WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na raka. Trzeba się badać

Źródło:
Fakty TVN
WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na raka
WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na raka
Marek Nowicki/Fakty TVN
WHO alarmuje, że grozi nam niemal dwukrotny wzrost zachorowań na rakaMarek Nowicki/Fakty TVN

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje ogromny wzrost zachorowań na raka. Już teraz na raka może zachorować co piąty z nas, a będzie jeszcze gorzej. Dlatego lekarze zachęcają do badania się i prowadzenia zdrowego trybu życia.

Pani Emilia Wojdyga walczy z przerzutami. Wiadomość, że ma raka jelita grubego - jak mówi - spadła jak grom z jasnego nieba. - Cztery lata temu wszystko się zaczęło - pierwsza choroba jelita grubego. Miałam ledwie 40 lat - opowiada pani Emilia.

Nowotwory atakują coraz młodszych i, niestety, coraz częściej. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. W 2022 roku Światowa Organizacja Zdrowia odnotowała na świecie 20 milionów nowych przypadków raka, a w okolicach 2050 roku odnotowywać ich będzie każdego roku 35 milionów. To wzrost aż o 77 procent. Już teraz może zachorować co piąty z nas. Tej katastrofy nie tłumaczy tylko wzrastająca liczba ludzi na globie.

ZOBACZ TEŻ: Ekspertka o "nowotworach, które są coraz częstsze". "Naprawdę mamy bardzo prosty sposób, żeby z tym walczyć"

- Jestem przerażony tymi danymi, bo coraz więcej osób będzie wymagało opieki onkologicznej, coraz więcej osób będzie wymagało także opieki paliatywnej, hospicyjnej - przyznaje dr hab. Andrzej Nowakowski, onkolog w Zakładzie Profilaktyki Nowotworów Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.

- 35 milionów - tyle ludzi, co mieszka praktycznie w Polsce, tyle będzie chorowało rocznie na całym świecie na nowotwory. Już w tej chwili w Polsce mamy ponad 170 tysięcy zachorowań i to nowotwory będą pierwszą przyczyną zgonów - wskazuje prof. Rafał Stec, onkolog, kierownik Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procent
Szczylik: zachorowalność na nowotwory jest mierzona ze świadomością, że przyrost roczny to jest około dwóch, trzech procentTVN24

Lekarze zachęcają do profilaktyki

Z szacunków WHO wynika, że najgorzej będzie w krajach mniej rozwiniętych w Azji i Afryce, gdzie w tym czasie liczba zgonów z powodu raka podwoi się. W krajach lepiej rozwiniętych liczba zgonów nie podwoi się, ale też wzrośnie. Prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, podkreśla, że można walczyć z umieralnością na nowotwory profilaktykozależne.

Nie jesteśmy w stanie przestać oddychać zanieczyszczonym powietrzem, ale możemy zacząć systematycznie się badać i prowadzić zdrowy tryb życia. Porady onkologów są dobrze znane: porzućmy otyłość i papierosy, także te elektroniczne, rzadziej sięgajmy po słodycze, przetworzoną żywność, alkohol i napoje energetyczne.

- Jest bardzo duże zużycie energetyków, a tam są różne substancje, które będą wywoływać choroby nowotworowe. Już teraz wiemy, że to pokolenie, które wchodzi w dorosłość, będzie żyło krócej niż rodzice - informuje prof. Rafał Stec.

Wiele więc zależy do nas samych i tego, jak bardzo przejmiemy się własnym losem.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Eksperci alarmują, że w ciągu ostatnich 50 lat średnia liczebność monitorowanych populacji dzikich gatunków zmniejszyła się o 73 procent. Dlatego według nich dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Liczebność obserwowanych dzikich zwierząt spadła o 73 procent w ciągu 50 lat. "Liczba dramatyczna"

Źródło:
Fakty TVN

W Polsce średnio na raka piersi umiera codziennie piętnaście kobiet. Amazonki pokazują, że życie można uratować dzięki profilaktyce. Ważne jest USG, ale ważne jest też badanie się samemu, bo zmiany można wymacać - u kobiet w piersiach, a u mężczyzn w jądrach.

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

W odważnej sesji zachęcają do badania piersi. "Pokazują, że kobieta z blizną wcale nie traci kobiecości"

Źródło:
Fakty TVN

Inteligentne lodówki, kuchenki czy odkurzacze to już nasza codzienność. Jednak takie nowoczesne urządzenia, które łączą się z siecią, mogą okazać się problemem. Hakerzy coraz częściej wkradają się na urządzenia i mogą nie tylko zmieniać temperaturę piekarnika podczas przygotowania posiłku, ale także uzyskać dostęp do wielu danych, którymi nie chcemy się dzielić.

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Inteligentne gadżety na celowniku hakerów. "Furtka do danych, do naszej sieci domowej"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma końca walka z piratami drogowymi. Kujawsko-pomorska grupa SPEED w ciągu ostatnich 9 miesięcy zatrzymała 441 praw jazdy, w tym 288 za przekroczenie dozwolonej prędkości. To właśnie nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków drogowych. Na polskich drogach ginie codziennie średnio 8 osób.

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Zabezpieczanie samochodu, "symboliczne więzienie". Pomysły ekspertów na walkę z piratami drogowymi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Bardzo zasmucił mnie pan premier. To, co powiedział o zawieszeniu prawa do azylu, było zdumiewające - powiedziała w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 dr Hanna Machińska, prawniczka, była zastępczyni RPO. Zaapelowała do premiera Donalda Tuska, by przeprowadził szerokie konsultacje z aktywistami i organizacjami pozarządowymi. - My mamy ogromne doświadczenie w tym zakresie - dodała. - Mówiąc te słowa, Tusk był doskonale świadom, że słucha go dzisiaj nie tylko Polska - stwierdził europoseł Janusz Lewandowski. Według niego wypowiedź szefa rządu była skierowana "przede wszystkim do Łukaszenki".

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

"Ścigamy się w radykalizmie z PiS-em". Komentarze po zapowiedzi premiera

Źródło:
TVN24

- Warto, by resort dyplomacji znalazł właściwy język do tego, by porozumieć się z panem prezydentem w sprawie mianowania ambasadorów - powiedział w piątek w "Faktach po Faktach" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. Jak podkreślił, wniosek, który szef MSZ składa na ręce prezydenta w tej sprawie "zakłada, że w roli petenta wnioskujący zwraca się do organu, który podejmuje decyzję". - Trzeba to uszanować - dodał.

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Minister w roli "petenta". Co szef BBN uważa o sporze na linii prezydent-MSZ

Źródło:
TVN24

Kierowcy, przedsiębiorcy i politycy na całym świecie nerwowo spoglądają w stronę Bliskiego Wschodu. Od tego, jak Izrael zdecyduje się zaatakować Iran, zależeć będzie cena ropy na rynkach, a w konsekwencji kondycja gospodarki. Jeśli odwet Izraela będzie silny, wciągnie w wojnę cały region, który odpowiada za jedną trzecią światowej produkcji surowca. 

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Nie milkną pytania o możliwą skalę odwetu. "Wszyscy myślą o tym, jaki ruch wykona teraz Izrael"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS