"Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci

Źródło:
Fakty TVN
"Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci
"Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieci
Marzanna Zielińska/Fakty TVN
"Słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie". 11 zespołów ma opracować mechanizmy, które będą chronić dzieciMarzanna Zielińska/Fakty TVN

Niewiele ponad miesiąc mają eksperci, by opracować zasady i procedury postępowania w przypadku podejrzenia, że ktoś krzywdzi dziecko. Skąd ten pośpiech? Odpowiedź jest w statystykach - dwa miliony dzieci w Polsce doświadcza przemocy. Pół roku temu przyjęto tzw. ustawę Kamilka.

Liczby są bezwzględne - co trzecie dziecko w Polsce, czyli ponad dwa miliony dzieci, doświadcza przemocy psychicznej, fizycznej lub jednej i drugiej ze strony dorosłych, i to tych najbliższych. W trosce o te krzywdzone dzieci 11 zespołów roboczych - powołanych przez ministra sprawiedliwości - opracowuje standardy reagowania na sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dzieciom dzieje się krzywda. - Zbiór zasad, które pomagają stworzyć bezpieczne i przyjazne środowisko dla dzieci w przedszkolach, żłobkach, szkołach, hotelach, wszystkich placówkach, instytucjach, którym dzieci są powierzane - wyjaśnia Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, wiceministra sprawiedliwości.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Dzieciństwo bez przemocy". Wyjątkowy przekaz w wielu miastach Polski

Do tej pory o jasne procedury troszczyły się głównie organizacje pozarządowe. - To naszym zdaniem jest kluczowe. (...) Z naszych badań wynika, że wiele osób (...) nie wie, jak zareagować - mówi Renata Szredzińska z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zadanie numer dwa to powołanie zespołu do spraw analizy ciężkich i śmiertelnych przypadków krzywdzenia dzieci. Właśnie resort sprawiedliwości ogłosił nabór. - Na bazie tych zdarzeń wyciągał wnioski, jak naprawiać systemowo sprawy, ale także w jaki sposób doprowadzić do osiągnięcia pełnej odpowiedzialności za to, co się zdarzyło - tłumaczy Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny.

Rząd dofinansuje telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jest także nowa nadzieja dla dzieci z SMA
Rząd dofinansuje telefon zaufania dla dzieci i młodzieży. Jest także nowa nadzieja dla dzieci z SMAKatarzyna Górniak/Fakty TVN

Po pierwsze: chronić

W skład zespołu ma wchodzić siedmiu ekspertów: prawnik, pediatra, psycholog, psychiatra, socjolog, pedagog, ekspert ds. pomocy społecznej lub resocjalizacji. - Do tego są potrzebni specjaliści, którzy opowiedzą o tym, jakie zaobserwowano, zbadano i opisano zjawiska, które towarzyszą naszym relacjom z dziećmi - tłumaczy doktor Leszek Mellibruda, psycholog społeczny. To, co zaczyna się właśnie dziać, to wstęp do realizacji obowiązującej już od siedmiu miesięcy, ale tylko na papierze, ustawy Kamilka - nazwanej imieniem ośmiolatka zakatowanego przez ojczyma w Częstochowie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 będzie finansowany przez nowy rząd

By nie doszło do kolejnej takiej tragedii, jest już gotowy projekt rozporządzenia - każde skrzywdzone dziecko ma mieć przed sądem swojego prawnego reprezentanta. - Ustawa wprowadza też chociażby wysłuchanie dziecka, czyli to, żeby głos dziecka był słyszany w sądach rodzinnych, ale także żeby ten głos był rozumiany, bo słyszeć to jedno, ale zrozumieć to drugie - mówi Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka. - Wysłuchanie następowało poprzez biegłych psychologów, którzy przedstawiali opinie na ten temat czy w ośrodkach diagnostycznych. Natomiast sędziowie bardzo rzadko kiedy spotykali się bezpośrednio z dziećmi - dodaje adwokat Bronisław Muszyński. Nabór do zespołu ekspertów trwać będzie do końca stycznia. Standardy postępowania z krzywdzonymi dziećmi mają być gotowe do połowy lutego.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałabyś/chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tu znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc - zarówno dzieciom, jak i dorosłym.

W SYTUACJI BEZPOŚREDNIEGO ZAGROŻENIA ŻYCIA DZWOŃ NA NUMER 997 LUB 112.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN