Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Katarzyna Czupryńska/Fakty TVN
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniemKatarzyna Czupryńska/Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

- Wnioski były dla nas pewnym zaskoczeniem - przyznaje profesor Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Obie mają powyżej 190 (mg/dl krwi - przyp. red.) cholesterolu - mówi Agnieszka Powałka o wynikach badań jej córek.

Zarówno specjaliści, jak i rodzice, byli zaalarmowani wynikami badań przeprowadzonych przez medyków ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - U 15 procent z tych dzieci stwierdziliśmy podwyższone stężenie cholesterolu - informuje doktor nauk medycznych Krzysztof Dyrbuś ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce, "Lipidogram dla pierwszaka", trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

- Staraliśmy się też tak "zaprzyjaźnić" dzieci nieco z tą medycyną. Staraliśmy się uspokoić je przed wykonaniem badania - mówi Michał Krawiec, student V roku kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Jak wyglądało badanie? - Polegało na pobraniu krwi z paluszka, a później panie pielęgniarki, oczywiście, robiły laboratoryjną analizę - relacjonuje Barbara Wichary, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 imienia Norberta Kroczka w Zabrzu.

Najczęściej zaburzenia cholesterolu występują u dzieci szczupłych

Podwyższony poziom cholesterolu stwierdzono u co siódmego badanego, zaburzenia lipidowe częściej wystąpiły u dziewczynek niż u chłopców.

- My wiemy już z innych badań, że najczęściej te zaburzenia cholesterolowe u dzieci występują jednak u dzieci szczupłych. Jako zaburzenia wrodzone one nie mają bezpośredniego przełożenia na dietę. Co innego u osób starszych - komentuje Krzysztof Dyrbuś.

Wiedza o podwyższonym poziomie cholesterolu u dzieci powinna spowodować dalsze działania. Ośmioletnie bliźniaczki, córki pani Agnieszki, już trafiły pod opiekę kardiologów.

- Wykonane zostało echo serca. Serce bez wady strukturalnej. Następnym krokiem będzie udanie się do poradni chorób metabolicznych. (...) Zbadałam starszą córkę, która również ma podwyższony cholesterol - mówi Agnieszka Powałka.

Takie wyniki badań dzieci mogą wskazywać na rodzinną hipercholesterolemię. To powinno zmobilizować rodziców dziewczynek do zadbania też o siebie. - Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest około 70 tysięcy hospitalizacji rocznie z powodu zawału serca, to te procenty pokazują, że blisko 10 tysięcy pacjentów rocznie to są młodzi pacjenci z przedwczesną miażdżycą - stwierdził profesor Mariusz Gąsior.

"Miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym"

Polska jest krajem wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i w którym brakuje spójnego systemu wykrywania przedwczesnej miażdżycy.

CZYTAJ TAKŻE: "Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci

"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długie
"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długieTVN24

- Wiemy już, że miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym, natomiast nie jest dokładnie znana etiologia - zwraca uwagę profesor Maciej Gąsior.

Mając świadomość rozwoju tej choroby, można go spowalniać. Pomagają w tym aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w skrajnych przypadkach farmakoterapia, no i, oczywiście, dieta.

- Chodzi tutaj również o dawki leków, które będą potencjalnie dobierane przez całe później życie tego dziecka, ale również chodzi o to, aby sprawdzić, czy na przykład ta dieta, mimo tego, że była zbilansowana pod kątem kalorii, czy na pewno była zbilansowana na przykład pod kątem kwasów tłuszczowych - mówi dietetyczka Urszula Somow.

To wszystko w połączeniu z pogłębionymi badaniami i regularnymi badaniami kontrolnymi spowoduje spadek liczby wczesnych zawałów serca i udarów mózgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Koniec z nadużywaniem klauzuli sumienia. Według nowych wytycznych resortu zdrowia każdy szpital w Polsce ma obowiązek wykonania legalnej aborcji. Odmowa równa się kara z utratą kontraktu z Narodowego Funduszu Zdrowia włącznie. Tak ma być. A jak jest? Wciąż różnie, jak pokazują kontrole Rzecznika Praw Pacjenta.

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Rozporządzenie ministerstwa i groźby kar dla szpitali. "Nie będzie już żadnej taryfy ulgowej"

Źródło:
Fakty TVN

Rzecznik dyscyplinarny Sądu Najwyższego postawił pierwszej prezes SN Małgorzacie Manowskiej zarzuty dyscyplinarne - poświadczenie nieprawdy i działania na szkodę interesu publicznego. W tle sprawy jest spór wewnątrz instytucji. Pojawiają się też pytania, co dalej z ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa.

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego z zarzutami dyscyplinarnymi. W tle spór wewnątrz instytucji

Źródło:
Fakty TVN

Michał Dąbrowski wie, co to walka, bo z własnymi słabościami walczy na co dzień. Kwalifikację na igrzyska paralimpijskie w szermierce zdobył sam, ale żeby pojechać do Paryża, musi wygrać z rakiem. Leczenie jest drogie i nierefundowane, dlatego potrzebuje pomocy.

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Zdobył mistrzostwo świata, potem przyszła diagnoza. Polski paralimpijczyk zbiera na drogi lek

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Szymon Hołownia chce ukarać posła Dariusza Mateckiego, który nocą przez okno wyszedł na dach Sejmu. Maksymalna możliwa kara to 18 tysięcy złotych. Poseł Matecki, pytany o tę sytuację przez dziennikarzy, odpowiada, że nie ma sobie nic do zarzucenia. Większość komentatorów jest jednak zdania, że to najmniejszy z kłopotów posła Suwerennej Polski.

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Dariusz Matecki na dachu Sejmu. Politycy PiS bagatelizują, rządzący mówią o "wschodzie głupoty"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Świnoujściu żołnierze z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża szkolą cywilów. Uczestnicy podczas wydarzenia mogą zapoznać się z obsługą broni, zasadami przetrwania i pomocy medycznej na froncie walki. Akcja pod nazwą "Trenuj z wojskiem" to kontynuacja otwartego programu szkoleń dla każdego chętnego Polaka od 18. do 65. roku życia.

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Obsługa broni, zasady walki w bliskim kontakcie i nie tylko. Żołnierze szkolą ochotników w ramach akcji "Trenuj z wojskiem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Sobota to ostatni dzień Koszalińskiego Festiwalu "Młodzi i Film" i tym samym tego dnia poznamy zwycięzców tegorocznej edycji. Prowadzący galę zamknięcia jako jedni z nielicznych znają już laureatów. Ich nazwisk nie mogą zdradzać, ale Agnieszka Matan i Szymon Majewski podzielili się wrażeniami z festiwalu.

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Festiwal "Młodzi i Film" w Koszalinie dobiega końca. Galę zamknięcia poprowadzą Agnieszka Matan i Szymon Majewski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mam wrażenie, że ta drużyna zaczęła się tworzyć od początku i dzisiejszy mecz po części był tego dowodem - powiedział Radosław Majdan w "Faktach po Faktach", komentując niedzielny mecz Polska-Holandia. - Widzę zmianę. Zapaliło się światełko w tunelu - ocenił. - Najbardziej satysfakcjonujące jest to, że po raz pierwszy od Euro 2016 o reprezentacji Polski nie mówi się w tonacji ironicznej - stwierdził dziennikarz Mirosław Żukowski.

"Zapaliło się światełko w tunelu"

"Zapaliło się światełko w tunelu"

Źródło:
TVN24

Do PSL-u poszło w sumie 33 tysiące maili z prośbą o łaskawe spotkanie z tęczowymi rodzinami. To jest polityków psi obowiązek, żeby zapewnić im bezpieczeństwo. 33 tysiące maili, okrągłe zero odpowiedzi - powiedział w "Faktach po "Faktach" w TVN24 Hubert Sobecki ze Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza. W ocenie Mirosławy Makuchowskiej z Kampanii Przeciw Homofobii, odpowiedzialnym za sytuację par homoseksualnych w Polsce jest premier Donald Tusk.

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

"33 tysiące maili na skrzynki PSL-u. Okrągłe zero odpowiedzi"

Źródło:
TVN24

Spowalnia oddech, zatrzymuje krążenie, zabija w ciągu kilku minut - to skutek przedawkowania fentanylu. Ten środek stosowany jest przez anestezjologów, by uśpić pacjenta lub uśmierzyć ból. Takiej ostrożności i wiedzy nie mają dilerzy ani uzależnieni od narkotyków. Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w Stanach Zjednoczonych.

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Fentanyl zbiera śmiertelne żniwo w USA. "Zatruwa i zabija Amerykanów w katastrofalnym i rekordowym tempie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Po eurowyborach rozkład sił w parlamencie w Brukseli przesunął się w prawo, nadal jednak przewaga decyzyjna pozostała w rękach umiarkowanego centrum. Nie wiadomo jednak, czy ugrupowania skrajne, które dostały więcej mandatów, będą potrafiły się zjednoczyć i tej siły użyć. To może zależeć od wyniku wyborów we Francji czy od zdolności koalicyjnych AfD. Zdaniem Pata Coxa, byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, z którym rozmawiał Michał Sznajder, przed Unią Europejską wyboista droga i trudniejszy okres w budowaniu konsensusu.

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Były szef Parlamentu Europejskiego po wyborach: nie ma absolutnie miejsca na jakiekolwiek osiadanie na laurach

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS