Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie

Źródło:
Fakty TVN
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowie
Marek Nowicki/Fakty TVN
Fundacja TVN pomoże odbudować szpital w Nysie. Wesprzeć tę akcję mogą też widzowieMarek Nowicki/Fakty TVN

Pacjentów można ewakuować, ale komory hiperbarycznej, tomografu czy rezonansu nie da się przenieść na wyższe piętro. Szpital w Nysie został zniszczony przez wielką wodę, ale Fundacja TVN pomoże go odbudować. Można pomóc, robiąc przelew bankowy, wysyłając SMS lub blika albo oglądając specjalny blok reklamowy już w piątek po "Faktach". 

Pracownia diagnostyki obrazowej to jedno z najważniejszych miejsc, bez którego szpital nie może działać. Półtorametrowa fala wody i błota z naddatkiem wystarczyła, żeby zniszczyć wart półtora miliona złotych tomograf komputerowy w szpitalu w Nysie. Stan drugiego urządzenia jest identyczny. Oba nadają się do wyrzucenia. Najbardziej jednak bolesna strata to komora hipebaryczna, która była jedyną w całym województwie opolskim. Do tego rezonans magnetyczny, kilka urządzeń USG i całe laboratorium diagnostyczne.

Zniszczone są też sale, gabinety i korytarze. - Ta posadzka wygląda, jakby ktoś granat wrzucił. Tutaj był tak silny nurt i jeszcze tak wysoki, że dokonał zniszczeń w posadzce i nawet w uzbrojeniu posadzki - opisuje Artur Kamiński, dyrektor Szpitala Powiatowego w Nysie.

ZOBACZ TEŻ: W Nysie powstanie szpital polowy, trwa sprzątanie miasta

Woda, która wdarła się do placówki, błyskawicznie odcięła jej przyziemie i parter. Pacjentów trzeba było ewakuować przez okno. W momencie nadejścia fali na oddziałach leżało stu chorych. Ci najbardziej potrzebujący w nocy byli najpierw wynoszeni przez strażaków, a potem łodzią lub pontonem transportowani do karetek.

- Opanowaliśmy to, co się dzieje. Jesteśmy bez światła, bez wody. Praktycznie zalany jest cały dół, można powiedzieć, że jakieś półtora metra. Zalane jest dużo sprzętu, udało nam się uratować sprzęt ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i aptekę - relacjonował Marek Szymkowicz, dyrektor ds. medycznych szpitala.

Ewakuacja szpitala w Nysie
Ewakuacja szpitala w NysieAleksandra Fitas/Starostwo Powiatowe w Nysie

Pomoc dla szpitala

Cóż jednak z tego, że sprzęt z SOR-u udało się uratować, jeżeli sam Szpitalny Oddział Ratunkowy po przejściu kataklizmu jest zdewastowany. Dlatego Fundacja TVN postanowiła pomóc.

- Chodzi o to, żeby jak najszybciej ten szpital postawić na nogi, dlatego że brak pomocy medycznej w tym obszarze jest bezpośrednim zagrożeniem dla wszystkich mieszkańców - podkreśla Zuzanna Lewandowska, prezeska Fundacji TVN.

CZYTAJ TEŻ: Fundacja TVN dla szpitala w Nysie. Zbiórka środków i specjalny blok reklamowy

Szpital dostanie pół miliona złotych od Fundacji TVN od ręki. Do tego wszystkie pieniądze, które wpływają na konto Fundacji od wtorku do odwołania, będą przekazywane właśnie na Szpital Powiatowy w Nysie. Widzowie mogą je przekazywać także SMS-ami i blikiem. Dodatkowo w najbliższy piątek po "Faktach" zostanie wyemitowany charytatywny blok reklamowy, z którego całkowity dochód zostanie przekazany na pomoc dla szpitala. 

Więcej informacji o tym, jak pomóc Szpitalowi Powiatowemu w Nysie za pośrednictwem Fundacji TVN

Jak wpłacić darowiznę?Fakty TVN

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

- Ja nie jestem za karą śmierci, ale chciałabym, żeby on przeżył to, co przeżyła moja córka - tak mówi matka Anastazji, 27-letniej Polki, zgwałconej i zamordowanej na greckiej wyspie Kos. Anastazja pracowała tam w hotelu. Oskarżonemu o jej zabójstwo grozi dożywocie.

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Ruszył proces oskarżonego o zabójstwo 27-letniej Polki na Kos. Sallahudinowi S. grozi dożywocie

Źródło:
Fakty TVN

Psychologowie, nauczyciele i obrońcy praw dzieci piszą list i wyjaśniają, dlaczego tak ważna jest edukacja zdrowotna i dlaczego dziecko musi uczyć się reagować na niewłaściwe zachowania oraz je nazywać. A w dyskusji o nowym przedmiocie warto zapytać o to, dlaczego ci, którzy krytykują edukację zdrowotną, najwyraźniej nie znają zapisów jej programu.

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

List w obronie programu edukacji zdrowotnej. "Nie każde dziecko ma dostęp do takiej wiedzy w domu"

Źródło:
Fakty TVN

Pieniądze na odbudowę terenów zniszczonych przez powódź jeszcze nie dotarły do wszystkich miejsc, w których są niezbędne. Nie wszystkie samorządy zgłosiły wnioski o środki na remont i wyposażenie zalanych szkół. Ministerstwo Edukacji Narodowej przedłużyło termin składania wniosków o kolejny tydzień, do 6 grudnia. - Środki są zabezpieczone, wystarczy złożyć wniosek - apeluje Magdalena Roguska, Sekretarz Stanu w KPRM.

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Trwa odbudowa na terenach zalanych przez powódź. Pieniądze wciąż nie dotarły do wszystkich potrzebujących

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To jest bardzo smutna i niefortunna sytuacja. Wszystkie formalności zostały dopełnione, wszyscy dokładnie wiedzieli, co się dzieje i była zgoda. Następnie została podjęta taka politykierska decyzja - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej (Polska 2050). Odniosła się do decyzji przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy, który wycofał zgodę na wynajęcie historycznej Sali BHP Szymonowi Hołowni. 

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Pełczyńska-Nałęcz: to politykierska decyzja

Źródło:
TVN24

Być może Wołodymyr Zełenski chce uprzedzić niektóre, bardziej niekorzystne dla Ukrainy, propozycje - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 generał Stanisław Koziej, były szef BBN. Odniósł się do słów prezydenta Ukrainy o możliwości przyznania członkostwa w NATO tej części Ukrainy, która jest pod jej kontrolą. Michał Przedlacki z "Superwizjera" stwierdził, że "to jest jedyna realna możliwość, żeby roztoczyć parasol bezpieczeństwa nad tymi terytoriami", jednak dodał, "nie wierzy, aby Zachód był w stanie to zapewnić Ukrainie".

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

"To jest ostatnia linia oporu politycznego Ukrainy w tej wojnie"

Źródło:
PAP

Otwiera się nowy front walk na Bliskim Wschodzie. Potencjalnie bardzo zapalny, bo sytuację w rozbitej wojną Syrii cementowały do tej pory wpływy Rosji i Iranu. To dzięki ich pomocy przez lata u władzy utrzymywał się dyktator Baszar al-Asad. Ale w weekend rebelianci zaatakowali znienacka siły rządowe, zajęli Aleppo i część prowincji Hama. Czy to szczęśliwy scenariusz dla Syryjczyków?

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Zaskakujący sukces rebeliantów. "Te siły mogą rozbić syryjską armię"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Gruzini nie chcą oddać marzenia o Unii Europejskiej, nawet za cenę rewolucji. Piąty dzień na ulice Tbilisi i innych miast wylewają się tysiące ludzi, a rządząca partia zasłania się mundurowymi. Brutalne starcia przypominają protesty po wyborach na Białorusi. Ale w Gruzji żywe jest inne porównanie. I protestujący, i władza odwołują się do dekady historii Ukrainy - Gruzini mówią o Majdanie, a rząd straszy rosyjską agresją.

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

"Należymy do Europy i to nasze bardzo podstawowe żądanie"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS