Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Jacek Tacik/Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźniJacek Tacik/Fakty TVN

Z wyboru, nie z przymusu i w pełnej symbiozie. Żydzi i Palestyńczycy żyją jak przyjaciele w jednej wiosce położonej między Tel Awiwem a Jerozolimą. To, co wydarzyło się w południowym Izraelu 7 października ubiegłego roku, zachwiało społecznością, ale mieszkańcom udało się to przeżyć wspólnie.

Newe Szalom to niewielka wioska między Tel Awiwem a Jerozolimą. - Naszym celem jest pokazanie, że da się żyć razem w tym regionie, w tej wiosce, respektując swoje pochodzenie, swoją religię i tożsamość - mówi Nir Szaron, dyrektor Organizacji Przyjaciele Instytucji Edukacyjnych w Newe Szalom.

- To jedyna wioska w Izraelu, gdzie mieszkają razem Żydzi i Palestyńczycy z wyboru - dodaje Raid Hadż Jahja, lekarz, mieszkaniec Newe Szalom.

Zobacz też: Joe Biden rozkaże wojsku "podjąć nadzwyczajną misję"

Wioskę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku założył dominikański zakonnik Bruno Hussar. - On chciał udowodnić, że można żyć razem. Szanować się - mówi Raid Hadż Jahja.

Szkoła w Newe Szalom to dowód, że Palestyńczycy i Żydzi nie tylko mogą żyć obok siebie, ale mogą żyć razem ze sobą. - Żydzi i Arabowie uczą się nawzajem, poznają się. Wychowują się razem. Nie czują wobec siebie żadnego zagrożenia - podkreśla Reem Naszef, nauczyciela nauk ścisłych w szkole w Newe Szalom.

Chcą pokoju dla swoich dzieci

Newe Szalom to jednak bańka, poza którą świat - szczególnie na Bliskim Wschodzie - wygląda zupełnie inaczej. To, co wydarzyło się 7 października ubiegłego roku - atak Hamasu na Izrael, a później zbrojna interwencja Izraela w Gazie - postawiła pod znakiem zapytania idee, które stały za Newe Szalom, ale tylko na chwilę. Mieszkanka wioski Tama Krudo tłumaczy, że - w przeciwieństwie do całego kraju - im udało się przeżyć traumę wspólnie.

- Trwało to dwa tygodnie. W końcu mieszkańcy zaczęli się spotykać, rozmawiać ze sobą. Najpierw w grupach: Żydzi i osobno Arabowie, a dopiero później wszyscy razem - opowiada Tama.

Z ich słów wynika jasno, że każdy z nich chce pokoju dla swoich dzieci, ale też nikt nie jest naiwny. - Terrorystyczna organizacja zrobiła holocaust 7 października. A co ty robisz teraz jako państwo? Robisz 10 holocaustów codziennie - mówi Raid Hadż Jahja.

Chociaż w szkole się o tym nie mówi, to dzieci i tak wiedzą swoje. Jak mówi Tama, jej córka rozumie, że Palestyńczycy nie mają swojego kraju. - Wie, że są w bardzo trudnej sytuacji i że chcą wolności - dodaje kobieta. Być może ci, którzy uczą się w Newe Szalom, kiedyś będą decydować o losach Izraela i Palestyny, a wtedy przypomną sobie o wspólnych lekcjach i przyjaźniach zawiązanych w oazie spokoju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Cztery lata temu wprowadzono podatek cukrowy, by wspierać prozdrowotne wybory konsumentów i motywować producentów do produkcji napojów niezawierających cukru. To miał być ważny front walki z plagą otyłości. Z tego podatku do NFZ trafiły ponad cztery miliardy złotych. A ile z tego poszło na program walki z otyłością? 1/40 tej sumy. Program właśnie zamknięto.

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Program miał zwalczać plagę otyłości. NFZ wydał 1/40 pieniędzy i go zamknął

Źródło:
"Fakty" TVN

Na wiecach kandydatów na prezydenta pojawia się coraz więcej transparentów. Ponieważ nie są to już tylko zamknięte spotkania, a zupełnie otwarte, na które przyjść może każdy, to ze swoim przekazem pojawiają się też przeciwnicy kandydatów.

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Śmiech kontra przepychanki. Zupełnie inne reakcje na obecność przeciwników u Trzaskowskiego i Nawrockiego

Źródło:
Fakty TVN

Prezes NBP Adam Glapiński zarobił w zeszłym roku niemal 1,4 miliona złotych brutto. Najwyższe wynagrodzenie - ponad 270 tysięcy złotych - otrzymał w listopadzie. Wysokość zarobków dziwi ekspertów oraz polityków, ale za nie tych, którzy popierali kandydaturę Glapińskiego, czyli posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Rekordowa pensja Glapińskiego. "To najdroższy jastrząb na tej półkuli"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Po ponad rocznym blokowaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nominacji ambasadorskich, minister Radosław Sikorski nie liczy już na porozumienie, wycofuje nominacje i zaczeka na nowego prezydenta. Kancelaria Prezydenta RP twierdzi, że Andrzej Duda rzekomo lada dzień miał którąś z nominacji podpisać.

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Sikorski wycofuje nominacje ambasadorskie. Andrzej Dera: prezydent już miał pierwsze podpisać

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

- To są przestępcy, którzy byli prawomocnie skazani i dwukrotnie zostali ułaskawieni przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski, odnosząc się do polityków PiS Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, którym europarlament uchylił immunitety. Zdaniem posła PiS Krzysztofa Ciecióry była to "decyzja polityczna". - Trzeba tych ludzi wsadzić do więzienia pod jakimkolwiek pretekstem - stwierdził.

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Wąsik i Kamiński bez immunitetów. "Mam nadzieję, że następny prezydent nie ułaskawi kolegów"

Źródło:
TVN24

- Ukraińcy nie są zaskoczeni tym, co robią Stany Zjednoczone, dlatego że Ukraina nigdy nie miała podstaw do głębokiej wiary w stałość uczuć Stanów Zjednoczonych wobec ich kraju - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Fundacji imienia Stefana Batorego Edwin Bendyk. Przytoczył również dane, z których wynika, że ochłodzenie między Kijowem i Waszyngtonem przyczyniło się do wzrostu poparcia dla Wołodymyra Zełenskiego w Ukrainie. - Ale stało się jeszcze coś ciekawszego - dodał. 

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Po tym wydarzeniu Ukraińcy "znowu poczuli powód do mobilizacji"

Źródło:
TVN24

Kolejni imigranci deportowani z USA trafili do "Alcatrazu Ameryki Środkowej" w Salwadorze. Amerykanie odesłali 17 mężczyzn, których oskarżają o przynależność do gangów. Problem w tym, że amerykańskie władze nie przedstawiają żadnych szczegółów dotyczących przestępstw, które mieliby popełnić deportowani. Do rygorystycznego więzienia trafił mężczyzna, który w Stanach Zjednoczonych przebywał legalnie i którego żona jest Amerykanką.

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Miał status chroniony, trafił do salwadorskiego więzienia. Administracja Trumpa przyznała się do pomyłki

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Dwie trzecie Amerykanów nie kupiłoby tesli, a głównym powodem jest Elon Musk. Tak wynika z sondażu Yahoo News i YouGov. Elon Musk jest doradcą Donalda Trumpa i to on ma być odpowiedzialny za zwalnianie pracowników rządowych i ograniczanie wydatków. Ponadto wykonał gest nazistowskiego pozdrowienia podczas inauguracji nowego prezydenta. Sprzeciw wobec niego jest też wyrażany w inny sposób: poprzez podpalanie tesli i salonów sprzedaży samochodów tej marki.

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

"Zatrąb, jeśli nienawidzisz Elona Muska". Dwie trzecie Amerykanów twierdzi, że nie kupiłoby tesli

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS