 900, być może około tysiąca onkologów, to nie znaczy, że wszyscy pracują na pełnych etatach. Część jeden, dwa, trzy dni, a pozostałą część etatu pracują na przykład w badaniach klinicznych - wyjaśnia prof. Rafał Stec, kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Popełniliśmy błędy, nie ma co płakać, trzeba iść do przodu - mówił w niedzielę na spotkaniu z wyborcami Jarosław Kaczyński. Na horyzoncie są już kolejne wybory i kampania nawet na chwilę nie zwolniła. Emocje też nie opadły, co akurat na spotkaniu prezesa PiS było widać.

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Politycy mobilizują elektorat przed wyborami samorządowymi. "Zdarzył się wypadek, ale nie trzeba płakać"

Źródło:
Fakty TVN

Gabriela Olszowska, pełniąca obowiązki małopolskiej kurator oświaty, wygrała konkurs na to stanowisko. Po Barbarze Nowak to symboliczna zmiana, ale nie tylko w Małopolsce widać nowe porządki. Konkursy rozpisano we wszystkich kuratoriach i za półtora miesiąca, jak zapowiada ministra edukacji, cały proces powinien się zakończyć. Jak mają zmienić się dzięki temu polskie szkoły?

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Będzie nowa małopolska kurator oświaty. "Miała świetne recenzje"

Źródło:
Fakty TVN

Już w poniedziałek w Brukseli ministrowie rolnictwa państw Unii Europejskiej będą rozmawiać o tym, jak zakończyć kryzys, który rozlał się praktycznie w całej wspólnocie. Czesław Siekierski zapowiada, że będzie domagał się ograniczenia Zielonego Ładu, którego nie chcą nie tylko polscy rolnicy. Ci wciąż protestują. Narzekają na silosy pełne zboża i niskie ceny, jakie mogą za nie uzyskać.

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Europejscy ministrowie rolnictwa spotkają się w Brukseli. Chcą znaleźć sposób na rozwiązanie kryzysu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polacy od samego początku wojny pomagają Ukraińcom. Otworzyliśmy dla nich swoje serca, domy, pomogliśmy normalnie żyć. Jednak tam, w Ukrainie, na naszą pomoc ciągle czeka kilkanaście milionów ludzi. Organizacje humanitarne każdego dnia przekazują im pomoc.

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Od początku wojny Polska stale wspiera Ukrainę. "Wydaje się, że ta pomoc jeszcze będzie potrzebna"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski. Los Ukrainy pokonanej w tej wojnie będzie zwiastunem bardzo złego losu Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Trzecia Droga). Senator Bogdan Klich (KO) - który był w Kijowie na obchodach rocznicowych - mówił, że politycy zastanawiali się tam, "w jaki sposób należy dalej pomagać Ukrainie z zewnątrz".

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

"Premier nie owija w bawełnę i mówi rzecz prawdziwą. Los Ukrainy jest bezpośrednio związany z losem Polski"

Źródło:
TVN24

Polska naprawdę pojawiła się jako nasz największy przyjaciel. I dziękujemy bardzo za to Polsce i każdemu Polakowi - mówił w "Faktach po Faktach" w drugą rocznicę rosyjskiej napaści na Ukrainę Mykoła Kniażycki, deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy. - Prawda na temat bezpieczeństwa dzisiaj jest taka: albo robimy wszystko, żeby Ukraińcy dali radę w tym roku, (...) albo za kilka lat płacimy znacznie większą stawkę - stwierdził Paweł Kowal (KO), szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Ukraiński deputowany: Polska pojawiła się jako nasz największy przyjaciel

Źródło:
TVN24

W ten weekend mijają dwa lata, odkąd Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech stron. To dwa lata wojny i nie ma Ukraińców, których życie by się nie zmieniło. Wielu straciło najbliższych czy dom. Jak informują żołnierze, do których dotarła stacja CNN, postępy na froncie są niewielkie, bo brakuje amunicji i żołnierzy. To jednak nie zmienia tego, że nie zamierzają się poddać.

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Dla Ukrainy są gotowi poświęcić życie. "Będę służył mojemu krajowi bez względu na okoliczności"

Źródło:
CNN

Yarmak przed wojną był jednym z najpopularniejszych ukraińskich raperów. Dwa lata temu jednak zgłosił się do wojska i teraz jego głos częściej brzmi przez radiostację niż w klubach czy na koncertach. Obecnie dowodzi plutonem operatorów dronów bojowych i ma teraz apel do Zachodu.

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Jest muzykiem, ale od dwóch lat walczy na froncie. Yarmak: chciałbym podziękować Polakom

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS