Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Katarzyna Czupryńska/Fakty TVN
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniemKatarzyna Czupryńska/Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

- Wnioski były dla nas pewnym zaskoczeniem - przyznaje profesor Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Obie mają powyżej 190 (mg/dl krwi - przyp. red.) cholesterolu - mówi Agnieszka Powałka o wynikach badań jej córek.

Zarówno specjaliści, jak i rodzice, byli zaalarmowani wynikami badań przeprowadzonych przez medyków ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - U 15 procent z tych dzieci stwierdziliśmy podwyższone stężenie cholesterolu - informuje doktor nauk medycznych Krzysztof Dyrbuś ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce, "Lipidogram dla pierwszaka", trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

- Staraliśmy się też tak "zaprzyjaźnić" dzieci nieco z tą medycyną. Staraliśmy się uspokoić je przed wykonaniem badania - mówi Michał Krawiec, student V roku kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Jak wyglądało badanie? - Polegało na pobraniu krwi z paluszka, a później panie pielęgniarki, oczywiście, robiły laboratoryjną analizę - relacjonuje Barbara Wichary, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 imienia Norberta Kroczka w Zabrzu.

Najczęściej zaburzenia cholesterolu występują u dzieci szczupłych

Podwyższony poziom cholesterolu stwierdzono u co siódmego badanego, zaburzenia lipidowe częściej wystąpiły u dziewczynek niż u chłopców.

- My wiemy już z innych badań, że najczęściej te zaburzenia cholesterolowe u dzieci występują jednak u dzieci szczupłych. Jako zaburzenia wrodzone one nie mają bezpośredniego przełożenia na dietę. Co innego u osób starszych - komentuje Krzysztof Dyrbuś.

Wiedza o podwyższonym poziomie cholesterolu u dzieci powinna spowodować dalsze działania. Ośmioletnie bliźniaczki, córki pani Agnieszki, już trafiły pod opiekę kardiologów.

- Wykonane zostało echo serca. Serce bez wady strukturalnej. Następnym krokiem będzie udanie się do poradni chorób metabolicznych. (...) Zbadałam starszą córkę, która również ma podwyższony cholesterol - mówi Agnieszka Powałka.

Takie wyniki badań dzieci mogą wskazywać na rodzinną hipercholesterolemię. To powinno zmobilizować rodziców dziewczynek do zadbania też o siebie. - Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest około 70 tysięcy hospitalizacji rocznie z powodu zawału serca, to te procenty pokazują, że blisko 10 tysięcy pacjentów rocznie to są młodzi pacjenci z przedwczesną miażdżycą - stwierdził profesor Mariusz Gąsior.

"Miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym"

Polska jest krajem wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i w którym brakuje spójnego systemu wykrywania przedwczesnej miażdżycy.

CZYTAJ TAKŻE: "Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci

"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długie
"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długieTVN24

- Wiemy już, że miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym, natomiast nie jest dokładnie znana etiologia - zwraca uwagę profesor Maciej Gąsior.

Mając świadomość rozwoju tej choroby, można go spowalniać. Pomagają w tym aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w skrajnych przypadkach farmakoterapia, no i, oczywiście, dieta.

- Chodzi tutaj również o dawki leków, które będą potencjalnie dobierane przez całe później życie tego dziecka, ale również chodzi o to, aby sprawdzić, czy na przykład ta dieta, mimo tego, że była zbilansowana pod kątem kalorii, czy na pewno była zbilansowana na przykład pod kątem kwasów tłuszczowych - mówi dietetyczka Urszula Somow.

To wszystko w połączeniu z pogłębionymi badaniami i regularnymi badaniami kontrolnymi spowoduje spadek liczby wczesnych zawałów serca i udarów mózgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN