Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN
Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia
Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia
Paweł Szot/Fakty TVN
Podwodna flota w zasięgu Polski. Zakup okrętów miałby zostać sfinansowany z unijnego funduszuPaweł Szot/Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

W ostatnich latach ORP Orzeł więcej czasu spędzał w doku remontowym niż na wodzie. 40-latek w końcu może doczekać się następców. Jest pomysł, by budowę trzech nowych jednostek sfinansować z unijnego funduszu na obronność. Mowa o co najmniej kilkunastu miliardach złotych. 

- Jak dowiadujemy się, że można sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej, które za niedługo położą się na stole, to, oczywiście, pewnie będziemy chcieli z tego skorzystać - komentuje Paweł Bajda, wiceminister obrony narodowej z PSL. 

CZYTAJ TEŻ: NATO uruchamia Straż Bałtycką. Tusk: Polska się nie zawaha

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, bo choć finansowanie jest istotne, to ważniejsze są wymagania, jakie ma spełniać sprzęt. O kontrakt walczą stocznie z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Szwecji i Korei Południowej. Wykorzystanie unijnych pieniędzy ograniczałoby wybór fabryk z Europy. 

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siłyPaweł Szot/Fakty TVN

Obszar wzmożonej rywalizacji

Program "Orka" czeka na realizację od 30 lat. Modernizacja polskiej floty wcześniej nie była priorytetem, bo nikt nie spodziewał się zagrożenia od strony morza. - Do roku 2008 można było uważać, że Bałtyk jest rzeczywiście morzem pokoju - przyznaje kmdr por. rez. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości, politolog. 

Bałtyk stał się obszarem wzmożonej rywalizacji między Rosją a NATO. - Okręty podwodne to kluczowa zdolność w utrzymaniu bezpieczeństwa państwa polskiego - ocenia kpt. Damian Przybysz, 3. Flotylla Okrętów. 

ZOBACZ TEŻ: Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Wbrew powszechnej opinii Bałtyk to idealny akwen dla takich jednostek. Jest płytki i zatłoczony. Ma też wyjątkowe warunki hydrologiczne. To utrudnia pracę elektronicznych systemów do przeczesywania morskich głębin. - Okręt podwodny na Morzu Bałtyckim jest wyjątkowo trudno wykryć i znaleźć, co sprawia, że możemy realizować swoje zadania bez sytuacji, w której byśmy byli obserwowani przez potencjalnego przeciwnika - wskazuje kpt. Damian Przybysz.

W ten sposób można prowadzić skryte rozpoznanie. - Okręty podwodne, czy to miniaturowe, czy duże, będą nam niezbędne do monitorowania także infrastruktury krytycznej, a to jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach - zauważa Paweł Zariczny, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"
Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"Artur Molęda/Fakty TVN

Istotny element odstraszania

Okręt podwodny to także najlepsza broń do zwalczania innych okrętów podwodnych. Stanowi też istotny element odstraszania. - My nie będziemy zależni od nikogo, w momencie kiedy wybierzemy okręty podwodne z rakietami manewrującymi, bo wtedy te okręty będą mogły strzelać te rakiety na przykład w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej nie tylko z Bałtyku, ale także na przykład z Morza Arktycznego. Możemy wtedy atakować cele nawet na odległości ponad tysiąca kilometrów - podkreśla kmdr por. rez. Maksymilian Dura z Defence.24.

Nowe okręty podwodne najwcześniej pojawią się w polskiej flocie za sześć lat. Niewykluczone, że zanim to nastąpi, tymczasowo sięgniemy po używane jednostki, by szkolić marynarzy nie tylko na Orle.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Kiedy mówimy o transplantacjach, to zazwyczaj wyobrażamy sobie samą operacje - ten niezwykły moment, kiedy ograny jednej osoby dają szansę na życie komuś innemu. Jednak zanim dojdzie do operacji, to musi się jeszcze wiele wydarzyć. Trzeba wykonać setki telefonów i podjąć dziesiątki trudnych decyzji.

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Swoją pracę traktuje jak misję. Pani Anna pomogła uratować setki istnień

Źródło:
Fakty TVN

W sporze o ambasadorów mieliśmy już kilka zwrotów akcji. Teraz prezydent podpisał się pod nominacją dla stałej przedstawicielki przy Unii. Jak dowiedziały się "Fakty" TVN - kolejny ma być ambasador przy NATO. Czy to zatem koniec konfliktu na koniec prezydentury?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Czy to koniec sporu o ambasadorów?

Źródło:
Fakty TVN

Wspomnienia, modlitwy, łzy. Wierni z Polski też żegnają papieża Franciszka. O jego śmieci Stolica Apostolska poinformowała w poniedziałek. Miał 88 lat. W Niedzielę Wielkanocną papież Franciszek pozdrawiał wiernych w Watykanie podczas błogosławieństwa Urbi et Orbi.

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Polscy wierni żegnają papieża Franciszka. "Wszyscy jesteśmy wstrząśnięci"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Jest na tyle duży, że rozumie, że ta walka toczy się o jego życie. Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć. Ale bez nas - drodzy Państwo - nic się nie uda. Pięcioletni Krzyś Zawada mierzy się z najgorszym i bezwzględnym przeciwnikiem - z chorobą, która powoduje powolny zanik wszystkich mięśni. Jest sposób, by mu pomóc i by wrócił do pełni zdrowia, ale terapia w Stanach Zjednoczonych jest horrendalnie droga. Ale są Święta. A w Święta stać nas na więcej. W tym na wiarę, że się uda.

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

"Jest na tyle dzielny, że nie przestaje walczyć". Każdy z nas może mu pomóc

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Mówiono, że on zobowiązał się zaprowadzić porządek w Kościele. On się za to zabrał - powiedział w "Faktach po Faktach" ksiądz Adam Boniecki, wspominając papieża Franciszka. Według księdza nikt przed zmarłym ojcem świętym "nie zamachnął się tak stanowczo" na zło w Kościele.

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Ksiądz Boniecki: papieże trochę wiedzą, ale wchodzi się w ciemność 

Źródło:
TVN24

Spotkanie Magdaleny Biejat z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie ustawy dotyczącej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców to był krok za daleko, to jest legitymizowanie jego działań - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski.

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

"To jest mały kłopocik". Echa spotkania z prezydentem

Źródło:
TVN24

Europosłowie, którzy lecą na Węgry, muszą liczyć się z ryzykiem inwigilacji - to oficjalna instrukcja dla delegacji po tym, gdy do podobnych incydentów, a nawet prób werbowania unijnych urzędników przez obcy wywiad, dochodziło już w ubiegłych latach. Europosłowie z Polski brali udział w ostatnich dniach w takiej delegacji w Budapeszcie i potwierdzają - są specjalne procedury. Misja miała oceniać stan praworządności na Węgrzech.

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Jednorazowe telefony i szkolenie z cyberbezpieczeństwa. Specjalne procedury dla europosłów, którzy lecą na Węgry

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gdy napisał, że Joe Biden nie powinien walczyć o reelekcję, w Ameryce zawrzało. Głos George'a Clooneya znaczy bardzo dużo. To w końcu nie tylko jedna z największych sław świata filmu, ale i człowiek bardzo, ale to bardzo zaangażowany politycznie. Teraz - po raz pierwszy - artysta i aktywista zabiera głos na temat swojej ówczesnej postawy pośród zarzutów, że utorował drogę do wygranej Donaldowi Trumpowi.

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

George Clooney wezwał Joe Bidena do rezygnacji z kandydatury. Dziś odpowiada na krytykę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS