Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". Koalicja Obywatelska zebrała już 27 tysięcy zgłoszeń

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"
Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24
Opozycja zachęca do udziału w akcji "Pilnuję wyborów"Katarzyna Kowalska/Fakty po Południu TVN24

Władza może posunąć się do wszystkiego, dlatego wybory muszą być pilnowane - mówi opozycja i zachęca Polaków do udziału w pracach obwodowych komisji wyborczych. Jak dotąd do pilnowania wyborów zgłosiło się 27 tysięcy obywateli.

Jest już blisko 27 tysięcy zgłoszeń - i to tylko tych zebranych przez Koalicję Obywatelską - do udziału w akcji "Pilnuję wyborów". - W Białymstoku mamy już dwa razy więcej ludzi do pilnowania wyborów, niż potrzeba - wskazuje Sławomir Nitras, poseł Koalicji Obywatelskiej. Wśród opozycji jest widoczna nadzieja, że akcja "Pilnujemy wyborów" to sposób na wyborczą mobilizację, szczególnie tam, gdzie wybory częściej wygrywało Prawo i Sprawiedliwość.

- Robią, co chcą, kradną, oszukują, więc ja jestem za tym, żeby być mężem zaufania - mówi jedna z kobiet. - Chcę pokazać moim znajomym, że jednak się da inaczej - dodaje kolejna.

Akcja "Pilnuję wyborów" to główny temat wizyty Rafała Trzaskowskiego na Podlasiu. - Polska jest dalej państwem demokratycznym, ale właśnie dlatego, że mamy silnych obywateli i silne obywatelki - mówił prezydent Warszawy. Wizycie prezydenta stolicy towarzyszyły emocje.

Obywatelska Kontrola Wyborów

Obywatelska Kontrola Wyborów to wspólna inicjatywa Komitetu Obrony Demokracji i czterech opozycyjnych ugrupowań. - Podpisał to pan Szymon Hołownia, pan Władysław Kosiniak-Kamysz, pan Donald Tusk i Lewica - wskazuje lider lewicy Włodzimierz Czarzasty. - Wszyscy w tym uczestniczymy, wszyscy zgłaszamy członków komisji wyborczych, mężów zaufania, obserwatorów wyborów - dodaje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czytaj także: Rafał Trzaskowski: musimy zapewnić, by wybory były pilnowane

Opozycja prowadzi akcję w całej Polsce pod wspólnym hasłem "Nie dać sobie ukraść wyborów". Jednocześnie politycy przypominają to, co działo się w kampanii przed wyborami prezydenckimi. - Używali pieniędzy budżetowych, używali pieniędzy spółek Skarbu Państwa, kłamali w TVP tylko po to, żeby Trzaskowski nie mógł wygrać z Dudą - wskazuje poseł Nitras. - Ta kwestia była już podnoszona przez obserwatorów OBWE w poprzednich misjach obserwacyjnych. Wiemy, że niewiele się w tej sprawie zmieniło - mówi dr hab. Adam Gendźwiłł, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczowe
Staniszewska: nasz kraj jest na zakręcie, te wybory będą kluczoweTVN24

Wątpliwości wobec uczciwości wyborów

Zaangażowanie mediów państwowych, kontrolowanych przez władzę, to tylko jeden z elementów, jaki budzi wątpliwości. Parlament Europejski w rezolucji wyraził zaniepokojenie nowym prawem wyborczym w Polsce, zmienionym przez władzę mniej niż pół roku przed wyborami, szczególną uwagę zwracając na skrócenie czasu liczenia głosów przy bardziej skomplikowanej procedurze, co może okazać się trudne w komisjach za granicą.

- Głosy za granicą powinny być policzone w 24 godziny, a jeśli nie zostaną policzone w tak szybkim czasie, to głosowanie w tych obwodach za granicą będzie uznawane za niebyłe - zwraca uwagę Gendźwiłł.

- To istotne ograniczenie prawa do głosowania, ale zamiast dyskusji na argumenty - wiceminister rolnictwa i polityk Suwerennej Polski Janusz Kowalski, pytany o kontrolę wyborów, odpowiada atakiem na polityków opozycji. - Jest coś niezwykle groteskowego w tym, że to Platforma Obywatelska organizuje ruch "Przypilnuj wybory", którego twarzą jest hunwejbin Donalda Tuska i awanturnik pan Sławomir Nitras - mówi wiceminister.

Zobacz też: "To jest pokolenie permanentnego kryzysu". Jak zagłosują na jesieni wyborczy debiutanci?

Z kolei minister infrastruktury dodaje, że nie ma powodów, żeby zarzucać władzy, że przejrzystych wyborów nie będzie. - Przeźroczyste urny chociażby, które stosowane są w lokalach wyborczych - czyjże to jest pomysł, jak nie Prawa i Sprawiedliwości? Zarzucanie Prawu i Sprawiedliwości jakichś niecnych zamiarów trochę przypomina sienkiewiczowskie określenie: "diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni" - przekonuje Andrzej Adamczyk.

Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciwe
Reynerds: W Polsce zbliżają się wybory. Jest bardzo ważne, aby były one sprawiedliwe i uczciweTVN24

Mimo zapewnień rządzących opozycja nie rezygnuje ze swojej akcji. - Prawu i Sprawiedliwości podczas najbliższych wyborów trzeba patrzeć na ręce - uważa Krzysztof Gawkowski, poseł Lewicy. - PiS może być pewien: nie uda się tych wyborów sfałszować i my tego przypilnujemy - deklaruje Miłosz Motyka, rzecznik prasowy Polskiego Stronnictwa Ludowego. - To jest klucz - nie możemy wyborów zostawić w rękach PiS-owskiego świata - mówi Cezary Tomczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

Ze strony opozycji słychać też odwołania do podstawowych wartości. Rafał Trzaskowski mówił o stawce wyborów i przywróceniu równowagi między obywatelem a państwem.

- Te wybory są o wolności. Widzieliśmy na przykładzie pani Joanny, że ta władza próbuje z butami wchodzić w nasze życie. W związku z tym, jeżeli chcemy państwa, które będzie wspierać obywateli, to też jest potrzebna nasza aktywność. I o tym są te spotkania - zwracał uwagę prezydent stolicy, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Sprawa referendum

Choć to formalnie nie były wiece wyborcze, to nie brakowało tematów bieżących - również o referendum, które planowane jest na dzień wyborów z pytaniem wygodnym dla władzy, a bezcelowym, jeśli chodzi o zapewnienia Komisji Europejskiej.

- Jak mamy wybory, to mamy wybory, a nie referenda. Jak wybieramy posłów, to nikt nie pyta, czy ktoś popiera rząd. Co to za wybory, kiedy dają drugą kartkę z pytaniem, czy popierasz rząd? To są ruskie wybory - mówił Sławomir Nitras.

Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław Kaczyński
Dodatkowe pytania w referendum? Nie wyklucza tego Jarosław KaczyńskiMichał Tracz/Fakty TVN

W ramach akcji Obywatelska Kontrola Wyborów zgłaszać się mogą chętni na obserwatorów społecznych, członków komisji i mężów zaufania. Szkolenia będą planowane niebawem, a zadania to kontrolowanie procesu wyborczego oraz raportowanie wyników i ewentualnych nadużyć.

- Widzimy, że wielkich oporów nie ma na różnych poziomach sprawowania władzy i że praworządność nie jest priorytetem PiS-u, w związku z tym chcemy obserwować, chcemy być obecni, chcemy sprawdzać i zaznaczać przede wszystkim swoją obecność - wskazuje Kinga Łozińska z KOD.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Fakty po Południu TVN24

Pozostałe wiadomości

Mija 30 lat od tragicznego pożaru w hali Stoczni Gdańskiej. Zginęło wtedy siedem osób. To było podpalenie, jednak do dziś nie wiadomo, kto za nie odpowiada. Gdy po koncercie w hali pojawił się ogień, widzowie na początku myśleli, że to efekty świetlne.

Mija 30 lat od tragedii w Stoczni Gdańskiej. "Myśmy byli przekonani, że nas spali żywcem"

Źródło:
Fakty TVN

Stała, cotygodniowa rehabilitacja i perspektywa jeszcze co najmniej siedmiu operacji. Do tego specjalne ubranie, dzięki któremu życie z potężnymi bliznami jest życiem bez bólu. Po koszmarnym wypadku 9-letni Olek ma tylko jedno marzenie: chce wyzdrowieć. Można mu w tym pomóc.

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Ma zniszczone dłonie, ramiona, plecy i klatkę piersiową. 9-letni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Fakty TVN

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Polscy seniorzy - kim są, jak żyją, czego potrzebują? Jak młodsi mogą pomóc? Co zrobić, by seniorom żyło się lepiej? W Unii Europejskiej nasze starzejące się społeczeństwo nie jest wyjątkiem. Już jedna piąta z nas to osoby starsze, a według prognozy GUS-u w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Polski będzie seniorem. Jak ten fakt zmienia gospodarkę, ochronę zdrowia czy rynek pracy?

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Polska się starzeje, seniorów przybywa. "Neurologia powinna stać się kolejną dziedziną priorytetową"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Karol Nawrocki ma swój dorobek, ale nie jest związany z partyjną nawalanką - tak o kandydacie PiS-u na prezydenta mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł tej partii Janusz Cieszyński. Europoseł Koalicji Obywatelskiej Andrzej Halicki, odnosząc się do przemówienia kandydata, spuentował to słowami - "Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes Kaczyński. Dziękuję za to, że mnie wybrał".

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

"Przemówienie określiłbym puentą: Co miałem do powiedzenia, przeczytałem. Tekst napisał prezes"

Źródło:
TVN24

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

W ubiegłym tygodniu w Redzikowie koło Słupska otwarto bazę amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Taką samą - tyle że od lat - ma już Rumunia. W Rumunii powstaje także największa NATO-wska baza w Europie. Dla Sojuszu ten kraj jest istotny między innymi ze względu na jego położenie. Rumunia graniczy z Ukrainą, ale i Mołdawią, której również zagraża rosyjski imperializm. Władze w Bukareszcie znane były z prozachodniego nastawienia, ale ostatnio popularność zdobywają tam siły prorosyjskie. W ten weekend zaczynają się w tym kraju wybory.

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

W Rumunii powstaje największa baza NATO w Europie. Jednocześnie rośnie tam poparcie dla sił prorosyjskich

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN