"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwie
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
"Teraz musimy naprawdę się obudzić". Politycy z całej Europy rozmawiają w Sejmie o bezpieczeństwieMaria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Bezpieczeństwo priorytetem Europy. W polskim Sejmie obraduje Konferencja Międzyparlamentarna ds. Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa. Spotkanie zorganizowano w ramach polskiej prezydencji. Myślą przewodnią są zagrożenia ze sobą powiązane. Konieczne jest zatem wspólne, całościowe podejście państw członkowskich UE. A co konkretnie?

Parlamentarzyści z zagranicy i z Polski zebrali się w Sejmie, by rozmawiać o bezpieczeństwie.

- Chcę powiedzieć, że to zagrożenie jest bardzo poważne. To nie są tylko i wyłącznie słowa, ostrzeżenia, ale to są różnego rodzaju raporty, które też do was trafiają. To jest neoimperialna strategia Rosji, która nigdy z tej polityki nie zejdzie - wskazywał z mównicy sejmowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej.

W ramach polskiej prezydencji w Sejmie rozpoczęła się Konferencja Międzyparlamentarna do spraw Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Jednym z gości specjalnych jest były prezydent Finlandii.

- Myślę, że usłyszeliśmy dźwięk tego budzika, ale wciąż wielu obywateli Europy uważa: och, bezpieczeństwo to nie moja sprawa. Ta mentalność musi się zmienić - podkreślił Sauli Niinisto, były prezydent Finlandii.

Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarną
Unia Europejska stawia na bezpieczeństwo. Zamierza odbudować przemysł zbrojeniowy i siłę militarnąMaciej Knapik/Fakty TVN

"Nawet suma naszych przemysłów nie gwarantuje tego bezpieczeństwa"

Europejscy parlamentarzyści z krajów i bliższych i dalszych Rosji mówili: teraz musimy naprawdę się obudzić, musimy zmienić nasze podejście do bezpieczeństwa.

- Proszę, obudźmy się, bo jeśli nie, to będziemy żyli w prawdziwym koszmarze - ostrzegła Beáta Jurík, posłanka do Rady Narodowej Słowacji.

- Jeżeli dla kogoś bezpieczeństwo nie jest wszystkim, to wszystko bez bezpieczeństwa jest niczym - mówił Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jeden z najważniejszych elementów całej sprawy to pieniądze na uzbrojenie. Marszałek polskiego Sejmu mówił: nie możemy ciągle zachwycać się tylko amerykańskim uzbrojeniem, nie może być jak dawniej. Teraz musimy zadbać o własny przemysł. - 50, 10, 50 - wskazał Szymon Hołownia.

Chodzi o to, żeby 50 procent wydatków na obronność było wydawanych w kraju. 10 dlatego, żeby Polska awansowała do pierwszej dziesiątki krajów wydających kwotowo najwięcej na obronność, a drugie 50, żeby Polska Grupa Zbrojeniowa awansowała do pierwszej pięćdziesiątki największych firm zbrojeniowych na świecie. Szef resortu obrony mówił, że "musimy myśleć realistycznie, na razie nasze możliwości są bardzo ograniczone".

ZOBACZ TEŻ: Sikorski odpowiedział Kaczyńskiemu. "Kłamie Pan"

- Przemysł obronny jest absolutnym priorytetem. My nie mamy dzisiaj przemysłu w Europie, który by zagwarantował bezpieczeństwo w żadnym państwie. Nawet suma naszych przemysłów nie gwarantuje tego bezpieczeństwa - zauważył Władysław Kosiniak-Kamysz.

Unia musi mówić o swoim bezpieczeństwie tak silnie jak NATO

- Polska konsekwentnie będzie opierać swoje bezpieczeństwo na dwóch filarach: europejskim i właśnie transatlantyckim - wskazała posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska.

Pogodzenie tych dwóch filarów jest teraz trudniejsze niż jeszcze chwilę temu. Ale nie ma innego wyjścia, słyszymy, musi się udać.

- Nasze relacje przez dziesięciolecia doświadczały różnych wyzwań, ale zawsze udawało nam się przezwyciężać te różnice i zawsze wychodziliśmy z tego silniejsi. Przyszłość naszych relacji zależy od naszej zdolności do znajdywania wspólnego gruntu. Wierzę, że nam się to uda mimo obecnej retoryki Waszyngtonu - powiedział David McAllister, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Parlamencie Europejskim.

Przedstawicielka Ukrainy mówiła: - Boleśnie odczuliśmy, jak jedna decyzja amerykańskiej administracji pozbawiła nas informacji wywiadowczych. Dlatego musimy być w Europie bardziej samodzielni. - Musimy sami sobie wyznaczać cele i polegać na samych sobie - wskazała.

CZYTAJ TAKŻE: Chiny osiągnęły gotowość do okrążenia Tajwanu. Symulują blokadę wyspy

Co najważniejsze, Unia musi mówić o swoim bezpieczeństwie tak samo stanowczo jak NATO.

- Siedziałem przy niejednym stole z innymi przywódcami i przy "natowskim stole" słyszałem deklaracje dotyczące gotowości do obrony każdego centymetra terytorium NATO. Ale przy unijnym, europejskim stole nigdy nie słyszałem, by ktoś mówił o tym, że będziemy bronić każdego centymetra europejskiej ziemi. To musi się zmienić - podkreślił Sauli Niinisto.

- Rosja musi przegrać - powiedział szef senackiej komisji spraw zagranicznych. - Jeżeli Rosji udałoby się osiągnąć swoje cele na Ukrainie, to jej ambicje terytorialne będą sięgać dalej, siejąc zniszczenie w kolejnych państwach - ostrzegł Grzegorz Schetyna, senator Koalicji Obywatelskiej.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Ta zbrodnia była szokiem, a teraz szokujące jest wszystko, czego się dowiadujemy o zabójstwie na Uniwersytecie Warszawskim. Napastnik, 22-letni Mieszko, student wydziału prawa, został aresztowany przez sąd na trzy miesiące. Ma przejść badania stanu psychicznego. Pani Małgorzata, portierka, była przypadkową ofiarą.

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

"Była taką osobą, która bardzo się troszczy o rodzinę". Jest zbiórka na rzecz rodziny pani Małgorzaty, zabitej na UW

Źródło:
Fakty TVN

Radość i nadzieja na nowe otwarcie. Kościół katolicki ma nowego papieża. Leon XIV to pierwszy na Tronie Piotrowym Amerykanin. Wybór ten zaskoczył zarówno osoby świeckie, jak i duchownych.

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Komentarze z Polski po wyborze nowego papieża. "Jest już drugim potężnym Amerykaninem na świecie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Niemal codziennie dowiadujemy się o kolejnych atakach na medyków - w karetkach czy na SOR-ach. Ofiarami agresji padają ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarki i położne, które apelują do ministry zdrowia o zmiany. Pojawiła się między innymi propozycja "odmowy realizacji czynności ratujących zdrowie i życie w przypadku zagrożenia zdrowia i życia medyków".

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

"Tu ratujemy życie, a tu nam odbierają życie". Medycy chcą mieć prawo do odmowy podjęcia czynności

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nowe, darmowe miejsca parkingowe dla szczecińskich radnych. Mieli sześć miejsc, a teraz mają osiem dodatkowych kosztem klientów urzędu, czyli suwerena, który radnych wybrał. Słowo "skandal" jest odmieniane przez wszystkie przypadki.

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Więcej miejsc parkingowych dla radnych przed magistratem w Szczecinie. Mieszkańcy są oburzeni

Gdy zaczynało się konklawe, niewielu wymieniało kardynała Roberta Prevosta w gronie faworytów na papieża. Nawet teraz publicyści zajmujący się tematyką kościelną mówią wprost, że "przeciętny Amerykanin nigdy w życiu nie słyszał nazwiska Prevost". Jednocześnie media w Stanach Zjednoczonych przywołują słowa jego brata. Twierdzi on, że gdy Robert był kilkuletnim dzieckiem, jedna z sąsiadek powiedziała o nim, że zostanie on pierwszym amerykańskim papieżem. Brat zresztą czuł podobnie.

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

"W dzieciństwie bawiliśmy się w mszę". Leon XIV już jako dziecko usłyszał, że będzie papieżem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątek w Nancy przywódcy Polski i Francji podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. Premier Donald Tusk nazwał to "historycznym momentem", jeśli chodzi o zwiększenie bezpieczeństwa naszego kraju. - Biorąc pod uwagę możliwości Francji w niektórych aspektach obronnych, to jest to rzeczywiście z naszego punktu widzenia game changer bardzo oczekiwany i pozytywny - mówił premier Tusk. 

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Polska podpisze z Francją ważny traktat. Donald Tusk: to game changer w aspektach obronnych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS