Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Patryk Jaki tłumaczy spór w Zjednoczonej Prawicy i chwali Donalda Tuska. "Jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

W ubiegłym tygodniu doszło do ostrej wymiany zdań między europarlamentarzystą Suwerennej Polski Patrykiem Jakim a posłem Prawa i Sprawiedliwości Michałem Dworczykiem. Teraz jednak politycy deklarują pełną zgodę. To była kolejna odsłona konfliktu między ziobrystami a premierem Morawieckim. Patryk Jaki obecnie przekonuje, że należy nad tym przejść do porządku dziennego. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

- Koncentrujemy się na wyborach samorządowych - to odpowiedź szefa Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka na pytanie o start kandydatów Suwerennej Polski ze wspólnej listy do Parlamentu Europejskiego.

Sytuacja Patryka Jakiego, który - jak mówi - chce kandydować do europarlamentu z list Prawa i Sprawiedliwości, wydaje się szczególna, bo to on elementem trwającej właśnie kampanii samorządowej uczynił krytykowanie byłego premiera koalicyjnego rządu, który współtworzył. Tym samym Patryk Jaki wywołał otwartą kłótnię, choć teraz od polityków Prawa i Sprawiedliwości słychać, że żadnej kłótni nie było i nie ma, a projekt Zjednoczona Prawica trwa w najlepsze, to uczestnicy słownych utarczek zgodnie przyznają, że ten etap czas zamknąć.

Czytaj więcej: Spór w Zjednoczonej Prawicy. Patryk Jaki o "dziadostwach" Morawieckiego, politycy PiS o "krótkich spodenkach" Jakiego

- Nie żałuję tych słów, dlatego że te słowa były prawdziwe, ale uważam, że trzeba to już w tej chwili zakończyć - podkreśla Patryk Jaki. - To nie jest kwestia przepraszania się, wymieniliśmy kilka zdań na temat tej sytuacji i sprawa jest zamknięta - uważa Michał Dworczyk, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Wszystko to kilka dni po naradzie ścisłego kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, gdzie Jarosław Kaczyński zapytać miał, co zrobić z Suwerenną Polską, a Mateusz Morawiecki zażądać miał wyrzucenia ziobrystów z klubu PiS-u. - Pan premier Morawiecki nie domagał się tego wniosku - informuje poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Mueller.

Zobacz także: To Kaczyński zapytał: "co robimy z Suwerenną Polską?". Znamy nowe kulisy narady PiS-u

"To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy"

Dzisiaj, w oficjalnych rozmowach, wszyscy stawiają na współpracę, co w obliczu zbliżających się wyborów nie powinno dziwić. - Nasze wewnętrzne różnice zdań, które są, nie będą nikomu służyły, a tym bardziej Donaldowi Tuskowi do tego, aby nas podzielić - zaznacza Mueller. - Ja jestem zwolennikiem, żebyśmy jako obóz Zjednoczonej Prawicy grali szerokimi skrzydłami - zapewnia Dworczyk.

Z kolei Patryk Jaki tłumaczy, że to, co mówi Suwerenna Polska, ma wzmocnić, a nie osłabić Zjednoczoną Prawicę. - My nie krytykujemy PiS-u, tylko krytykujemy konkretną frakcję, która dała się nabrać, (...) rzeczywiście, bardzo istotni politycy, ale ja uważam, że w tej sprawie po prostu trzeba iść do przodu - przyznaje Jaki i jednocześnie przytacza zaskakujący przykład. - To są rzeczy, które wyniosły Tuska do władzy. To znaczy to, że jego obóz jest szeroki i potrafi dyskutować - zauważa polityk.

Sasin o sporze w Zjednoczonej Prawicy: apelowałbym do wszystkich uczestników tego sporu, żeby miarkować
Sasin o sporze w Zjednoczonej Prawicy: apelowałbym do wszystkich uczestników tego sporu, żeby miarkowaćTVN24

"Różnica zdań nie była nigdy przez nas ukrywana"

W tym roku dwa kolejne sprawdziany dla polityków - wybory samorządowe w kwietniu i w czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego. To właśnie europejską politykę rządu Mateusza Morawieckiego krytykują koalicjanci z Suwerennej Polski. - Ta różnica zdań nie była nigdy przez nas ukrywana, przecież nie głosowaliśmy za KPO, głosowaliśmy przeciwko KPO - zwraca uwagę Marcin Warchoł, poseł Suwerennej Polski.

Stanowisko Suwerennej Polski w sprawach europejskich najpewniej się nie zmieni, stąd pojawia się pytanie, czy kandydaci Suwerennej Polski mają pewne miejsca na listach PiS-u w eurowyborach. - W stosownym czasie odpowiemy, dzisiaj podkreślamy, że jesteśmy skoncentrowani na wyborach samorządowych - informuje szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj również: Morawiecki chciał wyrzucenia posłów Suwerennej Polski? Kaczyński miał się nie zgodzić

W sprawie wyborów samorządowych też nie obyło się bez zgrzytów. Lider Stowarzyszenia OdNowa otwarcie przyznał, że doszło do rażącego naruszenia ustaleń dotyczących list wyborczych w kilku miejscach w Polsce. - Zjednoczoną Prawicę czeka poważna debata dotycząca przyszłości - podkreśla Marcin Ociepa.

W sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego politycy Suwerennej Polski też nie mówią jednym głosem. - Umowa koalicyjna obowiązuje i zgodnie z nią jesteśmy na listach do Parlamentu Europejskiego i do sejmików - zapewnia Warchoł. - Nie rozmawiamy na razie o listach do Parlamentu Europejskiego, na razie wybory samorządowe - twierdzi z kolei Michał Wójcik, poseł Suwerennej Polski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS