Na tym skrzyżowaniu kierowcy najczęściej łamią prawo. Mandaty na 3,5 miliona złotych

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Najbardziej "dochodowe" skrzyżowanie w Polsce. "Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej"
Najbardziej "dochodowe" skrzyżowanie w Polsce. "Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej"
Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24
Najbardziej "dochodowe" skrzyżowanie w Polsce. "Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej"Tomasz Wesołowski/Fakty po Południu TVN24

Policja na rondzie Inwalidów w Łodzi wystawia rekordową w skali całej Polski liczbę mandatów. W zeszłym roku było ich prawie siedem tysięcy na łączną kwotę prawie trzech i pół miliona złotych. Na skrzyżowaniu od kwietnia ubiegłego roku działa system kamer, który rejestruje przejazd na czerwonym świetle.

To najbardziej "dochodowe" skrzyżowanie w Polsce. W ubiegłym roku kamery na rondzie inwalidów w Łodzi zarejestrowały blisko siedem tysięcy przejazdów na czerwonym świetle. 

- One działają na zasadzie wideodetekcji. W momencie kiedy kamera wychwyci czerwony sygnał, każdy przejeżdżający pojazd obok sygnalizatora, który nadaje sygnał czerwony, jest rejestrowany - wyjaśnia Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. 

Za takie wykroczenie nagrany kierowca dostanie 500 złotych mandatu i 15 punktów karnych. Na skrzyżowaniu ulic Puszkina i Rokicińskiej system działa od kwietnia ubiegłego roku.

Kierowca wjechał na autostradę pod prąd. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazdu
Kierowca wjechał na autostradę pod prąd. Reporter TVN24 sprawdził oznakowanie zjazduTVN24

Jak działa system Red Light?

W ubiegłym roku budżet mógł "zarobić" na rondzie Inwalidów nawet 3,5 miliona złotych. - Jest to wykroczenie, jest to zero-jedynkowe. Czerwony sygnał: zakaz wjazdu za sygnalizator i o tym przede wszystkim pamiętajmy. Tutaj nie ma żadnej taryfy ulgowej - podkreśla Wojciech Król.

System rejestruje samochody, które wjeżdżają na czerwonym świetle, a potem nagrania są przekazywane do pracowników, którzy oceniają każdą sytuację. Wszystko po to, żeby wzywani nie byli na przykład kierowcy karetek na sygnale, którzy pędzili do chorych. 

ZOBACZ TEŻ: Jest nowe narzędzie po tragicznym wypadku. Ale niewielu przewoźników o nim wie

- To świadczy o tym, że totalnie ignorujemy przepisy, a już ignorując sygnalizację świetlną, to już jest bardzo niedobrze z nami. Jak najwięcej takich skrzyżowań, byleby te pieniądze szły na słuszny cel - ocenia Leszek Pławiak, instruktor nauki jazdy.

Jak działa system wyłapujący kierowców jadących na czerwonym świetle?GITD

Policja mówi o spadku liczby wypadków

Według części mieszkańców, system służy przede wszystkim do zarabiania na nieostrożnych kierowcach. - Mi się wydaje, że to jest bardziej maszynka do zarabiania pieniędzy - uważa pan Jakub, mieszkaniec Łodzi. 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego broni się, tłumaczy, że kamery mają zwiększyć bezpieczeństwo na skrzyżowaniu. - Codziennie dwa, trzy wypadki były. Teraz jest spokojnie. Już jest normalnie - przyznaje pan Jarosław, mieszkaniec Łodzi. - Już dwa razy widziałem, jak były wypadki, że jeden samochód w drugi wpadł - mówi pan Piotr, mieszkaniec Łodzi. 

CZYTAJ TEŻ: Kolejna niebezpieczna sytuacja na pasach. "Nie jesteśmy przygotowani do zmian, które już kilka lat funkcjonują"

- Jeżeli chodzi o rok 2023, to odnotowaliśmy tam cztery wypadki, w których jedna osoba poniosła śmierć, a cztery osoby zostały ranne. Natomiast w 2024 roku ta liczba była mniejsza, ponieważ odnotowaliśmy trzy wypadki bez ofiar śmiertelnych - przekazuje mł. asp. Maksymilian Jasiak z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. 

Niebezpieczne zachowanie kierowcy, Łódź
Niebezpieczne zachowanie kierowcy, ŁódźBaqx/ Kontakt24

Skrzyżowania z kamerami nie tylko w Łodzi

W całym kraju działa 47 punktów z kamerami Red Light. Do drugiej połowy przyszłego roku liczba urządzeń ma wzrosnąć do 60. - System ma za zadanie zmobilizować kierujących, zdyscyplinować ich do stosowania się do tych podstawowych zasad ruchu drogowego - wyjaśnia Wojciech Król.

ZOBACZ W TVN24 GO: "Wypadek nie zdarza się nam" >>>

Po rondzie Inwalidów w Łodzi najwięcej wykroczeń zarejestrowały kamery na dwóch skrzyżowaniach w Krakowie. Zestawienie zamyka Nowy Sącz. 

Najskuteczniejsze urządzenia Red Light GITD

- System dobrze działa, natomiast fatalnie działają kierowcy. Nic się nie uczymy, nie chcemy się uczyć - uważa Arkadiusz Kuzio z Akademii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 

Autorka/Autor:Tomasz Wesołowski 

Źródło: Fakty po Południu TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Wracają pytania o program Kondor. Zgodnie z dumną nazwą - miał dodać nowych skrzydeł naszemu lotnictwu morskiemu, co de facto sprowadza się do zakupu nowych śmigłowców pokładowych. Na papierze ruszył pięć lat temu i wygląda na to, że nikt już o nim nie pamięta.  

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Co ze śmigłowcami pokładowymi dla wojska? Program Kondor, który wystartował 5 lat temu, jest martwy

Źródło:
Fakty TVN

55 ton waży największy kołysany dzwon świata, który powstał w Rydułtowach w województwie śląskim. Vox Patris, czyli Głos Ojca, będzie rozbrzmiewał w sanktuarium w Brazylii. Trochę potrwa, zanim tam dotrze, bo przetransportować takiego kolosa to gigantyczne wyzwanie.

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Największy kołysany dzwon świata powstał w Polsce. Vox Patris niedługo popłynie do Brazylii

Źródło:
Fakty TVN

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lodowce na całym świecie topnieją szybciej niż kiedykolwiek, a to może mieć katastrofalne skutki. Może zmniejszyć dostępność wody dla dwóch miliardów ludzi. W Europie najbardziej stopniały lodowce w Alpach i Pirenejach, tracąc około 40 procent pokrywy. Jedno z niedawnych badań przewiduje, że do końca XXI wieku utracimy połowę globalnej masy lodowcowej.

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Topnienie lodowców przyspiesza. Do 2100 roku Szwajcaria może stracić je wszystkie

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Sprawa dotycząca ujawnienia dokumentów, jak i oświadczenie Mariusza Błaszczaka w tej sprawie, są dewastujące dla państwa polskiego - stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24 Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny. Odniósł się w ten sposób do postawienia zarzutu byłemu szefowi MON dotyczącego ujawnienia części planu obrony państwa. Dodał, że polityk PiS-u, ujawniając to, kierował się interesem politycznym.

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

"To dewastujące dla państwa polskiego". Bodnar o sprawie Błaszczaka

Źródło:
TVN24

- Kanada to najbardziej europejski z pozaeuropejskich krajów - powiedział nowy premier Kanady, który w pierwszym tygodniu urzędowania odwiedził Londyn i Paryż. W "Faktach o Świecie" TVN24 BiS były wicepremier prowincji Alberta Thomas Lukaszuk był pytany o relacje Kanady z USA i Europą. Jego zdaniem Kanada będzie rozwijać współpracę z Europą, jednocześnie starając się normalizować relacje z USA. Donald Trump nakłada cła na kanadyjskie towary i głośno mówi o tym, że chciałby, aby Kanada stała się częścią USA.

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

"W Kanadzie jest odczucie zdrady, zawiedzenia". Kanadyjski polityk polskiego pochodzenia o efekcie polityki Trumpa

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Odkąd Donald Trump wrócił do władzy, dużo się zmieniło w relacjach USA z Europą. Komentarze Amerykanina na temat Ukrainy, relacji handlowych z Unią czy na temat zbrojeń sprawiają, że liderzy państw europejskich odczuwają coraz większy niepokój i konieczność pilnych działań w trosce o bezpieczeństwo kontynentu. Po drugiej stronie są europejscy populiści. Orban, Salvini, Le Pen - oni są zachwyceni Trumpem i okazją do realizacji własnej agendy.

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

"Na szczęście mamy lidera". Europejscy populiści chwalą decyzje Trumpa i mówią jednym głosem

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS