Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni

Źródło:
Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźni
Jacek Tacik/Fakty TVN
Wyjątkowa wioska w Izraelu. Udowadniają, że Żydzi i Palestyńczycy mogą żyć obok siebie w przyjaźniJacek Tacik/Fakty TVN

Z wyboru, nie z przymusu i w pełnej symbiozie. Żydzi i Palestyńczycy żyją jak przyjaciele w jednej wiosce położonej między Tel Awiwem a Jerozolimą. To, co wydarzyło się w południowym Izraelu 7 października ubiegłego roku, zachwiało społecznością, ale mieszkańcom udało się to przeżyć wspólnie.

Newe Szalom to niewielka wioska między Tel Awiwem a Jerozolimą. - Naszym celem jest pokazanie, że da się żyć razem w tym regionie, w tej wiosce, respektując swoje pochodzenie, swoją religię i tożsamość - mówi Nir Szaron, dyrektor Organizacji Przyjaciele Instytucji Edukacyjnych w Newe Szalom.

- To jedyna wioska w Izraelu, gdzie mieszkają razem Żydzi i Palestyńczycy z wyboru - dodaje Raid Hadż Jahja, lekarz, mieszkaniec Newe Szalom.

Zobacz też: Joe Biden rozkaże wojsku "podjąć nadzwyczajną misję"

Wioskę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku założył dominikański zakonnik Bruno Hussar. - On chciał udowodnić, że można żyć razem. Szanować się - mówi Raid Hadż Jahja.

Szkoła w Newe Szalom to dowód, że Palestyńczycy i Żydzi nie tylko mogą żyć obok siebie, ale mogą żyć razem ze sobą. - Żydzi i Arabowie uczą się nawzajem, poznają się. Wychowują się razem. Nie czują wobec siebie żadnego zagrożenia - podkreśla Reem Naszef, nauczyciela nauk ścisłych w szkole w Newe Szalom.

Chcą pokoju dla swoich dzieci

Newe Szalom to jednak bańka, poza którą świat - szczególnie na Bliskim Wschodzie - wygląda zupełnie inaczej. To, co wydarzyło się 7 października ubiegłego roku - atak Hamasu na Izrael, a później zbrojna interwencja Izraela w Gazie - postawiła pod znakiem zapytania idee, które stały za Newe Szalom, ale tylko na chwilę. Mieszkanka wioski Tama Krudo tłumaczy, że - w przeciwieństwie do całego kraju - im udało się przeżyć traumę wspólnie.

- Trwało to dwa tygodnie. W końcu mieszkańcy zaczęli się spotykać, rozmawiać ze sobą. Najpierw w grupach: Żydzi i osobno Arabowie, a dopiero później wszyscy razem - opowiada Tama.

Z ich słów wynika jasno, że każdy z nich chce pokoju dla swoich dzieci, ale też nikt nie jest naiwny. - Terrorystyczna organizacja zrobiła holocaust 7 października. A co ty robisz teraz jako państwo? Robisz 10 holocaustów codziennie - mówi Raid Hadż Jahja.

Chociaż w szkole się o tym nie mówi, to dzieci i tak wiedzą swoje. Jak mówi Tama, jej córka rozumie, że Palestyńczycy nie mają swojego kraju. - Wie, że są w bardzo trudnej sytuacji i że chcą wolności - dodaje kobieta. Być może ci, którzy uczą się w Newe Szalom, kiedyś będą decydować o losach Izraela i Palestyny, a wtedy przypomną sobie o wspólnych lekcjach i przyjaźniach zawiązanych w oazie spokoju.

Autorka/Autor:

Źródło: Fakty TVN

Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN

Pozostałe wiadomości

Czy za kampanijne grzechy Zjednoczonej Prawicy rachunek wystawi Państwowa Komisja Wyborcza? Miliony z lasów państwowych, dziesiątki milionów z Funduszu Sprawiedliwości. Pod lupą są wydatki Rządowego Centrum Legislacji. Nad Prawem i Sprawiedliwością zawisło widmo wyjątkowo dotkliwej kary.

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

PiS może stracić subwencję partyjną. PKW ma czas do połowy lipca na zatwierdzenie sprawozdania

Źródło:
Fakty TVN

Wśród wielu stereotypów ten jest wyjątkowo groźny. To nieprawda, że prawdziwy mężczyzna nie potrzebuje ani lekarzy, ani badań. Potrzebuje, jak każdy, kto o siebie dba. Dzień Ojca to świetna okazja, by o tym przypomnieć.

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Dzień Ojca to dobra okazja, by przypomnieć o regularnym badaniu się

Źródło:
Fakty TVN

Łazik marsjański Kalman z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej okazał się najlepszy na świecie. Polski zespół zwyciężył w prestiżowych zawodach University Rover Challenge 2024, pokonując aż 102 zespoły z całego świata. Drużyny konkurowały w czterech misjach, w warunkach jak najbardziej zbliżonych do kosmicznych.

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Studenci AGH pokonali ponad 100 zespołów ze swoim łazikiem marsjańskim. Kalman zajął pierwsze miejsce

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Trening crossfit od lat zyskuje na popularności. Ma też swoich miłośników wśród osób z niepełnosprawnościami. Crossfit to, wbrew pozorom, aktywność ponad barierami. To świetna forma rehabilitacji i pracy nad własnymi słabościami. 22 czerwca w Krakowie odbyły się zawody, które łamały wszystkie stereotypy.

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Crossfit cieszy się coraz większą popularnością, także wśród osób z niepełnosprawnościami

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

Radosław Sikorski przekazał w "Faktach po Faktach", że nie zostanie w najbliższych tygodniach unijnym komisarzem i pozostanie ministrem spraw zagranicznych. Pytany, czy chciałby kandydować w przyszłych wyborach prezydenckich w Polsce, odpowiedział, że "gdyby Kaczyński znowu kandydował, to chętnie by się z nim zmierzył". W "Faktach po Faktach" mówił także o kwestii ambasadorów i jego kontaktów z prezydentem.

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Sikorski pytany, czy widzi się w roli kandydata na prezydenta. Mówi o Kaczyńskim

Źródło:
TVN24

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie spowodowało, że napływ nielegalnych imigrantów na Wyspy ustał. Partia Konserwatywna wciąż forsuje nieudany plan odsyłania imigrantów do Rwandy, a Partia Pracy, która prowadzi w sondażach, chce przede wszystkim walczyć z przemytnikami ludzi. Nigel Farage, "ojciec chrzestny brexitu", proponuje, żeby przestać uznawać Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Wybory w Wielkiej Brytanii i kryzys migracyjny. Torysi stawiają na Rwandę, laburzyści na nowe dowództwo

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Upały stwarzają w tej chwili śmiertelne zagrożenie na czterech kontynentach. W ostatni dzień wiosny były miejsca, gdzie było goręcej niż w połowie lata. To niepokojący prognostyk, szczególnie po tym, jak ubiegłe lato zostało okrzyknięte najgorętszym w historii pomiarów. W Arabii Saudyjskiej temperatury przekroczyły w tym tygodniu 51 stopni Celsjusza w cieniu. Zmarło kilkuset pielgrzymów. W Indiach monsun, który powinien nieść wytchnienie od miesiąca, wciąż nie nadchodzi, a w Stanach Zjednoczonych ostrzeżenia o upale dostają nawet mieszkańcy regionów, gdzie temperatury zazwyczaj są umiarkowane.

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Ekstremalne upały na czterech kontynentach. "To zdecydowanie nie jest normalne"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS