Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZ
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Przedstawiciele centrów zdrowia psychicznego w Wielkopolsce apelują o pomoc do NFZTomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Centra zdrowia psychicznego leczyły oraz rehabilitowały tysiące mieszkańców Wielkopolski. Teraz pacjenci zostali bez wsparcia. Pod koniec ubiegłego roku skończyły się pieniądze od samorządu, które z kolei pochodziły ze środków unijnych.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Jeszcze kilka miesięcy temu tętniły życiem. Teraz korytarze Środowiskowego Centrum Dzieci i Młodzieży w Koninie świecą pustkami. - Kiedy mieliśmy finansowanie i dla pacjenta to były wizyty bezpłatne, przewinęło nam się tutaj, brzydko mówiąc, 500 pacjentów. To są dzieci, młodzież i rodziny - mówi Marlena Rączka ze Środowiskowego Centrum Dzieci i Młodzieży w Koninie. Teraz jest to nie więcej niż 30 osób.

Pieniądze oferowane przez NFZ nie wystarczają

Centrum w Koninie, tak jak 20 innych centrów środowiskowych na terenie Wielkopolski, w ostatnich latach było finansowane przez wojewódzki samorząd. Pieniądze pochodziły z Unii Europejskiej. Pod koniec ubiegłego roku dofinansowanie się skończyło.

- Pacjenci od września muszą posiłkować się wizytami prywatnymi, wizytami komercyjnymi. Nie wszystkich rodziców, niestety, na to stać - komentuje Angelika Paech z Centrum Opieki Zdrowotnej "Sanitatis". W nowym budżecie Unia już nie przekazuje pieniędzy na psychiatrię. Teraz to kompetencje wyłącznie państwowe.

ZOBACZ TEŻ: W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że są nieszczęśliwi. "Problem jest ogólnopolski"

W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"
W Gdańsku 60 procent badanych uczniów mówi, że jest nieszczęśliwa. "Problem jest ogólnopolski"Grzegorz Jarecki/Fakty po Południu TVN24

- Co znaczy, że jedyną instytucją, która ma na to wpływ, jest, oczywiście, Ministerstwo Zdrowia poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi Paulina Stochniałek, członek zarządu województwa wielkopolskiego. W ubiegłych latach urząd marszałkowski przekazał niemalże 100 milionów złotych na 21 centrów środowiskowych zajmujących się zdrowiem psychicznym, z czego 14 centrów było dedykowanych dzieciom oraz młodzieży. - 14 centrów w środowisku, czyli w miejscu, gdzie te dzieciaki mogą bardzo szybko się przemieścić, dostać, gdzie po prostu to jest dostępne - zwraca uwagę Stochniałek. W środowiskowych centrach zdrowia psychicznego leczyło się blisko 8000 osób z całego województwa.

"Dostaję od rodziców telefony, że były próby samobójcze u dzieci, które były u nas pod opieką"

- My jesteśmy gotowi podjąć kontynuację, nawet od jutra. Mamy wykwalifikowanych specjalistów, mamy gotowy zespół do pracy. Niestety, problemem, jak w wielu takich sytuacjach, są środki - mówi Paech. Zdaniem aktywistów pieniądze oferowane w konkursach Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczają na prowadzenie centrów na takim poziomie, na jakim oferowano pomoc psychiczną, kiedy finansowanie było z Unii Europejskiej.

- Zostały te rodziny na tę chwilę bez opieki, bez opieki psychologicznej. Dostaję telefony od rodziców, że były próby samobójcze u dzieci, które były u nas pod opieką - alarmuje Marlena Rączka. Część z ośrodków stara się o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia.

ZOBACZ TEŻ: "Zdrowie w głowie". Fundacja TVN wyremontowała gabinet psychologiczny w Sokółce

- Natomiast należy pamiętać o tym, że w tych samych konkursach mogą brać też udział inne placówki i każda z nich, każdy z tych naszych oferentów, musi spełniać określone kryteria - zwraca uwagę Mikołaj Woźniak z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

W całym kraju jest blisko 500 ośrodków środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży. Ośrodek najbliżej naszego miejsca zamieszkania możemy znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie na stronie pacjent.gov.pl.

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

- Na 99 procent decyzja zapadła - tak o kandydacie PiS na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł klubu PiS Krzysztof Ciecióra. Europoseł KO Dariusz Joński wymieniał z kolei w programie "trzy różnice" między ugrupowaniami i ich podejściem do wyłonienia kandydata.

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

"Daliśmy to w ręce 25 tysięcy osób. W PiS-ie wiemy, jak jest"

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN