Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". Koalicja Obywatelska zebrała już 27 tysięcy zgłoszeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Władza może posunąć się do wszystkiego, dlatego wybory muszą być pilnowane - mówi opozycja i zachęca Polaków do udziału w pracach obwodowych komisji wyborczych. Jak dotąd do pilnowania wyborów zgłosiło się 27 tysięcy obywateli.

Jest już blisko 27 tysięcy zgłoszeń - i to tylko tych zebranych przez Koalicję Obywatelską - do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". - W Białymstoku mamy już dwa razy więcej ludzi do pilnowania wyborów, niż potrzeba - wskazuje Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej. Wśród opozycji jest widoczna nadzieja, że akcja "Pilnujemy wyborów" to sposób na wyborczą mobilizację, szczególnie tam, gdzie wybory częściej wygrywało Prawo i Sprawiedliwość.

- Robią, co chcą, kradną, oszukują, więc ja jestem za tym, żeby być mężem zaufania - mówi jedna z kobiet. - Chcę pokazać moim znajomym, że jednak się da inaczej - dodaje kolejna.

Akcja "Pilnuję wyborów" to główny temat wizyty Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu. - Polska jest dalej państwem demokratycznym, ale właśnie dlatego, że mamy silnych obywateli i silne obywatelki - mówił prezydent Warszawy. Wizycie prezydenta stolicy towarzyszyły emocje.

Obywatelska Kontrola Wyborów

Obywatelska Kontrola Wyborów to wspólna inicjatywa Komitetu Obrony Demokracji i czterech opozycyjnych ugrupowań. - Podpisał to pan Szymon Hołownia, pan Władysław Kosiniak-Kamysz, pan Donald Tusk i Lewica - wskazuje lider lewicy Włodzimierz Czarzasty. - Wszyscy w tym uczestniczymy, wszyscy zgłaszamy członków komisji wyborczych, mężów zaufania, obserwatorów wyborów - dodaje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Opozycja prowadzi akcję w całej Polsce pod wspólnym hasłem "Nie dać sobie ukraść wyborów". Jednocześnie politycy przypominają to, co działo się w kampanii przed wyborami prezydenckimi. - Używali pieniędzy budżetowych, używali pieniędzy spółek Skarbu Państwa, kłamali w TVP tylko po to, żeby Trzaskowski nie mógł wygrać z Dudą - wskazuje poseł Nitras. - Ta kwestia była już podnoszona przez obserwatorów OBWE w poprzednich misjach obserwacyjnych. Wiemy, że niewiele się w tej sprawie zmieniło - mówi dr hab. Adam Gendźwiłł, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczowe
Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczoweTVN24

Wątpliwości wobec uczciwości wyborów

Zaangażowanie mediów państwowych, kontrolowanych przez władzę, to tylko jeden z elementów, jaki budzi wątpliwości. Parlament Europejski w rezolucji wyraził zaniepokojenie nowym prawem wyborczym w Polsce, zmienionym przez władzę mniej niż pół roku przed wyborami, szczególną uwagę zwracając na skrócenie czasu liczenia głosów przy bardziej skomplikowanej procedurze, co może okazać się trudne w komisjach za granicą.

- Głosy za granicą powinny być policzone w 24 godziny, a jeśli nie zostaną policzone w tak szybkim czasie, to głosowanie w tych obwodach za granicą będzie uznawane za niebyłe - zwraca uwagę Gendźwiłł.

- To istotne ograniczenie prawa do głosowania, ale zamiast dyskusji na argumenty - wiceminister rolnictwa i polityk Suwerennej Polski Janusz Kowalski, pytany o kontrolę wyborów, odpowiada atakiem na polityków opozycji. - Jest coś niezwykle groteskowego w tym, że to Platforma Obywatelska organizuje ruch "Przypilnuj wybory", którego twarzą jest hunwejbin Donalda Tuska i awanturnik pan Sławomir Nitras - mówi wiceminister.

Zobacz też: "To jest pokolenie permanentnego kryzysu". Jak zagłosują na jesieni wyborczy debiutanci?

Z kolei minister infrastruktury dodaje, że nie ma powodów, żeby zarzucać władzy, że przejrzystych wyborów nie będzie. - Przeźroczyste urny chociażby, które stosowane są w lokalach wyborczych - czyjże to jest pomysł, jak nie Prawa i Sprawiedliwości? Zarzucanie Prawu i Sprawiedliwości jakichś niecnych zamiarów trochę przypomina sienkiewiczowskie określenie: "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni" - przekonuje Andrzej Adamczyk.

Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciwe
Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciweTVN24

Mimo zapewnień rządzących opozycja nie rezygnuje ze swojej akcji. - Prawu i Sprawiedliwości podczas najbliższych wyborów trzeba patrzeć na ręce - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - PiS może być pewien: nie uda się tych wyborów sfałszować i my tego przypilnujemy - deklaruje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest klucz - nie możemy wyborów zostawić w rękach PiS-owskiego świata - mówi Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Ze strony opozycji słychać też odwołania do podstawowych wartości. Rafał Trzaskowski mówił o stawce wyborów i przywróceniu równowagi między obywatelem a państwem.

- Te wybory są o wolności. Widzieliśmy na przykładzie pani Joanny, że ta władza próbuje z butami wchodzić w nasze życie. W związku z tym, jeżeli chcemy państwa, które będzie wspierać obywateli, to też jest potrzebna nasza aktywność. I o tym są te spotkania - zwracał uwagę prezydent stolicy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Sprawa referendum

Choć to formalnie nie były wiece wyborcze, to nie brakowało tematów bieżących - również o referendum, które planowane jest na dzień wyborów z pytaniem wygodnym dla władzy, a bezcelowym, jeśli chodzi o zapewnienia Komisji Europejskiej.

- Jak mamy wybory, to mamy wybory, a nie referenda. Jak wybieramy posłów, to nikt nie pyta, czy ktoś popiera rząd. Co to za wybory, kiedy dają drugą kartkę z pytaniem, czy popierasz rząd? To są ruskie wybory - mówił Sławomir Nitras.

Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław Kaczyński
Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław KaczyńskiMichał Tracz/Fakty TVN

W ramach akcji Obywatelska Kontrola Wyborów zgłaszać się mogą chętni na obserwatorów społecznych, członków komisji i mężów zaufania. Szkolenia będą planowane niebawem, a zadania to kontrolowanie procesu wyborczego oraz raportowanie wyników i ewentualnych nadużyć.

- Widzimy, że wielkich oporów nie ma na różnych poziomach sprawowania władzy i że praworządność nie jest priorytetem PiS-u, w związku z tym chcemy obserwować, chcemy być obecni, chcemy sprawdzać i zaznaczać przede wszystkim swoją obecność - wskazuje Kinga Łozińska z KOD.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Trwa śledztwo w sprawie przecięcia dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku. Szwedzka marynarka wojenna prowadzi oględziny miejsca zdarzenia. "To nie pierwszy taki przypadek" - mówi reporterowi TVN24 dowódca Stałej Grupy Morskiej.

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Co uszkodziło kable na dnie Bałtyku? "Nie wiemy jeszcze, czy to sabotaż"

Źródło:
Fakty TVN

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Końcowe odliczanie przed prezentacją kandydatów. Wybranek Prawa i Sprawiedliwości miał być wyłoniony 20 listopada, jednak wciąż nic o nim nie wiadomo. Ale wiadomo, że 21 listopada kolejne spotkanie na szczycie - kolejna narada przy Nowogrodzkiej. Może tym razem się uda?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Na kogo postawi Prawo i Sprawiedliwość w wyborach prezydenckich?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Opinia zero-jedynkowa. Sprawozdanie odrzucone - koniec z wypłatami. - Minister Finansów nie powinien wypłacać komitetowi wyborczemu ani dotacji, ani subwencji - ocenia Wojciech Hermeliński, były przewodniczący PKW. PiS prosi zwolenników o wpłaty, nawet najdrobniejsze. Zwłaszcza że kampania prezydencka za pasem. Tymczasem w Prawie i Sprawiedliwości mają figurować zastępy tzw. martwych dusz. Chodzi nawet o 20 tysięcy działaczy, którzy teoretycznie są członkami formacji, ale od lat nie wpłacali na nią pieniędzy.

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

PiS pozbawiony subwencji i dotacji. A co ze składkami od członków? W PiS-ie są tysiące "martwych dusz"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

- Cieszę się, że w PiS-ie mamy demokratyczny proces wyboru kandydata. Polega to na tym, że Jarosław Kaczyński po prostu taką decyzję podejmie - stwierdził w "Faktach po Faktach" Ryszard Petru. Wyraził nadzieję, że kandydatem PiS na prezydenta zostanie Przemysław Czarnek. - Znakomity kandydat - powiedział o byłym ministrze edukacji jego partyjny kolega Zbigniew Bogucki.

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Poseł PiS o "znakomitym kandydacie". Petru: mam nadzieję, że Kaczyński go wybierze

Źródło:
TVN24

Cały świat patrzy w tej sprawie na przykład Australii, bo wpływ mediów społecznościowych na rozwój młodego człowieka jest ewidentny, ale nadal pozostaje nie do końca zbadany. Australijski parlament będzie rozpatrywał pionierski projekt prawa, zabraniającego dzieciom poniżej 16. roku życia logowania się na portale społecznościowe. Za egzekwowanie zakazu odpowiedzialne będą same platformy społecznościowe, które będą musiały liczyć się z wysokimi karami, jeżeli nie wprowadzą właściwych procedur, utrudniających korzystanie z ich produktów małoletnim.

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Australia decyduje w sprawie nowatorskiego prawa. "Bezpieczeństwo i zdrowie psychiczne młodych ludzi muszą być dla nas priorytetem"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i jego byłego ministra obrony Joawa Galanta. Trybunał chce ich sądzić między innymi za używanie głodu jako broni w walce z Hamasem. Izrael, po tym jak rozpoczął operację odwetową, zamknął Palestyńczyków w Strefie Gazy i utrudniał dostęp pomocy humanitarnej. Oddzielny nakaz aresztowania został wydany za przywódcą Hamasu Mohammedem Deifą. Ściganych za zbrodnie przeciwko ludzkości miało być w sumie trzech architektów zamachu z 7 pazdziernika, ale dwóch już nie żyje. Komunikat władz Izraela w odpowiedzi jest krótki: nakaz aresztowania to antysemityzm.

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Nakaz aresztowania premiera Izraela. "Decyzja nie jest polityczna"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS