Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

- Koncentrujemy się na wyborach samorządowych - to odpowiedź szefa Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka na pytanie o start kandydatów Suwerennej Polski ze wspólnej listy do Parlamentu Europejskiego.

Sytuacja Patryka Jakiego, który - jak mówi - chce kandydować do europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, wydaje się szczególna, bo to on elementem trwającej właśnie kampanii samorządowej uczynił krytykowanie byłego premiera koalicyjnego rządu, który współtworzył. Tym samym Patryk Jaki wywołał otwartą kłótnię, choć teraz od polityków Prawa i Sprawiedliwości słychać, że żadnej kłótni nie było i nie ma, a projekt Zjednoczona Prawica trwa w najlepsze, to uczestnicy słownych utarczek zgodnie przyznają, że ten etap czas zamknąć.

Czytaj więcej: Spór w Zjednoczonej Prawicy. Patryk Jaki o "dziadostwach" Morawieckiego, politycy PiS o "krótkich spodenkach" Jakiego

- Nie żałuję tych słów, dlatego że te słowa były prawdziwe, ale uważam, że trzeba to już w tej chwili zakończyć - podkreśla Patryk Jaki. - To nie jest kwestia przepraszania się, wymieniliśmy kilka zdań na temat tej sytuacji i sprawa jest zamknięta - uważa Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wszystko to kilka dni po naradzie ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, gdzie Jarosław Kaczyński zapytać miał, co zrobić z Suwerenną Polską, a Mateusz Morawiecki zażądać miał wyrzucenia ziobrystów z klubu PiS-u. - Pan premier Morawiecki nie domagał się tego wniosku - informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Mueller.

Zobacz także: To Kaczyński zapytał: "co robimy z Suwerenną Polską?". Znamy nowe kulisy narady PiS-u

"To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy"

Dzisiaj, w oficjalnych rozmowach, wszyscy stawiają na współpracę, co w obliczu zbliżających się wyborów nie powinno dziwić. - Nasze wewnętrzne różnice zdań, które są, nie będą nikomu służyły, a tym bardziej Donaldowi Tuskowi do tego, aby nas podzielić - zaznacza Mueller. - Ja jestem zwolennikiem, żebyśmy jako obóz Zjednoczonej Prawicy grali szerokimi skrzydłami - zapewnia Dworczyk.

Z kolei Patryk Jaki tłumaczy, że to, co mówi Suwerenna Polska, ma wzmocnić, a nie osłabić Zjednoczoną Prawicę. - My nie krytykujemy PiS-u, tylko krytykujemy konkretną frakcję, która dała się nabrać, (...) rzeczywiście, bardzo istotni politycy, ale ja uważam, że w tej sprawie po prostu trzeba iść do przodu - przyznaje Jaki i jednocześnie przytacza zaskakujący przykład. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Sasin o sporze w Zjednoczonej Prawicy: apelowałbym do wszystkich uczestników tego sporu, żeby miarkować
Sasin o sporze w Zjednoczonej Prawicy: apelowałbym do wszystkich uczestników tego sporu, żeby miarkowaćTVN24

"Różnica zdań nie była nigdy przez nas ukrywana"

W tym roku dwa kolejne sprawdziany dla polityków - wybory samorządowe w kwietniu i w czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego. To właśnie europejską politykę rządu Mateusza Morawieckiego krytykują koalicjanci z Suwerennej Polski. - Ta różnica zdań nie była nigdy przez nas ukrywana, przecież nie głosowaliśmy za KPO, głosowaliśmy przeciwko KPO - zwraca uwagę Marcin Warchoł, poseł Suwerennej Polski.

Stanowisko Suwerennej Polski w sprawach europejskich najpewniej się nie zmieni, stąd pojawia się pytanie, czy kandydaci Suwerennej Polski mają pewne miejsca na listach PiS-u w eurowyborach. - W stosownym czasie odpowiemy, dzisiaj podkreślamy, że jesteśmy skoncentrowani na wyborach samorządowych - informuje szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj również: Morawiecki chciał wyrzucenia posłów Suwerennej Polski? Kaczyński miał się nie zgodzić

W sprawie wyborów samorządowych też nie obyło się bez zgrzytów. Lider Stowarzyszenia OdNowa otwarcie przyznał, że doszło do rażącego naruszenia ustaleń dotyczących list wyborczych w kilku miejscach w Polsce. - Zjednoczoną Prawicę czeka poważna debata dotycząca przyszłości - podkreśla Marcin Ociepa.

W sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego politycy Suwerennej Polski też nie mówią jednym głosem. - Umowa koalicyjna obowiązuje i zgodnie z nią jesteśmy na listach do Parlamentu Europejskiego i do sejmików - zapewnia Warchoł. - Nie rozmawiamy na razie o listach do Parlamentu Europejskiego, na razie wybory samorządowe - twierdzi z kolei Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

W wiosce olimpijskiej są tysiące sportowców z całego świata. Wszystkich trzeba przenocować, nakarmić i zapewnić im dobre warunki do wypoczynku i treningu. Uwagę zwracają łóżka. Są tekturowe.

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Tak wyglądają pokoje w wiosce olimpijskiej. Łóżka z tektury

Źródło:
Fakty TVN

Komisja śledcza w sprawie tzw. wyborów kopertowych zaczęła przesłuchiwać świadków w styczniu. Jako pierwszy zeznawał Jarosław Gowin, który zeznał, że wybory kopertowe wymyślił Adam Bielan, a Jarosław Kaczyński naciskał, żeby się na nie zgodził. Od tamtego czasu na posiedzeniach padło wiele oskarżeń i wiele słów.

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

The best of komisji śledczej ws. wyborów kopertowych. "Panie pośle, zabawa w pomidora była naprawdę urocza"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ponad 7 tysięcy kierujących po alkoholu - to bilans policyjnych kontroli tylko w lipcu. Kierujących pod wpływem nie odstrasza nawet możliwość konfiskaty samochodu. We wtorek rząd miał zająć się ewentualnymi zmianami w przepisach dotyczących odbierania pojazdów pijanym kierującym, ale dyskusję odroczono co najmniej do końca wakacji. Premier zlecił przygotowanie raportu na temat skutków obowiązujących przepisów.

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Plaga pijanych kierowców. Nie odstrasza ich nawet groźba konfiskaty samochodu

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Jeśli nie przekonamy naszych kolegów z PSL do tego, żeby choćby wstrzymali się od głosowania albo nie wzięli w nim udziału, to wyniki będą się powtarzać - oceniła wiceministra edukacji Joanna Mucha (Polska 2050-Trzecia Droga). Odniosła się do projektu nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącego dekryminalizacji aborcji, który ponownie znalazł się w Sejmie. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że jest "nieco bardziej optymistyczny".

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

"Mam nadzieję, że znajdzie się w PSL większa grupa, która zagłosuje z nami, a nie z opozycją"

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

Hubert Kijek rozmawiał z Allanem Lichtmanem, wybitnym amerykańskim politologiem i historykiem, który od 1984 roku trafnie przewiduje, kto wygra wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Robi to na podstawie opracowanej przez siebie metody "trzynastu kluczy". Specjalista uważa, że demokraci mają dużą szansę na zwycięstwo, ale ostateczną prognozę wyniku wyborów prezydenckich prawdopodobnie poda w sierpniu, po konwencji demokratów.

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Kto będzie kolejnym prezydentem USA? Allan Lichtman od 40 lat trafnie przewiduje wyniki wyborów

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W statystykach widać, jak ważna jest turystyka dla gospodarek krajów Morza Śródziemnego, ale to tylko jedna strona medalu. Gigantyczny ruch turystyczny podniósł ceny najmu, a to z kolei w wielu miejscowościach doprowadziło do kryzysu mieszkaniowego.

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Turystyka w rejonie Morza Śródziemnego przyczynia się do kryzysu mieszkaniowego

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS