Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?
Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?
Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24
Pomoc dla powodzian. Na jakie pieniądze można liczyć i gdzie się zgłaszać?Maria Bilińska/Fakty po Południu TVN24

Procedury mają być maksymalnie uproszczone, a biurokracja ograniczona do minimum. Premier punktuje i urzędników, i samorządowców. Przypomina, by byli wśród ludzi. Słuchali i informowali, na jakie pieniądze mogą liczyć, gdzie mają się zgłaszać, jakie dokumenty przedstawiać. Zebraliśmy komplet takich podstawowych informacji.

W Stroniu Śląskim wniosków o pomoc dla powodzian nie da się jeszcze złożyć, bo urzędnicy jeszcze nie są w stanie ich przyjmować.

- Nasza opieka społeczna nie ma jeszcze ani wody, ani prądu, ani internetu. Pracujemy dość mocno nad tym, żeby je tam przywrócić. Mam nadzieję, że dzisiaj się to nam uda zrealizować i mieszkańcy będą mogli składać wnioski - mówi wiceburmistrz Stronia Śląskiego Lech Kawecki.

W ratuszu w Lądku-Zdroju drzwi właściwie się nie zamykają. - Cały czas ludzie wchodzą i wychodzą z urzędu - mówi burmistrz Tomasz Nowicki. To między innymi tam mieszkańcy mogą składać wnioski o pomoc finansową dla powodzian.

Urzędnicy starają się pomagać, chociaż rząd zapewnia, że wszystko jest proste i nie zajmuje dużo czasu. - Nie trzeba drukować żadnych formularzy, wszystko może być załatwione w gminnym ośrodku pomocy społecznej. Taka usługa i wypełnienie wniosku będzie trwało kilka minut - informuje wojewoda śląski Marek Wójcik.

Od złożenia wniosku do wypłaty mogą minąć nawet tylko godziny

Każdy, kto został poszkodowany w powodzi, może właściwie na już wnioskować o dwa tysiące złotych zasiłku powodziowego i osiem tysięcy złotych z tytułu pomocy społecznej. Te dwa wnioski można składać w miejskim bądź gminnym ośrodku pomocy społecznej albo w urzędzie miasta lub gminy. Wnioski trafiają później do wojewody.

Doraźna pomoc finansowaTVN24

- Tego samego dnia, którego otrzymujemy wniosek o wypłatę pieniędzy, ten wniosek jest realizowany i pieniądze są przekazywane gminie - mówi Marek Wójcik.

Od złożenia wniosku do wypłaty mogą zatem minąć nawet tylko godziny, maksymalnie dzień. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, wypłaty zaczynają się rozkręcać.

- W dniu wczorajszym mieliśmy tylko wniosków na 120 tysięcy złotych, dzisiaj już na godzinę 9 prawie cztery miliony złotych, a trzy miliony zostały już przekazane gminom do uruchomienia, milion w tej chwili uruchamiamy - poinformował w czwartek Wiesław Szczepański, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

CZYTAJ TAKŻE: Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowieMarek Nowicki/Fakty TVN

Co osiem godzin rząd ma dostawać raporty, jak wygląda sytuacja ze składaniem wniosków i z wypłatami. Na piątek rano Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaplanowało spotkanie z samorządowcami w sprawie tego, jak idą wypłaty.

Poza doraźną pomocą na sprzątanie, w okresie miesiąca od powodzi, można się ubiegać o środki na odbudowę i naprawę szkód. W przypadku budynków mieszkalnych to nawet do 200 tysięcy złotych. Te wnioski też trzeba będzie złożyć w urzędzie gminy albo w miejscowym ośrodku pomocy społecznej.

Pomoc dla rolników i przedsiębiorców

Poszkodowani w powodzi rolnicy mogą w gminie wnioskować o ulgi w podatku rolnym, a w KRUS-ie i w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa - o pomoc w opłatach.

Przedsiębiorcy, których firmy ucierpiały w powodzi, w skarbówce i w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych mogą wnioskować o raty lub odroczenie terminu płatności zobowiązań.

- To nie jest czas i miejsce na nadgorliwość w administracyjnym ujęciu - podkreśla minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Niepotrzebną biurokrację wytyka urzędnikom premier. - Nie wiem, po co zbierać informacje o wysokości zarobków tych, którzy przychodzą (...) przecież nie do urzędu skarbowego, tylko przychodzą po pomoc, która jest związana ze zniszczeniem mieszkania - zauważa Donald Tusk.

Tusk: trzeba szybko wypłacać środki

Szef rządu mówi: kiedy sytuacja się ustabilizuje, będziemy w stanie skontrolować, czy pieniądze na pewno trafiły do odpowiednich osób, a na razie trzeba szybko wypłacać środki.

- Będziemy monitorować pracę urzędników, którzy są za to odpowiedzialni. (...) Zadaniem wszystkich urzędników odpowiedzialnych za dysponowanie tymi środkami pomocowymi jest ułatwianie ludziom życia, a nie utrudnianie - podkreśla Donald Tusk.

Znaczące ułatwienie szykuje się dla tych, którzy mają kredyt hipoteczny, a ich nieruchomość zniszczyła się w powodzi.

- Wsparcie będzie polegało na spłacie przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zobowiązań kredytobiorcy, czyli raty, przez okres 12 miesięcy, niezależnie od wysokości raty kredytowej - zapowiada minister finansów Andrzej Domański.

Sektor bankowy pracuje też nad programem odroczenia spłaty rat kredytów konsumenckich dla osób poszkodowanych w powodzi oraz odroczenia spłaty rat kredytów zaciągniętych przez przedsiębiorców.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Domy pomocy społecznej apelują o pomoc. Brakuje im pieniędzy, a koszty utrzymania wzrosły. Według urzędników w poprzednich latach państwo dofinansowało DPS-y z rezerwy budżetowej, a w tym roku z tego źródła pomaga powodzianom. Niektórym ośrodkom grozi zamknięcie.

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Domom opieki społecznej w całej Polsce brakuje pieniędzy. Część z nich jest na skraju zamknięcia

Źródło:
Fakty TVN

Karuzela nazwisk i nieustanny casting - prezes PiS ciągle szuka kandydata na prezydenta, który, jak pamiętamy, ma być młody, wysoki, okazały, obyty i znać języki. Ma być też lojalny, tak jak Mariusz Błaszczak. - Błaszczak jest lojalny, ale nie idealny - przekonuje Jacek Sasin. Kandydaci przychodzą i wychodzą, a prezes kalkuluje.

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Prezes Kaczyński wciąż poszukuje idealnego kandydata PiS na prezydenta RP. Kim są faworyci?

Źródło:
Fakty TVN

Dzieci opuszczone, osierocone albo odebrane rodzicom - noworodki, zamiast trafić do pieczy zastępczej, nierzadko pozostają w murach szpitala, pod opieką lekarzy. Miesiącami czekają, aż znajdzie się dla nich nowy dom albo tymczasowa rodzina.

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

"Inna osoba kładzie je do łóżka, inna je wyciąga". Wiele porzuconych noworodków mieszka w szpitalu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Rząd przyjął projekt ustawy podnoszącej akcyzę na wyroby tytoniowe. Droższe będą nie tylko papierosy czy cygara, ale także płyny do papierosów elektronicznych. Akcyza ma być podnoszona trzykrotnie w najbliższych latach, z czego pierwsza podwyżka zaplanowana jest na marzec przyszłego roku. Problem z uzależnieniem od palenia w Polsce jest wciąż duży. Po wyroby tytoniowe sięga też młodzież, a nawet dzieci.

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Po wyroby tytoniowe sięga średnio co trzeci Polak. Rząd podniesie akcyzę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Nie każde wątpliwości dotyczące powołania organu państwa oznaczają, że ten nie istnieje czy że nie doszło do skutecznego powołania - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek. Dodał, że akt powołania prokuratura krajowego Dariusza Korneluka nie został podważony przez uchwałę Sądu Najwyższego. Jednocześnie wyraził opinię, że "podstawy prawne powołania budzą pewne wątpliwości".

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

RPO: jestem związany aktem powołania pana prokuratura Dariusza Korneluka

Źródło:
TVN24

- Cały problem polega na tym, że pan prezes teraz sobie siedzi w domu i zaciera rączki. Bo poza tym, że jego ulubiona telewizja mówi na jego temat, a jemu jest wszystko jedno, czy dobrze, czy źle, to ważne, żebyście państwo mówili, to również nie mówimy o tym, co jest ważne - powiedziała w "Faktach po Faktach" profesor Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, w nawiązaniu do dyskusji o podwyższeniu wynagrodzenia dla prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Tyrowicz o podwyżce dla Glapińskiego: prezes NBP siedzi w domu i zaciera rączki

Źródło:
tvn24.pl

Reżim na Kremlu chce wsadzić do łagru współpracowników nieżyjącego już Aleksieja Nawalnego. Dokumentują oni korupcję władzy - za co Władimir Putin się mści. Rozpoczął się proces. Raport ONZ potwierdza, że w Rosji ludzie, którzy sprzeciwiają się Kremlowi, są prześladowani, więzieni i torturowani. Dotyczy to nie tylko opozycjonistów, ale też niekiedy prostych żołnierzy, którzy nie chcą umierać na wojnie Putina.

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Współpracownicy Aleksieja Nawalnego na celowniku reżimu Władimira Putina

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Niemcy przegrały - unijne kraje wbrew woli Berlina podtrzymały wolę nałożenia wysokich ceł na chińskie samochody elektryczne. To ma być odpowiedź na politykę Pekinu, który hojnie dopłaca swoim firmom do produkcji, czym zaburza konkurencję. Na ruch Brukseli Pekin nie pozostanie obojętny i odpowie swoimi cłami niekoniecznie tylko w sektorze motoryzacyjnym. Jest jeszcze szansa na uniknięcie wojny handlowej.

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Europa stoi u progu wojny handlowej z Chinami 

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Od czasów napoleońskich utrzymywali dystans wobec militarnych sojuszy. Niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę zmieniła błyskawicznie 200-letnią politykę szwedzkiej neutralności. Szwecja jest już w NATO - wnosi do Sojuszu swój potencjał przemysłowy i militarny. Na Warsaw Security Forum naszemu dziennikarzowi opowiadał o tym minister obrony Szwecji Pål Jonson. Mówił także, że Sztokholm widziałby chętnie Ukrainę w NATO.

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Minister obrony Szwecji: mając Ukrainę w NATO, zwiększymy swoje bezpieczeństwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS