Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniem
Katarzyna Czupryńska/Fakty TVN
Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w badaniu poziomu cholesterolu. Wyniki były zaskoczeniemKatarzyna Czupryńska/Fakty TVN

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce - "Lipidogram dla pierwszaka" - trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych. U 15 procent uczniów stwierdzono podwyższone stężenie cholesterolu, i to częściej u dzieci szczupłych.

- Wnioski były dla nas pewnym zaskoczeniem - przyznaje profesor Mariusz Gąsior ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - Obie mają powyżej 190 (mg/dl krwi - przyp. red.) cholesterolu - mówi Agnieszka Powałka o wynikach badań jej córek.

Zarówno specjaliści, jak i rodzice, byli zaalarmowani wynikami badań przeprowadzonych przez medyków ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. - U 15 procent z tych dzieci stwierdziliśmy podwyższone stężenie cholesterolu - informuje doktor nauk medycznych Krzysztof Dyrbuś ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Przesiewowe badania w ramach pierwszej takiej akcji w Polsce, "Lipidogram dla pierwszaka", trwały od listopada ubiegłego roku do marca tego roku. Wzięło w nich udział prawie 700 uczniów klas pierwszych z zabrzańskich szkół podstawowych.

ZOBACZ TEŻ: Coraz więcej rodziców odmawia obowiązkowych szczepień dzieci. Rośnie liczba zakażeń krztuścem

- Staraliśmy się też tak "zaprzyjaźnić" dzieci nieco z tą medycyną. Staraliśmy się uspokoić je przed wykonaniem badania - mówi Michał Krawiec, student V roku kierunku lekarskiego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach.

Jak wyglądało badanie? - Polegało na pobraniu krwi z paluszka, a później panie pielęgniarki, oczywiście, robiły laboratoryjną analizę - relacjonuje Barbara Wichary, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 24 imienia Norberta Kroczka w Zabrzu.

Najczęściej zaburzenia cholesterolu występują u dzieci szczupłych

Podwyższony poziom cholesterolu stwierdzono u co siódmego badanego, zaburzenia lipidowe częściej wystąpiły u dziewczynek niż u chłopców.

- My wiemy już z innych badań, że najczęściej te zaburzenia cholesterolowe u dzieci występują jednak u dzieci szczupłych. Jako zaburzenia wrodzone one nie mają bezpośredniego przełożenia na dietę. Co innego u osób starszych - komentuje Krzysztof Dyrbuś.

Wiedza o podwyższonym poziomie cholesterolu u dzieci powinna spowodować dalsze działania. Ośmioletnie bliźniaczki, córki pani Agnieszki, już trafiły pod opiekę kardiologów.

- Wykonane zostało echo serca. Serce bez wady strukturalnej. Następnym krokiem będzie udanie się do poradni chorób metabolicznych. (...) Zbadałam starszą córkę, która również ma podwyższony cholesterol - mówi Agnieszka Powałka.

Takie wyniki badań dzieci mogą wskazywać na rodzinną hipercholesterolemię. To powinno zmobilizować rodziców dziewczynek do zadbania też o siebie. - Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest około 70 tysięcy hospitalizacji rocznie z powodu zawału serca, to te procenty pokazują, że blisko 10 tysięcy pacjentów rocznie to są młodzi pacjenci z przedwczesną miażdżycą - stwierdził profesor Mariusz Gąsior.

"Miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym"

Polska jest krajem wysokiego ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i w którym brakuje spójnego systemu wykrywania przedwczesnej miażdżycy.

CZYTAJ TAKŻE: "Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci

"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długie
"Proszę poszukać prywatnie". Kolejki do psychiatrów dziecięcych wciąż długieTVN24

- Wiemy już, że miażdżyca może również rozwijać się w okresie płodowym, natomiast nie jest dokładnie znana etiologia - zwraca uwagę profesor Maciej Gąsior.

Mając świadomość rozwoju tej choroby, można go spowalniać. Pomagają w tym aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, w skrajnych przypadkach farmakoterapia, no i, oczywiście, dieta.

- Chodzi tutaj również o dawki leków, które będą potencjalnie dobierane przez całe później życie tego dziecka, ale również chodzi o to, aby sprawdzić, czy na przykład ta dieta, mimo tego, że była zbilansowana pod kątem kalorii, czy na pewno była zbilansowana na przykład pod kątem kwasów tłuszczowych - mówi dietetyczka Urszula Somow.

To wszystko w połączeniu z pogłębionymi badaniami i regularnymi badaniami kontrolnymi spowoduje spadek liczby wczesnych zawałów serca i udarów mózgu.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy Polska nie była w Unii Europejskiej, trzeba było płacić cła i stać na granicy. Nikt nie słyszał wtedy o fotowoltaice, ale o pompie ciepła - już tak. Jednym z pionierów był pan Leonard spod Warszawy, który w 2002 roku zainstalował panele słoneczne na swoim domu. Po ponad 20 latach sprawdzamy, czy wciąż działają.

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Był polskim pionierem odnawialnych źródeł energii. Po 22 latach odwiedziliśmy ponownie pana Leonarda

Źródło:
Fakty TVN

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Jedno referendum w sprawie migrantów już było - w 2023 roku w czasie wyborów parlamentarnych - i zakończyło się fiaskiem, ale PiS chce powtórki. We wrześniu PiS ma zacząć zbierać podpisy pod referendum w sprawie paktu migracyjnego. Rząd Donalda Tuska był przeciw i namawiał do głosowania przeciw, ale pakt został przyjęty przez kraje UE. Jego treść powstawała, kiedy rządziła Zjednoczona Prawica - rząd Mateusza Morawieckiego "zawalił" negocjacje, jak określił to Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych. Teraz nowy rząd musi przekuć porażkę w sukces - Donald Tusk obiecuje, że mimo wszystko Polska będzie beneficjentem paktu.

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

PiS chce referendum w sprawie paktu migracyjnego, chociaż "zawaliło" negocjacje, kiedy pakt był pisany

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie mam innej opcji, niż zapytać prezydenta o zgodę - powiedział w "Faktach po Faktach" Adam Bodnar, szef resortu sprawiedliwości i prokurator generalny. Mówił o odwołaniu prokuratora Tomasza Janeczka. Wskazywał, że powodem, dla którego do tego nie doszło, jest "zabetonowana ustawa o prokuraturze", która wymaga zgody głowy państwa. - Nawet dzisiaj dostałem pismo od prezydenta w tej sprawie - przyznał. Szef MS powiedział, że w liście jest jednak "cała lista pytań".

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

"Wątpię, żeby była wola współpracy". Adam Bodnar o piśmie, jakie otrzymał od prezydenta

Źródło:
TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Wojna w Strefie Gazy, Izraelu i na Zachodnim Brzegu odcisnęła już potworne piętno na dzieciach, u których jednym z najpoważniejszych problemów jest niedożywienie. Tysiące dzieci zostało zabitych, kolejne tysiące cierpią z powodu głodu i chorób.

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Cierpią z niedożywienia, strachu, braku bliskich. Sytuacja dzieci w Strefie Gazy jest dramatyczna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wizyta polskiego prezydenta w Chinach przyniosła wymierne efekty - kilka porozumień w sferze gospodarki, nauki i technologii. Prezydent Duda rozmawiał z Xi Jinpingiem w cztery oczy przez około godzinę - po spotkaniu wyraził nadzieję, że Chiny będą wspierać pokojowe zakończenie wojny w Ukrainie. Rząd w Pekinie zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla Polaków.

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Andrzej Duda w Pekinie: prezydent Xi Jinping nazywa mnie przyjacielem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS