Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". Koalicja Obywatelska zebrała już 27 tysięcy zgłoszeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Władza może posunąć się do wszystkiego, dlatego wybory muszą być pilnowane - mówi opozycja i zachęca Polaków do udziału w pracach obwodowych komisji wyborczych. Jak dotąd do pilnowania wyborów zgłosiło się 27 tysięcy obywateli.

Jest już blisko 27 tysięcy zgłoszeń - i to tylko tych zebranych przez Koalicję Obywatelską - do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". - W Białymstoku mamy już dwa razy więcej ludzi do pilnowania wyborów, niż potrzeba - wskazuje Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej. Wśród opozycji jest widoczna nadzieja, że akcja "Pilnujemy wyborów" to sposób na wyborczą mobilizację, szczególnie tam, gdzie wybory częściej wygrywało Prawo i Sprawiedliwość.

- Robią, co chcą, kradną, oszukują, więc ja jestem za tym, żeby być mężem zaufania - mówi jedna z kobiet. - Chcę pokazać moim znajomym, że jednak się da inaczej - dodaje kolejna.

Akcja "Pilnuję wyborów" to główny temat wizyty Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu. - Polska jest dalej państwem demokratycznym, ale właśnie dlatego, że mamy silnych obywateli i silne obywatelki - mówił prezydent Warszawy. Wizycie prezydenta stolicy towarzyszyły emocje.

Obywatelska Kontrola Wyborów

Obywatelska Kontrola Wyborów to wspólna inicjatywa Komitetu Obrony Demokracji i czterech opozycyjnych ugrupowań. - Podpisał to pan Szymon Hołownia, pan Władysław Kosiniak-Kamysz, pan Donald Tusk i Lewica - wskazuje lider lewicy Włodzimierz Czarzasty. - Wszyscy w tym uczestniczymy, wszyscy zgłaszamy członków komisji wyborczych, mężów zaufania, obserwatorów wyborów - dodaje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Opozycja prowadzi akcję w całej Polsce pod wspólnym hasłem "Nie dać sobie ukraść wyborów". Jednocześnie politycy przypominają to, co działo się w kampanii przed wyborami prezydenckimi. - Używali pieniędzy budżetowych, używali pieniędzy spółek Skarbu Państwa, kłamali w TVP tylko po to, żeby Trzaskowski nie mógł wygrać z Dudą - wskazuje poseł Nitras. - Ta kwestia była już podnoszona przez obserwatorów OBWE w poprzednich misjach obserwacyjnych. Wiemy, że niewiele się w tej sprawie zmieniło - mówi dr hab. Adam Gendźwiłł, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczowe
Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczoweTVN24

Wątpliwości wobec uczciwości wyborów

Zaangażowanie mediów państwowych, kontrolowanych przez władzę, to tylko jeden z elementów, jaki budzi wątpliwości. Parlament Europejski w rezolucji wyraził zaniepokojenie nowym prawem wyborczym w Polsce, zmienionym przez władzę mniej niż pół roku przed wyborami, szczególną uwagę zwracając na skrócenie czasu liczenia głosów przy bardziej skomplikowanej procedurze, co może okazać się trudne w komisjach za granicą.

- Głosy za granicą powinny być policzone w 24 godziny, a jeśli nie zostaną policzone w tak szybkim czasie, to głosowanie w tych obwodach za granicą będzie uznawane za niebyłe - zwraca uwagę Gendźwiłł.

- To istotne ograniczenie prawa do głosowania, ale zamiast dyskusji na argumenty - wiceminister rolnictwa i polityk Suwerennej Polski Janusz Kowalski, pytany o kontrolę wyborów, odpowiada atakiem na polityków opozycji. - Jest coś niezwykle groteskowego w tym, że to Platforma Obywatelska organizuje ruch "Przypilnuj wybory", którego twarzą jest hunwejbin Donalda Tuska i awanturnik pan Sławomir Nitras - mówi wiceminister.

Zobacz też: "To jest pokolenie permanentnego kryzysu". Jak zagłosują na jesieni wyborczy debiutanci?

Z kolei minister infrastruktury dodaje, że nie ma powodów, żeby zarzucać władzy, że przejrzystych wyborów nie będzie. - Przeźroczyste urny chociażby, które stosowane są w lokalach wyborczych - czyjże to jest pomysł, jak nie Prawa i Sprawiedliwości? Zarzucanie Prawu i Sprawiedliwości jakichś niecnych zamiarów trochę przypomina sienkiewiczowskie określenie: "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni" - przekonuje Andrzej Adamczyk.

Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciwe
Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciweTVN24

Mimo zapewnień rządzących opozycja nie rezygnuje ze swojej akcji. - Prawu i Sprawiedliwości podczas najbliższych wyborów trzeba patrzeć na ręce - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - PiS może być pewien: nie uda się tych wyborów sfałszować i my tego przypilnujemy - deklaruje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest klucz - nie możemy wyborów zostawić w rękach PiS-owskiego świata - mówi Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Ze strony opozycji słychać też odwołania do podstawowych wartości. Rafał Trzaskowski mówił o stawce wyborów i przywróceniu równowagi między obywatelem a państwem.

- Te wybory są o wolności. Widzieliśmy na przykładzie pani Joanny, że ta władza próbuje z butami wchodzić w nasze życie. W związku z tym, jeżeli chcemy państwa, które będzie wspierać obywateli, to też jest potrzebna nasza aktywność. I o tym są te spotkania - zwracał uwagę prezydent stolicy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Sprawa referendum

Choć to formalnie nie były wiece wyborcze, to nie brakowało tematów bieżących - również o referendum, które planowane jest na dzień wyborów z pytaniem wygodnym dla władzy, a bezcelowym, jeśli chodzi o zapewnienia Komisji Europejskiej.

- Jak mamy wybory, to mamy wybory, a nie referenda. Jak wybieramy posłów, to nikt nie pyta, czy ktoś popiera rząd. Co to za wybory, kiedy dają drugą kartkę z pytaniem, czy popierasz rząd? To są ruskie wybory - mówił Sławomir Nitras.

Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław Kaczyński
Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław KaczyńskiMichał Tracz/Fakty TVN

W ramach akcji Obywatelska Kontrola Wyborów zgłaszać się mogą chętni na obserwatorów społecznych, członków komisji i mężów zaufania. Szkolenia będą planowane niebawem, a zadania to kontrolowanie procesu wyborczego oraz raportowanie wyników i ewentualnych nadużyć.

- Widzimy, że wielkich oporów nie ma na różnych poziomach sprawowania władzy i że praworządność nie jest priorytetem PiS-u, w związku z tym chcemy obserwować, chcemy być obecni, chcemy sprawdzać i zaznaczać przede wszystkim swoją obecność - wskazuje Kinga Łozińska z KOD.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Ewa urodziła się dwa lata temu. Ma problemy z sercem, jelitami i ze wzrokiem. Mama porzuciła ją jeszcze w szpitalu, ojciec zrobił to też niemal od razu, ale stała się rzecz niezwykła. Ewa będzie mogła opuścić szpital i będzie miała dom. To wszystko dzięki Judycie i Piotrowi, którzy odpowiedzieli na apel szpitala.

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Dwuletnia Ewa od urodzenia mieszka w szpitalu, ale niedługo to się zmieni. Ma nową rodzinę

Źródło:
Fakty TVN

Okazuje się, że w roku 2025 Pomnik Matki Polki był zbyt odważny i trzeba go było trochę zakryć. Dlatego rzeźba dostała stanik. Cała sprawa ma związek z niskimi zasięgami profilu szpitala na Facebooku, który ograniczył jego widoczność przez naruszenie regulaminu.

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

​Szpital w Łodzi kontra Facebook. Dla serwisu Pomnik Matki Polki był gorszący, dlatego znaleziono na to sposób

Źródło:
Fakty TVN

Rośnie liczba zatruć dopalaczami. Coraz częściej sięgają po nie dzieci i nastolatkowie. To alarmujące dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odurzanie się dopalaczami, lekami i innymi środkami to rosnący problem w Polsce. Konsekwencje są tragiczne - ostrzegają lekarze.

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

GIS alarmuje: rośnie liczba zatruć dopalaczami wśród dzieci. Leczenie uzależnienia od tych środków jest trudne

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Mamy pewne grupy amunicji, z której wielkości jesteśmy niezadowoleni - przyznał w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Sztabu Generalnego WP generał Wiesław Kukuła. Zaznaczył, że "istnieje wiele asortymentów", które pozwalają prowadzić ewentualną wojnę "nawet przez długie miesiące".

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Kluczowa amunicja. "Nie możemy na pewno mówić o pięciu dniach. Ale wciąż jej wartość nie jest zadowalająca"

Źródło:
TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

Każde dzieło sztuki może mieć także swoje brzmienie. Grupa kompozytorów pracuje nad tym, jak za pomocą dźwięku wyrazić obraz. Paleta barw zamieniona na pięciolinię, pozwala obcować z malarstwem także osobom niedowidzącym. Inicjator akcji, muzyk Bobby Goulder, sam traci wzrok, ale zanim będzie za późno, chce największe arcydzieła malarstwa usłyszeć i przeżyć.

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Chcą za pomocą dźwięku wyrazić obrazy. Wyjątkowa akcja kompozytorów i muzyków

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS