Ruszyły zimowe wyprzedaże. Eksperci podpowiadają, jak zadbać o portfel w zakupowym szaleństwie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Ruszyły zimowe wyprzedaże. Eksperci podpowiadają, jak zadbać o portfel w zakupowym szaleństwie
Ruszyły zimowe wyprzedaże. Eksperci podpowiadają, jak zadbać o portfel w zakupowym szaleństwie
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Ruszyły zimowe wyprzedaże. Eksperci podpowiadają, jak zadbać o portfel w zakupowym szaleństwie Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Wystartowały poświąteczne wyprzedaże. Sklepy kuszą promocjami, a galerie handlowe są pełne klientów. I mimo że świąteczne wydatki naruszyły nasze budżety, nie powstrzymuje nas to przed zakupowym szaleństwem. 

Po Świętach szał zakupów powrócił. Sklepy kuszą wyprzedażami, przed którymi trudno się powstrzymać. - Na mnie działa zawsze hasło wyprzedaże, bo ja jestem mega wyprzedażowa i zawsze wszystko kupuje na wyprzedażach - mówi jedna z naszych rozmówczyń.

Byle opróżnić magazyny przed nowym rokiem

Tradycyjnie w piątek, pierwszego dnia po świętach, ruszyły zimowe wyprzedaże, które cieszą się dużą popularnością.

- Sklepy sugerują nam, że jest bardzo tanio, że to wielka, niepowtarzalna okazja i trochę prawdy w tym jest, że faktycznie jest taniej niż przed świętami. Przyczyną jest to, że przedświąteczny szał się skończył, a sklepy chcą, żebyśmy dalej kupowali, więc trochę obniżają ceny - wskazuje prof. Piotr Krajewski, ekonomista z Uniwersytetu Łódzkiego.

W wielu miastach są zakupy z dostawą do domu, a na Słowacji jest sklep z dojazdem do domu
W wielu miastach są zakupy z dostawą do domu, a na Słowacji jest sklep z dojazdem do domuPaweł Abramowicz/Fakty TVN

Sklepy walczą o klientów, przeceniają produkty, stosują różne chwyty marketingowe. Cel: utrzymać sprzedaż i opróżnić swoje magazyny przed nowym rokiem.

- Kupiliśmy robota kuchennego i rzeczywiście była promocja - mówi jedna z naszych rozmówczyń.

Najgorętszy okres w roku dla handlowców

Tańsze kosmetyki, ubrania, buty, elektronika, ale i zabawki czy ozdoby świąteczne - klienci mają w czym wybierać. Ograniczać może nas tylko budżet. Są sposoby, jak o niego zadbać.

- Porównywanie cen z innymi sklepami, sprawdzenie, czy obniżka jest rzeczywistą obniżką, czy fikcyjną, czy możemy zwrócić do sklepu dany towar, ale też musimy być ostrożni, gdy kupujemy przez internet i widzimy jakąś olbrzymią okazję - szczególnie luksusowych produktów, bardzo tanich - wskazuje Piotr Krajewski.

CZYTAJ TAKŻE: Nietrafiony prezent? Można zwrócić, ale "z paroma wyjątkami"

Grudzień to najgorętszy okres w roku dla handlowców. Sprzedaż bije rekordy. Jednak tym samym, to wyjątkowo trudny miesiąc dla naszych portfeli.

- Pamiętajmy, że nawet jeśli kupimy coś za 50 złotych, a nie za 100 złotych, a tego nie potrzebujemy, to tak naprawdę tracimy 50 złotych. Zastanówmy się dwa razy zanim coś kupimy - podkreśla Piotr Krajewski.

Hasło "wyprzedaż" potrafi na nas działać jak magnes. Choć po świętach nasze budżety, w większości, są już bardzo obciążone. Na tegoroczne święta wydaliśmy średnio 1576 złotych. To aż o 8 procent więcej niż w ubiegłym roku.

Ile wydała przeciętna rodzina na święta? IBRIS

- Część osób oszczędza właśnie po to, żeby przyjść na wyprzedaże, czyli poświąteczne zakupy - zwraca uwagę jedna z naszych rozmówczyń.

W sumie Polacy wydali na Święta Bożego Narodzenia aż 22 miliardy złotych. Połowa tych wydatków to prezenty. Najczęściej kupowaliśmy zabawki, słodycze, ubrania, sprzęt elektroniczny, książki czy biżuterię. Bywały też inne prezenty.

- Mikołaj trochę też był łaskawy i nie wszystko w prezentach, część w gotówce - mówi jedna z naszych rozmówczyń. A gotówkę można wydać na poświątecznych wyprzedażach.

- Szukam tego, co miałam upatrzone wcześniej i czy jest w promocji teraz - mówi nasza rozmówczyni. - Czekam na wyprzedaże, bo przy obecnych cenach naprawdę trudno kupować w normalnych cenach - dodaje kolejna rozmówczyni.

Byle z rozsądkiem, w trosce o nasze finanse, a szał zakupów może przytłoczyć, nie tylko nasze portfele.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedy domem jest szpitalny oddział, a mamę zastępuje pielęgniarka, to życie składa się głównie z czekania - na adopcję, na rodzinę zastępczą, albo chociaż na ustalenie opiekuna. Maluchy porzucone w szpitalach to problem, który coraz bardziej widać, ale jakoś nie słychać o lepszym wyjściu.

Rośnie liczba dzieci porzucanych w szpitalach po urodzeniu. Eksperci: to najlepsza decyzja dla dziecka

Rośnie liczba dzieci porzucanych w szpitalach po urodzeniu. Eksperci: to najlepsza decyzja dla dziecka

"Wyłącz telefon i żyj" - przy kolejnych przejściach w kolejnych miastach pojawia się oznakowanie adresowane do tzw. telefonicznych zombie. Akcja jest ogólnopolska, a problem globalny. Zapatrzeni w ekrany nie dostrzegamy niczego wokół - z zagrożeniami włącznie.

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Łódź chce walczyć z problemem "telefonicznych zombie"

Źródło:
Fakty TVN

"Świetlik w ciemności" to opowieść o wspaniałej przyjaźni, zdolnej pokonać największe przeciwności losu. To także - a może przede wszystkim - zrealizowane z potrzeby serca słuchowisko z doborową obsadą, z którego cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dla młodych powodzian. Dzieci, które przeżyły te dramatyczne chwile, zmagały się nie tylko ze skutkami natury, ale także z traumą, która wciąż pozostaje w ich sercach.

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Nieleczona trauma może rzutować na dorosłe życie. Jest bajka, która sfinansuje wsparcie terapeutyczne dla dzieci powodzian

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Stoimy przed bardzo poważnym kryzysem konstytucyjnym - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, odnosząc się do tego, że nieuznawana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ma orzekać o ważności wyborów prezydenckich. Stwierdził, że do tego czasu musi zostać przyjęta nowa ustawa w tej sprawie. Dodał, że jeżeli Andrzej Duda by jej nie podpisał, to w przyszłości mógłby stanąć przed Trybunałem Stanu.

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

"Możemy mieć sytuację, że osoba wybrana nie będzie mogła objąć urzędu"

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę Chorwaci pójdą do urn, by wybierać prezydenta kraju. To kolejne głosowanie, które przyciąga spore zainteresowanie z uwagi na otoczenie, w jakim się odbywa, oraz postać faworyta. Ubiegający się o reelekcję Zoran Milanović nie jest zwolennikiem pomagania Ukrainie, z czym stoi w kontrze do rządu. A przedstawiciele rządzącej koalicji nieraz wprost już wyrażają obawy, że i w te wybory będzie zaangażowana Rosja.

W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie

W niedzielę Chorwaci będą wybierać swojego prezydenta. To kolejne wybory, które wywołują spore zainteresowanie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS