"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja
"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum Galicja
Stefania Kulik/Fakty po Południu TVN24
"Nigdy więcej jest teraz". 20 lat działalności Żydowskiego Muzeum GalicjaStefania Kulik/Fakty po Południu TVN24

Żydowskie Muzeum Galicja na stałe wpisało się w polsko-żydowski krajobraz Krakowa. Już od 20 lat pokazuje przeszłość, nie pozwalając zapomnieć o niełatwej historii. Wystawy, warsztaty, ale także spotkania ze świadkami to dla młodzieży lekcja tolerancji. Muzeum, dbając o przeszłość, chce kształtować przyszłość, by - jak mówią pracownicy - historia nigdy więcej się nie powtórzyła.

- Trzeba cały czas być czujnym na sygnały nienawiści, mowy nienawiści, używanie symboli, stereotypów. Trzeba uwrażliwiać, zwłaszcza młodych ludzi, na to, że czasami z pozoru niewinne słowa, rzucane od niechcenia obelgi, mogą przerodzić się w coś bardzo, bardzo poważnego i niebezpiecznego - wskazuje dr Edyta Gawron z Galicia Jewish Heritage Institute i jednocześnie dodaje, że to Holokaust jest tego dowodem.

Jacek Stawiski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja, z kolei wskazuje, jak ważna jest pamięć, ale nie w odniesieniu do przeszłości, dat historycznych, tylko do tego, co się dzieje dzisiaj politycznie i społecznie. - To jest wielka lekcja dla nas, aby nigdy taka katastrofa nie powtórzyła się. To jest wielkie ostrzeżenie. Cały pejzaż Polski do roku 1943 był naznaczony żydowską obecnością. Dzisiaj nie, są tylko tego ślady - zaznacza Stawiski.

Fotograf Chris Schwartz podjął się dokumentacji zachowanych śladów żydowskiego dziedzictwa w Polsce. Poprzez swoje zdjęcia pokazał, jak bardzo świat zmienił się po 1939 roku. - Zdjęcia Chrisa pokazują, że istnieje potrzeba edukacji zarówno Polaków, jak i Żydów, żeby pozbywać się uprzedzeń i stereotypów, których nie brakuje - wyjaśnia profesor Jonathan Webber, współzałożyciel Żydowskiego Muzeum Galicja.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni

Zwieńczeniem fotograficznej dokumentacji była wystawa "Śladami Pamięci", która po raz pierwszy została zaprezentowana w 2004 roku w Żydowskim Muzeum Galicja. - Założenie muzeum było pomysłem Chrisa. Wskazałem mu miejsca, do których ma się udać, żeby zrobić zdjęcia. W ciągu kilku lat wykonał tysiąc zdjęć. Bardzo ciężko pracował. Miałem pomysł, żeby opublikować książkę. Chris miał inny pomysł. Chciał stworzyć muzeum. To była dobra decyzja - wspomina Webber.

- Jeżeli nie zrozumiemy, jakim ostrzeżeniem jest ta dzisiejsza nieobecność, która jest taka wymowna, to nie zrozumiemy nic z dzisiejszych wyzwań tolerowania różnorodności. Dzisiaj wokół nas nienawiść, nawoływania do zniszczenia innych narodów, są na porządku dziennym - uważa Stawiski.

Halina Litman Yasharoff Peabody jest wolontariuszką w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Halina Litman Yasharoff Peabody jest wolontariuszką w Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie TVN24

Świadectwa w postaci wystaw

"Dziesięć polskich miast - Dziesięć żydowskich historii" to opowieść o dramatach ludzi, którym udało się przeżyć, ale którzy stracili dosłownie wszystko. - Zagładę przeżyło mniej więcej tylko około dziesięciu procent przedwojennej społeczności żydowskiej. Bardzo poruszająca jest historia Teofili Silberring, która na początku wojny w 1939 roku wróciła do domu i oznajmiono jej, że jej mama została zastrzelona - mówi dr Edyta Gawron.

Szacuje się, że podczas Holokaustu zginęło nawet sześć milionów Żydów. Około dwóch milionów stanowiły dzieci. - Z jednej strony mamy jakieś zapisy, że widok małego dziecka wzruszał niejednego żołnierza niemieckiego, bo zostawił w domu swoje małe dzieci, ale to są, niestety, obrazy i wspomnienia dosyć rzadkie. Dzieci były jednymi z łatwiejszych ofiar, bo były bezbronne. Trudno tutaj mówić o taryfie ulgowej - zwraca uwagę Gawron.

CZYTAJ TAKŻE: "Dziennik Reni Spiegel" doczekał się ekranizacji. "Zdecydowaliśmy się przedstawiać ten świat trochę jakby zabrudzony kliszami wspomnień"

Muzeum przygotowało też wystawę HerStories, która pokazuje losy kobiet i ich trudne wybory przed jakimi stawały. - Macierzyństwo Żydówek było uważane jako coś niebezpiecznego. Właściwie w każdej z tych historii widzimy siłę, widzimy tę zdolność przetrwania. W tych siedmiu historiach widzimy tę zdolność do odbudowania swojego życia po takiej tragedii, po takiej katastrofie - przybliża Anna Wencel, edukatorka w Żydowskim Muzeum Galicja.

Wystawa "HerStories: Losy europejskich Żydówek w XX wieku"TVN24

Dr Edyta Gawron zwraca uwagę, że ta wystawa jest szczególna, bo Żydzi nie zawsze chcieli opowiadać swoje wspomnienia. - To było zbyt bolesne, zbyt dramatyczne. Też była taka tendencja, żeby rozpocząć życie na nowo, żeby odciąć to, co było w przeszłości. Ale, niestety, to wraca. Wraz z wiekiem czują taką powinność, że powinni o tym powiedzieć, że nie można zapomnieć, że to nie powinno być zapomniane, że zdają sobie sprawę, że często są jedynymi żyjącymi świadkami - zaznacza.

- Jest w wielu osobach taka chęć, czy taka pokusa, żeby zapomnieć. To jest historia, o której się wstydzimy, o której nie chcemy mówić, ale kiedy potraktujemy ją poważnie i z dużym krytycyzmem wobec siebie, wobec innych, to wtedy ta opowieść i ten moment staje się oswojony - dodaje dr Katarzyna Szuszkiewicz, kierowniczka Działu Edukacji Żydowskiego Muzeum Galicja.

Dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja wyjaśnia, że formy odwołania do żydowskiego dziedzictwa w postaci wystaw mają pozostawić pewną refleksję wśród oglądających. - Nasze odwołanie się do żydowskiego dziedzictwa jest ostrzeżeniem: nigdy więcej. Nigdy więcej jest teraz. Starsza młodzież spotyka się jeszcze z żyjącymi świadkami Holokaustu. To jest doświadczenie wyjątkowe i młodzież, zarówno polska, jak i europejska, jak i izraelska, jak i amerykańska, zawsze wychodzi poruszona i wierzymy, że pozostaje ta przestroga i pozostaje taka refleksja, że to nie może się powtórzyć - zaznacza Stawiski.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Daniel Obajtek zostanie ukarany finansowo za niestawienie się przed sejmową komisja śledczą do spraw afery wizowej. Kara to trzy tysiące złotych. O terminie przesłuchania Obajtek wiedział, bo się do niego odniósł w swoim piśmie, ale wezwania nie odebrał, dlatego zapewnia, że formalnie dalej nic nie wie. Były prezes Orlenu dodał też, że przed komisją nie stawi się podczas kampanii wyborczej. Obajtek kandyduje do Parlamentu Europejskiego z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Były prezes Orlenu nie stawił się przed sejmową komisją śledczą

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Andrzej Duda wspiera w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego swojego człowieka, Wojciecha Kolarskiego, który sam prezentuje siebie w mediach jako człowiek prezydenta. Wojciech Kolarski kandyduje z listy Prawa i Sprawiedliwości. Wybory odbędą się 9 czerwca. W mediach na temat numer jeden wybija się afera wokół Funduszu Sprawiedliwości i nagrania ziobrystów. Koalicja 15 października walczy o frekwencję.

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Andrzej Duda włącza się w kampanię wyborczą do PE swojego pracownika, Wojciecha Kolarskiego

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

- Zachowanie byłego prezesa Orlenu Daniela Obajtka, który do tej pory nie odebrał wezwania na przesłuchanie przed sejmową komisją śledczą, jest bulwersujące. Zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim - powiedział w "Faktach po Faktach" Krzysztof Brejza (Koalicja Obywatelska). - Unika tej komisji jak ognia, bo najwyraźniej boi się, że ta komisja i pytania tam zadane, zwyczajnie go pogrążą - dodał Krzysztof Hetman (Trzecia Droga).

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Brejza: Obajtek zachowuje się jak oligarcha w stylu białorusko-moskiewskim

Źródło:
TVN24

Benjamin Netanjahu zapowiada, że będzie kontynuował wojnę z Hamasem, dopóki "nie zostaną osiągnięte wszystkie cele". Premier Izraela uważa, że nalot na Rafah, w wyniku którego wybuchł pożar w obozie dla przesiedleńców, był "tragicznym błędem". Zginęło co najmniej 45 osób. To głównie kobiety i dzieci. Atak potępiły między innymi Niemcy, Francja i Turcja. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych po raz kolejny przypomniał, że w Strefie Gazy nigdzie nie jest bezpiecznie.

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Izrael potępiany za atak w Rafah. "Ten horror musi się skończyć"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

To pierwsza od 24 lat oficjalna wizyta prezydenta Francji w Niemczech. Tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Emmanuel Macron przybył do Berlina, żeby przypomnieć, że o demokrację trzeba walczyć. W najbliższych wyborach do Parlamentu Europejskiego dużą reprezentację może zdobyć skrajna prawica. Ursula von der Leyen, która chce zostać ponownie wybrana na przewodniczącą Komisji Europejskiej, nie wykluczyła współpracy z EKR, frakcją w PE, do której należy też Prawo i Sprawiedliwość.

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Emmanuel Macron z wizytą w Niemczech: zapomnieliśmy, że trzeba walczyć o demokrację

Źródło:
Fakty o świecie TVN24 BiS