Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Jacek Tacik/Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźniJacek Tacik/Fakty TVN

Z wyboru, nie z przymusu i w pełnej symbiozie. Żydzi i Palestyńczycy żyją jak przyjaciele w jednej wiosce położonej między Tel Awiwem a Jerozolimą. To, co wydarzyło się w południowym Izraelu 7 października ubiegłego roku, zachwiało społecznością, ale mieszkańcom udało się to przeżyć wspólnie.

Newe Szalom to niewielka wioska między Tel Awiwem a Jerozolimą. - Naszym celem jest pokazanie, że da się żyć razem w tym regionie, w tej wiosce, respektując swoje pochodzenie, swoją religię i tożsamość - mówi Nir Szaron, dyrektor Organizacji Przyjaciele Instytucji Edukacyjnych w Newe Szalom.

- To jedyna wioska w Izraelu, gdzie mieszkają razem Żydzi i Palestyńczycy z wyboru - dodaje Raid Hadż Jahja, lekarz, mieszkaniec Newe Szalom.

Zobacz też: Joe Biden rozkaże wojsku "podjąć nadzwyczajną misję"

Wioskę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku założył dominikański zakonnik Bruno Hussar. - On chciał udowodnić, że można żyć razem. Szanować się - mówi Raid Hadż Jahja.

Szkoła w Newe Szalom to dowód, że Palestyńczycy i Żydzi nie tylko mogą żyć obok siebie, ale mogą żyć razem ze sobą. - Żydzi i Arabowie uczą się nawzajem, poznają się. Wychowują się razem. Nie czują wobec siebie żadnego zagrożenia - podkreśla Reem Naszef, nauczyciela nauk ścisłych w szkole w Newe Szalom.

Chcą pokoju dla swoich dzieci

Newe Szalom to jednak bańka, poza którą świat - szczególnie na Bliskim Wschodzie - wygląda zupełnie inaczej. To, co wydarzyło się 7 października ubiegłego roku - atak Hamasu na Izrael, a później zbrojna interwencja Izraela w Gazie - postawiła pod znakiem zapytania idee, które stały za Newe Szalom, ale tylko na chwilę. Mieszkanka wioski Tama Krudo tłumaczy, że - w przeciwieństwie do całego kraju - im udało się przeżyć traumę wspólnie.

- Trwało to dwa tygodnie. W końcu mieszkańcy zaczęli się spotykać, rozmawiać ze sobą. Najpierw w grupach: Żydzi i osobno Arabowie, a dopiero później wszyscy razem - opowiada Tama.

Z ich słów wynika jasno, że każdy z nich chce pokoju dla swoich dzieci, ale też nikt nie jest naiwny. - Terrorystyczna organizacja zrobiła holocaust 7 października. A co ty robisz teraz jako państwo? Robisz 10 holocaustów codziennie - mówi Raid Hadż Jahja.

Chociaż w szkole się o tym nie mówi, to dzieci i tak wiedzą swoje. Jak mówi Tama, jej córka rozumie, że Palestyńczycy nie mają swojego kraju. - Wie, że są w bardzo trudnej sytuacji i że chcą wolności - dodaje kobieta. Być może ci, którzy uczą się w Newe Szalom, kiedyś będą decydować o losach Izraela i Palestyny, a wtedy przypomną sobie o wspólnych lekcjach i przyjaźniach zawiązanych w oazie spokoju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Na niecały miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego linia sporu przebiega między Prawem i Sprawiedliwością, które przedstawia Polskę jako unijne terytorium rzekomo zależne od Niemiec, a partiami koalicji rządowej mówiącymi, że PiS walcząc z Unią szkodzi naszemu bezpieczeństwu, wolności i dobrobytowi. O Zielonym Ładzie Kaczyński twierdzi, że był dobry, ale stał się zły, a o niektórych kandydatach własnej partii, że są do jednorazowego użytku.

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Antyeuropejska retoryka europejskiej kampanii PiS. "Nam, Polakom, odbiorą właściwie wszystko"

Źródło:
Fakty TVN

To opowieść o najstarszej pracującej osobie w Polsce, i to z najdłuższym, bo 84-letnim stażem. Pan Wacław ma 98 lat. To były mistrz Polski w wyścigach motocyklowych, który prowadzi warsztat mechaniczny w Poznaniu. Jego największym marzeniem jest pracować dalej, ile tylko sił wystarczy, co najmniej do setki. Historia samego warsztatu sięga 1945 roku.

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Pan Wacław Milewski ma 98 lat i pracuje od 84 lat. "Dziadek jest ekstra, generalnie rzecz biorąc"

Źródło:
Fakty TVN

Odra nie tylko wróciła, ale rozlewa się szeroką falą. Najwięcej dzieci choruje w Warszawie i we Wrocławiu, ale wszędzie grupa ryzyka jest taka sama - to osoby niezaszczepione.

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Ostrzeżenia WHO właśnie stały się faktem. Liczba zachorowań na odrę rośnie lawinowo

Źródło:
Fakty TVN

Kupcy oceniają straty po pożarze w kompleksie handlowym przy Marywilskiej 44 w Warszawie. Są zrozpaczeni, bo z dorobku ich życia nic nie zostało. Firma, do której należy hala, zamierza ją odbudować.

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Pożar hali Marywilska 44 to dramat dla kupców i ich rodzin. "Firma budowana od 20 lat poszła z dymem"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki przy wykorzystaniu nowoczesnych aparatów do monitorowania bólu, podarowanych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, sprawdzą poziom bólu u noworodków na oddziałach intensywnej terapii, żeby później opracować zasady ich leczenia. Zbyt duże dawki leków uśmierzających ból w przyszłości mogą uszkodzić mózg małego dziecka. - Stresujące, jak te maszyny piszczą. Podnosi się ciśnienie czy saturacja spada. To jest stresujące dla rodzica - przyznaje matka z Krakowa.

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Chcą opracować zasady leczenia bólu u noworodków. Pomaga nowoczesny sprzęt i sztuczna inteligencja

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk poinformował, że zatrzymany w Polsce rosyjski żołnierz jest przesłuchiwany i jest pod nadzorem służb. - Wykorzystamy jego wiedzę, ale to jest jednostka głęboko zdemoralizowana i człowiek, na którym na pewno nie warto się w żaden sposób opierać - zaznaczył Tomczyk.

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Rosyjski żołnierz zatrzymany w Polsce. "Wykorzystamy jego wiedzę, ale to zdemoralizowana jednostka"

Źródło:
TVN24

Najbardziej zawinili politycy, którzy zaniedbali priorytet wschodni w służbach specjalnych, w kontrwywiadzie wojskowym i cywilnym. Dla nich priorytetem była opozycja demokratyczna - mówił w "Faktach po Faktach" o sprawie Tomasza Szmydta generał Krzysztof Bondaryk, dyrektor biura szefa MSWiA, były szef ABW.

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

W sprawie Tomasza Szmydta "najbardziej zawinili politycy"

Źródło:
TVN24

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Wywołała trzęsienie ziemi w Seattle, a teraz zatrzęsie fanami w Europie. Taylor Swift rozpoczęła trasę koncertową, w której zawita także w Polsce. Co ciekawe, za artystką podążają nie tylko miliony jej fanów, ale też charakterystyczny dla gwiazd tego kalibru efekty. Tam, gdzie się pojawia Swift - ceny wynajmu krótkoterminowego gwałtownie rosną o kilkaset procent, co ma wyraźny wpływ na inflację.

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Taylor Swift z koncertami w Europie. "To naprawdę niesamowite show"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę, której filarami nadal są surowce? Na ten temat Jan Niedziałek rozmawiał z Amitem Joshim, szwajcarskim naukowcem i ekspertem w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Jak sztuczna inteligencja zmieni gospodarkę? Rozmowa z Amitem Joshim

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS