Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariusze

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariusze
Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariuszeKinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24
wideo 2/4
Papież "wypełnia zadania pasterskie z łóżka". A co dalej? W Watykanie mnożą się scenariuszeKinga Bimkiewicz-Szabłowska/Fakty po Południu TVN24

Papież Franciszek wciąż jest w stanie krytycznym, choć od soboty nie nastąpił kolejny kryzys. Z informacji z kliniki Gemelli wynika, że papież jest przytomny, ale - jak mówią lekarze - "złożoność obrazu klinicznego nie pozwala na dalsze prognozy". Przed kliniką czuwają wierni, a w Watykanie mnożą się scenariusze, co dalej.

To już 11. dzień, który Franciszek spędza w rzymskiej klinice. Przed Gemelli codziennie gromadzą się wierni, aby wspólnie modlić się o zdrowie dla papieża.

- Nie możemy go teraz stracić, mam nadzieję, że wyzdrowieje. Jest bardzo silnym człowiekiem - mówi jeden z rozmówców. - Jesteśmy pełni nadziei, bo Ojciec Święty zawsze o niej mówił - dodaje kolejny.

"Noc przebiegła pomyślnie, papież spał i odpoczywa" - poinformowało w lakonicznym komunikacie Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Stan zdrowia Franciszka pozostaje krytyczny, jednak od soboty nie wystąpiły kolejne problemy z oddychaniem.

- "Il Messaggero" - gazeta z doświadczonymi korespondentami watykańskimi - pisze o tym, co we wczorajszym wieczornym komunikacie było kluczowe. Zaczynają się problemy z nerkami - podkreśla Maja Wójcikowska, korespondentka TVN24 w Rzymie.

Łagodna niewydolność nerek ma być na razie pod kontrolą lekarzy.

Pytania o możliwą abdykację papieża

"Papież Franciszek wypełnia swe zadania pasterskie również ze szpitalnego łóżka" - powiedział w wywiadzie dla rzymskiego dziennika "La Repubblica" jego bliski współpracownik ksiądz Antonio Spadaro. Jednak przy wciąż utrzymującym się poważnym stanie zdrowia papieża pojawiają się pytania o możliwą abdykację.

- Wielokrotnie publicznie mówił, że on nie ma zamiaru świadomie abdykować - zauważa Artur Sporniak, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego".

CZYTAJ TAKŻE: "Forza Francesco", "milczenie Kurii". Włoska prasa: świat niepokoi się

Gdyby jego stan uniemożliwiał jednak faktyczne sprawowanie urzędu - Watykan wie, co robić. Zadbał o to sam Franciszek już w 2013 roku.

- Gdy został wybrany na papieża, podpisał taką swoją rezygnację, na wypadek gdyby popadł w taką chorobę, która uniemożliwiałaby mu funkcjonowanie - wskazuje Artur Sporniak.

- Rezygnacja znajduje się w sejfie, na wypadek utraty sił witalnych i sił umysłowych papieża. Taka sytuacja w tej chwili nie istnieje, więc nie będzie rezygnacji - mówi prof. Arkadiusz Stempin, politolog, historyk, watykanista.

Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Relacja Mai Wójcikowskiej
Najnowsze informacje o stanie zdrowia papieża. Relacja Mai Wójcikowskiej

"Możemy w 99 procentach spodziewać się Franciszka II, a nie Benedykta XVII"

Włoskie media nie przestają pytać o przyszłe konklawe i jego skutki. Franciszek przez ostatnie 11 lat przygotował Kolegium Kardynałów do wyboru swojego następcy. Na 138 kardynałów elektorów, czyli tych, którzy będą głosować podczas konklawe, aż 110 mianował sam Franciszek.

- Można liczyć, że on dobierał osoby, które jakoś wspierały go w jego myśleniu o Kościele - komentuje Artur Sporniak.

- Możemy w 99 procentach spodziewać się Franciszka II, a nie Benedykta XVII - ocenia Arkadiusz Stempin. - Możemy się spodziewać liberalnego Kościoła, który nie będzie tym Kościołem, który Polacy utożsamiają z Kościołem Jędraszewskiego - dodaje.

Przewiduje się więc kontynuację zmian, które w Kościele katolickim rozpoczął obecny papież. Franciszkowi zależy, by Kościół stawiał wyżej człowieka niż doktrynę oraz by nieustannie szukał porozumienia ze zmieniającym się światem.

- On starał się ciągle rozeznawać, czego świat potrzebuje, czego Kościół potrzebuje - mówi Jan Maria Szewek, franciszkanin. - Nie opływał w luksusy, dla niego jest ważne bycie blisko ludzi biednych - wskazuje jedna z rozmówczyń.

Kogo eksperci typują na kolejnego papieża?

Pewnego kandydata na następcę Franciszka oczywiście nie ma, lecz eksperci wskazują kilku prawdopodobnych faworytów.

- W moim przekonaniu kardynał Parolin, sekretarz stanu, i kardynał Matteo Zuppi, arcybiskup Bolonii - ocenia Arkadiusz Stempin.

Wierni w skupieniu wyczekują kolejnych komunikatów z kliniki Gemelli. - Jesteśmy zaniepokojeni jego stanem zdrowia, wszyscy tu modlimy się za niego - mówi jedna z naszych rozmówczyń.

Papież Franciszek pozostaje w szpitalu, prosi o modlitwę za swoje zdrowie
Papież Franciszek pozostaje w szpitalu, prosi o modlitwę za swoje zdrowieMaja Wójcikowska/Fakty TVN

- Poruszenie na pewno jest, bo jest to najważniejsza osoba w Stolicy Piotrowej, jednak pielgrzymów to też nie zatrzymuje, modlą się za niego - wskazuje pan Mateusz, pielgrzym z Polski.

Ze względu na złożoną sytuację lekarze nie są w stanie przedstawić dalszych prognoz odnośnie stanu zdrowia papieża.

Autorka/Autor:Kinga Bimkiewicz-Szabłowska

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Nietypowa oferta na rynku mieszkaniowym - sześć metrów kwadratowych. Nie chodzi o komórkę na rower czy wózek, chodzi o sześć metrów kwadratowych do mieszkania. Jak wygląda to szaleństwo za 850 złotych miesięcznie?

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku".  Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

"Można jedną ręką brać prysznic, a drugą mieszać w garnku". Sześciometrowe mieszkanie do wynajęcia

Źródło:
Fakty TVN

W sobotę doszło do krótkiego, bo 10-minutowego spotkania Duda-Trump. Rozmawiali o wojnie w Ukrainie. Andrzej Duda powiedział potem, że podkreślił w rozmowie, że chciałby, aby agresja Rosji skończyła się raz na zawsze. Donald Trump ocenił rozmowę z polskim prezydentem jako "fantastyczną".

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Zarówno Donald Trump, jak i Andrzej Duda bardzo zadowoleni po spotkaniu. "Mój wspaniały przyjaciel"

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w tym tygodniu informowaliśmy Państwa o kilku groźnych wypadkach na przejazdach kolejowych. Co roku w takich wypadkach ginie kilkadziesiąt osób. Wielu wypadków dałoby się uniknąć, gdyby kierowcy zachowywali należytą ostrożność lub celowo nie naruszali przepisów.

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Czerwone pulsujące światło przed przejazdem kolejowym to sygnał, który kierowcy wciąż ignorują

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Większość amerykańskich prezydentur zaczynała się od jakiegoś złudzenia, że da się dogadać z autokratą na Kremlu. To nie pierwszy i nie ostatni raz - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 pełnomocnik rządu do spraw odbudowy Ukrainy Paweł Kowal (KO). Komentował też głosowanie USA wspólnie z Rosją przeciwko ukraińskiej rezolucji na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Kowal: nie pierwszy raz amerykańska prezydentura zaczyna się od złudzenia

Źródło:
TVN24

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Choć głównym tematem niemieckich wyborów jest kryzys gospodarczy i migracyjny, to Europa dostrzega w Berlinie przede wszystkim kryzys polityczny. Kończąca się kadencja kanclerza Scholza oceniana jest jako mało sprawcza na arenie międzynarodowej, głównie ze względu na wstrzemięźliwe stanowisko w sprawie pomocy Ukrainie. A Europa w dobie Trumpa potrzebuje silnych i zdecydowanych liderów. Jedną z pierwszych decyzji do podjęcia przez nowego kanclerza jest ta o poluzowaniu reguły wydatkowej, co umożliwi największej gospodarce unijnej wydawać więcej na zbrojenia.

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Europa czeka na nowy rząd w Berlinie. "Niemcy są kluczowym graczem w Unii Europejskiej"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS