Politycy PiS murem za Trumpem. "Ja nadal nie umiem zrozumieć tego ciągu przyczynowo-skutkowego"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS murem za Trumpem. "Ja nadal nie umiem zrozumieć tego ciągu przyczynowo-skutkowego"
Politycy PiS murem za Trumpem. "Ja nadal nie umiem zrozumieć tego ciągu przyczynowo-skutkowego"
Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24
Politycy PiS murem za Trumpem. "Ja nadal nie umiem zrozumieć tego ciągu przyczynowo-skutkowego"Tomasz Pupiec/Fakty po Południu TVN24

Politycy PiS-u mówią, że nie Europa, a tylko Donald Trump jest gwarantem bezpieczeństwa Polski i Polska nie może sobie pozwolić na rzekomą roszczeniowość, lecz powinna wspierać Trumpa, nawet jeśli jego polityka resetu stosunków z Putinem może być - jak to określił Jarosław Kaczyński - moralnie trudna. Premier Donald Tusk komentuje, że Sikorski kieruje się racją stanu, a PiS atakując go za to, traci resztki godności.

Od amerykańskiego miliardera polski minister spraw zagranicznych słyszy, że ma siedzieć "cicho" i że jest "małym człowieczkiem". - Uważam, że Musk powinien przeprosić polskiego ministra spraw zagranicznych za to, co napisał - komentuje marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Przeprosiny są. Przeprasza poseł Arkadiusz Mularczyk - za polskiego ministra. - Platforma Obywatelska, obrażając regularnie Trumpa i jego najbliższych współpracowników, a Elon Musk jest jednym z najbliższych współpracowników, a Marco Rubio, przypomnę, jest osobą, która odpowiada za dyplomację. To jest narażanie Polski na ogromne bezpieczeństwo (sic!) - ocenia Patryk Jaki, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości.

Marco Rubio z kolei pisze, że minister Sikorski powinien dziękować, że Polska może płacić 50 milionów dolarów rocznie za Starlinki dla Ukrainy. - Był to raczej opis rzeczywistości potencjalnej, a nie groźba wyłączenia Starlinków - stwierdził kandydat PiS na prezydenta Karol Nawrocki.

CZYTAJ TAKŻE: Rzecznik MSZ: dzięki Sikorskiemu dowiedzieliśmy się od Amerykanów dwóch spraw

Politycy PiS-u krytykują Sikorskiego

- Administracja w Białym Domu, no, prowadzi dynamiczną politykę. Trzeba na nią odpowiadać. Nie wiem, czy minister Sikorski jest w stanie to robić - komentuje Zbigniew Bogucki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

"Sikorski bardzo szkodzi Polsce. Jego kłamstwa oraz postawa roszczeniowa może doprowadzić do poważnego kryzysu w relacjach Polska - USA. Do dymisji! Natychmiast!" - czytamy we wpisie Dominika Tarczyńskiego, eurodeputowanego Prawa i Sprawiedliwości.

Europoseł nie wyjaśnia, ani w którym miejscu tego wpisu Radosław Sikorski miał skłamać, ani dlaczego oczekiwanie wykonania usługi za wniesioną opłatę ma być postawą roszczeniową.

- Część Amerykanów uświadomiła sobie, że SpaceX to nie jest firma charytatywna, ale również na tej wojnie w jakiś sposób zarabia - zwraca uwagę rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Paweł Wroński.

"PiS, atakując Sikorskiego, który spokojnie wykłada politykom innego państwa polską rację stanu, traci właśnie resztki narodowej godności. Polityczni i moralni bankruci" - czytamy we wpisie premiera Donalda Tuska.

ZOBACZ TEŻ: Czy Starlink jest niezastąpiony? Wyjaśniamy, co to za system

Pytamy więc samo-zadeklarowanego specjalistę od narodowej moralności: byłego ministra edukacji, który nie zawahał się ostatnio - jak sam twierdzi - wprost, twardo i podobno "odważnie" nazwać "głupkiem" prezydenta napadniętej Ukrainy.

Zdaniem PiS gwarantem bezpieczeństwa polskiego są tylko tylko Stany Zjednoczone i ich prezydent Donald Trump. Nawet jeśli głośno on dywaguje o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Europy, czy w ogóle o wyjściu z NATO.

- Mimo tego, że mogą nam się nie podobać jakieś słowa Donalda Trumpa, uważamy, że jednak Ameryka jest lepszym sojusznikiem. Z bardzo prostego powodu, ponieważ Ameryka ma czym pomóc, a Unia Europejska nie ma czym - wskazuje Patryk Jaki.

Nawet jeśli sam Donald Trump powtarza, że Putinowi ufa i chce z nim resetu, a na Europę i Polskę, w tym polskich rolników, nakłada cła.

"Nie warto jest prowadzić dyplomacji na Twitterze w ten sposób". Nawrocki krytykuje Sikorskiego
"Nie warto jest prowadzić dyplomacji na Twitterze w ten sposób". Nawrocki krytykuje SikorskiegoTVN24

Pokrętna logika PiS

- Ja nadal nie umiem zrozumieć tego ciągu przyczynowo-skutkowego. Stwierdzili, że jest dla nich bardziej opłacalne albo przynajmniej jest im ideologicznie bliższe popieranie człowieka, który z kolei jest sojusznikiem człowieka, którego Prawo i Sprawiedliwość oskarża o zamordowanie swojego lidera politycznego - wskazuje Roch Kowalski, dziennikarz Polskiego Radia.

Zwłaszcza, że to przecież za rządów Prawa i Sprawiedliwości polska polityka zagraniczna miała "odzyskać swoją suwerenność i godność".

- To jest czasem trudne, także moralnie trudne. Ja wcale tego nie przeczę, ale taki jest polski interes narodowy - tak o wspieraniu narracji Donalda Trumpa mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

- Ci wszyscy politycy, którzy uważają, że trzeba przepraszać, dziękować i upokorzyć się, nie mają żadnych kwalifikacji, żeby zasiadać w polskim parlamencie - mówi Władysław Frasyniuk, działacz demokratycznej opozycji w Polskiej Republice Ludowej.

Minister Radosław Sikorski wciąż nie przeprosił i nie podziękował za to, że został obrażony.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

Przez ostatnie półtora roku papież Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy. Zapewniał o swojej modlitwie i błogosławił wiernych. Potępiał izraelskie ataki, a jednocześnie krytykował antysemityzm i wzywał do uwolnienia porwanych przez Hamas zakładników. W czasie homilii wielkanocnej po raz ostatni wezwał do pełnego zawieszenia broni.

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Przez 18 miesięcy Franciszek codziennie dzwonił do jedynego katolickiego kościoła w Strefie Gazy

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Sejm nie miał wątpliwości, że koronacja Bolesława Chrobrego wydarzyła się 18 kwietnia, ale historycy wcale nie są tego tacy pewni. Sam Chrobry nie wiedział, że taki uzyska przydomek, i nie wiedział, że jest z dynastii Piastów, bo to pojęcie powstało znacznie później. Jest pewne, że jego królestwem była Polska.

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Ani pojęcie "dynastii Piastów", ani przydomek "Chrobry" nie istniały w 1025 roku. Istniało już jednak państwo polskie

Źródło:
Fakty TVN

Bezpieczeństwo, sytuacja w ochronie zdrowia i kwestie związane z gospodarką to trzy najważniejsze tematy dla Polaków przed wyborami prezydenckimi - wynika z sondażu Opinia24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na dalszy plan zeszły kwestie związane z aborcją, przywracaniem praworządności czy rozliczaniem rządów PiS.

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Jakie sprawy są najważniejsze dla polskich wyborców? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Gdyby dziś odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich największe poparcie uzyskałby Rafał Trzaskowski. Oddanie głosu na niego zadeklarowało 32 procent wyborców - wynika z najnowszego sondażu prezydenckiego Opinii24 dla "Faktów" TVN i TVN24. Na drugim miejscu znalazł się Karol Nawrocki, a dalej Sławomir Mentzen. Kto z nich stracił, a kto zyskał w porównaniu z poprzednim badaniem?

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Nowy sondaż. Kandydat z podium z największym wzrostem poparcia 

Źródło:
Fakty TVN

Elon Musk w drużynie Donalda Trumpa firmował i wcielał w życie plan cięcia rzekomo niepotrzebnych wydatków administracji federalnej. Chociaż większość Amerykanów pochwala ideę walki z marnowaniem pieniędzy podatników, to sam Elon Musk nie cieszy się zaufaniem. Wyniki finansowe Tesli są coraz gorsze. Miliarder obiecał, że poświęci więcej czasu szefowaniu firmie.

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Gdyby nie sprzedaż praw do emisji spalin, Tesla miałaby stratę. Elon Musk wraca, żeby ratować firmę

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Papież Franciszek zmarł w poniedziałek 21 kwietnia. Wierni wspominają jego skromność i to, jak blisko był z ludźmi, jak nigdy nie odwracał wzroku, szczególnie od tych najbiedniejszych. Od Watykanu po Argentynę i Australię.

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Franciszek nie żyje. Katolicy i światowi przywódcy wspominają papieża z Argentyny

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS