Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję
Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
Powódź zamieniła ich dom w ruinę i nie chcą znowu przez to przechodzić. Burmistrz miasta ma dla nich propozycję Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Od powodzi niedługo miną już trzy miesiące, a wielu mieszkańców dalej albo nie może, albo po prostu nie chce wrócić do swoich domów. Boją się, że ponownie cały dobytek ich życia zostanie zniszczony. Popowodziowa rzeczywistość dalej jest bardzo trudna, a mieszkańcy nie kryją łez. Burmistrzyni Barda Śląskiego wychodzi do nich z propozycją budowy nowego, bezpiecznego osiedla.

Mieszkańcom Barda ciągle trudno powstrzymać łzy, kiedy patrzą na całkowicie zniszczone domy. To był ich dorobek życia, miejsce, w którym mieli spędzić emeryturę. Woda zniszczyła te plany i dom państwa Więckiewiczów jest całkowicie zalany.

- Przed pierwszym zalaniem do parteru przyjechała pani burmistrz, żeby nas ewakuować. Z soboty na niedzielę przyszła woda, która zalała nam parter, a 16 września woda ze Stronia Śląskiego, tam, gdzie pękła tama, i dokonała dzieła - zalało tak, jak w 1997 roku pierwsze piętro - opowiada pan Ryszard Więckiewicz, mieszkaniec Barda.

CZYTAJ TEŻ: Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

To już kolejny raz, kiedy woda zalała ten dom. Rodzina nie chce do niego wracać i po raz kolejny doświadczyć tego, co podczas wrześniowej powodzi. - Tak żeśmy zdecydowali, że już tu nie wracamy, bo mamy dość wody, drugi raz nas zalało, jak to mówią, po dach - mówi pan Ryszard.

Rzeka Nysa Kłodzka zalała ulice w BardziePAP/Maciej Kulczyński

Specjalne osiedle dla powodzian

W Bardzie w wyniku powodzi uszkodzonych zostało ponad 200 domów, a poszkodowanych jest ponad 350 rodzin. Wiele z nich marzy o nowym, bezpiecznym domu.

- Jest to dla nas przykre, już po raz któryś, więc rzeczywiście mieszkać tutaj nie powinniśmy, dlatego że to jest teren w dalszym ciągu niebezpieczny, nie wiadomo, czy podobna rzecz nie wydarzy się na wiosnę - tłumaczy pan Michał Rejczakowski, mieszkaniec Barda.

ZOBACZ TEŻ: Trwa usuwanie skutków powodzi. Jak wygląda sytuacja mieszkańców w południowo-zachodniej Polsce?

Mieszkańcy chcą czuć się bezpiecznie w swoich domach i bez obaw, że po raz kolejny woda zabierze ich cały dorobek. Dlatego pojawił się pomysł budowy Słonecznej Przystani, czyli osiedla dla powodzian.

- Domków będzie 40, dla około 100 osób. Domki są piętrowe, około 50 metrów kwadratowych, do tego taras i kawałek ogródka. Wszystko będzie wykończone, ogrodzone, z podjazdem dla samochodów, więc przygotowane do mieszkania. Będzie częściowo wyposażone - informuje o szczegółach Marta Ptasińska, burmistrz miasta i gminy Bardo.

Jedni powodzianie wracają do swoich domów, inni muszą czekać. Były opóźnienia w wypłatach zasiłków na remont
Jedni powodzianie wracają do swoich domów, inni muszą czekać. Były opóźnienia w wypłatach zasiłków na remontKatarzyna Górniak/Fakty TVN

To będą domki komunalne, które za niewielką kwotę będzie można wynająć. Budowa osiedla ma zostać dofinansowana z rządowych środków. Chętnych jest już 100 osób. - Wstępne mamy wyliczenia na domki i na uzbrojenie terenu. To będzie około 20 milionów złotych, dofinansowanie będzie z BGK i z dotacji z MSWiA - przekazuje Marta Ptasińska.

Działki należą do gminy, projekt jest gotowy. Jak tylko pojawią się pieniądze, budowa będzie mogła się rozpocząć. Mieszkańcy mają nadzieję, że szybko zamieszkają w nowym miejscu, być może uda się to przed kolejnymi świętami.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nowe fakty w sprawie katastrofy samolotu w Kazachstanie. Miejscami kadłub samolotu jest podziurawiony jak sito i dokładnie widać to na zdjęciach. Czy takie uszkodzenia mogły spowodować ptaki, w których stado miał uderzyć samolot według pierwszych informacji podawanych przez media? Eksperci sądzą, że to uszkodzenia spowodowane przez broń przeciwlotniczą.

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

"Na wysokości powyżej 1500 metrów ptaków nie ma po prostu". Co tak naprawdę uderzyło w azerski samolot?

Źródło:
Fakty TVN

Miliony pacjentów przyjmują na stałe leki, których odstawienie może grozić nawet śmiercią. Ministerstwo Zdrowia ma listę leków krytycznych i chce, by jak najwięcej z nich produkowano w Polsce. Polpharma otworzyła już w Starogardzie Gdańskim zakład produkcji wysoce aktywnych substancji czynnych, a Adamed w Pabianicach uruchomił nowe laboratoria.

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Rząd chce, żeby tzw. leki krytyczne były produkowane w Polsce. Dla wielu pacjentów to kwestia życia i śmierci

Źródło:
Fakty TVN

Na terenach popowodziowych trudno mówić o radości, ale nadziei i wsparcia mieszkańcy potrzebują jak nigdy. Wielu straciło cały majątek, wielu nadal nie odbudowało domów i mieszkań. Liczy się każda inicjatywa, również ta świąteczna z opłatkiem i ciepłym posiłkiem. 

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Być może to będą najtrudniejsze święta w ich życiu. Wielu powodzian nie spędzi ich w swoich domach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Przed nami czas, kiedy nikt nie powinien być sam i kiedy nikt nie powinien być głodny. Już w weekend rozpoczęły się wigilie dla osób w kryzysie bezdomności, samotnych i ubogich. Od 28 lat miejscem spotkań jest Rynek Główny w Krakowie. To już 28. Wigilia Jana Kościuszki, krakowskiego restauratora. To wydarzenie łączy ludzi o wielkich sercach, by wspólnie pomóc i stworzyć chociaż namiastkę świąt Bożego Narodzenia.

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Wielka mobilizacja przed świętami. Akcje dla osób potrzebujących w całej Polsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Na pewno będzie to kampania, która będzie bardzo polaryzowała i dzieliła społeczeństwo - mówiła o nadchodzącej kampanii prezydenckiej dr Anna Materska-Sosnowska w "Faktach po Faktach". Według prof. dr hab. Anny Pacześniak kampania może nie być merytoryczna, ale "emocjonująca i ciekawa". Z kolei prof. Andrzej Rychard powiedział, że jeżeli Karol Nawrocki mówi, że "nic nie uważa" w sprawie Romanowskiego, to pokazuje, że "jest odklejony nie tylko od partii, nie tylko od polityki, ale trochę i od rzeczywistości".

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

"Nawrocki odklejony nie tylko od partii i polityki, ale trochę i od rzeczywistości"

Źródło:
TVN24

Jaki będzie świat po objęciu urzędu w USA przez Donalda Trumpa? O tym rozmawiali dziennikarze "Faktów" TVN. Marcin Wrona zauważył, że "są osoby, które, gdy tylko wejdą do jakiegoś pomieszczenia, natychmiast zużywają cały tlen". - To robi Donald Trump - ocenił gość "Faktów po Faktach". Wskazywał, że choć republikanin jeszcze nie został zaprzysiężony, tak naprawdę już rządzi. Maciej Woroch powiedział, że Trump będzie chciał zakończyć konflikt na Bliskim Wschodzie, ale "on lubi zakańczać słowami bardzo wiele rzeczy". Andrzej Zaucha mówił zaś, że nowy przywódca będzie mógł łatwo "wywrzeć presję na Zełenskiego" w kontekście losów wojny w Ukrainie.

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Świat w erze Trumpa. "Tak naprawdę to on już rządzi"

Źródło:
TVN24

Ameryka powinna kontrolować Grenlandię, a Kanał Panamski już jest amerykański - mówi Donald Trump w przemówieniu na konferencji dla konserwatystów. Grenlandia to warte biliony surowce skute lodem i przystanek w drodze do Europy, a Kanał Panamski to bezcenna droga na skróty.

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Suwerenność Panamy pod znakiem zapytania? Trump: witamy w Kanale Stanów Zjednoczonych

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Marcin Romanowski nie był pierwszy. Wcześniej z gościnności Węgrów skorzystali były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były premier Macedonii Północnej Nikoła Gruewski. Były prezydent Brazylii Jair Bolsonaro spędził w lutym tego roku dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii. Węgry chętnie udzielają azylu byłym rządzącym, którzy są ścigani za korupcję.

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Węgry chętnie udzielają azylu prawicowym politykom ściganym za korupcję - i to na całym świecie

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS