"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwieMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

Parlamentarzyści z zagranicy i z Polski zebrali się w Sejmie, by rozmawiać o bezpieczeństwie.

- Chcę powiedzieć, że to zagrożenie jest bardzo poważne. To nie są tylko i wyłącznie słowa, ostrzeżenia, ale to są różnego rodzaju raporty, które też do was trafiają. To jest neoimperialna strategia Rosji, która nigdy z tej polityki nie zejdzie - wskazywał z mównicy sejmowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

W ramach polskiej prezydencji w Sejmie rozpoczęła się Konferencja Międzyparlamentarna do spraw Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Jednym z gości specjalnych jest były prezydent Finlandii.

- Myślę, że usłyszeliśmy dźwięk tego budzika, ale wciąż wielu obywateli Europy uważa: och, bezpieczeństwo to nie moja sprawa. Ta mentalność musi się zmienić - podkreślił Sauli Niinisto, były prezydent Finlandii.

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

"Nawet suma naszych przemysłów nie gwarantuje tego bezpieczeństwa"

Europejscy parlamentarzyści z krajów i bliższych i dalszych Rosji mówili: teraz musimy naprawdę się obudzić, musimy zmienić nasze podejście do bezpieczeństwa.

- Proszę, obudźmy się, bo jeśli nie, to będziemy żyli w prawdziwym koszmarze - ostrzegła Beáta Jurík, posłanka do Rady Narodowej Słowacji.

- Jeżeli dla kogoś bezpieczeństwo nie jest wszystkim, to wszystko bez bezpieczeństwa jest niczym - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeden z najważniejszych elementów całej sprawy to pieniądze na uzbrojenie. Marszałek polskiego Sejmu mówił: nie możemy ciągle zachwycać się tylko amerykańskim uzbrojeniem, nie może być jak dawniej. Teraz musimy zadbać o własny przemysł. - 50, 10, 50 - wskazał Szymon Hołownia.

Chodzi o to, żeby 50 procent wydatków na obronność było wydawanych w kraju. 10 dlatego, żeby Polska awansowała do pierwszej dziesiątki krajów wydających kwotowo najwięcej na obronność, a drugie 50, żeby Polska Grupa Zbrojeniowa awansowała do pierwszej pięćdziesiątki największych firm zbrojeniowych na świecie. Szef resortu obrony mówił, że "musimy myśleć realistycznie, na razie nasze możliwości są bardzo ograniczone".

ZOBACZ TEŻ: Sikorski odpowiedział Kaczyńskiemu. "Kłamie Pan"

- Przemysł obronny jest absolutnym priorytetem. My nie mamy dzisiaj przemysłu w Europie, który by zagwarantował bezpieczeństwo w żadnym państwie. Nawet suma naszych przemysłów nie gwarantuje tego bezpieczeństwa - zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Unia musi mówić o swoim bezpieczeństwie tak silnie jak NATO

- Polska konsekwentnie będzie opierać swoje bezpieczeństwo na dwóch filarach: europejskim i właśnie transatlantyckim - wskazała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

Pogodzenie tych dwóch filarów jest teraz trudniejsze niż jeszcze chwilę temu. Ale nie ma innego wyjścia, słyszymy, musi się udać.

- Nasze relacje przez dziesięciolecia doświadczały różnych wyzwań, ale zawsze udawało nam się przezwyciężać te różnice i zawsze wychodziliśmy z tego silniejsi. Przyszłość naszych relacji zależy od naszej zdolności do znajdywania wspólnego gruntu. Wierzę, że nam się to uda mimo obecnej retoryki Waszyngtonu - powiedział David McAllister, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim.

Przedstawicielka Ukrainy mówiła: - Boleśnie odczuliśmy, jak jedna decyzja amerykańskiej administracji pozbawiła nas informacji wywiadowczych. Dlatego musimy być w Europie bardziej samodzielni. - Musimy sami sobie wyznaczać cele i polegać na samych sobie - wskazała.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny osiągnęły gotowość do okrążenia Tajwanu. Symulują blokadę wyspy

Co najważniejsze, Unia musi mówić o swoim bezpieczeństwie tak samo stanowczo jak NATO.

- Siedziałem przy niejednym stole z innymi przywódcami i przy "natowskim stole" słyszałem deklaracje dotyczące gotowości do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Ale przy unijnym, europejskim stole nigdy nie słyszałem, by ktoś mówił o tym, że będziemy bronić każdego centymetra europejskiej ziemi. To musi się zmienić - podkreślił Sauli Niinisto.

- Rosja musi przegrać - powiedział szef senackiej komisji spraw zagranicznych. - Jeżeli Rosji udałoby się osiągnąć swoje cele na Ukrainie, to jej ambicje terytorialne będą sięgać dalej, siejąc zniszczenie w kolejnych państwach - ostrzegł Grzegorz Schetyna, senator Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracamy do poruszającej historii małej Zuzi. Ośmiomiesięczna dziewczynka od urodzenia przebywała w szpitalu i czekała na rodzinę. Rodzina się znalazła, ale Zuzią zająć się nie mogła, bo nie była rodziną specjalistyczną. Był szok, były łzy. Teraz jest zwrot w akcji, który daje nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Ośmiomiesięczna Zuzia jednak trafiła do rodziny, która ją kocha. "Są w tej chwili specjalistyczną rodziną zastępczą"

Źródło:
Fakty TVN

Po raz pierwszy w polskiej Olimpiadzie Matematycznej wygrała dziewczyna: 17-letnia Magdalena Pudełko z V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Oprócz niej pierwszą nagrodę odebrał również Mateusz Wawrzyniak, który uzyskał tę samą liczbę punktów.

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Sukces Magdaleny Pudełko. Pierwszy raz dziewczyna wygrała Olimpiadę Matematyczną

Źródło:
Fakty TVN

Amerykański sekretarz stanu nie przyleci do Londynu na kolejne rozmowy w sprawie zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zastąpi go generał Keith Kellogg. W spotkaniu wezmą udział szefowie dyplomacji Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Ukrainy. Tymczasem Rosja znów przeprowadziła zmasowany atak na Ukrainę. Zginęło dziewięć osób, ponad 30 zostało rannych. 

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Marco Rubio nie udał się do Londynu na rozmowy o rozejmie w Ukrainie. "Chodzi o kwestie logistyczne"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie można powiedzieć, że kampania wyborcza przed wyborami prezydenckimi wraca z przytupem. Raczej leniwie się rozkręca. Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się za mniej niż cztery tygodnie. Mobilizacja powinna być pełna. Tylko część kandydatów wróciła na kampanijne szlaki.

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Kampania wyborcza wraca po świątecznej przerwie, chociaż niektórzy kandydaci jeszcze odpoczywają

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Co można powiedzieć na temat trwających negocjacji pokojowych? - Nie ma profesjonalizmu, a jest dużo chęci załatwienia tego szybko - ocenił w "Faktach po Faktach" Zbigniew Pisarski, prezes zarządu Fundacji imienia Kazimierza Pułaskiego. Ostro punktował działania Stanów Zjednoczonych.

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Jego zgoda byłaby "położeniem głowy na szafocie"

Źródło:
TVN24

- Apele papieża Franciszka o znalezienie rozwiązania konfliktu w Ukrainie, o zaprzestanie walk, są dzisiaj realizowane - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były szef MSZ Jacek Czaputowicz. Jego zdaniem, teraz "inaczej oceniamy" słowa papieża, "niż wtedy, kiedy byłyby wypowiedziane".

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

"Z perspektywy docenimy też te kontrowersyjne słowa" papieża

Źródło:
TVN24

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS