Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia. Na Bałtyku są przydatne

Źródło:
Fakty TVN
Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia
Polska może uzyskać nowe okręty podwodne dzięki wydatkom UE na zbrojenia
Paweł Szot/Fakty TVN
Podwodna flota w zasięgu Polski. Zakup okrętów miałby zostać sfinansowany z unijnego funduszuPaweł Szot/Fakty TVN

Podwodna flota pod biało-czerwoną banderą z unijnym wsparciem to może być całkiem realna wizja. Miliardy na obronność Polska ma wykorzystać na zakup okrętów podwodnych. Jeden jedyny, jaki w tej chwili mamy, to 40-letni Orzeł. Będzie mógł przejść na zasłużoną emeryturę. 

W ostatnich latach ORP Orzeł więcej czasu spędzał w doku remontowym niż na wodzie. 40-latek w końcu może doczekać się następców. Jest pomysł, by budowę trzech nowych jednostek sfinansować z unijnego funduszu na obronność. Mowa o co najmniej kilkunastu miliardach złotych. 

- Jak dowiadujemy się, że można sięgnąć po pieniądze z Unii Europejskiej, które za niedługo położą się na stole, to, oczywiście, pewnie będziemy chcieli z tego skorzystać - komentuje Paweł Bajda, wiceminister obrony narodowej z PSL. 

CZYTAJ TEŻ: NATO uruchamia Straż Bałtycką. Tusk: Polska się nie zawaha

Ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła, bo choć finansowanie jest istotne, to ważniejsze są wymagania, jakie ma spełniać sprzęt. O kontrakt walczą stocznie z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch, Szwecji i Korei Południowej. Wykorzystanie unijnych pieniędzy ograniczałoby wybór fabryk z Europy. 

Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siły
Ćwiczenia Marynarki Wojennej na Bałtyku. "Strażnik Bałtyku-25" to również pokaz siłyPaweł Szot/Fakty TVN

Obszar wzmożonej rywalizacji

Program "Orka" czeka na realizację od 30 lat. Modernizacja polskiej floty wcześniej nie była priorytetem, bo nikt nie spodziewał się zagrożenia od strony morza. - Do roku 2008 można było uważać, że Bałtyk jest rzeczywiście morzem pokoju - przyznaje kmdr por. rez. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości, politolog. 

Bałtyk stał się obszarem wzmożonej rywalizacji między Rosją a NATO. - Okręty podwodne to kluczowa zdolność w utrzymaniu bezpieczeństwa państwa polskiego - ocenia kpt. Damian Przybysz, 3. Flotylla Okrętów. 

ZOBACZ TEŻ: Operacja Zatoka na Bałtyku. "Musimy cały czas czuwać, bo wróg nie śpi nigdy"

Wbrew powszechnej opinii Bałtyk to idealny akwen dla takich jednostek. Jest płytki i zatłoczony. Ma też wyjątkowe warunki hydrologiczne. To utrudnia pracę elektronicznych systemów do przeczesywania morskich głębin. - Okręt podwodny na Morzu Bałtyckim jest wyjątkowo trudno wykryć i znaleźć, co sprawia, że możemy realizować swoje zadania bez sytuacji, w której byśmy byli obserwowani przez potencjalnego przeciwnika - wskazuje kpt. Damian Przybysz.

W ten sposób można prowadzić skryte rozpoznanie. - Okręty podwodne, czy to miniaturowe, czy duże, będą nam niezbędne do monitorowania także infrastruktury krytycznej, a to jest bardzo ważne w dzisiejszych czasach - zauważa Paweł Zariczny, ekspert ds. bezpieczeństwa.

Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"
Misja Tango Scramble coraz częściej nad Bałtykiem. "Trzeba być zawsze w pełnej gotowości"Artur Molęda/Fakty TVN

Istotny element odstraszania

Okręt podwodny to także najlepsza broń do zwalczania innych okrętów podwodnych. Stanowi też istotny element odstraszania. - My nie będziemy zależni od nikogo, w momencie kiedy wybierzemy okręty podwodne z rakietami manewrującymi, bo wtedy te okręty będą mogły strzelać te rakiety na przykład w odniesieniu do Federacji Rosyjskiej nie tylko z Bałtyku, ale także na przykład z Morza Arktycznego. Możemy wtedy atakować cele nawet na odległości ponad tysiąca kilometrów - podkreśla kmdr por. rez. Maksymilian Dura z Defence.24.

Nowe okręty podwodne najwcześniej pojawią się w polskiej flocie za sześć lat. Niewykluczone, że zanim to nastąpi, tymczasowo sięgniemy po używane jednostki, by szkolić marynarzy nie tylko na Orle.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na pokładzie śmigłowca LPR-u nie było żadnego pacjenta - byli pilot, lekarz i ratownik. Podczas startu pilot nie zauważył linii średniego napięcia i gwałtownym manewrem ominął ją dosłownie w ostatniej chwili. Na nagraniach widać, jak blisko było do katastrofy.

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Helikopter LPR o mało co się nie rozbił. "Pilot w ostatniej chwili zauważył druty"

Źródło:
Fakty TVN

Podejrzany o zabójstwo 16-letniej Mai nie przyznaje się do winy. Nie zgadza się też na uproszczoną ekstradycję z Grecji. Sprawa zbrodni w Mławie wciąż kryje wiele tajemnic. Odpowiedzi na część pytań ma przynieść sekcja zwłok nastolatki. Jej bliscy stawiają zarzuty policji. Twierdzą, że sprawę zaginięcia Mai zlekceważono. Policja odpiera zarzuty i zwraca uwagę, że podejrzany o zabójstwo 17-latek został szybko wykryty i odnaleziony.

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

16-letnia Maja w przeszłości uciekała z domu. Rodzina ma pretensje do policji, że nie potraktowała sprawy poważnie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

"Palenie blach", które odbyło się w Gdyni, to symboliczny początek budowy fregaty dla Marynarki Wojennej RP w ramach programu Miecznik. Ochrona Bałtyku przed Rosjanami to dla bezpieczeństwa zadanie kluczowe i bardzo trudne.

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Rozpoczęła się budowa fregaty Burza dla Marynarki Wojennej. Program Miecznik wchodzi w nową fazę

Źródło:
Fakty TVN

Z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego walczyło wielu strażaków, w tym strażacy ochotnicy z Klewianki. Niestety, podczas wymagającej akcji ich wysłużony wóz się zepsuł. Strażacy nie mają teraz czym jeździć do akcji. Na naprawę lub kupno nowego wozu brakuje pieniędzy. W internecie ruszyła zbiórka.

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Walczyli z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego, zepsuł im się wóz. Trwa zbiórka pieniędzy na nowy

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Były wiceprezydent USA za pierwszej kadencji Donalda Trumpa wychodzi z cienia, by przyjąć prestiżowe odznaczenie i zabrać głos. Mike Pence cztery lata temu nie uległ presji tłumu szturmującego Kapitol, który potem w gniewie skandował, by go powiesić. Dziś Pencr recenzuje politykę nowej administracji.

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Mike Pence krytykuje Donalda Trumpa: nałożenie ceł na sojuszników jest szkodliwe

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Ponad dwa miliony ludzi bawiło się w weekend na ogromnym darmowym koncercie Lady Gagi w Rio de Janeiro, nie zdając sobie sprawy z tego, że imprezę na cel wzięli zamachowcy. Brazylijska policja udaremniła próbę detonacji bomby - zatrzymane zostały dwie osoby.

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Brazylijska policja udaremniła atak na koncert Lady Gagi. Znamy szczegóły akcji, która była ściśle tajna

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS